HP ProBook x360 440 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Recenzujemy ciekawego laptopa 2w1 od HP. Czy model x360 440 jest wart zainteresowania?

Do czynienia mamy z urządzeniem konwertowalnym, a więc wyposażonym w obrotowy ekran, dzięki któremu możemy łatwo przełączać się między trybem laptopa a tabletu. Wszystko to sprawia, że jest on kierowany przede wszystkim do osób, które często podróżują i potrzebują sprawnego sprzętu do pracy, nauki czy też rozrywki.

HP ProBook x360 440 G1 – dane techniczne oraz cena

Poza wygodną pracą mobilną, laptop ma zagwarantować przynajmniej przyzwoitą wydajność, dzięki której poradzi sobie nie tylko z programami podstawowymi, ale również bardziej zaawansowanymi narzędziami. Oczywiście wiele zależy od tego, na jaką konfigurację sprzętową się zdecydujemy.

HP ProBook x360 440 G1 – dostępne konfiguracje

Jak wskazuje producent, omawiany laptop jest urządzeniem niezwykle uniwersalnym, dzięki czemu powinien zadowolić bardzo szerokie grono potencjalnych nabywców. Wynika to między innymi z tego, że na rynku znajdziemy wiele jego wersji, które różnią się między sobą przede wszystkim wykorzystanymi podzespołami. Doskonale pokazują to ich ceny. Różnica między najtańszymi a najdroższymi konfiguracjami wynosi ponad 2 tysiące złotych.

Na co należy więc zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na procesory. Producent postawił na modele Intela z siódmej i ósmej generacji, dlatego też jest w czym wybierać. Największą wydajność zapewnią konfiguracje Intel Core i7-8550U Core i7, cenione nie tylko ze względu na niski pobór energii, ale również więcej niż przyzwoitą wydajność.

Zobacz HP ProBook x360 440 G1

Korzystają one z układu Intel Core i7-8550U, który dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi „zaledwie” 1800 MHz, jednak w trybie turbo dla jednego rdzenia może zostać podbita nawet do poziomu 4000 MHz. Korzysta on również z 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Współczynnik TDP procesora wynosi 15 W.

Pomimo niskiego poboru mocy, układ wyróżnia się więcej niż przyzwoitą mocą obliczeniową. Nie jest to sprzęt przystosowany wyłącznie do podstawowych programów, takich jak chociażby pakiet biurowy. Bez większych trudności poradzi sobie z obsługą także bardziej wymagających narzędzi, wykorzystywanych między innymi do półprofesjonalnej obróbki grafiki. Wszystko to potwierdzają wyniki uzyskiwane w rozmaitych programach diagnostycznych. Pod uwagę warto wziąć zwłaszcza te pochodzące z platformy Cinebench R15. Układ uzyskał w nich średnią wynoszącą 167 punktów w trybie jednowątkowym i 564 punkty w trybie wielowątkowym.

Jak można się domyślić, konfiguracje z tym procesorem kosztują najwięcej. Jeśli chcecie wydać mniej, ale dalej zależy Wam na więcej niż przyzwoitej wydajności, powinniście celować w modele HP ProBook x360 440 G1 Core i5. Co ważne, producent oferuje dwa układy z tej serii:

  • Intel Core i5-8350Ucztery rdzenie, osiem wątków. Częstotliwość taktowania 1700-3600 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 160 punktów w trybie jednowątkowym, 543 punkty w trybie wielowątkowym;
  • Intel Core i5-8250U - cztery rdzenie, osiem wątków. Częstotliwość taktowania 1600-3400 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 157 punktów w trybie jednowątkowym, 538 punktów w trybie wielowątkowym. Znaleźć można go między innymi w konfiguracji HP ProBook x360 440 G1 4WV03ES#ABD.

Jak widać, różnie nie są duże, dlatego w przypadku wersji laptopa HP ProBook x360 440 G1 korzystających z tych procesorów również możemy mówić o sporych możliwościach, związanych z obsługą programów z różnych dziedzin. Gorzej wygląda to w przypadku konfiguracji z procesorem Intel Core i3-8130U, który został przystosowany do użytku standardowego. Wynika to z jego specyfikacji (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2200-3400 MHz i 4 MB pamięci podręcznej). To samo tyczy się modeli z procesorem Intel Core i5-7200U oraz  Intel Pentium Gold 4415U.

