Udostępnij
Skomentuj

Hantle bitumiczne czy żeliwne? Jaki rodzaj obciążenia wybrać?

Hantle bitumiczne czy żeliwne? Które obciążenie sprawdzi się lepiej jako wyposażenie siłowni domowej?

Hantle bitumiczne czy żeliwne – z tym dylematem musi zmierzyć się każdy, kto planuje zakup sprzętu do siłowni domowej. Choć niezależnie od rodzaju hantli ćwiczenia wykonywane na nich są takie same, tak jednak wygoda użytkowania może się już znacznie różnić. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Oczywiście występują też np. ciężarki neoprenowe oraz winylowe, ale są one mniej popularne od tych wcześniej wskazanych. Jakie są podstawowe różnice między hantlami żeliwnymi a obciążeniem bitumicznym? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Hantle bitumiczne – zalety i wady

Jak sama nazwa wskazuje, hantle bitumiczne wypełnione są masą bitumiczną, czyli mieszanką wypełniacza, kruszywa i lepiszcza. Ponadto masa jest pokryta powłoką z tworzywa sztucznego, co stanowi jedną z podstawowych zalet obciążeń bitumicznych. Plastikowa warstwa sprawia, że ciężary są bezpieczniejsze podczas użytkowania – zwłaszcza w przypadku upuszczenia obudowa amortyzuje uderzenie, co minimalizuje ryzyko zniszczenia lub zarysowania podłoża. Kolejną zaletą jest cena. Hantle bitumiczne będą z reguły tańsze od żeliwnych, co wynika z wykorzystywanego materiału.

Hantle bitumiczne nie pozostają jednak bez wad. Dla osób mających mało miejsca w mieszkaniu problem może stanowić przechowywanie obciążeń. Ciężarki bitumiczne występują w znacznie większych rozmiarach niż odpowiedniki w wersji żeliwnej. Z tej racji większe ciężary mogą być też mniej komfortowe podczas codziennego użytkowania – zwłaszcza przy hantlach, bo w przypadku obciążeń na sztangę nie będzie to stanowiło większej różnicy. Innym mankamentem może być mniejsza trwałość hantli bitumicznych. Przy intensywnych treningach przez osoby profesjonalne, można z czasem zauważyć drobne ubytki i ślady użytkowania na obciążeniach. Mimo to, do ćwiczeń w domu będą w zupełności wystarczające i posłużą przez długi czas.

Dla kogo zatem najbardziej polecane są hantle bitumiczne? Opinie w sieci potwierdzają, że przede wszystkim są dobrą opcją na wyposażenie siłowni domowej dla rozpoczynających przygodę z treningami, ponieważ takie osoby dopiero wyrabiają odpowiednie nawyki względem np. podnoszenia i odkładania ciężarów. W związku ze wspomnianą wcześniej warstwą z tworzywa sztucznego, ciężarki bitumiczne będą bezpieczniejszą opcją. Ponadto do początkowej nauki ćwiczeń, w wielu przypadkach rozsądniej będzie kupić nieco tańszy sprzęt, aniżeli od razu inwestować w pełny zestaw hantli żeliwnych.

Hantle żeliwne – zalety i wady

Już opisując zalety i wady obciążeń bitumicznych, można wywnioskować, że hantle żeliwne będą pod wieloma względami niejako przeciwieństwem. Tak też jest w przypadku rozmiaru i trwałości. Żeliwo wykazuje się większą odpornością na uszkodzenia, a jednocześnie ciężarki są gabarytowo znacznie mniejsze. Z tego powodu są też bardziej poręczne – szczególnie gdy trenujemy już na dużych ciężarach.

Brak amortyzacji zdaje się największą wadą hantli żeliwnych. Istnieje duże ryzyko uszkodzenia podłogi podczas upuszczenia ciężarków lub przy zmianie obciążeń. W związku z tym w domowych warunkach zaleca się ćwiczenie na specjalnej macie trenignowej, która zabezpieczy podłoże.

Hantle żeliwne polecane są przede wszystkim osobom bardziej doświadczonym, które ćwiczą przy pomocy większych ciężarów. Ze względu na rozmiary obciążeń będą one zdecydowanie wygodniejsze podczas regularnych treningów. Co więcej, łatwiej je będzie przechowywać w domowych warunkach. Oczywiście należy mieć na uwadze, że ciężarki żeliwne będą droższe od hantli bitumicznych.

Czy hantle regulowane sprawdzą się jako sprzęt do siłowni domowej?

Wybór między hantlami bitumicznymi a żeliwnymi nie jest jednoznaczny. Warto dodatkowo uwzględnić, że każdy użytkownik może mieć inne preferencje względem sprzętu do siłowni domowej. Znając już jednak podstawowe zalety i wady obu rodzajów, łatwiej będzie podjąć decyzję.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, którą także warto wziąć pod uwagę. Na rynku dostępne są nie tylko ciężarki o stałym obciążeniu, ale także hantle regulowane, czyli takie, które pozwalają na dopasowanie ciężaru do indywidualnych potrzeb. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdy przy pomocy opisywanego akcesorium wykonujemy trening na różne partie mięśniowe. Jak wiadomo, przy jednym ćwiczeniu pozwolić sobie możemy na znacznie większe obciążenie, z kolei przy innym potrzebne będą hantle nawet o połowę lżejsze.

Wszechstronność treningu, poprzez dopasowanie obciążenia do ćwiczonej partii ciała, nie jest jedyną zaletą hantli regulowanych. Opcja ta sprawdza się też z następujących powodów:

  • pozwala zaoszczędzić miejsce w domowej siłowni,
  • jest praktyczna, gdy z hantli korzysta kilku domowników,
  • pozwala na zwiększenie ciężaru wraz ze wzrostem zaawansowania.

Na hantle regulowane można oczywiście zakładać zarówno obciążenia bitumiczne, jak i ciężary żeliwne. Wobec tego taki wariant pozwala Ci w pełni dopasować sprzęt zgodnie z indywidualnymi preferencjami podczas treningu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.