Udostępnij
Skomentuj

DJI Spark – specyfikacja, recenzja, czy warto?

Firma DJI przygotowała kompaktowego drona, który ma zapewnić bogaty zestaw funkcji. Czym jest model Spark?

Jak podkreśla sam producent, do czynienia mamy z mini dronem, którego wymiary nie wiążą się jednak z żadnymi poważnymi ograniczeniami. Sprzęt korzysta bowiem ze wszystkich technologii przygotowanych przez DJI. Wśród nich znalazły się między innymi inteligentne funkcje sterowania lotem i różne tryby nagrywania oraz robienia zdjęć.

DJI Spark – dane techniczne oraz cena

Dron występuje na rynku w kilku wersjach kolorystycznych, jednak wyróżnikiem każdej z nich jest możliwość sterowania przy użyciu gestów. Na co jeszcze mogą liczyć użytkownicy? Warto sprawdzić to poprzez analizę specyfikacji sprzętu.

Choć podstawowe wyposażenie urządzenia zawiera 6 śmigieł, akumulator, ładowarkę, kabel MicroUSB oraz pudełko, na rynku dostępnych jest wiele części i akcesoriów, na które warto zwrócić uwagę.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o kontrolerze. Jak już wiemy, dronem DJI Spark można sterować za pomocą gestów, jednak, z oczywistych względów, może się to odbywać tuż przed nami, w zasięgu działania czujnika. W przypadku sterowania na dalsze odległości, potrzebne nam będzie urządzenie z zainstalowaną aplikacją (zasięg ograniczony do działania Wi-Fi) lub dedykowany kontroler, który nie zawsze jest sprzedawany w zestawie (stąd różnica cen). Jak podaje oficjalna specyfikacja, pracuje on w częstotliwości 2.4 GHz i 5.8 GHz, zasięg działania może osiągnąć nawet 500 metrów, a pojemność jego baterii wynosi 2970 mAh. Kontroler sprzedawany osobno zwykle kosztuje około 650 złotych.

Na jakie jeszcze części możemy się zdecydować? Na rynku znajdziemy między innymi bardzo wygodne walizki, w których przeniesiemy drona i wszelkie akcesoria, przenośne ładowarki, akumulatory, zestawy filtrów, specjalne osłony śmigieł, oświetlenie nocne, skórki, a także różnego rodzaju osłony i pokrowce. Potrzebna nam będzie również, rzecz jasna, karta pamięci do drona. Jaka karta do DJI Spark okaże się odpowiednia? Producent zaleca zakup modeli Micro SDHC, z klasą prędkości UHS-1, o pojemności od 16 GB do 64 GB. Rekomendowane są karty takich firm jak Sandisk, Kingston oraz Samsung.

DIJ Spark w morele.net

DJI Spark – budowa i obsługa

Użytkownicy, którzy mieli okazję skorzystać z omawianego drona, chwalą go między innymi za solidną, wytrzymałą obudowę, która dobrze radzi sobie w warunkach silnego wiatru. Została ona wykonana ze wzmacnianych tworzyw, toteż nie powinniśmy obawiać się jej uszkodzenia. Podobnie ma się sprawa ze śmigłami, choć z pewnością warto rozważyć zakup specjalnych osłon. Jak już wspominaliśmy, DJI Spark jest bardzo kompaktowy i lekki (waży zaledwie 300 g), dzięki czemu jest łatwy w przenoszeniu. W jakich kolorach sprzedawany jest DJI Spark? Na rynku przeważnie można znaleźć modele czarno-niebieskie, jednak producent przygotował również wersje czarno-zielone i biało-czarne.

Jak wynika z powyższego opisu, istnieją aż trzy sposoby na sterowanie dronem DJI Spark. Warto więc je omówić.

