Udostępnij
Skomentuj

Gwizdek sędziowski - jaki wybrać? Który najlepszy?

Gwizdek sędziowski to nieodłączny element każdego meczu.

Lecz ma również zastosowanie w pozostałych dziedzinach sportu. Sprawdź, który model jest najlepszy.

Czym jest gwizdek sędziego?

Gwizdek sędziowski to nieco bardziej zaawansowany element niż te przeznaczone dla dzieci. Choć działają na tej samej zasadzie przepływu powietrza, ich głośność może osiągać nawet 120 decybeli, co jest porównywalne ze startem samolotu pasażerskiego. Konstrukcje te są specjalnie zaprojektowane, aby wydawały czysty oraz głośny dźwięk przy jak najmniejszej ingerencji gwiżdżącego. Powietrze, które wpada do niego — wiruje oraz ociera się o ścianki, wskutek czego powstaje szum zwany gwizdem.

Gwizdek na boisku, choć jest tylko słyszalny — decyduje o przebiegu meczu i nim zarządza. Na jego sygnał piłkarze rozpoczynają grę, a także przerywają. Sędzia sygnalizuje nim spalonego czy faul.

Jaki gwizdek sędziowski?

Gwizdek sędziowski to łatwo dostępny element. Można używać go, urozmaicając treningi lub przeprowadzając mecze sparingowe. Mecz z sędzią jest bardziej atrakcyjny, dzięki czemu nie dochodzi do niepotrzebnych kłótni, gdyż sędzia jest rozjemcą w kwestiach spornych. Jaki zatem gwizdek wybrać i na co zwrócić uwagę? Oto krótka lista:

  • głośność podawana w db
  • barwa i ton dźwięku
  • budowa gwizdka
  • ustnik lub zabezpieczenie

Pierwszym elementem, który jako jedyny jest widoczny, a raczej słyszalny dla wszystkich to głośność. Istnieje wiele rodzajów o różnym natężeniu. Głośność na poziomie 115 - 120 db jest wystarczająca do profesjonalnego prowadzenia meczów. Wybierając gwizdek sędziowski, warto również zwrócić uwagę na barwę i jakość gwizdu. Nie są one identyczne, bardzo często różnią się nieznacznie. Kolejnym ważnym czynnikiem jest budowa. Może on mieć ruchome elementy, w których środku zadaniem jest wytworzenie gwizdu. Warto jednak wybierać modele bez kulek czy ruchomych części, gdyż mogą one się zablokować lub zamarznąć w niskich temperaturach.

Ważnym elementem jest też nasadka lub zabezpieczenie zębów. W trakcie biegania używa się gwizdka w dość niekomfortowych pozycjach. Ważne jest, aby gwizdek był stabilny w ustach oraz nie stwarzał niepotrzebnego zagrożenia osobie sędziującej. Warto sprawdzić zatem, czy gwizdek sędziowski jest odpowiednio wyprofilowany lub trzyma gumową część. Istotną właściwością ze względów higienicznych jest samoczyszcząca się wewnętrzna strona gwizdka. Modele, które ją mają, wystarczy zanurzyć w wodzie z detergentem i nie trzeba wykonywać fizycznego czyszczenia.

Jeśli wybierzemy już gwizdek, należy pomyśleć o sznurku - zawieszce, na której będzie wisiał. Choć do go gwizdków dołączane są w zestawie takie akcesoria, mogą być one niskiej jakości lub nie spełniać naszych potrzeb. Zawieszka powinna być odpowiednio długa, aby nie musieć jej wiązać robiąc niewygodne supły w celu skracania. Jeśli preferujemy trzymać gwizdek w ręku, warto wybrać krótką smycz na nadgarstek lub elastyczną. Drugie wyjście będzie komfortowe dla osób, które zaczynają korzystanie z gwizdka, gdyż w razie rozluźnienia dłoni nie wypadnie on im na murawę. Gwizdek sędziowski to koszt wachający się od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności od zaawansowania konstrukcji.

Pozostałe akcesoria sędziowskie

Gwizdek sędziowski to nie jeden atrybut sędziego. Dzięki nim może on kontrolować grę i łatwiej jest mu nią zarządzać. Kolejnym niezbędnym elementem rozgrywki są kartki — żółte i czerwone. Sędzia pokazuje je w zależności od powagi przewinienia. Są to prostokątne jednokolorowe kartoniki wykonane z tworzywa sztucznego, które są wodoodporne. Można na nich zapisywać numery i nazwiska ukaranych graczy ołówkiem lub długopisem. Chorągiewka to kolejny dobrze rozpoznawany gadżet sędziego - w tym przypadku liniowego. Używa jej do sygnalizacji spalonych, fauli oraz zmian. Ma to na celu jasną komunikację z sędzią głównym.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.