HP Spectre x360 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
Dotykowy ekran i możliwość jego obrotu o 360 stopni przekłada się na możliwość pracy w różnych trybach – nie tylko laptopa, ale również tabletu podstawki i namiotu. Jest to dobra informacja zwłaszcza dla osób często pracujących w podróży.
HP Spectre x360 – dane techniczne oraz cena
Poza wysokim komfortem pracy w różnych trybach, producent postawił także na wykorzystanie nowoczesnych podzespołów o niskonapięciowym charakterze. Na rynku dostępnych co najmniej kilka konfiguracji sprzętowych, dlatego jest z czego wybierać. Zwłaszcza że laptop występuje na ryku w wersjach 13-calowych i 15-calowych.
HP Spectre x360 – dostępne konfiguracje
Obecność na rynku modeli z różnymi przekątnymi ekranu sprawia, że możliwości wyboru są naprawdę wysokie. Wymaga to od nas również zwrócenia dokładnej uwagi na specyfikacje interesujących nas modeli. Przeanalizować należy nie tylko wymiary sprzętu, ale również wykorzystane podzespoły – pod tym względem oferowane konfiguracje są bardzo zróżnicowane.
Naszą analizę rozpoczniemy od przejrzenia procesorów montowanych w laptopach. W HP Spectre x360 15 najczęściej znajdziemy układ Intel Core i7-8705G, którego premiera miała miejsce w lipcu 2018 roku. Należy on do serii Intel Kaby Lake-G, wyróżniające się zwiększonym współczynnikiem TDP. Przekłada się to na szersze możliwości procesora, ale również na generowanie większego obciążenia, co zaś wymaga wykorzystania sprawnego systemu chłodzenia.
Zobacz HP Spectre x360
Wróćmy jednak do technikaliów. Do czynienia mamy z procesorem czterordzeniowym i ośmiowątkowym. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3100 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi ona do poziomu 4100 MHz dla jednego rdzenia. Układ korzysta również z 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Wspomniany współczynnik TDP procesora wynosi 65 W.
Parametry wskazują na naprawdę solidną pracę w programach biznesowych i nie tylko – układ poradzi sobie także z wieloma narzędziami projektowymi i graficznymi. Potwierdzeniem tego są oczywiście testy diagnostyczne. Na platformie testowej Cinebench R15 omawiany procesor uzyskał średnią na poziomie 169 punktów w trybie jednowątkowym i 703 punktów w trybie wielowątkowym. Są to bardzo przyzwoite rezultaty, które wskazują, że mamy do czynienia z laptopem nie tylko do standardowej pracy biurowej.
Warto nadmienić, że układ Intel Core i7-8705G dysponuje ciekawą zintegrowaną kartą graficzną od AMD. Mowa tu o modelu AMD Radeon RX Vega M GL/870, której taktowanie wynosi od 931 MHz do 1011 MHz. Jest to bardzo solidna jednostka, która poradzi sobie ze wspomnianymi programami graficznymi i projektowymi, a także pozwoli na uruchomienie wielu ciekawych gier.
Model 15-calowy, a także HP Spectre x360 13 występują na rynku także z niskonapięciowymi procesorami Intela. Mowa tu o zarówno o modelach i7, jak i i5. Największą wydajnością spośród tych układów wyróżnia się Intel Core i7-8565U, który dysponuje czteroma fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego taktowanie mieści się w przedziale od 1800 MHz do 4600 MHz, korzysta również z 8 MB pamięci podręcznej. Jego współczynnik TDP wynosi natomiast 15 W.
Choć do czynienia mamy z procesorem niskonapięciowym, nie można powiedzieć, by jego możliwości były specjalnie ograniczone. Wręcz przeciwnie – zapewni stabilną pracę podczas obsługi bardzo zróżnicowanych programów. Zarówno tych biznesowych, jak i projektowych. We wspomnianych testach Cinebench R15 uzyskał on kolejno 178 i 564 punkty. Nadal są to więc bardzo przyzwoite rezultaty.
Na podobnym poziomie znajduje się kolejny układ montowany w laptopach, czyli Intel Core i7-8550U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W jego przypadku należy jednak podkreślić nieco niższe taktowanie, które wynosi od 1800 MHz w trybie bazowym do 4000 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Parametry te przekładają się na wyniki w Cinebench R15 wynoszące 167 i 564 punkty.
