Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Fujitsu Esprimo D538 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości biznesowych komputerów Esprimo D538, zamkniętych w kompaktowych obudowach SFF.

Przygotowane zostały przede wszystkim do realizacji zadań biurowych, choć na rynku dostępne są również modele, których wydajność powinna pozwolić na coś więcej. W każdym przypadku liczyć możemy na możliwość wykorzystania sprzętów kompaktowych, które zmieszczą się na każdym stanowisku pracowniczym.

Fujitsu Esprimo D538 – dane techniczne oraz cena

Niezwykle ważna dla producenta okazała się także swoboda wyboru poszczególnych konfiguracji sprzętowych. Oferowane są modele zróżnicowane pod wieloma względami, dzięki czemu możemy dobrać je w zależności od potrzeb i wymagań sprzętowych konkretnych programów.

Fujitsu Esprimo D538 – dostępne konfiguracje

Choć komputer przygotowany został przede wszystkim do użytku biurowego, na rynku znaleźć można konfiguracje korzystające z wielu, często bardzo wydajnych, procesorów. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić również komputer, który pozwoli na obsługę bardziej wymagających narzędzi.

Decydując się na konkretny model, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na zamontowany procesor. W przypadku komputera Fujitsu Esprimo D538, do wyboru mamy bowiem aż 13 różnych układów CPU. Wpływają one zarówno do ogólną wydajność komputera, jak i jego cenę.

Zobacz Fujitsu Esprimo D538

Najwięcej konfiguracji sprzętowych zostały wyposażonych w układy z serii Intel Core, pochodzących z dziewiątej i ósmej generacji. W pierwszym przypadku należy zdecydować się na jeden z pięciu procesorów. Zdecydowanie najwydajniejszy okaże się model Intel Core i7-9700 (jest montowany w konfiguracjach Fujitsu Esprimo D538/E94+), pracujący z wykorzystaniem ośmiu fizycznych rdzeni i ośmiu wątków logicznych. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3000 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita nawet do 4700 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 12 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP wynoszący 65 W.

Do czynienia mamy z bardzo wszechstronnym procesorem, który doskonale sprawdzi się nie tylko w pracy biurowej, ale również podczas obsługi rozmaitych narzędzi programistycznych, administracyjnych czy też sieciowych. Zakup komputera z tym układem okażę się inwestycją na kilka najbliższych lat.

Komputery Fujitsu Esprimo D538 występują również na rynku z trzema układami Intel Core i5 (mowa oczywiście o dziewiątej generacji).

 • Intel Core i5-9600sześć rdzeni, sześć wątków, częstotliwość taktowania od 3100 MHz w trybie bazowym do 4600 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W.
 • Intel Core i5-9500 - sześć rdzeni, sześć wątków, częstotliwość taktowania od 3000 MHz w trybie bazowym do 4400 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W.
 • Intel Core i5-9400 - sześć rdzeni, sześć wątków, częstotliwość taktowania od 2900 MHz w trybie bazowym do 4100 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W.

Wszystkie procesory gwarantują bardzo zbliżoną wydajność, która powinna okazać się w zupełności wystarczająca do obsługi wspomnianych wcześniej programów. Producent przygotował również konfiguracje wyłącznie do użytku biurowego. Korzystają one z układu z serii Intel Core i3, którego możliwości są bardziej ograniczone od wcześniej wspominanych modeli. Mowa tu o procesorze Intel Core i3-9100 (znaleźć można go między innymi w modelach Fujitsu Esprimo D538/E85+), który dysponuje czteroma fizycznymi rdzeniami i czteroma wątkami. Jego taktowanie mieści się w przedziale od 3600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4200 MHz w trybie turbo.

Specyfikacja Fujitsu Esprimo D538 może wskazywać również na procesory Intel Core ósmej generacji. Są to odpowiedniki przedstawionych wyżej układów generacji dziewiątej. Najmocniejszym z nich będzie więc model Intel Core i7-8700, który jednak dysponuje sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami. Do tego dochodzi częstotliwość taktowania w przedziale od 3200 MHz w trybie bazowym do 4600 MHz w trybie turbo, a także 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Parametry techniczne wskazują więc, że mamy do czynienia z naprawdę wydajnym sprzętem, który powinien posłużyć do realizacji wielu zadań, nie tylko biurowych.

Podobnie, jak to miało miejsce w generacji dziewiątej, także tu znaleźć możemy trzy różne konfiguracje Fujitsu Esprimo D5378 i5. Poniżej przedstawiamy listę dostępnych procesorów.

 • Intel Core i5-8600sześć rdzeni, sześć wątków, częstotliwość taktowania od 3100 MHz w trybie bazowym do 4300 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W.
 • Intel Core i5-8500 - sześć rdzeni, sześć wątków, częstotliwość taktowania od 3000 MHz w trybie bazowym do 4100 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W.
 • Intel Core i5-8400 - sześć rdzeni, sześć wątków, częstotliwość taktowania od 2800 MHz w trybie bazowym do 4000 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W.

Na samym końcu oczywiście znajduje się procesor Intel Core i3-8100, który wykorzystuje cztery fizyczne rdzenie, cztery wątki logiczne, a także 6 MB pamięci podręcznej. To jednak nie wszystko, ponieważ producent przygotował również konfiguracje niskobudżetowej, w których znajdziemy jeden z trzech następujących procesorów – Intel Pentium Gold G5400 (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 3700 MHz, pamięć podręczna 4 MB), Intel Celeron G4930 (dwa rdzenie, dwa wątki, taktowanie 3200 MHz, pamięć podręczna 2 MB), Intel Celeron G4900 (dwa rdzenie, dwa wątki, taktowanie 3200 MHz, pamięć podręczna 2 MB).

