HP ZBook 14u G6 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Pod koniec maja tego roku na rynku debiutowała nowa generacja mobilnej stacji roboczej ZBook 14U od HP.

Sprzęt kierowany jest do wymagających użytkowników profesjonalnych, którym zależy jednocześnie na co najmniej częściowym ograniczeniu poboru mocy. W tym przypadku gwarantowane jest to między innymi przez niskonapięciowe procesory Intela.

Polecane laptopy

HP ZBook 14u G6 – dane techniczne oraz cena

W porównaniu z modelem poprzednim, największe zmiany dotyczą właśnie podzespołów. Producent zdecydował się na wykorzystanie również nowszych kart graficznych z serii AMD Radeon Pro. Pod uwagę warto oczywiście wziąć także ogólną jakość wykonania maszyny.

HP ZBook 14u G6 – dostępne konfiguracje

Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych podzespołów, warto zaznaczyć, że mamy do czynienia z prawdziwie mobilną stacją roboczą. Ekran o przekątnej 14 cali i niewielka waga robią swoje. Dzięki temu, użytkownicy mogą liczyć na wydajną, komfortową pracę w różnych warunkach, zwłaszcza że na rynku znajdziemy również konfiguracje z ekranami dotykowymi - HP Zbook 14u G6 14 touchscreen (2w1).

Na samym początku warto jednak dokładnie przeanalizować oferowane konfiguracje pod kątem montowanych w nich podzespołów. Pozwoli to dobrać sprzęt do konkretnych zastosowań, a także programów, które mają być na nim instalowane. Jak już zostało wspomniane, producent postawił na procesory niskonapięciowe. Wybór padł na modele z serii Intel Whiskey Lake-U, które cieszą się uznaniem ze względu na więcej niż przyzwoitą wydajność i niski pobór energii.

W konfiguracjach najdroższych i najmocniejszych znajdziemy układ Intel Core i7-8665U, który dysponuje czteroma fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Wrażenie robi jego częstotliwość taktowania. W trybie bazowym wynosi 1900 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita aż do poziomu 4800 MHz. Już samo to wskazuje, że mamy do czynienia z naprawdę wydajnym urządzeniem. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest 8 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP procesora wynosi 15 W. Układ powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników, poszukujących sprzętu, który poradzi sobie z oprogramowaniem specjalistycznym, wykorzystywanym chociażby do tworzenia rozbudowanych projektów. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki wydajnościowe. Pod uwagę warto wziąć zwłaszcza te przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym wskazały one na średnią wynoszącą 180 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym procesor uzyskał 612 punktów.

Opisany przed chwilą układ nie jest jedynym modelem z serii Intel Core i7, którego można znaleźć w mobilne stacji roboczej HP Zbook 14u G6. Na rynku znajdziemy bowiem konfiguracje wykorzystujące procesor Intel Core i7-8565U. On także dysponuje czterema rdzeniami i ośmioma wątkami, jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem. W trybie bazowym wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo maksymalnie 4600 MHz. Sprawia, że jest to układ słabszy, jednak różnice wydajnością są na tyle małe, że możemy mówić tu o dwóch procesorach z tej samej półki. Model i7-8565U we wspomnianych wcześniej testach Cinebench R15 uzyskał kolejno 178 i 564 punkty.

To jednak nie wszystko – konfiguracje HP Zbook 14u G6 i7 nie są jedynymi oferowanymi na rynku. Znaleźć można również modele korzystające z dwóch układów z serii Intel Core i5.

  • Intel Core i5-8365U – cztery rdzenie, osiem wątków, częstotliwość taktowania 1600-4100 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 163 punkty w trybie jednowątkowym 554 punkty w trybie wielowątkowym.
  • Intel Core i5-8265U - cztery rdzenie, osiem wątków, częstotliwość taktowania 1600-3900 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 157 punktów w trybie jednowątkowym 549 punktów w trybie wielowątkowym.

