Udostępnij
Skomentuj

Hulajnoga elektryczna dla dorosłych - jaką wybrać?

Hulajnoga elektryczna dla dorosłych to obecnie jeden z najpopularniejszych środków lokomocji.

Większe miasta, w godzinach komunikacyjnego szczytu, zapełniają się osobami w każdym wieku, które postawiły na ten szybki, wygodny i ekologiczny środek transportu. Hulajnoga elektryczna dla dzieci? To już przeszłość! Teraz jeżdżą wszyscy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby czerpać pełnię przyjemności z jazdy.

Polecane hulajnogi elektryczne

Tempo, w jakim rozrasta się rynek hulajnóg elektrycznych w Polsce, jest imponujące. Jeszcze do niedawna mieliśmy do czynienia z jednym, podstawowym rodzajem tych urządzeń - dedykowanym dzieciom i młodzieży. Teraz możemy kupić zarówno hulajnogi dla dzieci, jak i dla dorosłych. Hulajnogi elektryczne miejskie i hulajnogi elektryczne terenowe. Lekkie i zwinne konstrukcje dla filigranowych użytkowników, jak również solidne, wzmocnione pojazdy wytrzymujące obciążenie do 150 kilogramów. Przystosowane do spokojnej jazy i sportowe, wręcz wyczynowe. Wybór należy tylko do nas!

Hulajnoga elektryczna dla dorosłych - na co zwrócić uwagę?

Zarówno hulajnoga elektryczna dla dorosłych, jak i hulajnoga elektryczna dla dzieci, musi spełniać określone wymogi, aby ten pojazd miejski był bezpieczny i wygodny dla korzystającego. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na koła. Do wyboru są pełne, z plastiku lub gumy, oraz pompowane. Pierwsze z nich są łatwiejsze w eksploatacji, ale słabo amortyzują wstrząsy na nierównych powierzchniach. W przypadku drugich możesz złapać gumę, ale za to jazda jest o wiele przyjemniejsza. Podest to następny istotny element. Najlepiej, aby był dość szeroki i długi. W ten sposób spokojnie zmieścisz na nim obie nogi.

Kolejne parametry, które należy uwzględnić przy zakupie hulajnogi to m.in. wygoda obsługi. Elektryczna hulajnoga dla dorosłych powinna składać się w możliwie jak najłatwiejszy sposób, zwłaszcza wtedy, gdy planujemy ją często przenosić np. od wejścia do zakładu pracy do szatni. Z tego samego powodu, hulajnoga do miasta powinna być jak najlżejsza, zwłaszcza wtedy, gdy przenoszenie większych ciężarów z miejsca na miejsce sprawia nam kłopoty.

Bardzo istotnym aspektem jest również akumulator. Do komfortowego korzystania z hulajnogi elektrycznej przydałby się taki, który pozwala na pokonanie minimum 30 kilometrów bez konieczności doładowywania. Obowiązkowo należy przyjrzeć się oświetleniu i hamulcom. Światła hulajnogi nie tylko pozwalają dostrzec przeszkody, ale też zapewniają, że inni uczestnicy ruchu drogowego w porę zauważą nadjeżdżającego. Służą również do sygnalizacji hamowania. Hamulce to nasze bezpieczeństwo, dlatego pod żadnym pozorem nie należy oszczędzać na tym elemencie wyposażenia. Coraz więcej konstrukcji oferuje hamulce podwójne, tarczowe i bębnowe. To kluczowy aspekt, by podróżować bezpiecznie w każdych warunkach atmosferycznych.

Współcześnie kwestią drugorzędną jest maksymalna prędkość hulajnogi. Po drogach publicznych i ścieżkach rowerowych nie wolno jeździć z prędkością wyższą niż 20 kilometrów na godzinę, co nie stanowi problemu nawet dla nieco słabszych konstrukcji. Aspekt ten nabiera większego znaczenia gdy inwestujemy hulajnogi sportowe. Tego typu pojazdy są w stanie rozpędzić się do 50 kilometrów na godzinę (czasem nawet więcej).

