Udostępnij
Skomentuj

Gdzie powinna stać kuchenka mikrofalowa?

Kupując mikrofalówkę należy zastanowić się nad wieloma aspektami, które są istotne podczas jego codziennego użytkowania.

W jakim miejscu postawić kuchenkę mikrofalową, aby korzystanie z niej było wygodne i bezpieczne? Pomyśl nad tym, zanim kupisz mikrofalówkę.

Jaki model kuchenki kupić?

Przed kupnem większości sprzętów AGD zadajesz sobie wiele pytań. Ilość dostępnego, wolnego miejsca, przyszły użytkownik sprzętu, domniemana częstotliwość jego używania czy też funkcje dodatkowe, przekładające się na kwotę, jaką będziesz musiał zapłacić – to aspekty decydujące o wyborze konkretnego modelu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń, wśród nich na pewno więc znajdziesz to odpowiednie dla Ciebie i Twojej rodziny.

Polecane mikrofalówki

Gdzie najlepiej postawić mikrofalówkę?

W zależności od tego, gdzie docelowo chciałbyś umieścić sprzęt, do wyboru masz zarówno kuchenki mikrofalowe wolnostojące, jak i te do zabudowy. Produkty, które można postawić w wolnej przestrzeni, dostępne są w większych rozmiarach i pojemnościach. Podejmując decyzję o kupnie kuchenki mikrofalowej wolnostojącej, pamiętaj, że do wymiarów, które podaje producent, należy doliczyć dodatkową przestrzeń, która ma zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, a co za tym idzie – zapobiegać przegrzewaniu się, przykładowo dla sprzętu o pojemności 20 L i wymiarach: 27 cm wysokości, 47 cm szerokości i 33 cm głębokości, należy doliczyć 10 cm wolnego miejsca z tyłu, 20 cm wzwyż, a także po 10 cm po bokach.

Mikrofalówka Samsung to świetny reprezentant kuchenek wolnostojących, które świetnie wkomponują się w wiele stylów aranżacji wnętrz. Możesz ją zestawić z wnętrzem nowoczesnym, ale także tym klasycznym czy industrialnym – jej uniwersalny charakter pozwala na wiele.

Im urządzenie ma większą pojemność, tym jest cięższe – to istotne, biorąc pod uwagę jego przyszłe umiejscowienie. Jeśli chcesz ustawić je na półce przymocowanej bezpośrednio do ściany, pamiętaj, by takową odpowiednio wzmocnić. Informacja o wadze produktu nie zawsze jest podawana przez producentów w specyfikacji – warto wtedy spytać sprzedawcę o pomoc. Blat kuchenny to najczęstsze miejsce ustawienia sprzętu, ale dobrym pomysłem może być również wnęka w kuchni. Kuchenka zazwyczaj jest otwierana w lewo, co też może mieć znaczenie podczas szukania dla niej odpowiedniego otoczenia.

Kuchenki mikrofalowe do zabudowy potrzebują podobnej ilości miejsca, co wolnostojące. Rozmiar urządzenia podawany przez producentów dla przykładowej mikrofalówki o pojemności 22 L to 60 cm szerokości, 40 cm wysokości i 35 cm głębokości. To wartości, do których należy dodać maksymalnie po 5-10 mm do wymiarów produktu, by swobodnie umieścić go w zabudowie przygotowanej w szafce kuchennej. Na taką mikrofalówkę trzeba mieć już wyznaczone i przygotowane odpowiednie miejsce.

Kuchenki do zabudowy mają zazwyczaj małe pojemności, możliwe jest jednak znalezienie większych, mających nawet 25 czy 40 L, jak mikrofalówka Whirlpool. Plusem kuchenek mikrofalowych do zabudowy jest sposób otwierania ich drzwi. Mikrofalówka otwierana do dołu lub otwierana w prawo jest w takiej wersji zdecydowanie częściej spotykana. Ten typ sprzętu pozwala Ci również zaoszczędzić dużo przestrzeni roboczej na blacie.

Zastanów się nad tym, jak często zamierzasz korzystać z mikrofalówki – to może pomóc znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Ważne jest również to, czy będą używać jej małe dzieci. Jeśli tak, to przemyśl dobrze, czy lepiej sprawdzi się sterowanie mechaniczne, czy może jednak elektroniczne. Jeśli najmłodsi mają mieć ograniczony dostęp do wyposażenia, warto zweryfikować, czy dostępne są takie funkcje, jak np. blokada rodzicielska.

Czasem na stronach internetowych firm dostępne jest filtrowanie, jak w przypadku producenta mikrofalówek Amica. Umożliwia ono poszukiwanie produktów z wyszczególnieniem tego, co dokładnie Cię interesuje. Podczas wyboru urządzenia warto też zastanowić się, jakiej ma być mocy, a także, jakie dodatkowe opcje Cię interesują. Zastanów się, czy wystarczy Ci 700 W mocy kuchenki mikrofalowej, czy jednak oczekujesz więcej i wolałbyś mikrofalówkę 1000W?