W specyfikacji laptopa HP ProBook x360 440 G1 wyczytać możemy także o wykorzystaniu pamięci RAM typu DDR4, która bardzo dobrze sprawdza się w omawianym zastosowaniu sprzętu. Warto nadmienić, że pod obudową znajdują się dwa sloty, w których zamontowane mogą zostać kości o łącznej pojemności 16 GB. Istotną kwestią wydaje się również wybór dysku twardego. Każdy model korzysta z dysku SSD M.2 PCIe – jego pojemność może jednak wynieść od 256 GB do nawet 1 TB.

Nie możemy zapominać również o karcie graficznej. Choć większość oferowanych na rynku konfiguracji korzysta wyłącznie z modeli zintegrowanych, na rynku znajdują się także wersje z kartą dedykowaną, a mówiąc dokładniej z Nvidia GeForce MX130, która dysponuje 2 GB pamięci GDDR5. Jest to jednostka o uniwersalnym charakterze, dobrze sprawdzająca się podczas obsługi narzędzi graficznych, mniej wymagających programów projektowych, a także niektórych gier.

HP ProBook x360 440 G1 – wygląd

Jak na dobrej jakości urządzenie konwertowalne przystało, model 440 G1 wyróżnia się sprawnymi zawiasami, które pozwalają na odchylenie ekranu o 360 stopni. Dzięki temu, pracować możemy nie tylko w trybie laptopa i tabletu, ale również podstawki i namiotu. Wszystko to sprawia, że praca mobilna okaże się nad wyraz wygodna. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że ekran w niektórych sytuacjach lekko chybocze podczas pisania na klawiaturze. Należy uznać to za wadę sprzętu, jednak nie jest to coś, co mogłoby przesądzić o jego końcowej ocenie.

Obudowa została wykonana niemal w całości z tworzyw sztucznych, wyłącznie górna część jednostki centralnej jest aluminiowa. Nie można jednak powiedzieć, że sztywność sprzętu jest niewystarczająca. Ekran można co prawda wygiąć, jednak potrzebna jest do tego duża siła. Wynika to głównie z faktu zastosowania szklanej powłoki dotykowego panelu. Również jednostka centralna jest odporna na tego typu zabiegi. Nie musimy martwić się także odkształcaniem się obudowy podczas pisania na klawiaturze.

Użytkownicy chwalą sprzęt również za wysoką jakość wykonania. Konstrukcja prezentuje się bardzo solidnie – wszystkie elementy zostały prawidłowo spasowane, toteż brak tu chociażby nieestetycznych luk czy krzywizn. Do tego dochodzi nowoczesny design oraz całkiem rozbudowany zestaw portów, w którym znajdziemy absolutnie wszystkie najpotrzebniejsze elementy. W przypadku 14-caowych urządzeń konwertowalnych nie jest to normą. To sam tyczy się dostępności portu USB typu C.

HP ProBook x360 440 G1 – matryca

Każdy model laptopa wykorzystuje 14-calową matrycę IPS Full HD, oczywiście z dotykowym panelem. Jak wykazują różnego rodzaju testy, zapewnia ona generowanie obrazu dobrej jakości. Choć podświetlenie nie jest równomierne (wynosi 87%), ogólna wartość luminancji jest wysoka – wynosi bowiem 375 cd/m2. Do tego należy dodać dobre pokrycie i odwzorowanie kolorów (średni błąd DeltaE2000 wynosi 2,44, natomiast po kalibracji osiąga wynik 0,67!). Dzięki temu, laptop zapewni nam nie tylko doskonałe wrażenia podczas oglądania filmów czy też grania, ale również możliwości obsługi bardziej zaawansowanych programów graficznych.

Jeśli natomiast chodzi o ochronę antyrefleksyjną, warto nadmienić, że ekran radzi sobie wyłącznie w zacienionych miejscach. Wyjście na pełne słońce doprowadzi bowiem do znacznego pogorszenia widoczności generowanych treści.

