Udostępnij
Skomentuj

Drukarka laserowa czy atramentowa? Która drukarka lepsza?

Wybór między drukarką atramentową i laserową nie jest łatwy. Która technologia jest lepszym wyborem?

Choć mogłoby się wydawać, że w czasach nastawionych na ekologię drukarki będą już powoli odchodziły do lamusa, wciąż mają się świetnie. Wiele osób skarży się, że nie są w stanie dłużej pracować z tekstem na komputerze, za to z kartki czyta im się dobrze. Od drukowania prawie nie da się też uciec w przypadku pracy w szkole, na uczelni czy w urzędzie. Miejscami jest ono nawet wymuszone przepisami prawa, jak długie paragony, które dostajesz w sklepach, albo marketingiem firm i osób, które przez ulotki i gazetki chcą trafić do klienta czy wyborcy.

Polecane drukarki

Drukarka laserowa vs atramentowa – którą wybrać?

Samych technologii druku jest w użyciu kilka, jednak część z nich to rozwiązania bardzo niszowe. Wciąż dostępne i używane w wielu firmach są na przykład duże monochromatyczne drukarki igłowe, z ich wolną pracą i charakterystycznym dźwiękiem. Ale przez wykorzystanie samokopiującego papieru doskonale nadają się do wydruku faktur i rachunków. Ich przeciwieństwem są przenośne urządzenia termosublimacyjne, dzięki którym łatwo można wywołać zdjęcie w pocztówkowym formacie, ale nie radzą sobie one z tekstem i operują na małych formatach papieru.

Dwie najbardziej rozpowszechnione technologie to laser i atrament. Dzięki swoim zaletom znalazły one szerokie zastosowanie w domach, firmach i urzędach. Choć technicznie różnią się znacząco, przez co odnajdują się w odrobinę innych schematach zastosowań, jakość ich wydruków jest zwykle dość zbliżona. Drukarki laserowe nieco lepiej radzą sobie z tekstem, zaś atramentowe z obrazami. W obu przypadkach możesz znaleźć zarówno urządzenia kolorowe, jak i monochromatyczne. Sprawia to, że wybór modelu zależy głównie od budżetu i schematu użytkowania.

Jeżeli do tej pory żadnej nie posiadałeś, albo szukasz nowego urządzenia i zastanawiasz się, czy drukarka laserowa, czy atramentowa do domu będzie lepszym wyborem, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Oprócz porównania technologii, odpowiemy w nim również na pytania o koszty zakupu i eksploatacji, a także czy do drukarki laserowej potrzebny jest tusz. Sprawdzimy też, czy istnieje drukarka, w której nie zasycha tusz albo drukarka laserowa bez tonera.

Czym się różni drukarka laserowa od atramentowej?

Różnica między drukarką laserową a atramentową wynika wprost z zastosowanej technologii utrwalania obrazu i tekstu na papierze. Pod względem dodatkowych oferowanych funkcji i obsługiwanych formatów papierów są do siebie bardzo zbliżone. Drukarka laserowa zwykle ma większe gabaryty i łatwiej jest znaleźć modele oferujące obsługę arkuszy A3, ale już plotery przeznaczone dla większych formatów są prawie zawsze atramentowe. W przypadku urządzeń monochromatycznych zdecydowanie łatwiej jest znaleźć jednak laser.

Istnieje jedno pole, na którym sporą przewagę ma drukarka laserowa. Koszty eksploatacji takiego urządzenia w porównaniu do modeli atramentowych są znacząco niższe w przeliczeniu na zadrukowaną kartkę, przynajmniej w przypadku wydruku czarno-białego. Choć cena zakupu wymiennej kasety z tonerem może być spora, to wystarcza on nawet na kilka tysięcy stron. Sprawia to, że przy regularnym i intensywnym użytkowaniu odnajduje się ona bardzo dobrze i jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Jednocześnie, nieużywany toner nie traci swoich właściwości.

