Udostępnij
Skomentuj

Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Którą wybrać?

Tradycyjna frytkownica to urządzenie przeznaczone do smażenia potraw poprzez zanurzenie ich w gorącym oleju. Pomimo że nazwa jej przywodzi nam na myśl głównie frytki, można w niej przygotować szeroką gamę innych produktów, jak na przykład kotlety, skrzydełka z kurczaka, nuggetsy, ryby, panierowane warzywa, tofu, a nawet pączki.

Jak działa frytkownica na olej?

Frytkownice na olej znajdziesz na wyposażeniu większości restauracji typu fast food. Bez względu na to, jaką potrawę do niej wrzucisz, będziesz zawsze mieć pewność, że zostanie ona równomiernie usmażona z każdej strony, co stanowi zdecydowaną przewagę frytkownicy na olej nad tradycyjną metodą przyrządzania potraw na patelni. I choć urządzenie to wydaje się wygodnym sposobem przygotowania posiłków, posiada ono pewne wady, które warto zachować w pamięci, jeśli zastanawiamy się nad jego kupnem.

karolina smyk

  • Głęboko smażone jest szkodliwe dla zdrowia. Pomimo że potrawy przygotowane we frytkownicy na olej smakują wyśmienicie, należy pamiętać, że tak duża ilość tłuszczu i kalorii nikomu nie wyjdzie na dobre. Otyłość, choroby serca, miażdżyca, wysoki poziom złego cholesterolu, a także zwiększone ryzyko zapadnięcia na niektóre nowotwory to zdecydowanie jedne z najpoważniejszych dolegliwości, na które narażamy się, regularnie spożywając produkty smażone na głębokim oleju. Nie wspominając o szkodliwych, rakotwórczych związkach, jakie wydzielają się, gdy olej podgrzewany jest do wysokiej temperatury, takich jak akrylamid i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA).
  • Bałagan i konieczność czasochłonnego czyszczenia. Olej niestety ma to do siebie, że lubi się rozpryskiwać podczas smażenia, a tłuste plamy czasem trudno usunąć. Ponadto samo urządzenie należy często myć, co może zabierać sporo czasu i wymagać użycia mocnych detergentów.
  • Wysoki koszt użytkowania. Jak wiadomo, ceny oleju systematycznie wzrastają, a przy regularnym stosowaniu tradycyjnej frytkownicy, musimy liczyć się z tym, że przygotowanie posiłków w niej będzie pochłaniać także nasze oszczędności.
  • Wymaga zachowania środków ostrożności. Wrzący olej może również spowodować poważne poparzenia, dlatego też zawsze należy obchodzić się z nim w ostrożny sposób.
  • Generuje bardzo intensywny zapach frytury, który nie dość, że rozchodzi się po całej kuchni, a z niej często także do innych pomieszczeń, to jeszcze wnika w ubrania i we włosy. Większość osób nie chce pachnieć jak smażony kotlet.

Polecane frytkownice 4Swiss

Co to jest frytkownica beztłuszczowa?

Alternatywę dla tradycyjnej frytkownicy na olej stanowi frytkownica beztłuszczowa, która do gotowania wykorzystuje bardzo gorące i silnie sprzężone powietrze. W języku angielskim urządzenie to nazywa się Air Fryer, co dosłownie odnosi się do smażenia za pomocą powietrza. A co to oznacza w praktyce? Że nie musimy używać szkodliwego dla zdrowia oleju, by uzyskać chrupiącą na zewnątrz i delikatną w środku potrawę, która w niczym nie ustępuje pod względem smaku produktom usmażonym w głębokim oleju. Gorące powietrze przechodzi bowiem dookoła potrawy i przez nią, otula ją z każdej strony, tworząc tzw. efekt Maillarda, co powoduje, że produkt zachowuje wyśmienity smak i aromat, zupełnie jak potrawy przygotowane na patelni. Twoje ulubione dania wcale nie muszą być wysokokaloryczne i ociekające tłuszczem. Decydując się na zakup suchej frytkownicy, stawiasz na zdrowie, bez konieczności rezygnacji z ulubionych potraw. Podobnie jak tradycyjna frytkownica urządzenia typu Air Fryer są wielofunkcyjne i nie służą tylko i wyłącznie do przyrządzania frytek. Przygotujesz w nich szeroką gamę innych dań: mięsnych, rybnych, wegetariańskich. Upieczesz w nich pizzę i ciasto, a nawet beztłuszczowe pączki.

Dlaczego warto postawić na frytkownicę beztłuszczową?

 • Korzystając z niej, zadbasz o zdrowie całej rodziny. To urządzenie będzie idealne dla każdego, kto ceni smaczne, ale niskokaloryczne potrawy. Dla każdego, kto pragnie zrezygnować z nadmiaru tłuszczu w swojej diecie, ale bez większych wyrzeczeń.
 • Wygoda i oszczędność czasu. W beztłuszczowej frytkownicy przygotujesz ulubiony posiłek szybko i bez zbędnego bałaganu, jaki może towarzyszyć smażeniu na oleju. Samo urządzenie bardzo łatwo wyczyścić (szufladę można po prostu myć w zmywarce) i nie wymaga skomplikowanej konserwacji. Idealne dla każdego, kto nie chce tracić czasu na żmudne gotowanie i sprzątanie po posiłku. Ponadto warto zaznaczyć, że Air Fryer wygrywa także w porównaniu z piekarnikiem – w suchej frytkownicy przyrządzisz niektóre potrawy nawet w o połowę krótszym czasie.
 • Dodatkowe opcje. O ile w tradycyjnej frytkownicy możemy potrawy tak naprawdę tylko smażyć, urządzenie beztłuszczowe oferuje nam dużo więcej funkcji, w tym pieczenie, grillowanie, podgrzewanie, rozmrażanie i suszenie. To prawdziwy sprzęt do zadań specjalnych i z pewnością ułatwi życie niejednemu użytkownikowi.
 • Zaoszczędzisz nie tylko czas, ale także pieniądze. Frytkownica beztłuszczowa 4Swiss nie wymaga użycia oleju, a także pochłania dużo mniej energii i dużo szybciej się nagrzewa w porównaniu do przeciętnego piekarnika.
 • Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca, więc idealnie sprawdzi się w małym mieszkanku lub w kamperze, gdzie nie ma możliwości wstawienia piekarnika.
 • Nie lubisz intensywnego zapachu smażonego oleju? Sucha frytkownica wyeliminuje również ten problem.

Ogólnie rzecz biorąc, frytkownica beztłuszczowa oferuje dużo więcej od tej tradycyjnej. Potrawy z niej nie tylko wyśmienicie smakują, ale także są zdrowe, niskokaloryczne i zachowują więcej składników odżywczych. Urządzenie to powinno stanowić element wyposażenia kuchni każdego, kto ceni swój czas, wygodę, zdrowie, a przy tym nie chce prowadzić życia pełnego wyrzeczeń.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.