HP ProBook x360 440 G1 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w podświetlaną klawiaturę wyspową, której wykonanie należy ocenić wysoko. Użyte materiały oraz przełączniki sprawiają, że klawisze wyróżniają się bardzo wyraźnym, przyjemnym skokiem i dobrą reakcją. Dodając do tego stosunkowo ciche działanie klawiatury, otrzymujemy naprawdę dobry osprzęt, który przyda się podczas pracy i relaksu, na przykład przy jakiejś grze.

Większych zastrzeżeń nie można mieć również do wykonania touchpada. Jej wielkość, a także właściwości ślizgowe zapewniają komfortową obsługę kursora, a także sprawną obsługę gestów wielopunktowych. Wszystko to stanowi dodatkowy atut podczas pracy w podróży. Warto nadmienić jeszcze, że producent wyposażył swój sprzęt w czytnik linii papilarnych.

HP ProBook x360 440 G1 – wydajność

Pod względem mocy obliczeniowej najlepiej wypadają konfiguracje wyposażone w procesory Intela ósmej generacji. Zarówno układ i7, jak i modele i5 pozwalają na bezproblemową obsługę wszystkich najważniejszych programów biznesowych i nie tylko. Co jednak najważniejsze, doskonale sprawdzają się w trybie mobilnym.

Jeśli zależy Wam na dodatkowej mocy obliczeniowej w nieco bardziej wymagających programach lub po prostu planujecie wykorzystać laptopa do obsługi gier, powinniście zakupić wersję z dedykowaną kartą graficzną Nvidia GeForce MX130. Nie jest to oczywiście jednostka typowo gamingowa czy też specjalistyczna, ale jej możliwości okażą się wystarczające do zastosowania uniwersalnego, obejmującego także obsługę gier (będą to przede wszystkim produkcje sprzed kilku lat, a także tytuły indie).

Jej niemałe możliwości potwierdzają testy wydajnościowe. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 2875 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme osiągnęła ona poziom 44243 punktów.

HP ProBook x360 440 G1 – wady i zalety

Największym atutem laptopa jest oczywiście to, że może on pracować w różnych trybach. Dzięki zawiasom obracającym ekran o 360 stopni i panelowi dotykowemu, sprzęt można wykorzystać w trybie tabletu, laptopa, podstawki i namiotu. Zapewnia to ogromną swobodę pracy mobilnej – niezależnie od tego, czy siedzimy w domu na kanapie, jesteśmy w kawiarni czy też w pociągu podczas podróży służbowej. Do tego wszystkiego należy dodać również wysoką jakość wykonania obudowy. Pomimo tego, że tylko górna warstwa jest aluminiowa, całość wydaje się naprawdę solidna. Nie musimy obawiać się nadmiernej podatności na uszkodzenia czy też odkształcania się obudowy podczas pracy.

Po stronie zalet zapisać możemy także dobrej jakości matrycę IPS Full HD, solidnie wykonany osprzęt i rozbudowany zestaw portów. Użytkownicy chwalą urządzenie również za czytnik linii papilarnych, niskie temperatury obudowy (nawet podczas pracy przy pełnym obciążeniu), a także za długą żywotność baterii.

Przyczepić można się natomiast do głośnej pracy wentylatora, a także sporej podatności na zabrudzenia. Dla wielu osób problem może stanowić również cena HP ProBook x360 440 G1 – mowa tu zwłaszcza o najlepszych konfiguracjach.

ZALETY

  • Możliwość pracy w 4 trybach
  • Lekka, kompaktowa obudowa
  • Solidne wykonanie
  • Przyzwoite procesory niskonapięciowe
  • Na rynku dostępne są konfiguracje z dedykowaną kartą graficzną
  • Szybka pamięć RAM
  • Dyski twarde SSD M.2 PCIe
  • Dobrej jakości matryca
  • Czytnik linii papilarnych i podświetlenie klawiatury
  • Długa żywotność baterii

WADY

  • Głośna praca wentylatora
  • Wysokie ceny
  • Spora podatność na zabrudzenia

HP ProBook x360 440 G1 – podsumowanie, czy warto?

Urządzenia konwertowalne są zalecane przede wszystkim osobom, które poszukują sprzętu ultra mobilnego. W przypadku modelu ProBook x360 440 G1 nie jest inaczej. Jego wysoka jakość wykonania, a także  zamontowane podzespoły sprawiają, że powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.