Swego rodzaju odpowiedzią na te aspekty jest atramentowa drukarka z tanimi tuszami. W nowych, trochę droższych modelach, często są one przechowywane we wbudowanym zbiorniczku, uzupełnianym bezpośrednio z butelki. Pozwala to zbliżyć koszty użytkowania do urządzeń laserowych, ale jeżeli interesuje Cię drukarka do rzadkiego drukowania, lepszym wyborem będzie model z klasycznymi kartridżami. Przez swoją konstrukcję zapobiegają one zasychaniu tuszu, dzięki czemu nie ryzykujesz konieczności drogiej wymiany, jeżeli przez dłuższy czas nie drukowałeś.

Niezależnie, czy interesuje Cię drukarka laserowa czy atramentowa, opinie o takich urządzeniach są w większości bardzo pozytywne. Wynika to z faktu, że na rynku pozostało już tylko kilku bardzo doświadczonych producentów, którzy zaciekle między sobą rywalizują. Doprowadziło to do podzielenia rynku na urządzenia tańsze w zakupie i bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Oznacza to też, że niedrogo można kupić ciekawe drukarki atramentowe Wi-Fi, a bardziej zaawansowane modele laserowe zachwycą Cię swoją wydajnością i możliwościami konfiguracji.

Jak działa drukarka laserowa, a jak atramentowa?

Drukarki atramentowe Epson i innych producentów działają na bardzo zbliżonej zasadzie. Głowica drukująca, która może być zintegrowana w kartridżu, przesuwa się w poprzek kartki, zatrzymując na ułamek sekundy w miejscach, na które ma paść malutka kropelka tuszu. Ten, by na chwilę stał się płynny, jest podgrzewany przez elektryczny opornik wbudowany w głowicę. Technologia ta jest już na tyle dopracowana, że pozwala uzyskać jakość wydruku odpowiednią nawet dla fotografii, jednocześnie oferując sporą prędkość, rozdzielczość i wydajność.

W odróżnieniu od nich, drukarki laserowe Brother czy innych marek, do wydruku wykorzystują toner, czyli drobny, barwiący proszek. Przyczepia się on elektrostatycznie do naelektryzowanego w odpowiednich miejscach wałka, który następnie jest przyciskany do papieru. Poprzez podgrzanie toner rozpuszcza się i przenosi na kartkę. Podobnie, jak w przypadku urządzeń atramentowych, druk wykonywany jest liniami, ale drukarki laserowe tworzą całą linię od razu. Kolory zaś powstają przez kolejne nałożenie warstw CMYK (cyjan, magenta, żółty i czarny).

Jeżeli nie jesteś pewien, jakiego typu drukarkę masz, wystarczy, że dotkniesz zadrukowaną kartkę. Ta z urządzenia laserowego jest ciepła, a ta z atramentowego może się rozmazać i będzie się wydawała lekko wilgotna. Niestety, tania drukarka z tanimi tuszami to zazwyczaj nieosiągalny ideał. W obu przypadkach niska cena zakupu samego sprzętu producenci rekompensują sobie kosztowniejszymi materiałami eksploatacyjnymi – przynajmniej pod względem ceny w przeliczeniu na wydrukowaną stronę. Tusze do starszych modeli mogą być nawet zupełnie niedostępne.

Pewnym rozwiązaniem tego problemu są urządzenia ze zbiornikiem na tusz czy toner, które zaczynają się od niedawna pojawiać w ofercie niektórych firm. Porównanie drukarki laserowej i atramentowej pod względem kosztów eksploatacji okazuje się znacznie bardziej zbliżone, jeżeli bierzemy pod uwagę tradycyjny laser i drukarkę ze zbiornikiem na tusz uzupełnianym z buteleczek. Istnieją jednak także urządzenia laserowe, w których toner uzupełnia się ze strzykawki, zamiast wymieniać całą kasetę, co dodatkowo wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji.

