Udostępnij
Skomentuj

Gdzie wyrzucić czajnik elektryczny i metalowy?

Czajnik elektryczny ułatwia przygotowanie napojów, ale po zużyciu musisz wiedzieć, gdzie go wyrzucić.

Sprzęt wykorzystywany w kuchni niszczy się na skutek regularnego używania. Dlatego powinieneś wiedzieć, co zrobić, kiedy Twój czajnik Tadar przestanie działać albo nie będzie już dłużej pasował do nowego wystroju. Gdzie wyrzucić zepsuty czajnik elektryczny? Zniszczony sprzęt powinieneś oddać do najbliższej stacji recyklingu. Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj go na śmietnik. Dobrą opcją jest także powtórne wykorzystanie niesprawnego sprzętu, chociażby w formie dekoracji do ogrodu.

Polecane czajniki elektryczne

Gdzie wyrzucić czajnik elektryczny?

Zużyte czajniki Ambition zaliczane są do elektroodpadów. Chodzi o urządzenia wykorzystywane w zaciszu Twojego domu, które wymagają dopływu prądu elektrycznego albo ewentualnie pól elektromagnetycznych. Charakterystyczny sposób działania sprawia, że czajniki Klausberg zalicza się do odpadów elektrycznych, nie wrzucaj ich do kosza na odpady mieszane. Zużyty sprzęt powinien trafić do zakładów zajmujących się przetwarzaniem zepsutego sprzętu – specjaliści korzystają z innowacyjnych technologii, dzięki czemu wybrane części mogą zostać ponownie wykorzystane.

Elektryczny czajnik Lamart wyrzucony do kosza może okazać się niebezpieczny zarówno dla zdrowia ludzi, jak i niebezpieczny dla naturalnego środowiska. Jest to związane z wykorzystywanymi w trakcie produkcji substancjami chemicznymi. Mowa przede wszystkim o kadmie, bromie, ołowiu, chromie oraz siarczanach baru. Jeśli nie przestrzegasz omawianej zasady i wyrzucisz czajniki Edenberg do kosza na odpady mieszane, musisz liczyć się z karą grzywny nawet do 5 000 zł.

Gdzie wyrzucić czajnik metalowy?

Jeśli do tej pory wykorzystywałeś metalowy czajnik na gaz, ale widać po nim oznaki użytkowania, przestał pracować sprawnie albo zdecydowałeś się na nowy wystrój kuchni, z wyrzuceniem starego sprzętu nie powinieneś mieć większych problemów. Metal jest poddawany recyklingowi, dlatego nie musisz przewozić czajnika w specjalnie do tego wyznaczone miejsce, wystarczy wyrzucić go do odpowiedniego kontenera. Zostanie on ponownie wykorzystany do produkcji metalowych narzędzi czy sprzętu.

Czajnik metalowy wyrzucaj do pojemnika na metalowe i tworzywa sztuczne. Ma kolor żółty. Oddany do recyklingu czajnik posłuży do odzysku, dzięki czemu powstaną całkiem nowe urządzenia wykorzystywane w gospodarstwie domowym. Oprócz tego metal z odzysku służy do produkcji samochodów, żagli, a nawet mebli. Właściwa segregacja odpadów umożliwia dbanie o środowisko i pozwala uniknąć kary za niewłaściwy podział odpadów. Dlatego zużyte metalowe czajniki Ambition koniecznie wrzucaj do właściwego pojemnika.

Zasady segregacji czajników

Wykorzystywane w domu przyrządy do podgrzewania wody dzielą się na modele metalowe oraz elektryczne czajniki Klausberg. Każdy z nich należy wyrzucać w inne miejsce, aby nie zaszkodzić środowisku, zwierzętom i ludziom, a jeśli istnieje taka możliwość – wykorzystać ponownie w trakcie procesów recyklingu. Bardziej problematyczne wydają się modele elektryczne, gdyż pod żadnym pozorem nie można ich wyrzucać na śmietnik czy do kontenera na odpady metalowe i tworzywa sztuczne.

Gdzie wyrzucić zepsuty czajnik elektryczny? Czajniki Edenberg możesz przenieść do specjalnych kontenerów przeznaczonych na odpady elektryczne (występują tylko w wyznaczonych miejscach). Dlatego dobrym rozwiązaniem jest przetransportowanie ich do punktu zbiórki – informacja o miejscu i czasie zostaje często podana w lokalnej gazecie, na słupie ogłoszeń na głównej ulicy albo tablicy ogłoszeń w budynku mieszkalnym.

