Udostępnij
Skomentuj

HP EliteBook 830 G5 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości biznesowych laptopów od HP. Czy warto kupić modele EliteBook 830 G5?

Najnowsza odsłona tego laptopa występuje na rynku w wersjach korzystających z możliwości procesorów Intel Core ósmej generacji. Do tego należy dodać kilka innych nowości, które również warto przeanalizować i przetestować. Pozwoli nam to zadecydować, czy HP EliteBook 830 G5 rzeczywiście jest w stanie zadowolić użytkowników biznesowych.

Polecane laptopy HP

HP EliteBook 830 G5 – dane techniczne oraz cena

HP EliteBook 830 G5 – dostępne konfiguracje

Do czynienia mamy z laptopem ultramobilnym, który ma dobrze sprawdzać się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Oczywiście ostateczne zastosowanie sprzętu jest mocno zależne od tego, na jaką dokładnie konfigurację sprzętową się zdecydujemy. Są one zróżnicowane przede wszystkim pod względem zamontowanych procesorów.

Jak już wspomnieliśmy, są to układy Intel Core ósmej generacji. Najmocniejszym z nich jest model i7-8550U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 1800 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Do tego należy dodać jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP na poziomie 15 W. Wszystko to przekłada się na bardzo przyzwoita moc obliczeniową, która pozwoli na obsługę bardzo zróżnicowanych programów – zarówno tych biurowych, jak i multimedialnych, projektowych czy też graficznych.

Wydajność procesora warto potwierdzić poprzez analizę testów przeprowadzonych w programach diagnostycznych. Na platformie Cinebench R15 układ uzyskał średnią na poziomie 163 punktów w trybie jednowątkowym i 553 punktów w trybie wielowątkowym. Są to bardzo przyzwoite rezultaty, jedne z lepszych, jeśli weźmiemy pod uwagę urządzenia niskonapięciowe.

Kolejnym procesorem montowanym w laptopach HP EliteBook 830 G5 jest Intel Core i5-8350U, również czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W jego przypadku częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 1700 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbite do poziomu 3600 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Różnice wydajności w porównaniu do modeli i7 nie są duże, wynoszą zaledwie kilka-kilkanaście procent. W programie Cinebench R15 procesor uzyskał kolejno 150 i 543 punktów. W najtańszych konfiguracjach sprzętowych znajdziemy natomiast układ Intel Core i5-8250U (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1600-3400 MHz).

Niestety, w laptopach HP EliteBook 830 G5 nie uświadczymy dedykowanej karty graficznej. Ograniczyć musimy się do jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Wyróżnia się obsługą rozdzielczości UHD oraz częstotliwością taktowania rdzenia na poziomie od 300 MHz w trybie bazowym do 1150 MHz w trybie turbo. Upora się z podstawowymi programami graficznymi, a także  grami o niskich wymaganiach sprzętowych.

Po wyborze procesora i karty graficznej, pozostaje nam dobrać pamięć RAM i dysk twardy. Producent zdecydował się na wykorzystanie kości typu DDR4, których pojemność może wynieść nawet 32 GB. Wszystkie oferowane na rynku laptopy zostały wyposażone w półprzewodnikowe dyski  twarde, które zapewniają bardzo szybkie działanie i dobrą ochronę przechowywanych danych.

HP EliteBook 830 G5 – wygląd

Kompaktowe wymiary i niewielka waga sprzętu sprawiają, że wykorzystanie go w podróży jest bardzo wygodne – doskonale sprawdzi się w pociągu, autobusie czy też w samochodzie. Do tego wszystkiego musimy dodać również wysoką jakość wykonania obudowy.

Solidna konstrukcja została przygotowana z wysokiej jakości materiałów, które zapewniły odpowiednią sztywność i wytrzymałość mechaniczną. Pod tym względem laptopy Elitebook 830 G5 należy ocenić bardzo wysoko. To samo tyczy się zestawu portów i złączy. Jest on bardzo rozbudowany, zwłaszcza w najdroższych modelach. Poza standardowymi wejściami, skorzystać możemy również ze złącza Thunderbolt, wejścia na kartę SIM czy też złącza dokowania.

