Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Elea – wymagania sprzętowe

Sprawdzamy, jaki komputer pozwoli na komfortową obsługę gry studia Kyodai Ltd. Jak dużo trzeba zapłacić?

Produkcja należy do gatunku przygodówek. Została opracowana przez niezależną firmę, która postawiła na klimat science fiction, odnoszący się do wielu książek utrzymanych w podobnej konwencji (między innymi do tych napisanych przez Stanisława Lema).

Elea – informacje ogólne o grze

Choć tytuł został przygotowany przez studio niezależne i wpisuje się w segment gier indie, nie możemy mówić tu o jakichś ograniczeniach, zwłaszcza pod względem graficznym. Wszystko to sprawia, że Elea pod względem wymagań wpisuje się w kategorię gier AAA.

 • Producent – Kyodai Ltd.
 • Wydawca – Sedesco
 • Data premiery – 6 września 2018 roku
 • Tryb gry – single player

Elea – fabuła, mechanika, detale

Jak można było się spodziewać, gra opowie nam o dalekiej przyszłości. Fabuła została bowiem osadzona w 2093 roku, kiedy to świat zmaga się z trwająca już 20 lat epidemią dotykającą u dzieci. Tajemniczy wirus sprawia, że stają się one niezwykle agresywne.

Naukowcy w walce z chorobą ponieśli porażkę, ponieważ nie byli w stanie przygotować skutecznej szczepionki. Sytuacja wydaje się beznadziejna, dlatego ludzkość postanawia skolonizować inną planetę, tak aby możliwy stał się dalszy rozwój i pokonanie kryzysu demograficznego. W tym celu zrealizowane zostały liczne badania, których efektem okazuje się odkrycie planety Solace – nadającego się do życia globu, który może stać się drugą Ziemią.

Do zbadania planety wysłany został prom Pilgrimage, jednak, zaraz po lądowaniu, łączność z załogą zostaje utracona. Gracze wcielą się w postać Elei Jones, żony jednego z członków misji Pilgrimage. Wchodzi ona w skład misji ratunkowej, która ma odkryć, co stało się z załogą.

Warto podkreślić, że Elea jest grą o charakterze eksploracyjnym, stawia również spory nacisk na fabułę, która w żadnym stopniu nie jest liniowa. Jak na dobrą produkcję przygodową przystało, oferuje ona wciągającą historię, którą odkrywamy eksplorując statek i rozwiązując liczne zagadki logiczne.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/29695380_2389635864395243_3550951786351165440_n.jpg?_nc_cat=100&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=fa4b1798d2b7efc294c9a311e8932d01&oe=5C557D5F

Elea – wymagania sprzętowe

Poza ciekawą fabułą i czerpaniem z dorobków uznanych autorów science fiction. Gra studia Kyodai Ltd. Oferują również atrakcyjną oprawę graficzną, przygotowaną na silniku Unreal Engine 4. Prezentuje się ona bardzo dobrze, jednak do jej obsługi konieczny będzie bardzo solidny sprzęt.

Elea – minimalne wymagania gry

 • Procesor: Intel Core i3
 • Karta graficzna: 2 GB, Nvidia GeForce GTX 650 Ti lub lepsza
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Dostępne miejsce na dysku – 6 GB
 • System operacyjny: Windows 7/8/10

Elea – rekomendowane wymagania gry

 • Procesor: Intel Core i7
 • Karta graficzna: 3 GB, Nvidia GeForce GTX 10600 lub lepsza
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Dostępne miejsce na dysku – 6 GB
 • System operacyjny: Windows 7/8/10

Elea – jaki komputer do gry?

Gra obciąża przede wszystkim kartę graficzną, dlatego podczas składania maszyny warto skupić się na jednostki typowo gamingowe, które będą wyróżniać się sporą ilością pamięci, najlepiej typu GDDR5. Dotyczy to przede wszystkim wysokich detalach graficznych – gra na takich ustawieniach prezentuje się naprawdę atrakcyjnie, dlatego zainwestowanie nieco wyższej kwoty w sprzęt okaże się trafionym pomysłem.

Oczywiście nie możemy zapomnieć również o pozostałych podzespołach. Do uruchomienia gry wystarczający okaże się procesor dwurdzeniowy, jednak w przypadku wyższych detali niezbędny okażę się układ czterordzeniowy, najlepiej o taktowaniu około 3.5 GHz. Jeżeli dodamy do tego 16 GB pamięci RAM, liczyć możemy na stabilną, płynną rozgrywkę.

Elea – jaki laptop do gry?

Celować należy przede wszystkim w konfiguracje gamingowe. Tylko one zapewnią nam bowiem utrzymanie liczby klatek na sekundę na stałym, wysokim poziomie. Podobnie jak w przypadku komputerów osobistych, decydować należy się na karty graficzne z wysokiej półki – dobrze sprawdzą się jednostki z serii Nvidia GTX 10 oraz AMD Radeon RX. Do tego warto dodać wielordzeniowy układ CPU oraz 16 GB pamięci RAM typu DDR4. Takie laptopy kosztują od 4 tysięcy złotych wzwyż.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.