Udostępnij
Skomentuj

HP ZBook Studio x360 G5 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Hewlett-Packard przygotowała nową generację konwertowalnej stacji roboczej ZBook Studio x360.

Od standardowych urządzeń z tej kategorii różni się dotykowym ekranem, który może zostać obrócony o 360 stopni. Dzięki temu, błyskawicznie możemy otrzymać wydajny tablet. W porównaniu z poprzednią generację, producent zdecydował się na zamontowanie nowych, lepszych podzespołów. Zmieniona została także obudowa.

HP ZBook Studio x360 G5 – dane techniczne oraz cena

Co ważne, na rynku znajdziemy wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, które łatwo możemy dobrać do konkretnych zastosowań. Warto jednak najpierw dokładnie je porównać i sprawdzić, co tak naprawdę potrafią.

HP ZBook Studio x360 G5 – dostępne konfiguracje

Oferowanych na rynku modeli laptopa jest sporo, co trzeba zaliczyć po stronie jego zalet. Dzięki temu możemy bowiem trafić na konfigurację, która zmieści się w posiadanym budżecie, a jednocześnie zapewni wydajną obsługę programów specjalistycznych i sprawną pracę w trybie mobilnym. Jak jednak można się domyślić, nawet jeden podzespołów może zadecydować o możliwościach laptopa, dlatego warto dokładniej przyjrzeć się dostępnych konfiguracjom, a także przeanalizować różnego rodzaju testy diagnostyczne.

W przypadku mobilnej stacji roboczej HP ZBook Studio x360 G5 najważniejszy wydaje się wybór procesora. We wspomnianych modelach urządzenia montowane są przeważnie dwa układy. Pierwszym z nich jest Intel Xeon E-2176M. Ten specjalistyczny procesor dysponuje sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami, co zapowiada naprawdę duża wydajność. Tak też jest w rzeczywistości. Odpowiada za nią częstotliwość taktowania na poziomie 2700 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4400 MHz w trybie turbo. Układ korzysta także z 12 MB pamięci podręcznej. Jego współczynnik TDP wynosi 45 W, dlatego wymaga użycia rozbudowanego systemu chłodzenia.

Zobacz HP ZBook Studio x360 G5

Przedstawione wyżej parametry techniczne przekładają się na więcej niż przyzwoitą moc obliczeniową, która pozwoli na obsługę wszystkich najważniejszych programów specjalistycznych. Niezależnie od tego, czy zależy nam na obróbce grafiki i wideo, tworzeniu zaawansowanych projektów czy też modeli 3D. W każdym przypadku możemy liczyć na stabilne działanie i spełnienie wymagań sprzętowych. Wszystkie te słowa znajdują potwierdzenie w testach diagnostycznych. Pod uwagę warto wziąć zwłaszcza te przeprowadzone w programie Cinebench R15. Omawiany układ uzyskał w nich średnią na poziomie 187 punktów w trybie jednowątkowym i 1095 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim procesorem montowanym w omawianej stacji roboczej jest Intel Core i7-8750H. Jest to układ o uniwersalnej charakterystyce. Jak jednak prezentuje się jego moc obliczeniowa? Podobnie jak model Xeon, dysponuje on sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami logicznymi. Do tego dochodzi bazowe taktowanie na poziomie 2700 MHz, które jednak może zostać podbite maksymalnie do 4400 MHz. Wspomnieć należy jeszcze o 12 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP na poziomie 45W.

Parametry wskazują więc na procesor słabszy – należy jednak mieć na uwadze to, że różnice między układami są naprawdę niewielkie. Śmiało można więc stwierdzić, że zaproponują bardzo zbliżoną wydajność podczas obsługi wspomnianych programów. Potwierdzeniem tego są testy Cinebench R15, w których układ Intel Core uzyskał kolejno 179 i 1053 punkty.

Każda specyfikacja HP ZBook Studio x360 G5 zawiera dedykowaną kartę graficzną Nvidia Quadro P1000 z 4 GB pamięci typu GDDR5. Jej premiera miała miejsce ponad 2 lata temu, jednak nadal jest w stanie spełnić wymagania sprzętowe wielu programów specjalistycznych. Trzeba jednak przyznać, że w przypadku szczególnie zaawansowanych procesów może okazać się nieco zbyt słaba.