HP EliteBook 830 G5 – matryca

Choć mamy do czynienia z laptopem biznesowym typu premium, dostępne na rynku korzystają z przeciętnej matrycy TN. Wyróżnia się ona co prawda niskim czasem reakcji, jednak odwzorowanie kolorów i luminancja prezentują się znacznie gorzej. W przypadku standardowego użytkowania okaże się to wystarczające, jednak laptop z pewnością nie okaże się zbyt przydatny podczas obsługi zaawansowanych programów graficznych (wynika to także z braku dedykowanej jednostki GPU).

Co jednak istotne, matryce dysponują matowymi powłokami, co w przypadku laptopów mobilnych jest bardzo ważne. Możemy bowiem liczyć na przyzwoitą widoczność także podczas pracy przy zwiększonym nasłonecznieniu.

HP EliteBook 830 G5 – klawiatura i touchpad

Osprzęt w przypadku tego typu sprzętów również ma ogromne znaczenie. Na szczęście, w tej kwestii producent stanął na wysokości zadania. Klawiatura została wykonana z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu klawisze wyróżniają się odpowiednim skokiem i cichym działaniem. Ich wielkość również należy ocenić wysoko, problem sprawić mogą wyłącznie niewielkie klawisze strzałek góra i dół.

Oczywiście klawiatura jest podświetlana, dlatego pracować możemy w każdych warunkach. Pod klawiaturą, po prawej stronie, umieszczony został również czytniki linii papilarnych. Do szybkości jego działania nie można się przyczepić. Podobnie ma się sprawa z touchpadem, który dobrze spełnia swoje zadania.

HP EliteBook 830 G5 – wydajność

Jak już wspominaliśmy, zamontowane procesory wyróżniają się bardzo przyzwoitymi osiągami, dlatego też nie powinny mieć większych problemów z obsługą zaawansowanych programów projektowych, administracyjnych czy też programistycznych.

Z racji tego, że omawiane laptopy nie występują w wersjach z dedykowanymi kartami graficznymi, warto sprawdzić wydajność jednostki zintegrowanej, czyli Intel UHD Graphics 620. W programie 3DMark 11 Performance GPU jej średni wynik zatrzymał się na 1682 punktach, natomiast w 3DMark Ice Storm Standard Graphics 1280x720 na 71530 punktach. Nie jest to jednostka specjalnie wydajna, jednak z pewnością pozwoli na obsługę podstawowych programów, a także niektórych ciekawych gier.

HP EliteBook 830 G5 – wady i zalety

Chcąc wymienić najważniejsze atuty przedstawionej wyżej serii laptopów, należy wspomnieć przede wszystkim o ich mobilnym charakterze. Do czynienia mamy z lekkimi, kompaktowymi urządzenia o przekątnej ekranu wynoszącej 13,3 cali. Wszystko to sprawia, że okażą się one bardzo dobrym wyborem w podróży.

Po stronie zalet zapisać trzeba również wydajność zamontowanych procesorów. Pomimo tego, że są to układy niskonapięciowe, wyróżniają się wysoką mocą obliczeniową, która okaże się wystarczająca do obsługi wielu programów, nie tylko tych podstawowych.

Kolejnym atutem będzie jakość wykonania obudowy. Została ona specjalnie wzmocniona, toteż nie musimy obawiać się ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Wielu użytkowników zadowoli również zastosowany zestaw portów i złączy. O jakich zaletach należy jeszcze wspomnieć? Przede wszystkim o wysokiej jakości wykonania osprzętu.

Jeśli chodzi natomiast o wady, podkreślić należy brak dedykowanej karty graficznej, przeciętną matrycę TN oraz wysokie ceny poszczególnych konfiguracji sprzętowych.

ZALETY

  • Wydajne procesory
  • Mobilny charakter
  • Solidna obudowa
  • Bogaty zestaw portów i złączy
  • Dobrze wykonany osprzęt

WADY

  • Brak dedykowanej karty graficznej
  • Matryca TN
  • Wysokie ceny

HP EliteBook 830 G5 – podsumowanie, czy warto?

Seria EliteBook 830 G5 składa się z laptopów, które powinny zadowolić zarówno firmy, jak i profesjonalistów. Gwarantują wysoką jakość działania oraz dostęp do przydatnych dodatków.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.