 • Sterowanie przy pomocy gestów – nie bez powodu omawiany model jest określany mianem drona do selfie. Urządzenie rozpoznaje bowiem gesty, dlatego wystarczy unieść rękę i skierować otwartą dłoń do czujnika, by sterować lotem drona. Żeby natomiast zrobić zdjęcie, musimy wykonać charakterystyczny gest ramki, przy użyciu kciuka i palca wskazującego obu dłoni. Wszystko to odbywa się w trybie PalmControl. To jednak nie wszystko, ponieważ kamera DJI Spark obsługuje system rozpoznawania twarzy. Służy on między innymi do uruchamiania sprzętu z ręki. Dron może na niej również wylądować.
 • Sterowanie przy użyciu aplikacji – producent przygotował również dedykowaną aplikację DJI GO 4, którą zainstalujemy na smartfonie lub tablecie. Posłuży nam ona do sterowania dronem poprzez połączenie Wi-Fi. Zasięg łączności wynosi 100 metrów. Na co pozwala nam wspomniana aplikacja? Między innymi na wskazywanie miejsca, do którego ma polecieć dron (wystarczy kliknąć na ekran urządzenia), robienie zdjęć czy też tworzenie różnych ujęć. Warto nadmienić również, że aplikacja zapewnia dostęp do automatycznych szablonów oraz filtrów, które pozwolą na szybkie edytowanie zdjęć i filmów. Następnie możemy je przesłać na wybrane portale społecznościowe.
 • Sterowanie przy użyciu kontrolera – w ten sposób będziemy w stanie odkryć pełen potencjał urządzenia. Dedykowany kontroler zapewnia bowiem najlepszy zasięg lotu (do 500 metrów), a także zwiększa szybkość, z jaką może poruszać się DJI Spark – w trybie Sport wyniesie ona nawet 50 km/h. Do tego wszystkiego należy dodać poręczność sprzętu oraz komfort obsługi, który jest wyższy niż w przypadku użycia smartfona czy tabletu. Skorzystać możemy z wbudowanych drążków sterujących oraz specjalnego przycisku, który nakazuje dronowi powrót do domu. Kontroler współpracuje z większością urządzeń z systemem Android oraz iOS, dlatego łatwo zintegrujemy go ze smartfonem, zyskując tym samym podgląd z kamery.

DJI Spark – latanie

Atutów omawianego urządzenia możemy szukać także w funkcjach i parametrach lotu. Zasięg DJI Spark zależny jest oczywiście od sposobu sterowania – w przypadku gestów będzie to ledwie kilka metrów, przy użyciu urządzenia mobilnego ograniczy się on do łączności Wi-Fi (maksymalnie 100 metrów), natomiast korzystając z dedykowanego kontrolora, zasięg wynosi aż 500 metrów. Wiele więc zależy od tego, co chcemy robić.

Oczywiście musimy pamiętać także o maksymalnej długości lotu, która wynosi 16 minut przy pełnym naładowaniu baterii. Jak jednak wskazuje producent, czas ten zostanie osiągnięty przy bezwietrznej pogodzie i utrzymywaniu stałej prędkości na poziomie około 20 km/h. Bateria DJI Spark nie jest duża, co pozwoliło na zachowanie niewielkiej wagi sprzętu. Waży on zaledwie 300 g, co oczywiście wpływa na komfort jego przenoszenia, ale również latania. Ten lekki, kompaktowy dron jest bardzo łatwy w obsłudze, bez większych problemów wykona także rozmaite ewolucje.

Oczywiście nie możemy zapomnieć także o wszelkich funkcjach, z których możemy skorzystać podczas lotu. Wspomnieć należy tu między innymi o trybie QuickShots, pozwalającym na tworzenie nagrań w różny sposób – na przykład poprzez utrzymywanie stałej wysokości nad obiektem, wykonywanie wokół niego okrążeń czy też poruszanie się w różnych kierunkach, z obiektywem cały czas skupionym na wskazanym obiekcie.

DJI Spark obsługuje również tryb podążania za celem (Active Tracking), w ramach którego dostosowuje swoją prędkość do wskazanego obiektu, a także funkcję inteligentnego powrotu – odbywa się to automatycznie lub poprzez przyciśnięcia dedykowanego przycisku. Podczas powrotu, dron analizuje i omija przeszkody. Co więcej, dzięki systemowi GPS, jesteśmy informowaniu o miejscach, w których używanie drona może okazać się niebezpieczne.