Choć wybór procesorów jest bardzo szeroki, żaden z oferowanych komputerów nie został wyposażony w dedykowaną kartę graficzną, co w pewien sposób ogranicza możliwości wykorzystania sprzętu. Skorzystać możemy bowiem wyłącznie z jednostek zintegrowanych. W przypadku układów Intel Core będzie to model Intel UHD Graphics 630, natomiast procesory Pentium i Celeron korzystają z karty Intel UHD Graphics 610.

Znacznie lepiej wygląda to w przypadku pamięci RAM. Każdy model korzysta bowiem z szybkich kości typu DDR4, których taktowanie wynosi aż 2666 MHz. W zależności od komputera, na płycie głównej znaleźć się może pamięć o pojemności wynoszącej nawet 32 GB. Daje nam to wiele możliwości doboru urządzeń, a także ich rozbudowy.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wielu kombinacjach dysków twardych. Fujitsu Esprimo D538 jest sprzedawany w wersjach z pojedynczymi dyskami HDD lub SSD SATA III, do których może zostać dołączony także dysk SSD M.2 PCIe, który zagwarantuje bardzo szybkie, sprawne działanie systemu operacyjnego.

Fujitsu Esprimo D538 – wygląd

Do czynienia mamy z urządzeniem kompaktowym, które ma sprawdzić się także na stanowiskach z ograniczoną ilością wolnej przestrzeni. Wszystko to gwarantuje niewielkich rozmiarów obudowa typu Small Form Factor, która jest ustawiana w pozycji poziomej lub pionowej, przy użyciu specjalnych podstawek.

Takie rozwiązanie zadowoli przede wszystkim osoby szukających sprzętów, które nie zajmują zbyt wiele wolnego miejsca. Jeśli jednak zależy Wam na swobodzie rozbudowie zestawu komputerowego, możecie być nieco zawiedzeni. Tak mały komputer nie pozwala bowiem na montaż i wymianę wielu elementów. Rozbudowa dotyczyć będzie głównie kości RAM lub pojemniejszych dysków twardych.

Jeśli natomiast chodzi o jakość wykonania obudowy, należy ocenić ją wysoko. Wykorzystane zostały wytrzymałe materiały, dzięki którym sprzęt jest odporny na wpływ czynników zewnętrznych. Także cyrkulacja powietrza stoi na przyzwoitym poziomie, co, przy wykorzystaniu efektywnego systemu chłodzenia, gwarantuje odpowiednią stabilność działania urządzenia. Zestaw portów i złączy nie jest zbytnio rozbudowany. Znajdziemy tam wszystkie najpotrzebniejsze elementy, jednak nie ma ich wiele.

Fujitsu Esprimo D538 – wydajność

Analizując parametry techniczne i wyniki testów diagnostycznych, łatwo można dojść do wniosku, że najwyższą wydajnością wyróżniają się konfiguracje wyposażone w procesory Intel Core i7. Dzięki doskonałej pracy wielowątkowej, możemy liczyć na bezproblemową obsługę nie tylko programów biurowych. Bardzo dobrze radzą sobie bowiem także z wymaganiami stawianymi przez programy projektowe i graficzne.

Pewne ograniczenia w tej materii wynikać będą jednak z wykorzystanej karty graficznej. Do dyspozycji otrzymaliśmy bowiem wyłącznie jednostki zintegrowane. Z dwóch modeli wymienionych wcześniej, lepszymi osiągami wyróżnia się Intel UHD Graphics 630. Nie jest to jednak karta, która zapewniłaby dodatkową moc obliczeniową we wspomnianych programach. Jej możliwości są mocno podstawowe, co zresztą wykazują testy diagnostyczne. W programie 3D Mark 11 Performance GPU karta otrzymała 1774 punkty, natomiast w 3D Mark Ice Storm Extreme Graphics jej rezultat wyniósł 47149 punktów. Czy taka karta pozwoli na uruchomienie gier? Wyłącznie tych wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Fujitsu Esprimo D538 – wady i zalety

Do czynienia mamy z serią komputerów biurowych, które mogą zostać wykorzystane do realizacji wielu różnych zadań. Wynika to oczywiście z montowania ponad 10 procesorów. Zdecydować możemy się na układy z serii Intel Core dziewiątej i ósmej generacji lub postawić na konfiguracje niskobudżetowe, które dobrze sprawdzą się w ramach podstawowych operacji. Jest to z pewnością duży atut serii.

Wiele osób będzie zadowolonych również z kompaktowych wymiarów urządzeń. Fujitsu Esprimo D539 SFF został wyposażony w niewielką, dobrze wykonaną obudowę, która sprawdzić się na wielu stanowiskach pracowniczych. Co istotne, została wykonana z materiałów wysokiej klasy, gwarantujących pełną wytrzymałość mechaniczną.

Na minus zapisać możemy na pewność dość ograniczone możliwości rozbudowy dostępnych zestawów, które wynikają przede wszystkim z wymiarów obudowy. Przyczepić można się również do niezbyt rozbudowanego zestawu portów. Także cena Fujitsu Esprimo D538 może być problemem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę najlepsze konfiguracje.

ZALETY

 • Ponad 10 procesorów do wyboru
 • Szybka pamięć RAM typu DDR4
 • Trzy typy dysków twardych
 • Kompaktowa obudowa
 • Wysoka jakość wykonania

WADY

 • Ograniczone możliwości rozbudowy
 • Zestaw portów mógłby być bardziej rozbudowany
 • Wysokie ceny najlepszych konfiguracji

Fujitsu Esprimo D538 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z wysokiej jakości komputerem biurowym, który występuje na rynku w wielu zróżnicowanych konfiguracjach sprzętowych. Dzięki temu każdy jest w stanie zakupić urządzenie spełniającego jego wymagania i potrzeby.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.