Udostępnij
Skomentuj

Hearts of Iron IV: Man the Guns – wymagania sprzętowe

W marcu 2019 roku na rynek trafi kolejne rozszerzenie do wojennej strategii studia Paradox Development.

Tym razem twórcy postanowili zająć się rozwinięciem morskich potyczek i zwiększeniu możliwości budowania własnej floty. Podobnie jak poprzednie dodatki, Man the Guns to niesamodzielne DLC, które wymaga zainstalowania podstawowej wersji gry.

Hearts of Iron IV: Man the Guns – informacje ogólne o grze

Czwarta odsłona tej niezwykle popularnej serii pojawiła się na rynku w 2016 roku. Została wysoko oceniona przed graczy, dzięki czemu w kolejnych latach otrzymywała ona kolejne dodatki. Man the Guns jest już czwartym z kolei.

 • Producent – Paradox Development Studios
 • Wydawca – Paradox Interactive
 • Data premiery – marzec 2019 roku
 • Tryb gry – single player i multiplayer

Polecane komputery gamingowe

Hearts of Iron IV: Man the Guns – fabuła, mechanika, detale

Jak wspomnieliśmy, dodatek skupia się na odblokowaniu nowej treści, nie mamy tu do czynienia ze zmianą fundamentów rozgrywki. Produkcja statków okaże się znacznie bardziej rozbudowana. Podczas tworzenia kolejnych jednostek, gra pozwoli nam między innymi na dostosowanie rodzaju pancerza. Ogromne znaczenie będzie miało również dobrane uzbrojenie. Wszystko to wpłynie na potencjał bojowy floty, dlatego nasze możliwości zdominowania działań morskich staną się znacznie szersze.

To jednak nie wszystkie zmiany, jakie pojawią się w grze Hearts of Iron IV. Twórcy przygotowali również nowe szlaki morskie, a także wiele usprawnień w prowadzeniu wymiany handlowej. Do tego dochodzą także pomniejsze zmiany, które odkryjemy podczas prowadzenia rozgrywki. Najważniejszy wydaje się fakt, że działania na morzach i oceanach zyskają zupełnie nowego rozmachu, co oczywiście powinno pozytywnie wpłynąć na całą grę.

Hearts of Iron IV pozwala nam przejąć kontrolę nad jednym z państw, które było obecne na światowej mapie w 1936 roku. Naszym zadaniem jest przygotowanie go do działań wojennych, a następnie przeprowadzenie przez ten ciężki okres. Istnieje możliwość pokierowania jednym z agresorów z Państw Osi, Aliantami lub krajami neutralnymi. To od nas zależy, w jaki sposób przebiegną działania wojenne. Rozgrywka kończy się w roku 1948.

Co ważne, dodatek Man the Guns nie wprowadza żadnych zmian w oprawie graficznej. Będziemy mieć więc do czynienia z produkcją znaną z 2016 roku, która doskonale wpisuje się w styl większości gier studia Paradox Interactive.

Hearts of Iron IV: Man the Guns – wymagania sprzętowe

Ze względu na brak usprawnień pod względem technicznym i graficznym, gra nadal będzie wymagała tego samego sprzętu do obsługi. Gracze ogrywający ją od początku nie powinni więc obawiać się spadku ilości klatek na sekundę.

Hearts of Iron IV: Man the Guns – minimalne wymagania gry

 • Procesor: Intel Core 2 Quad Q9400 2.66 GHz/AMD Athlon II X4 650 3.2 GHz
 • Karta graficzna: 1 GB, Nvidia GeForce GTX 470/AMD Radeon HD 5850 lub lepsza
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Dostępne miejsce na dysku: 2 GB
 • System operacyjny: Windows 7/8/10 64-bit

Hearts of Iron IV: Man the Guns – rekomendowane wymagania gry

 • Procesor: Intel Core i5 750 2.66 GHz/AMD Phenom II X4 955 3.2 GHz
 • Karta graficzna: 2 GB, Nvidia GeForce GTX 570/AMD Radeon HD 6950 lub lepsza
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Dostępne miejsce na dysku: 2 GB
 • System operacyjny: Windows 7/8/10 64-bit

Hearts of Iron IV: Man the Guns – jaki komputer do gry?

Jak widać, wymagania nie są zbyt wysokie, choć trzeba pamiętać, że wraz z postępem rozgrywki, komputer jest obciążany coraz bardziej, dlatego warto zapewnić sobie pewną rezerwę mocy. Dotyczyć powinna głównie procesora, gdyż to on jest w tym przypadku najważniejszym podzespołem. Modele dwurdzeniowe o taktowaniu w okolicach 3.0 GHz zapewnią stabilną rozgrywkę na przyzwoitym poziomie, jednak obsługa wysokich detali graficznych wymaga skorzystania z możliwości układów czterordzeniowych.

Jeżeli chodzi o pamięć RAM, nigdy nie jest jej za dużo. Choć wartość 4 GB RAM okaże się odpowiednia, warto zwiększyć ją do poziomu co najmniej 8 GB RAM. W przypadku karty graficznej, sprawa jest prosta. Przeciętne jednostki dedykowane poradzą sobie z obsługą niskich detali, natomiast poznanie pełnej szczegółowości przygotowanej grafiki będzie możliwe na komputerach z jednostkami ze średniej półki jakościowej i cenowej – powinny dysponować przynajmniej 2 GB pamięci GDDR5.

Hearts of Iron IV: Man the Guns – jaki laptop do gry?

Zasady prezentują się tak samo, jak w przypadku komputerów stacjonarnych. Skupić należy się przede wszystkim na procesorze i pamięci RAM. Im więcej, tym lepiej. Dodając do tego przyzwoitą kartę graficzną (na poziomie chociażby modelu GeForce 940MX), nie musimy martwić się spadkami płynności działania gry.

Hearts of Iron IV – cena

Jak to często w przypadku tego typu gier bywa, produkcję studia Paradox Interactive możemy zakupić w różnych edycjach i wersjach. Jeżeli zależy nam wyłącznie na podstawce, musimy przygotować się na wydatek 120-140 złotych. Chyba że trafimy na promocję. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić edycję z jednym lub wieloma dodatkami – w takim przypadku musimy jednak do ceny dodać co najmniej kilkadziesiąt złotych.

W najlepszym położeniu są oczywiście posiadacze podstawowej wersji gry. Jeśli bowiem planujemy zakupić wyłącznie DLC Hearts of Iron IV - Man the Guns, musimy przygotować około 60 złotych. Nie jest to dużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak wiele nowej zawartości dodaje gra.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.