Oddzielenie głowic od zbiorników wpływa na fakt, że nieużywana przez kilka dni drukarka atramentowa samoczyszcząca musi zużyć znaczną ilość tuszu na wyczyszczenie kanałów i samych głowic z zaschniętych resztek. Nie dość więc, że z tej ciekawej i ekologicznej technologii nie korzystają tanie drukarki, to jeszcze przy sporadycznym wykorzystaniu ich eksploatacja wcale nie musi być zauważalnie tańsza niż modeli bardziej tradycyjnych. Są jednak dobrym wyborem, jeżeli planujesz ich regularną i intensywną pracę.

Kiedy warto kupić drukarkę laserową, a kiedy atramentową?

Drukarki laserowe monochromatyczne to stosunkowo tani wybór dla niedużego biura, któremu w zupełności wystarczą wydruki czarno-białe. Zazwyczaj oferują one tanią eksploatację i zadowalającą szybkość wydruku. Nie jest aż tak łatwo dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy lepszym wyborem jest drukarka laserowa czy atramentowa. Do biura doskonale nada się bowiem również wyposażona w łatwy do uzupełnienia zbiorniczek na tusz drukarka atramentowa monochromatyczna. Koszt jej zakupu i eksploatacji będzie zbliżony.

Warto więc rozważyć, czym odznacza się drukarka laserowa. Wady i zalety tej technologii omówiliśmy już wcześniej. W największym skrócie, oferuje ona doskonałą jakość odwzorowania tekstu, ale zwykle nie najlepszą obrazu. Potrafi bardzo szybko drukować i nie istnieje ryzyko, że dłużej nieużywana będzie wymagała wymiany drogiego wkładu z tonerem. Drukarki laserowe kolorowe to z reguły dość kosztowny sprzęt, ale doceni go biuro, które potrzebuje wydajnego i niezawodnego narzędzia. Dobrym wyborem w takim przypadku jest drukarka laserowa Lexmark.

Zastosowanie drukarki atramentowej predestynuje ją raczej dla użytkowników domowych i mniejszych firm. Choć w przeliczeniu na wydrukowaną stronę jest mniej ekonomiczna od urządzenia laserowego, znacznie lepiej radzi sobie z kolorem. W połączeniu z papierem fotograficznym pozwoli Ci na uzyskanie wysokiej jakości odbitek Twoich ulubionych zdjęć. Drukarka kolorowa z tanimi tuszami to dobry wybór, jeżeli drukujesz rzadziej, cenisz mniejsze gabaryty albo wymagasz lepszego odwzorowania kolorów. Zapewniają to popularne drukarki atramentowe HP.

W przypadku urządzeń obsługujących większe formaty papieru, drukarki atramentowe A3 odznaczają się już znacznie wyższą ceną zakupu. Wciąż oferują lepsze i żywsze kolory przy wyższych kosztach jednej kartki. Jeżeli więc ograniczasz się do druku tekstu w dużym formacie i nie zależy Ci na doskonałej reprodukcji fotografii, lepszym wyborem są drukarki laserowe A3. Takie urządzenia z łatwością odnajdą się w biurach projektowych, firmach geodezyjnych czy agencjach reklamowych. Dobrym i ekonomicznym wyborem w tym segmencie są drukarki laserowe Canon.

Niezależnie, czy Twoją uwagę zwróciła drukarka A4 laserowa czy kolorowa, przy doborze urządzenia odpowiednio do Twojego budżetu i planowanych zastosowań, nowoczesny model renomowanej marki z całą pewnością Cię zadowoli. Drukarki atramentowe Canon i innych uznanych producentów to znakomity wybór dla użytkowników prywatnych ceniących sobie jakość kolorowych zdjęć. Z kolei biura i firmy będą w stanie wykorzystać zalety takich urządzeń jak drukarki laserowe HP, zapewniających szybką pracę i niskie koszty eksploatacji.