Czajniki Tadar mogą trafić bezpośrednio do firm zajmujących się recyklingiem, dostępne są też miejskie stacje recyklingu przetwarzania, a nawet jednostki podejmującej się odzysku sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego. Każde większe miasto ma przynajmniej kilka takich punktów. Z kolei w mniejszym miejscowościach organizowane są tak zwane zbiórki odpadów elektrycznych. Nieużywany sprzęt oddasz także do wybranych instytucji i stowarzyszeń ekologicznych, magistratów miast, a nawet hipermarketów.

Zepsuty czajnik elektryczny powinieneś umieścić w przeznaczonych do tego punktach albo w trakcie zbiórki elektrycznego sprzętu. Nie porzucaj go w mieszanych kontenerach na śmieci, gdyż nieświadomie możesz przyczynić się do wywołania szkód w przyrodzie. Pamiętaj, że informacje na temat wykorzystanych do produkcji materiałów zostają dołączone przez producenta. Ułatwi Ci to wybór odpowiedniego miejsca na recykling.

O czym należy pamiętać przy wyrzucaniu czajnika?

Elektryczne czajniki Lamart i inne modele trzeba oddawać w specjalnie do tego przygotowanych miejscach. Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj ich do mieszanych śmieci, gdyż zawierają wiele szkodliwych substancji, które przedostają się do gleby i stają przyczyną poważnych szkód. Zniszczony sprzęt oddany do instytutów powiązanych z ekologią może wiązać się z niewielką korzyścią (przekazują sadzonki drzew albo niewielkie upominki).

Jeśli decydujesz się na zakup nowego sprzętu elektrycznego, pamiętaj, że sklep, w którym dokonujesz zakupów, musi zgodzić się na przyjęcie starego czajnika. Nie masz jednak pewności, w jaki sposób odbywa się utylizacja zużytego sprzętu, dlatego dokładnie przemyśl sposób pozbycia się urządzenia. Na Twoją uwagę zasługuje oddanie czajnika na złom, często przyjmują je również warsztaty podejmujące się naprawy sprzętu AGD/RTV. Dla Ciebie to zużyty i stary czajnik, a dla serwisu możliwość ponownego wykorzystania wybranych części.

Elektroodpady nie muszą wcale znaleźć się na wysypisku śmieci, gdyż możesz zdecydować się na nieco bardziej kreatywne podejście. Chodzi o upcykling. To pojęcie dopiero zyskuje na popularności, ale jeśli ważne jest dla Ciebie dbanie o przyrodę i wykorzystywanie rzeczy, które na pierwszy rzut oka nadają się na śmietnik, w tym nurcie odnajdziesz swoją artystyczną duszę. Zużyte czajniki wykorzystasz przede wszystkim w ogrodzie i na balkonie. Po wykonaniu niewielkich przeróbek umieścisz w nich kwiaty, niewielkie sadzonki albo malutkie drzewka.

Kiedy pozbywasz się czajnika metalowego, masz dużo mniejszy problem. Wyrzuca się go do pojemnika przeznaczonego na metale i inne tworzywa sztuczne. Kontenery z takim napisem na stałe znajdują się na śmietnikach dla mieszkańców bloków czy apartamentów. Spotkasz je także przy uczęszczanych drogach albo pasażach. Takie działanie ma przypominać o obowiązku segregacji odpadów i wrzucania czajników wykonanych z różnych materiałów do odpowiednich kontenerów.

Jeśli elektryczne czajniki Lamart i inne modele czajników elektrycznych metalowych nie nadają się już dłużej do Twojego wnętrza, nie wyrzucaj ich od razu na śmietnik. Wiele sprzętów oraz części w nich wykorzystywanych może zostać ponownie przetworzone. Takie działania zapobiegają zalewaniu świata przez odpady, co stanowi problem współczesnego społeczeństwa i w niekorzystny sposób odbije się na przyszłych pokoleniach. Dlatego rozważ wykonanie nowych rzeczy albo weź pod uwagę punkty zbiórki, w których nie zmarnuje się nawet jedna cząsteczka.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.