Udostępnij
Skomentuj

Huawei Mate 20 czy Huawei Mate 20 Lite: tańszy vs. droższy model

Szukasz dobrego smartfona za niewielkie pieniądze? Przyjrzyj się modelom Huawei Mate 20 i Mate 20 Lite z 2018 roku.

Zakup dobrego smartfona nie musi wcale wiązać się z wydatkiem dużej ilości pieniędzy. Mały budżet nie musi z kolei oznaczać rezygnacji z marzeń i zakupu budżetowego smartfona. Czasami warto zwrócić uwagę na modele z lat ubiegłych. Tym razem przyjrzymy się smartfonom Huawei Mate 20 i Huawei Mate 20 Lite.

Polecane smartfony Huawei

 

Huawei Mate 20 czy Huawei Mate 20 Lite: specyfikacja techniczna

Między urządzeniami Huawei Mate 20 i Huawei Mate 20 Lite nie ma różnic, które rozwiązałyby dylemat wyboru jednego z tych dwóch urządzeń. W ich przypadku dopłata do droższego Mate 20 nie zawsze ma sens, co wynikać będzie z indywidualnych potrzeb użytkownika. Zanim jednak o preferencjach i ewentualnym wyborze, przyjrzyjmy się specyfikacji technicznej.

Huawei Mate 20 pracuje na autorskim procesorze chińskiego producenta: ośmiordzeniowym HiSilicon Kirin 980. Tańszy smartfon, Mate 20 Lite wykorzystuje procesor również ośmiordzeniowy procesor Kirin 710. Choć pozornie oba te układy we współpracy ze swoimi grafikami są mocnymi komponentami, między modelami jest spora przepaść. 

Huawei Mate 20 uzyskał w benchmarku Antutu 313 561 punktów. Huawei Mate 20 Lite zdobył zaledwie 138 000 punktów. Ponad dwukrotna, teoretyczna różnica przekłada się na zróżnicowaną płynność wymagających gier i aplikacji na smartfonach Chińczyków. Fani mobilnej rozgrywki lub zabieganiu użytkownicy korzystający z multitaskingu powinni już tutaj skłonić się w stronę modelu Mate 20. 

Uwaga!

Różnicą pomiędzy Huawei Mate 20 a Huawei Mate 20 Pro może być ich przestrzeń na dane użytkownika. Tańszy smartfon oferuje maksymalnie 64 GB, a droższy 128 GB pamięci. Jeśli to wciąż za mało, pamięć można rozszerzyć. Co ciekawe - na dwa różnie sposoby. Huawei Mate 20 Lite obsługuje standardowe karty pamięci microSD. Ten droższy, Huawei Mate 20, oferuje wyłącznie slot na karty NM (nano memory), czyli autorskie karty pamięci Huawei.

Wyświetlacz zastosowany w obydwu telefonach jest bardzo podobny. Mate 20 ma mniejsze ramki wokół ekranu, dzięki czemu panel wyświetlacza jest minimalnie większy. Rozdzielczość każdego z wyświetlaczy to FHD+, czyli bardzo rozsądnie jak na tą klasę cenową.

Warto wiedzieć!

Wyróżnikiem obydwu modeli jest ich oprogramowanie aparatu Hardware jest wspierany przez software z udziałem sztucznej inteligencji. Smartfony Mate 20 i Mate 20 Pro potrafią rozpoznawać fotografowane scenerie, dobierać najbardziej optymalne spośród predefiniowanych trybów ustawień fotograficznych i sztucznie rozmywać tło nawet po wykonaniu fotografii. Sztuczna inteligencja zapewnia jeden spośród 22 rodzajów optymalizacji zdjęcia.

Huawei Mate 20 czy Huawei Mate 20 Lite: design urządzeń

Chociaż Huawei Mate 20 i Huawei Mate 20 Lite wywodzą się z tej samej rodziny smartfonów, stylistycznie jest między nimi wiele różnic. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić ich różnicę w cenie.

Mate 20 wygląda bardziej nowocześnie, stwarza wrażenie prawdziwego smartfona premium. Bezramkowy wyświetlacz, niewielkie wycięcie na aparat, większa waga i większy ekran potęgują to wrażenie z każdą chwilą spędzoną z chińskim smartfonem w ręku. Mate 20 ciekawiej wygląda również z tyłu: obiektywy (których, nota bene, jest zwyczajnie więcej) zgrupowano na powierzchni kwadratu. Pod nimi umieszczono czytniki linii papilarnych oraz logo producenta. Plecy smartfona są matowe, lecz delikatnie mienią się w świetle. Można je spotkać w 5 wariantach kolorystycznych: niebieskim, gradiencie fioletu i niebieskiego (Twilight), czarnym, ciemnozielonym oraz różowym złocie.

Huawei Mate 20 Lite też wygląda dobrze. Jest jednak typowym przedstawicielem klasy średniej. Głośnik, obiektyw i czujniki światła umieszczono na górnej krawędzi, na specjalnym wycięciu w postaci notcha. Podbródek odbiera wrażenie zupełnej bezramkowości, co pozbawia to urządzenie wrażenia zarezerwowanego dla smartfonów premium. Tył Mate 20 Lite również skrywa obiektywy (tu w liczbie dwóch) i diodę LED. Mate 20 Lite występuje w trzech wersjach kolorystycznych: niebieskiej, czarnej i złotej.

Huawei Mate 20 czy Huawei Mate 20 Lite: główne różnice

Co w największym stopniu różni smartfony Huawei Mate 20 i Huawei Mate 20 Lite? Na co należy zwrócić uwagę dokonując wyboru smartfona idealnego? Smartfony różnią się w następujący sposób:

  • Huawei Mate 20 jest zauważalnie bardziej wydajny (lepsze CPU i GPU),
  • Huawei Mate 20 Lite może mieć mniej pamięci na dane użytkownika,
  • Huawei Mate 20 ma więcej i lepiej zróżnicowanych obiektywów,
  • Huawei Mate 20 Lite ładuje i synchronizuje się przez złącze USB-C w standardzie 2.0 zamiast 3.1,
  • Huawei Mate 20 wygląda bardziej elegancko i leży w dłoni pewniej, niż tańszy model,
  • Huawei Mate 20 Lite jest zauważalnie tańszy. 

Huawei Mate 20 czy Huawei Mate 20 Lite: który wybrać?

Jeżeli grasz w gry, potrzebujesz setek aplikacji jednocześnie lub magazynujesz mnóstwo zdjęć i filmów - model Huawei Mate 20 zdaje się być lepszym wyborem. Trzeba jednak wspomnieć, że jest znacznie (o kilkaset złotych) droższy od telefonu Mate 20 Lite.

Brak wskazanych przed momentem potrzeb sugeruje, że wystarczy zakupić Huawei Mate 20 Lite. Porównywane tutaj smartfony to przykład telefonów, między którymi nie występuje lepszy i gorszy, a jedynie bardziej opłacalny i mniej opłacalny. Huawei Mate 20 Lite to wydajny smartfon w świetnej cenie. Huawei Mate 20 to jeszcze wydajniejszy smartfon, lecz w mniej atrakcyjnej cenie. W przypadku gdy cena nie gra roli - warto wybrać Huawei Mate 20.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.