DJI Spark – kamera

Dron został wyposażony w kamerę z matrycą CMOS 1/2.3”, nagrywającą materiały filmowe w rozdzielczości Full HD. Producent zdecydował się również na wykorzystanie dwuosiowego gimbala oraz technologii UltraSmooth - zapewnia to redukcję wstrząsów i efektu migotania. Nagrania są dzięki temu płynniejsze. Do ich jakości nie można mieć większych zastrzeżeń. Obraz jest ostry, bez zniekształceń. Warto podkreślić, że kamera dysponuje obiektywem szerokokątnym F/2.6 i obsługuje stabilizację ekranu.

Na uwagę zasługuje również spora rozdzielczość zdjęć (3968x2976), zakres ISO 100-3200 i możliwości wykorzystania różnych trybów fotograficznych – mowa tu chociażby o ShallowFocus, który korzysta z wizji 3D oraz o trybie Pano, dzięki któremu dron wykonuje zdjęcia panoramy poziomej lub pionowej. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze technologia Wi-Fi, dzięki której możemy rozpocząć transmisję wideo w czasie rzeczywistym (obsługiwana rozdzielczość w tym trybie wynosi 720p).

DJI Spark – wady i zalety

Analizując sposób wykonania drona, a także jego funkcje, należy podkreślić, iż został on dostosowany zarówno do początkujących, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z podobnym sprzętem, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników, dla których znaczenie ma możliwość rozwijania sporych prędkości czy też bogate tryby wykonywania zdjęć i kręcenia filmów.

Sporym atutem DJI Spark jest z pewnością to, iż można nim sterować na 3 różne sposoby. Jeśli nie czujemy takiej potrzeby, nie musimy wydawać dodatkowych funduszy na dedykowany kontroler. Do standardowej pracy wystarczająca okaże się aplikacja mobilna lub system rozpoznawania gestów. Sama jakość zdjęć i filmów również znajdzie się po stronie zalet. Producent wykorzystać dobrej jakości systemy, a także mnóstwo trybów (także automatycznych), które pozwalają nie tylko dostosować jakość materiałów, ale również sposób ich wykonania. Doskonale widać to podczas kręcenia filmów. Możemy wykonywać wiele zróżnicowanych ujęć lub skupić się na konkretnym obiekcie. Do tego dochodzi szybka, automatyczna edycja nagrań. Na plus możemy zapisać również wytrzymałość sprzętu, kompaktowe wymiary i niewielką wagę, a także dostęp do przydatnych funkcji, takich jak inteligentny powrót, rozpoznawanie twarzy czy też tryb Sport.

Jeśli chodzi o wady sprzętu, wiele osób z pewnością wróci uwagę na stosunkowo krótki czas lotu, którzy i tak może zostać osiągnięty wyłącznie w przypadku bezwietrznej pogody i utrzymywania stałej prędkości lotu. Przyczepić można się również do braku obsługi rozdzielczości 4K, a także pewnych problemów ze stabilnością działania aplikacji.

ZALETY

 • Prosta obsługa
 • Trzy sposoby sterowania dronem
 • Wiele trybów robienia zdjęć i nagrywania filmów
 • Sporo ciekawych funkcji
 • Jakość kamery
 • Kompaktowe wymiary
 • Niewielka waga

WADY

 • Stosunkowo krótki czas lotu
 • Brak rozdzielczości 4K
 • Aplikacja nie zawsze działa stabilnie

DJI Spark – podsumowanie. Czy warto?

Do czynienia mamy z drobnym dronem, którego możliwości są jednak całkiem spore. Okaże się on dobrym wyborem zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Co ważne, zapewnia dostęp do wielu trybów nagrywania i robienia zdjęć, a także funkcji dodatkowych, takich jak chociażby inteligentny powrót. Wszystko to sprawia, że dron DJI Spark jest warto zainteresowania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.