Udostępnij
Skomentuj

Dlaczego czajnik strzela?

Zastanawiasz się, dlaczego czajnik elektryczny hałasuje i wydaje dziwne dźwięki? Odpowiadamy!

Nie ma nic bardziej denerwującego niż strzelający odgłos, który wydobywa się z czajnika podczas gotowania wody. Ta niedogodność jest szczególnie uciążliwa dla miłośników kawy i herbaty. Każdorazowe przygotowywanie ulubionego napoju w czajniku, który wydaje dziwne dźwięki, może prędko stać się uciążliwe. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego czajnik elektryczny hałasuje, powinieneś wiedzieć, że przyczyny tego zjawiska mogą być różne.

Polecane czajniki elektryczne

Dlaczego czajnik strzela podczas gotowania wody?

Najczęstszym powodem awarii jest proces kawitacji. Czajnik elektryczny podgrzewa wodę z nierównomierną intensywnością. Jej część, która znajduje się tuż przy dnie – w pobliżu grzałki – ma znacznie wyższą temperaturę od tej, która utrzymuje się u góry naczynia. Gdy na samym dnie woda zaczyna wrzeć, powstają pęcherzyki pary wodnej, które wznoszą się ku górze i z impetem oddają energię cieplną chłodniejszej partii płynu. Powstająca w ten sposób fala uderzeniowa, wywołuje implozję. To właśnie ona powoduje charakterystyczne strzały w czajniku.

Oczywiście konstruktorzy próbują wyciszać proces przygotowania wrzątku, jednak całkowita redukcja hałasu jest praktycznie niemożliwa. Woda, podgrzewając się, bulgoce. Niektóre czajniki zasilane prądem elektrycznym są wyposażone w grzałkę płytową, która jest niewidoczna, dzięki czemu nie osadza się na niej kamień. Niestety to właśnie taka grzałka jest częstą przyczyną wydawania przez czajnik dziwnych pisków.

Dlaczego czajnik elektryczny piszczy ?

Czajniki Klausberg są wyposażone w szereg specjalnych udogodnień, które skutecznie zapobiegają nadmiernej hałaśliwości urządzenia. Dzięki zamontowanym tłumikom czajniki Klausberg pracują o wiele ciszej niż większość modeli dostępnych na rynku. To udogodnienie przyda się zarówno młodym rodzicom, jak i osobom, które pracują zdalnie i nie chcą, by piski elektrycznego czajnika rozpraszały ich uwagę podczas wykonywania codziennych zadań.

Co więcej, czajniki Klausberg wyposażono w znakomity siatkowy filtr wyłapujący kamień. Dzięki temu użytkownik zyskuje pewność, że jego gorący napój nie będzie zawierał osadu. Podobną funkcję posiadają czajniki Gipfel, które są nadwyraz ciche i funkcjonalne. Są idealnym połączeniem nowoczesnego stylu i funkcjonalności. Wykonano je ze stali nierdzewnej, która sprawia, że na dnie nie osadza się na kamień.

Czajnik Gipfel zdobi powierzchnia polerowana na wysoki połysk. Większość z nich wyposażono w dziobek ergonomiczny, który pozwala na bezpieczne wylewanie zagotowanej wody. Kolejnym atutem czajników firmy Gipfel jest bezpieczna rączka i gwizdek, który wydaje przyjemny dźwięk sygnalizujący zagotowanie wody. Są to idealne czajniki dla osób ceniących ładny i praktyczny sprzęt. To przykład jak połączyć funkcjonalność z nowoczesnym desingiem.

Dlaczego czajnik wydaje dziwne dźwięki?

Sporym problemem modeli czajników płytowych jest powstawanie osadu z kamienia. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie czyścić czajnik od środka i na zewnątrz. Należy zwrócić uwagę na dokładne odkamienianie wnętrza urządzenia, gdyż właśnie osad może być przyczyną wydobywania się z niego dziwnych dźwięków. Aby pozbyć się nalotu, można stosować tradycyjne domowe metody, takie jak gotowanie octu, który dość dobrze sprawdza się jako rozpuszczalnik kamienia.