Ile waży hulajnoga elektryczna dla dorosłych?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O ile jeszcze kilkanaście miesięcy temu można było przyjąć określone widełki, tak obecnie, z racji zróżnicowania oferty, trzeba rozgraniczyć ją na poszczególne segmenty. Są elektryczne hulajnogi dla dorosłych, które mogą ważyć nawet poniżej 10 kilogramów. To modele, których najważniejszym aspektem jest mobilność i niewielkie wymiary po złożeniu. Przeciętna waga hulajnogi elektrycznej dla dorosłych to 12-15 kilogramów, choć zdarzają się modele znacznie cięższe.

Hulajnoga elektryczna dla dorosłych 150 kg

Konstrukcje wyposażone w podwójne silniki elektryczne, wzmocnienia do bardziej wyczynowej jazdy i rozbudowane układy hamowania mogą ważyć nawet przeszło 30 kilogramów. Istotnym dla wagi hulajnogi jest również to, ile potrafi udźwignąć. Dla przykładu, modele przeznaczone dla dzieci będa najlżejsze. Konstrukcje dedykowane do wożenia osób o wadze do 120 kilogramów będą nieco cięższe, a z tolerancją do 150 kilogramów - najcięższe.

To również dowód na to, że elektryczną hulajnogą może podróżować każdy, nawet osoby o większej posturze. Nie ma również przeciwwskazań ku temu, by wybrać na tyle solidną hulajnogę, która sprawdzi się jako hulajnoga dla dostawcy jedzenia.

Jesteś osobą wysoką? Zadbaj o regulację kierownicy

Hulajnogi elektryczne, co do zasady, projektowane są pod statystycznego użytkownika. W praktyce oznacza to, że hulajnoga jest umieszczona na wysokości adekwatnej dla osoby przeciętnego wzrostu. Co w przypadku, jeśli ktoś jest niższy? Musi trzymać dłonie nienaturalnie wysoko. Nie jest to jednak aż tak poważny problem, jak w przypadku osób wysokich, które podczas jazdy muszą się garbić. Podróżowanie w takiej pozycji zapewne okaże się niewygodne, co szybko zniechęci wysokiego użytkownika do korzystania z hulajnogi elektrycznej.

Jak temu zaradzić? Przede wszystkim decydując się na zakup modelu wyposażonego w regulację wysokości kierownicy. Tylko wtedy można zyskać pewność, że uda się tak dopasować hulajnogę, by jazda przynosiła wyłącznie przyjemność.

Dobra hulajnoga elektryczna - z siedziskiem czy bez?

Hulajnoga elektryczna z siedziskiem to kolejny wariant, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Możliwości korzystania z siodełka czy to dołączonego, czy montowanego na stałe, docenią przede wszystkim ci użytkownicy, którzy zmagają się z różnymi schorzeniami zdrowotnymi. Hulajnoga elektryczna z siodełkiem to sposób na szybkie, ekonomiczne i ekologiczne podróżowanie również dla tych, którzy z różnych względów nie są w stanie pokonać dłuższego dystansu w pozycji stojącej.

To spore ułatwienie, jednak za wysoką cenę. Hulajnogi wyposażone w miejsce do siedzenia są, co do zasady, droższe od zbliżonych konstrukcji bez możliwości podróżowania na siedząco. Dodatkowo siedzisko istotnie utrudnia przenoszenie i przechowywanie hulajnogi - taki pojazd waży odpowiednio więcej, a także zajmuje więcej przestrzeni. Należy również pamiętać o utrudnieniach w poruszaniu się taką hulajnogą - jest znacznie szersza niż model przeznaczony do jazdy w pozycji stojącej, co sprawia, że nie spisze się dobrze na bardziej zatłoczonych ścieżkach. Nie będzie również tak zwinna jak model pozbawiony możliwości siedzenia.

Możliwości wyboru elektrycznej hulajnogi dla dorosłych jest bardzo wiele. Od najprostszych, lekkich konstrukcji, przez modele uniwersalne, do codziennej eksploatacji, po konstrukcje sportowe, wręcz wyczynowe. Są również konstrukcje o zwiększonej mobilności, a także elektryczne hulajnogi wyposażone w siodełko, dla tych, którzy nie mogą jeździć na stojąco.

Która będzie najlepsza? Na to pytanie nie mamy krótkiej, jednoznacznej odpowiedzi. Mamy za to kilka inspiracji, które warto rozważyć przy podejmowaniu decyzji zakupowej.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.