Procesory i5 być może okażą się nieco zbyt słabe w przypadku szczególnie zaawansowanych operacji, jednak w ramach standardowego użytku profesjonalnego powinny wystarczyć. Zwłaszcza że producent zdecydował się na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4. Maksymalna pojemność montowanych kości może wynieść nawet 32 GB. Kolejną dobrą informacją jest fakt montowania super szybkich dysków SSD M.2 PCIe, które pozwalają na znaczne skrócenie obróbki grafiki i wideo.

Specyfikacja HP Zbook 14u G6 wskazuje także na to, że w omawianej stacji roboczej montowane są jednostki graficzne z serii AMD Radeon Pro. Największą wydajnością wyróżnia się model Pro WX 3200 z 4 GB pamięci typu GDDR5. Jest to nowa karta (z tego roku), która zastępuje model WX 3100. Jak można się domyślić, została przystosowana do obsługi programów i narzędzi specjalistycznych.

HP ZBook 14u G6 – wygląd

Jak już wspomnieliśmy, model ZBook 14u G6 to mobilna stacja robocza nie tylko z nazwy. Producent przygotował smukłą, kompaktową obudowę, dzięki której całość waży zaledwie 1,48 kg. Dzięki temu, ze sprzętu możemy korzystać nie tylko przy biurku, podłączając go do większego monitora, ale również na kanapie, w kawiarni czy też w podróży. Doskonale sprawdzi się więc do wprowadzania rozmaitych poprawek w projekcie czy też realizacji zadań w oprogramowaniu graficznym.

Co równie ważne, za ultramobilnym charakterem idzie również wysoka jakość wykonania. Producent wykorzystał wysokiej klasy materiały, dzięki czemu konstrukcja wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Nie musimy martwić się nadmierną podatnością ekranu na wyginanie czy też odkształcaniem się obudowy wokół klawiatury podczas intensywnego pisania. Także zawiasy sprawują się bez zastrzeżeń – ich praca jest bardzo płynna, a sposób, w jaki zostały wykonane sprawia, że zawsze utrzymują ekran w stabilnej pozycji. Na uwagę zasługuje także design urządzenia. Szara stylistyka doskonale pasuje to smukłego urządzenia, jakim jest HP ZBook 14u G6. Prezentuje się on bardzo dobrze, dlatego powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Tego samego nie można jednak powiedzieć o zestawie zamontowanych porów. Jest ich po prostu za mało. Użytkownicy mogą skorzystać wyłącznie ze złącza Thunderbolt, portu USB 3.0, wejścia HDMI i czytnika kart pamięci.

HP ZBook 14u G6 – matryca

Producent postawił na spore zróżnicowanie pod względem wykorzystywanych matryc. Każdy model laptopa jest 14-calowy, jednak ich panele mogą znacząco różnić się między sobą. Tyczy się to nie tylko obsługi dotyku, ale również najważniejszych parametrów technicznych. W przypadku najlepszych konfiguracji, liczyć możemy na 100-procentowe pokrycie palety kolorów AdobeRGB, na jasność 600 nitów, a także na rozdzielczość 4K UHD. Wszystko to zapewnia bardzo wysoką jakość obrazu, którą można wykorzystać podczas specjalistycznej obróbki grafiki.

Matryce zostały wyposażone również w skuteczną ochronę antyodblaskową, dzięki której ze sprzętu możemy korzystać także przy odsłoniętym oknie i na zewnątrz. Promienie słoneczne nie powinny powodować nadmiernego spadku widoczności generowanych treści.

HP ZBook 14u G6 – klawiatura i touchpad

Stacja robocza jest ceniona przez użytkowników także ze względu na wysoką jakość wykonania osprzętu. Mowa tu przede wszystkim o odpornej na zalanie, podświetlanej klawiaturze HP Collaboration. Producent postawił na materiały z wysokiej półki, dzięki czemu codzienna praca okaże się bardzo wygodna. Klawisze wyróżniają się bardzo wyraźnym skokiem i sprężystą reakcją, co pozytywnie wpływa na komfort pisania. Co ważne, klawiatura została skutecznie wytłumiona, dlatego jej praca okaże się stosunkowo cicha.