Dobrą informacją jest natomiast wykorzystanie bardzo szybkiej pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi aż 2666 MHz. W dwóch slotach znajdujących się pod obudową mogą zostać zamontowane kości o łącznej pojemności 32 GB. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że producent postawił na dyski twarde typu SSD M.2, które obsługują interfejs PCIe. Gwarantują one bardzo szybkie działanie systemu operacyjnego, a także skrócenie realizacji wielu procesorów. Co ważne, ich pojemność może wynieść nawet 2 TB.

HP ZBook Studio x360 G5 – wygląd

Pomimo tego, że mamy do czynienia z urządzeniem konwertowalnym, nie można powiedzieć, by stacja ZBook Studio x360 G5 była specjalnie mobilna. Wynika to z jej całkiem sporych wymiarów (sprzęt został wyposażony w ekran 15-calowych), a także dużej wagi, wynoszącej ponad 2 kilogramy. Wszystko to sprawia, że przejście w tryb tabletu jest możliwe, jednak obsługa urządzenia w ten sposób będzie wygodna tylko przy biurku. Znacznie trudniej operuje się tak dużym ekranem dotykowym w czasie podróży czy też siedząc na ławce w parku. W takich sytuacjach lepsze okażą się laptopy 14-calowe i mniejsze.

Jeśli chodzi natomiast o jakość wykonania obudowy, należy ocenić ją bardzo wysoka. Konstrukcja została przygotowana z aluminium, dzięki czemu jej sztywność stoi na zadowalającym poziomie. Jednostka centralna nie odkształca się podczas intensywnego pisania na klawiaturze, nie możemy jej również wygiąć. Dobrze prezentuje się także klapa ekranu – został on wyposażony w szklaną powłokę, która poprawia sztywność konstrukcji i zwiększa jej wytrzymałość mechaniczną. Pod tym względem, omawiana stacja robocza spisuje się bardzo dobrze.

Przyczepić można się jedynie do wykonania zawiasów. Podczas otwierania ekranu stawiają one zbyt duży opór, przez co do czynności tej trzeba się przyłożyć. Jeśli już odchylimy ekran, zawiasy stają się zbyt luźne – prowadzi to do sytuacji, w których podczas przenoszenia ekran sam może się odchylić. Trzeba więc zachować ostrożność. Plusik możemy postawić przy zestawie portów. Cieszy zwłaszcza dostępność dwóch portów USB typu C, obsługujących interfejs Thunderbolt 3.

HP ZBook Studio x360 G5 – matryca

Laptop występuje na rynku z kilkoma różnymi matrycami 15-calowymi, które zostały wykonane w technologii IPS. Różnią się one pod względem zaimplementowanych technologii, a także najważniejszych parametrów technicznych. W tańszych konfiguracjach znajdziemy panele Full HD, które mogą być wyposażana filtr prywatności – zmniejsza on kąty widzenia, dlatego osoba patrząca na ekran z boku nie jest w stanie dostrzec wyświetlanych treści. Wyróżniają się one przyzwoitymi parametrami – uwagę warto zwrócić zwłaszcza na luminancję na poziomie 400 cd/m2.

Najwyższą jakość obrazu zapewnią nam jednak matryce 4K UHD, które zapewniają 100-procentowe pokrycie palety barw AdobeRGB oraz jasność wynoszącą 600 cd/m2. Doskonale prezentuje się także odwzorowanie kolorów – średni błąd DeltaE2000 wynosi 1,8, natomiast po kalibracji osiąga wartość 1. Do tego wszystkiego należy dodać wysoki kontrast. Całość gwarantuje więc bardzo wysoką jakość generowanego obrazu, co pozwala na wykorzystanie stacji roboczej do profesjonalnej obróbki graficznej.

Matryce zostały wyposażone w powłoki antyrefleksyjne, które dobrze sprawdzają się przy odsłoniętym oknie, a także na zewnątrz – zadowalająca widoczność jest jednak utrzymywana tylko w zacienionych miejscach. Praca w pełnym słońcu okaże się utrudniona.