Niestety pozostawia on po sobie intensywny zapach, którego trudno jest się pozbyć. Jeżeli nie chcesz, aby Twoja kawa przesiąknęła wonią octu, możesz postawić na czajniki Ambition, których wnętrze wykonano ze stali nierdzewnej. Mają one grube dno, co usprawnia podgrzewanie płynu, a dodatkowo ta funkcja pomaga utrzymać go w czystości. Czajniki Ambition po zagotowaniu wody wydają śpiewne dźwięki, które są łagodne i nieirytujące. Marka oferuje czajniki z otwieranym gwizdkiem za pomocą wygodnego uchwytu lub takim, który uruchamia się przyciskiem ukrytym w rączce.

Czy dziwne dźwięki pochodzące z czajnika mogą być przyczyną usterki?

Niejednokrotnie może zdarzyć się tak, że piski i pomruki czajnika są oznaką poważniejszego problemu. Jeżeli oprócz szumów ujawniają się inne usterki, warto zastanowić się, jakie może być ich źródło. Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego czajnik nie gwiżdże? Może być tak, że poziom dopuszczalnej wody w zbiorniku przekracza normę. W takiej sytuacji powietrze nie wychodzi przez gwizdek, tylko wydostaje się w inny możliwy sposób, na przykład przez pokrywę.

Jeżeli jest ona zamocowana zbyt luźno, powietrze może uciekać przez powstałą szczelinę, co jest kolejnym powodem, dla którego gwizdek czasem zawodzi. Możesz ochronić się przed tym zjawiskiem, kupując czajniki Forchetto z gwizdkiem przymocowanym do rączki. Większość z nich zrobiono z wysokiej jakości stali, która jest lekka, a jednocześnie mocna. Czajniki Forchetto pokryto trwałą emalią, również w środku, co sprawia, że są łatwe do czyszczenia, a szczelna pokrywka ułatwia mycie czajnika wewnątrz.

Dobrym sposobem na uniknięcie hałasów z czajnika, będzie też wybranie modelu, który tworzy efekt termosu, przez co nie jest konieczne kilkukrotne podgrzewanie wody Takie zalety prezentują czajniki Aurora wyposażone w podwójne ścianki i utrzymujące wysoką temperaturę dłużej. Ich niewątpliwą zaletą, która łączy tę funkcję z wygodą, jest to, że nie są gorące w dotyku. Nie musisz się zatem obawiać oparzenia. Dzięki temu oszczędzasz także na energii elektrycznej bez potrzeby ponownego włączania urządzenia.

Niektóre czajniki Aurora wyposażono w funkcję automatycznej dezaktywacji zasilania, co chroni je przed włączeniem bez wody. Po zagotowaniu wrzątku czajnik sam się wyłącza. Kolejnym atutem jest duża średnica wlotu, co zwiększa Twoją wygodę i upraszcza proces czyszczenia czajnika. Jeżeli zależy Ci, aby Twój czajnik pracował cicho i nie wydawał z siebie dziwnych dźwięków, powinieneś postawić na sprawdzone urządzenia od znakomitych producentów.

Czajniki Ambition i Klausberg ucieszą użytkowników przyjemnym gwizdem, a czajniki Gipfel i Aurora zapewnią Ci długotrwały spokój i ciszę, podczas przygotowywania napojów. Co istotne, jeżeli pomimo zakupu wysokiej jakości urządzenia, podczas gotowania wody nadal słyszymy hałas, może się okazać, że przyczyną jest usterka płyty indukcyjnej. Dźwięki to trzaski, które są wynikiem tego, że naczynie ma konstrukcję wielowarstwową. Gwizdy lub charakterystyczne brzęczenie mogą wskazywać na to, że pole grzejne ustawiono na wysoką moc grzania.

Czasami, gdy odbywa się przełączanie obwodów elektrycznych indukcja klika, a jej wentylator syczy. Odgłosy te niekoniecznie muszą świadczyć o awarii, ale być wynikiem konstrukcji płyty. Warto wtedy zastanowić się nad wymianą płyty na taką, na której nasz czajnik będzie pracował zdecydowanie ciszej. Wybór odpowiedniego sprzętu pozwoli Ci zaoszczędzić nerwów i cieszyć się wygodnym korzystaniem z wymarzonego AGD przez długi czas. Piękny, funkcjonalny czajnik elektryczny będzie ozdobą kuchni i doskonałym towarzyszem kawowych poranków.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.