Udostępnij
4,9
7 ocen
6 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

moja stara drukarka padła i też nie wiedziałam jak wybrać nową żeby sensownie posłużyła, na szczęście w zastrone znalazłam bardzo fajnie doradzili mi co i jak i gdyby coś się działo to wiem, że mam już też u nich sprawdzony serwis
Je jednak jestem fanem drukarek laserowych. Generalnie od kilku lat mam drukarkę https://kyocera24.pl/drukarka/kolorowa/laserowa/a4/ecosys-p5021cdw i nie zamieniłbym jej na inną. Jest cicha, nie jest super droga w eksploatacji a dodatkowo drukuje w fantastycznej rozdzielczości.
Do mojej drukarki akurat są drogie oryginały, zamienniki wybieram mimo wszystko tańsze od oryginałów ale nie z tych najtańszych bo jednak zależy mi na porządnej jakości, active jety są dla mnie najlepsze.
Po wielu latach użytkowania na przemian - w zależności od przeznaczenia - drukarki laserowej monochromatycznej i drukarki atramentowej, gdy nadszedł czas wymiany sprzętu, zdecydowałem się na zakup nowej drukarki atramentowej. W zasadzie urządzenia wielofunkcyjnego. Wybór padł na Canona MX925. Dlaczego? Otóż należy sobie przede wszystkim zdać sprawę z mitów, jakie nierzadko bez doświadczenia, a jedynie w oparciu o teorie, rozpowszechniane są w internecie na temat drukarek atramentowych i laserowych.
Nie trzeba się domyślać, że są lepsze i gorsze drukarki laserowe. To samo się tyczy drukarek atramentowych. Jeśli decydujemy się na zakup tańszego urządzenia, zdajemy sobie sprawę z konsekwencji. I tych pozytywnych i tych negatywnych. Do negatywnych konsekwencji wyboru tańszego urządzenia zaliczymy relatywnie wysokie koszty eksploatacji, szczególnie przy użyciu oryginalnych materiałów. Decydując się na zakup droższego urządzenia, koszty eksploatacji będą spadać. Dla niezorientowanych w materii dodam, że jest to związane z kosztami wyprodukowania urządzenia i zarobkiem, jakiego oczekuje sprzedawca, producent. Produkcja tańszego urządzenia i droższego niewiele różni się, jeżeli chodzi o koszt, natomiast sprzedając urządzenie w niższej cenie, producent zrekompensuje sobie wyższym kosztem materiałów eksploatacyjnych. Oczywiście nie oznacza to, że kupując tańsze urządzenie koszty eksploatacyjne będą zawsze wysokie, ponieważ czynnikiem decydującym jest tu również popularność urządzenia na rynku, a co za tym idzie, dostępność zamiennych materiałów eksploatacyjnych, tj. toner bądź tusz (czyt. atrament) oferowanych przez firmy specjalizujące się w produkcji zamienników.
Wracając do kwestii wynikających z mojego doświadczenia, po latach zakończyłem eksploatację dwóch drukarek: laserowej i atramentowej, zaś wymiana - jak już wcześniej wspomniałem - zakończyła się zakupem urządzenia wielofunkcyjnego marki Canon. Przypomnę, urządzenia atramentowego. To sprzęt ze średniej pułki cenowej. Bogato wyposażony (o specyfikacji możecie Państwo poczytać w sieci) i… niedrogi w eksploatacji właśnie dzięki dostępności zamienników, niemniej markowych od oryginałów. Co do jakości wydruku, to jest on porównywalny do druku laserowego. O ile tańsze drukarki atramentowe tą jakością będą znacznie odbiegać od spodziewanej, to różnica w przypadku tych droższych będzie marginalna, a wręcz niedostrzegalna, nawet przez wielu na korzyść urządzenia wykorzystującego do druku atrament. Drukarki laserowe, owszem, w większości – nawet w przypadku tych tańszych modeli – charakteryzują się bardzo dobrą jakością druku, ale nie zapominajmy, że nie jest to regułą. Podobnie jest w przypadku materiałów eksploatacyjnych: tu również mamy do wyboru oryginały i zamienniki. Skupiając się na eksploatacji, to w przypadku drukarki atramentowej ogranicza się ona głównie do wymiany pojemników (kartridży) z atramentem. Coraz częściej, a w przypadku droższych urządzeń jest to regułą każdy kolor sprzedawany jest osobno, zatem wymiana dotyczy tylko tego, co faktycznie zużyliśmy. Z tego miejsca zdementuje też kolejny mit, jakim jest zasychanie atramentu i konieczność czyszczenia głowicy: nowe urządzenia posiadają mechanizmy zapobiegające tego rodzaju przypadkom (samoczyszczenie) a i sam skład atramentów w ciągu lat zmienił się. Drukarki laserowe natomiast okresowo wymagają nie tylko wymiany zużytego tonera, ale także wałka światłoczułego, co jak się słusznie domyślacie, podnosi koszt eksploatacji.
Gdybyśmy mimo wszystko decydowali się na zakup urządzenia wielofunkcyjnego i laserowego zarazem, koszt zakupu jest nawet kilkukrotnie wyższy od zakupu wielofunkcyjnego urządzenia atramentowego, a i tak nie zawsze tak dobrze wyposażonego i o tak wszechstronnych możliwościach, jak np. drukowanie wysokiej jakości kolorowych fotografii na papierze fotograficznym.
Jednym z czynników decydujących pomiędzy urządzeniem laserowym a atramentowym jest rzecz jasna jego przeznaczenie, główne wykorzystanie. Do domu i małego biura zdecydowanie polecałbym atramentowe urządzenie wielofunkcyjne. Do domu i większego biura, gdy drukowane są przede wszystkim dokumenty tekstowe, lepszym rozwiązaniem okazać się może drukarka laserowa, ale tu chodzi głownie o wydajność tonera (maksymalna liczba wydruków na jednym zasobniku). W przypadku drukarki atramentowej wymiana kartridży, z racji ich pojemności, wymagana jest częściej, jeżeli urządzenie nie oferuje instalacji pojemników XXL albo z systemem stałego zasilania atramentem (tzw. CISS). Jednak przy zastosowaniu ww. rozwiązań, bezobsługowa eksploatacja urządzenia atramentowego jest niemniej komfortowa i co nie pozostaje bez znaczenia – bardziej uniwersalna.
Decydując się na wybór spośród urządzeń laserowych bądź atramentowych, należy kierować się możliwościami jakie oferują i przeznaczeniem, do jakiego w głównej mierze będzie wykorzystywane. Jakość wydruków i eksploatacja obu tych urządzeń dziś jest porównywalna i uzależniona, co nieoczywiste, od… papieru, którego użyjemy do wydruków.
Komentarz lepszy od samego artykułu.
Ja kupiłem dwa lata temu Canona Workforce Pro WF-5620. Urządzenie jeśli chodzi o funkcjonalność jest super. Jednak pomimo używania tuszów producenta , podczas wakacji gdy sprzęt nie był używany przez trzy tygodnie doszło do zaschnięcia tuszu w części dysz. I to pomimo iż urządzenie stoi w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu a nie za szybą w słońcu jak w niektórych biurach drukarki stoją. Wywala sławny błąd 0x97 i drukować się nie da. Spróbuję jeszcze w wolnym czasie wyciągnąć głowicę i wymoczyć w płynie do czyszczenia głowić ale to już bardziej skomplikowana czynność.
Jeżeli to nic nie pomoże to następny zakup będzie drukarka laserowa i nigdy więcej żadna atramentówka.
Specjalista Morele | 10:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.