Konfiguracje HP Spectre x360 i7-8565U, a także i7-8550U zapewniają naprawdę przyzwoitą wydajność, z której skorzystamy zarówno w firmie, jak i poza nią. Jeśli jednak zależy Wam na poczynieniu drobnych oszczędności, powinniście celować w modele wyposażone w układ Intel Core i5-8250U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor dysponuje taktowaniem z przedziału 1600-3400 MHz, a także 6 MB pamięci podręcznej. Przekłada się to na całkiem przyzwoitą wydajność, która jest tylko trochę niższa w porównaniu z modelami i7. Potwierdzają to oczywiście testy diagnostyczne Cinebench, w których układ uzyskał kolejno 144 i 555 punktów.
Procesory niskonapięciowe korzystają ze zintegrowanej karty graficznej Intel UHD Graphics 630, która jednak jest znacznie słabsza od modelu AMD. Pozwoli wyłącznie na realizację podstawowych zadań, nie będzie stanowiła zbytniej pomocy podczas bardziej rozbudowanych operacji.
Kolejną różnicą między modelami 13-calowymi a 15-calowymi jest pamięć RAM. W laptopach mniejszych znajdziemy kości typu DDR3 (taktowanie 2133 MHz), natomiast w większych DDR4 (taktowanie 2400 MHz). Co równie ważne, laptopy 13-calowe korzystają z pamięci wlutowanej, której nie można zwiększyć (na rynku dostępne są modele dysponujące od 4 GB do 16 GB pamięci). W przypadku specyfikacji 15-calowych do dyspozycji otrzymaliśmy 2 wolne sloty, w których znaleźć się mogą kości o łącznej pojemności wynoszącej 32 GB.
Specyfikacja HP Spectre x360 wskazuje również na wykorzystanie szybkich dysków twardych typu SSD M.2 PCie, które montowane są we wszystkich konfiguracjach dostępnych na rynku. Zapewniają one znaczne usprawnienie działania systemu operacyjnego i skrócenie realizacji wielu procesów. Ich pojemność może wynieść maksymalnie 512 GB.
HP Spectre x360 – wygląd
Wybór konkretnych wersji związany jest nie tylko ze zróżnicowanie sprzętowym. Trzeba zastanowić się nad tym, czy lepiej celować w laptop mniejszy czy większy. Modele 13-calowe znacznie lepiej sprawdzą się w trybie mobilnym. Są znacznie lżejsze, dzięki czemu przechodzenie z jednego trybu do drugiego okaże się wygodniejsze, to samo tyczy się pracy w trybie tabletu. W pociągu czy też autobusie znacznie łatwiej będzie nam operować 13-calowym tabletem aniżeli 15-calowym. Z kolei modele większe zapewniają szerszą, wygodniejszą przestrzeń roboczą, która ułatwi operowanie na wielu otwartych oknach.
Ostateczny wybór będzie uzależniony od naszych potrzeb, a także sposobu wykorzystania laptopa. Niezależnie jednak wybranego modelu, możemy liczyć na wysoką jakość wykonania obudowy. Została przygotowana z aluminium, dlatego też jej sztywność w kluczowych obszarach stoi na zadowalającym poziomie. To samo tyczy się wytrzymałości mechanicznej. Zarówno jednostka centralna, jak i klapa ekranu nie wyginają się pod naporem. Nie musimy martwić się również charakterystycznym skrzypieniem. Plusik możemy postawić także przy jakości wykonania zawiasów – ich płynna pozwala na szybkie przełączanie się między kolejnymi trybami. Gdy zachodzi taka potrzeba, zawiasy utrzymują ekran w stabilnej pozycji. Wszystko to powinno zadowolić większość użytkowników biznesowych i nie tylko.
Uwagę warto zwrócić również na zamontowane zestawy portów i złączy. W każdej konfiguracji skorzystać możemy z dwóch złączy Thunderbolt, uzupełnionych portem USB 3.1, gniazdem audio i czytnikiem kart pamięci. W laptopach 15-calowych montowane jest jeszcze złącze HDMI.
HP Spectre x360 – matryca
Kolejny raz powraca kwestia wyboru laptopa mniejsze lub większego, której jednak nie będziemy już rozwijać. Skupimy się natomiast na typach matryc montowanych w poszczególnych konfiguracjach sprzętowych.
Pod tym względem ponownie lepiej wypadają modele 15-calowe. Dlaczego? Ponieważ na rynku występują w wersjach z ekranem OLED UHD, który gwarantuje żywe kolory i wysokiej jakości obraz. Obraz zachwyca przede wszystkim podczas oglądania nowych filmów, a także ogrywania gier. Do tego dochodzi dobra praca w programach graficznych. HP Spectre x360 OLED to wybór obowiązkowy dla osób, którym zależy na jak najwyższej jakości generowanego obrazu.