HP ZBook Studio x360 G5 – klawiatura i touchpad

Analizując opinie na temat stacji roboczej ZBook Studio x360 G5, znaleźć można wiele pochwał zamontowanej klawiatury, której wykorzystanie jest bardzo wygodne. Jest to oczywiście zasługa wykorzystywanych materiałów, dzięki którym klawisze wyróżniają się wyraźnym, przyjemnym skokiem oraz sprężystą reakcją. Przekłada się to na wysoki komfort pracy w każdych warunkach. Oczywiście klawiatura została wyposażona w podświetlenie.

Jeśli chodzi o jakość wykonania touchpada, spotkać można się z powtarzającymi się narzekaniami na obsługę stuknięć, które nie zawsze są rejestrowane. Nie jest to częsty problem, jednak niektórzy użytkownicy zwracają na to uwagę. Jego właściwości ślizgowe i obsługa gestów stoją natomiast na odpowiednim poziomie. To samo tyczy się działania zintegrowanych przycisków. Warto zaznaczyć, że producent zdecydował się na zamontowanie czytnika linii papilarnych. Znalazł się on pod klawiszami strzałek. W niektórych konfiguracjach dostępny jest również trackpoint.

HP ZBook Studio x360 G5 – wydajność

Oba procesory montowane w omawianej stacji roboczej zapewniają wysoką wydajność, dzięki której możemy myśleć o komfortowej obsłudze najbardziej zaawansowanych programów i narzędzi. Pozwolą na wygodną obróbkę grafik i materiałów wideo, tworzenie modeli 3D czy też przygotowywanie rozbudowanych projektów.

Karta graficzna Nvidia Quadro P1000 nie należy do najwyższej półki, jednak jej moc obliczeniowa okaże się wystarczająca do wspomnianych wcześniej zadań. Potwierdzają to oczywiście testy diagnostyczne. W programie 3DMark 11 Performance GPU jednostka uzyskała średnią na poziomie 6001 punktów. W 3DMark Ice Storm Standard Graphics otrzymała natomiast 80331 punktów. Czy karta pozwoli na obsługę gier? Tak, jednak poradzi sobie tylko z niektórymi nowymi produkcjami. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

HP ZBook Studio x360 G5 – wady i zalety

Największym atutem omawianego sprzętu jest jego wszechstronność. Do dyspozycji otrzymujemy bowiem wydajną stację roboczą, która poradzi sobie z obsługą najbardziej wymagających programów i narzędzi, a także pozwoli na pracę w trybie tabletu. Wszystko dzięki zawiasom obracającym ekran o 360 stopni i wyposażeniu go w dotykowy panel.

Recenzja HP ZBook Studio x360 G5 wskazać musi również na bardzo wysoką jakość wykonania sprzętu. Obudowa została przygotowana z wytrzymałych materiałów, które odpowiadają za wysoką odporność konstrukcji. Po stronie zalet zapisać należy również możliwość wyboru wielu różnych konfiguracji sprzętowych, wysoką jakość wykonania klawiatury, a także rozbudowany zestaw portów.

Do czego można się przyczepić? Użytkownicy zwracają uwagę na to, że laptop HP ZBook Studio x360 G5 jest ciężki i mało poręczny, zwłaszcza podczas pracy w trybie tabletu. Minus możemy postawić również przy touchpadzie, który miewa problemy z rejestrowaniem stuknięć, a także przy niestabilnej wydajności podczas pracy pod dużym obciążeniem.

ZALETY

 • Obsługa dwóch trybów pracy
 • Dotykowy ekran
 • Wydajne procesory
 • Szybka pamięć RAM i dyski twarde M.2 PCIe
 • Dobrej jakości matryce
 • Solidna, wytrzymała obudowa
 • Rozbudowany zestaw portów
 • Dobrze wykonana klawiatura
 • Mnogość konfiguracji do wyboru

WADY

 • Duże wymiary
 • Spora waga
 • Touchpad nie zawsze działa prawidłowo
 • Spore obciążenie prowadzi do wahania wydajności

HP ZBook Studio x360 G5 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie konwertowalnej stacji roboczej i nie odstrasza Was spora waga sprzętu, model ZBook Studio x360 G5 może okazać się bardzo ciekawym wyborem. Zwłaszcza że jest on wyposażany w wydajne podzespoły, a jakość jego wykonania stoi na wysokim poziomie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.