Czy mikrofala może stać na lodówce?

Pojawia się wiele sprzecznych głosów w tej sprawie. Czytając dostępne w Internecie artykuły możesz natknąć się na poradę, by używać płyty, która ma być podstawą dla kuchenki mikrofalowej stojącej na lodówce, a jednocześnie barierą dla fal, które wytwarza to urządzenie. Jeśli chcesz postawić mikrofalówkę na lodówce, nie musisz obawiać się, że te sprzęty będą źle na siebie oddziaływać czy wzajemnie się grzać. Nowoczesne technologie projektuje się w taki sposób, by ich użytkownik potrzebował jak najmniejszej ilości miejsca na ich ułożenie.

Jeśli mimo wszystko obawiasz się o żywotność Twoich elektronicznych pomocników, możesz zainwestować w osłonę termiczną do mikrofalówki wolnostojącej, która pozwoli na bezpieczne ustawienie jej na lodówce. W przypadku wyposażenia kuchni do zabudowy, rozwiązania stosowane podczas projektowania pomieszczeń zapewniają maksymalne wykorzystanie miejsca, często poprzez ustawienie właśnie takich urządzeń jak kuchenka mikrofalówka, piekarnik i lodówka obok siebie.

Gdzie nie można stawiać kuchenki mikrofalowej?

Podobnie jak innych urządzeń elektrycznych, należy unikać ustawiania kuchenki w okolicy kranu i zlewu. Jest to miejsce niebezpieczne ze względu na bliskość wody, której styczność ze sprzętem elektronicznym może spowodować duży uszczerbek na zdrowiu lub nawet utratę życia.

Umiejscowienie mikrofalówki w pobliżu płyty grzewczej również będzie niewygodnym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, czy jest to płyta indukcyjna, ceramiczna, żeliwna czy gazowa – wszystkie powodują, że kuchenka mikrofalowa ustawiona w ich obszarze natychmiast pokrywa się zabrudzeniami od tłuszczu. Pryskający olej ze smażonych potraw nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również ciężko jest do usunąć, nie zostawiając smug i lepkiego filmu.

Przy instalacji mikrofalówki do zabudowy w pobliżu piekarnika sprawdź, jak dużo miejsca wylotowego potrzebują do cyrkulacji powietrza. To też jest dobry moment, by zastanowić się, czy potrzebujesz dwóch urządzeń, skoro kuchenki mikrofalowe mają często wbudowaną funkcję pieczenia i często okazują się wystarczającym rozwiązaniem dla osoby, która z piekarnika korzysta sporadycznie.

Niezależnie od tego, czy mikrofalówka jest wolnostojąca, czy do zabudowy, pamiętaj, by znalazła się w miejscu, w którym nie będą mogły się nią bawić małe dzieci. Jeśli ustawisz ją pod blatem kuchennym, będzie to łatwa dostępna dla nich przestrzeń. Jeżeli wielkość pomieszczenia, w którym docelowo ma znaleźć się mikrofalówka, nie pozwala Ci umiejscowić jej na innej powierzchni, pamiętaj, by miała ona blokadę rodzicielską.

Zastanawiasz się może nad tym, by ustawić mikrofalę na parapecie? O ile w tej sytuacji łatwo Ci będzie zachować rekomendowane odległości dla wolnostojących mikrofalówek, o tyle nie jest to odpowiednie miejsce dla tego typu urządzenia. Styczność zasłon czy firanek ze sprzętem, który potrafi się nagrzewać, nie wydaje się dobrym pomysłem, a emitowane przez kuchenkę ciepło może sprawić, że szyba w oknie pęknie. Jeśli myślisz o postawieniu mikrofali na parapecie przy oknie, istnieje ryzyko zalania urządzenia przez deszcz wpadający do środka przez uchylone czy też otwarte okno.

Na jakiej wysokości powinniśmy zamontować kuchenkę mikrofalową?

Mikrofalówki wolnostojące mają tę zaletę, że z łatwością zmienisz miejsce ich ustawienie, zatem jeśli blat kuchenny okaże się niewygodną w codziennym użytkowaniu powierzchnią, zawsze możesz je przestawić i umieścić wyżej niż standardowa wysokość płyty, oscylująca zazwyczaj w granicach 80-90 cm. Producenci kuchenek mikrofalowych do zabudowy sugerują podobne wartości.

Gdzie zatem powinieneś zamontować sprzęt? Tam, gdzie będzie Ci najwygodniej, również tak, by nie sięgać zbyt wysoko, by podgrzać danie. Ciężko o uniwersalną odpowiedź, zważywszy na fakt, że każdy z użytkowników jest zazwyczaj innego wzrostu. Jedynym kryterium, jakim powinieneś się kierować, jest komfort użytkowania. Pamiętaj, że częste schylanie się nie służy kręgosłupowi, więc jeśli masz taką możliwość, to umieść mikrofalę na poziomie swojej klatki piersiowej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.