W pozostałych konfiguracjach znajdziemy natomiast matryce Full HD IPS, które wyróżniają się przyzwoitymi parametrami. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na szerokie kąty widzenia i zadowalająca luminancję. Warto w tym miejscu podkreślić, że matryce korzystają z błyszczących powłok, dlatego też promienie słoneczne padające na ekran mogą znacząco pogorszyć widoczność wyświetlanych treści.
HP Spectre x360 – klawiatura i touchpad
Laptopy oferowane na rynku zostały wyposażone w podświetlane klawiatury, wyróżniające się wysoką jakością wykonania. Skok klawiszy jest wyraźny, a ich reakcja sprężysta, co przekłada się na zadowalający komfort pisania. Co ważne, ich praca jest stosunkowo cicha, co ma ogromne znaczenie, także w ramach obsługi trybu mobilnego.
Większych zastrzeżeń nie można mieć również do wykonania touchpadów. Płytki nie są duże, jednak ich właściwości ślizgowe zapewniają wygodne i precyzyjne operowanie kursorem. Do tego dochodzi także sprawna obsługa gestów wielopunktowych. Warto nadmienić, że producent zdecydował się na zamontowanie czytnika linii papilarnych, a także dobrej jakości kamery internetowej 1080p.
HP Spectre x360 – wydajność
Jeśli interesuje Was możliwie największa moc obliczeniowa, celujcie w konfiguracje HP Spectre x360 i7 – wykorzystane w nich procesory gwarantują wydajną obsługę programów z różnych kategorii. Mowa tu nie tylko o standardowych narzędziach biurowych, ale również oprogramowaniu projektowym czy też graficznym. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki testów diagnostycznych, które były przytaczane przy okazji analizy poszczególnych konfiguracji sprzętowych.
Należy w tym miejscu podkreślić, że z najlepszej karty graficznej korzystają modele wyposażone w układ Intel Core i7-8705G. Zintegrowana jednostka AMD Radeon RX Vega M GL/870 zapewnia więcej niż przyzwoite osiągi, dzięki którym możemy liczyć na komfortową realizację wielu zadań. Uwagę warto zwrócić na wysokie wyniki osiągane przez nią w programach diagnostycznych. Na platformie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 9862 punkty, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 106261 punktów.
Jak na kartę zintegrowaną, są to bardzo wysokie rezultaty. Co więcej, karta pozwoli również na obsługę wielu ciekawych gier. I to na wysokich detalach graficznych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.
HP Spectre x360 – wady i zalety
Mocną stroną omawianej serii jest to, że na rynku aż roi się od zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, które możemy dobierać w zależności do własnych potrzeb i wymagań. Skupić możemy się nie tylko na doborze konkretnych podzespołów, ale również wielkości ekranów. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić ultramobilne modele 13-calowe lub postawić na większą przestrzeń roboczą i wybrać laptop 15-calowy.
Co ważne, podzespoły wykorzystane w oferowanych konfiguracjach zdają egzamin. Ich wydajność pozwala na komfortową pracę w bardzo zróżnicowanych programach, wykorzystywanych do obróbki grafiki, montowania wideo czy też realizacji zadań projektowych, administracyjnych i wielu innych. Po stronie zalet sprzętu należy zapisać także wysoką jakość wykonania obudów i osprzętu. Do tego dodać możemy również przyzwoite zestawy portów, a także dobrej jakości matryce, pozwalające na obróbkę grafiki.
Jeśli chodzi natomiast o wady sprzętu, przyczepić można się między innymi do wlutowanej pamięci RAM w modelach 13-calowych. Użytkownicy narzekają również na jakość basów generowanych przez głośniki, a także na to, że touchpady są nieco za małe. Problemem może być także cena HP Spectre x360 – mowa tu zwłaszcza o tych najlepszych konfiguracjach.
ZALETY
- Mnóstwo konfiguracji do wyboru
- Na rynku znajdziemy modele 13-calowe i 15-calowe
- Przyzwoite procesory niskonapięciowe + wydajny układ i7-8705G
- Wydajna karta graficzna od AMD w modelach 15-calowych
- Matryca OLED UHD
- Dobrze wykonane obudowy
- Przyzwoity osprzęt
- Czytnik linii papilarnych
WADY
- Wlutowana pamięć RAM w laptopach 13-calowych
- Problemy z basami
- Niewielkie touchpady
- Wysokie ceny najlepszych konfiguracji
HP Spectre x360 – podsumowanie, czy warto?
Serie tak zróżnicowane pod względem sprzętowym i liczby oferowanych na rynku konfiguracji są rzadko spotykane. Co ważne, sprzedawane laptopy wyróżniają się nie tylko wysoką jakością wykonania, ale również więcej niż przyzwoitą wydajnością. Z tego też względu warto zwrócić na nie uwagę.
Komentarze (0)