Plus możemy postawić także przy jakości wykonania touchpada. Płytka wyróżnia się szklaną powierzchnią i wysokimi parametrami ślizgowymi. Wszystko to przekłada się na precyzyjne operowanie kursorem, a także sprawną obsługę gestów i stuknięć. Warto nadmienić, że w niektórych modelach laptopa znajdziemy również trackpoint oraz czytnik linii papilarnych

HP ZBook 14u G6 – wydajność

Zamontowanie niskonapięciowych procesorów sprawiło, że mobilna stacja robocza HP ZBook 14u G6 nie zalicza się do super wydajnych maszyn zdolnych do najbardziej zaawansowanych obliczeń i wykonywania operacji, które wymagają ogromnych pokładów mocy. W zamian tego otrzymaliśmy jednak sprzęt o sporych możliwościach mobilnych, który i tak poradzi sobie z wieloma programami specjalistycznymi.

Jest to zasługa także karty graficznej AMD Radeon Pro WX 3200, która korzysta z 4 GB pamięci DDR5. Ponownie, nie jest to sprzęt z absolutnie najwyższej półki jakościowej i cenowej, jednak w przypadku wspomnianych wcześniej zadań, okaże się wystarczająca. Pod względem wydajnościowym, stanowi ona krok do przodu względem modelu poprzedniego, czyli WX 3100. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie jest to karta dostosowana do obsługi gier, dlatego może mieć problemy z wieloma produkcjami. Przed zakupem konkretnego tytułu, warto sprawdzić w różnego rodzaju testach, czy karta AMD Radeon Pro WX 3200 na pewno jest w stanie poradzić sobie z jego obsługą.

HP ZBook 14u G6 – wady i zalety

Największym atutem omawianej stacji roboczej jest jej ultramobilny charakter. Do czynienia mamy z urządzeniem poręcznym i lekkim, z którego skorzystamy nie tylko przy biurku. Pozwoli wykonać wiele operacji praktycznie w każdych warunkach – niezależnie od tego, czy jesteśmy w pracowni, w domu czy też w podróży.

Do tego wszystkiego dochodzi także wysoka jakość wykonania obudowy. Producent postawił na wysokiej jakości materiały, co widać już na pierwszy rzut oka. Konstrukcja wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Po stronie zalet zapisać można także wszechstronność, która gwarantowana jest przez zamontowane podzespoły. Doskonale sprawdzają się one w wielu zadaniach, choć oczywiście nie będą w stanie zapewnić obsługi najbardziej wymagających procesów. Na pochwałę zasługuje także wykonanie osprzętu oraz nowoczesny design sprzętu.

Użytkownicy narzekają natomiast na ubogi zestaw portów, a także mocne nagrzewanie się obudowy podczas pracy z pełnym obciążeniem. Zwrócić uwagę możemy także sporą podatność obudowy na zabrudzenia.

ZALETY

  • Ultramobilny charakter
  • Wysoka jakość wykonania
  • Szybka pamięć RAM i dyski twarde SSD M.2 PCIe
  • Wszechstronność
  • Nowoczesny design
  • Mnogość matryc do wyboru
  • Najlepsze konfiguracje zapewniają doskonałą jakość obrazu
  • Bardzo solidny osprzęt
  • Wiele dodatków

WADY

  • Ubogi zestaw portów
  • Laptop mocno nagrzewa się podczas pracy na najwyższych obrotach
  • Spora podatność na zabrudzenia

HP ZBook 14u G6 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie prawdziwie mobilnej stacji roboczej, model ZBook 14u G6 okaże się dobrym wyborem. Zachęca nie tylko smukłą obudową i niewielką wagą, ale również wysoką jakością wykonania i wszechstronnym zastosowaniem. Wszystko to sprawia, że warto zwrócić na niego uwagę.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.