Udostępnij
Skomentuj

Dysk zewnętrzny do telefonu – czy będzie działać? Jaki wybrać?

Pamięć telefonu z reguły okazuje się niewystarczająca. Czy do smartfona można podłączyć dysk zewnętrzny?

Choć nowsze modele smartfonów dysponują coraz większą pojemnością pamięci wbudowanej, a sporo z nich posiada również slot na kartę pamięci, to i tak może okazać się zbyt mało. Coraz lepszej klasy aparaty w smartfonach umożliwiają wykonywanie fotografii i nagrań w wysokiej rozdzielczości, aplikacje i gry również zajmują mnóstwo miejsca, a niektórzy przechowują na telefonie również materiały do pracy lub sporą kolekcję multimediów. Ciekawym rozwiązaniem mógłby być mały dysk zewnętrzny, który można byłoby podłączać do smartfona, by skopiować dane, skorzystać z multimediów, ale czy można podłączyć dysk zewnętrzny do telefonu?

Polecane dyski zewnętrzne SSD

Czy da się podłączyć dysk zewnętrzny do telefonu?

Dyski zewnętrzne, a szczególnie modele HDD, są stosowane głównie do komputerów, ale nie jest to ich jedyne przeznaczenie. Z dysku zewnętrznego może korzystać telewizor, a także konsola do gier. Czy telefon także można podłączyć do nośnika tego typu? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale pod kilkoma warunkami:

  • Dysk zewnętrzny do telefonu musi być wyposażony w odpowiedni interfejs (optymalnie USB/USB 3.0 – stosuje się wówczas odpowiednią przejściówkę).
  • Dysk zewnętrzny do smartfona powinien być odpowiednio sformatowany. Większość telefonów nie obsłuży dysku z formatem plików NTFS – to możliwe, ale często wymaga zainstalowania dodatkowych aplikacji. Lepszym wyjściem jest zastosowanie formatu FAT32.

W sprzedaży znajdziemy nowoczesne dyski SSD tworzone z myślą o użytkowaniu nie tylko z komputerem, ale również ze smartfonami i tabletami. Dyski tego typu mogą być od razu wyposażone w odpowiednie przewody zasilające i będą bezproblemowo współpracowały niemal z każdym smartfonem. To nie oznacza, że inny dysk nie zadziała, ale być może trzeba będzie do niego dokupić przejściówkę lub inaczej go sformatować.

Alternatywą dla dysku zewnętrznego może być również pendrive do telefonu – to jeszcze bardziej kompaktowe rozwiązanie, które także można podłączyć do smartfona pod warunkiem posiadania odpowiedniej przejściówki lub USB OTG.

Jak podłączyć dysk zewnętrzny do telefonu?

Dysk zewnętrzny posiada najczęściej w zestawie przewód zasilający USB. Żaden smartfon nie jest jednak wyposażony w tak duże złącze – zamiast tego w telefonach stosowane są porty microUSB, które są kompatybilne z USB, ale wymagają zastosowania odpowiedniego rozwiązania:

  • Jednym ze sposobów na podłączenie dysku do telefonu jest zastosowanie przejściówki OTG – dysk zewnętrzny łączymy przewodem USB-USB z przejściówką OTG, która posiada żeński port USB i kabel z męską końcówką microUSB, którą podłącza się do portu w telefonie.
  • Drugim sposobem na podłączenie dysku zewnętrznego do smartfona jest zastosowanie odpowiedniego przewodu, a powinien to być kabel USB-microUSB. Niektóre dyski zewnętrzne, szczególnie modele dedykowane do użytku z tabletami i smartfonami, posiadają taki przewód w standardzie, a do innych można go, po prostu, dokupić.

Jaki dysk zewnętrzny do telefonu wybrać?

Oferta dysków zewnętrznych jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Są to zarówno dyski HDD, jak i SSD. Poszczególne nośniki różnią się pomiędzy sobą także pod względem pojemności, zastosowanego interfejsu, a nawet designu i parametrów obudowy.

Dysk zewnętrzny do telefonu powinien być wybierany z myślą o zastosowaniu mobilnym, a to powoduje, że priorytetem stają się kwestie takie, jak:

  • Kompaktowy rozmiar dysku – o ile dysk zewnętrzny do komputera może być spory, bo nie zawsze nosi się go w torebce lub plecaku, o tyle nośnik do smartfona powinien być jak najmniejszy. Z tego względu warto wziąć pod uwagę zarówno pendrive do telefonu, jak również dysk, ale najlepiej w rozmiarze 1.8 cala, a tak małe są wyłącznie dyski SSD.
  • Niska waga dysku – jeśli nośnik ma być poręczny i maksymalnie mobilny, to powinien być niewielki, lekki i smukły. Najmniejsze są dyski zewnętrzne SSD i są one również najlżejsze.
  • Odpowiedni interfejs – dysk zewnętrzny najczęściej posługuje się interfejsem USB (USB 2.0, 3.0 lub innym) i to będzie odpowiedni wybór. Unikać należy dysków z interfejsem typu SATA lub innym, który będzie niekompatybilny ze smartfonem.
  • Optymalna pojemność – to kwestia, która zależy już tylko od indywidualnych potrzeb użytkownika i od tego, co na dysku będzie przechowywane.

Powyższe kwestie są kluczowe podczas zakupu dysku do telefonu. Warto zwrócić uwagę również na cenę nośnika, markę, a także solidne wykonanie – dobrym wyborem są dyski wodoodporne i pyłoodporne, gdyż najlepiej sprawdzą się w plenerze i w niemal każdych okolicznościach.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.