Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Dell OptiPlex 7070 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Firma Dell przygotowała serię wydajnych komputerów biznesowych z serii OptiPlex 7070.

Oferta ma zadowolić przede wszystkim najbardziej wymagających użytkowników, którzy poszukują sprzętu pozwalającego na obsługę programów profesjonalnych. W związku z tym, w najmocniejszych konfiguracjach znaleźć można niezwykle wydajne podzespoły, gwarantujące utrzymanie sporej mocy obliczeniowej w każdych warunkach.

Dell OptiPlex 7070 – dane techniczne oraz cena

Co ważne, komputery z omawianej serii występują na rynku w wersjach zróżnicowanych nie tylko pod względem wykorzystywanych podzespołów, ale także wybranych obudów. Wszystko to pozwala na dobór urządzenia, które będzie spełniało wszystkie najważniejsze kryteria, a także okaże się odpowiednio dostosowane do specyfiki pracy na wybranych stanowiskach.

Dell OptiPlex 7070 – dostępne konfiguracje

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku pozostałych nowych komputerów z rodziny Dell OptiPlex, model 7070 jest oferowany na rynku w ogromnej liczbie konfiguracji, zróżnicowanych praktycznie pod każdym względem. Mowa tu oczywiście o najważniejszych podzespołach, ale również o wspomnianych wcześniej obudowach czy zestawach portów. Wszystko to przekłada się na ogromne różnice cen między modelami najtańszymi a najdroższymi.

Chcąc więc dokonać wyboru optymalnego i zakupić sprzęt, który spełni najważniejsze kryteria, należy dokładnie przyjrzeć się specyfikacjom dostępnych konfiguracji, a także dokonać ich porównania. Najlepiej rozpocząć od montowanych procesorów. Producent zdecydował się na wykorzystanie układów Intela z serii Coffee Lake, dlatego możemy liczyć na więcej niż przyzwoita wydajność.

Mowa tu zwłaszcza o modelu Intel Core i9-9900, który jest jednym z lepszych procesorów montowanych w tego typu komputerach. Korzysta on z ośmiu fizycznych rdzeni i aż szesnastu wątków logicznych. Wrażenie robi także jego taktowanie. W trybie bazowym wynosi 3100 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbite do poziomu aż 5000 MHz. Układ korzysta także z 16 MB pamięci podręcznej, a jego współczynnik TDP wynosi 65 W.

Zobacz Dell OptiPlex 7070

Powyższe parametry pokazują, że mamy do czynienia z niezwykle wydajnym urządzeniem, z którego można skorzystać podczas obsługi dowolnych programów. Mowa tu także o oprogramowaniach specjalistycznych, służących między innymi do profesjonalnej obróbki grafiki czy też tworzenia modeli 3D. Bez wątpienia jest to procesor, z którego zadowolone będą duże firmy tworzące własne zaplecze IT.

Komputer Dell OptiPlex 7070 sprzedawany jest w zestawach wyposażonych w procesor i7. Mowa tutaj o układzie Intel Core i7-9700, który wykorzystuje osiem fizycznych rdzeni i osiem wątków. Jego częstotliwość taktowania wynosi od 3000 MHz w trybie bazowym do 4800 MHz w trybie turbo, a więc nieco mniej niż model i9. Przekłada się to więc na gorszą moc obliczeniową, jednak nie można powiedzieć, by różnice były znaczące (przeważnie dotyczą kilkunastu-kilkudziesięciu procent). Sprzęt powinien więc pozwolić na obsługę tych samych programów.

Co ciekawe, w komputerach Dell OptiPles 7070 montowana jest również wersja procesora wyróżniająca się obniżonym współczynnikiem TDP. Jest ona oznaczona jako Intel Core i9-9900T. Niższy pobór energii musiał oczywiście przełożyć się na taktowanie, które mieści się w przedziale od 2000 MHz do 4300 MHz. W związku z tym, musimy liczyć się z nieco słabszą wydajnością podczas realizacji wspomnianych wcześniej zadań.

To oczywiście nie koniec, ponieważ na rynku znaleźć można także zestawy, w których montowane są procesory z serii Intel Core i5 oraz i3. Jest ich całkiem sporo, bo do wyboru mamy aż 6 modeli.

 • Intel Core i5-9600sześć rdzeni, sześć wątków. Częstotliwość taktowania od 3100 MHz w trybie bazowym do 4600 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W.
 • Intel Core i5-9500sześć rdzeni, sześć wątków. Częstotliwość taktowania od 3000 MHz w trybie bazowym do 4400 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W. W komputerach OptiPlex 7070 montowana jest również wersja procesora i5-9500T, z niższym współczynnikiem TDP (35 W) i częstotliwością taktowania (2200-3700 MHz).
 • Intel Core i5-9400sześć rdzeni, sześć wątków. Częstotliwość taktowania od 2900 MHz w trybie bazowym do 4100 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W.
 • Intel Core i3-9300cztery rdzenie, cztery wątki. Częstotliwość taktowania od 3700 MHz w trybie bazowym do 4300 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 8 MB, współczynnik TDP 65 W
 • Intel Core i3-9100 - cztery rdzenie, cztery wątki. Częstotliwość taktowania od 3600 MHz w trybie bazowym do 4200 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 8 MB, współczynnik TDP 65 W.

Tak szeroki wybór procesorów pozwala na swobodne dobieranie konfiguracji do konkretnych zadań – niezależnie, czy związane jest to z pracą typowo biurową czy też obsługą bardziej wymagających narzędzi multimedialnych, projektowych bądź graficznych.

Co równie istotne, specyfikacja Dell OptiPlex 7070 wskazuje na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi aż 2666 MHz. Zapewnia ona znaczące wsparcie pracy układy, zwłaszcza wówczas, gdy potrzebna okażę się dodatkowa moc obliczeniowa. W dostępnych slotach RAM znaleźć się mogą kości o łącznej pojemności wynoszącej aż 64 GB, co jest kolejną dobrą informacją.

To jednak nie wszystko, ponieważ producent zadbał o swobodę wyboru także w przypadku dysków twardych. W komputerach montowane są zarówno tańsze modele HDD, jak i droższe SSD M.2 PCIe, zapewniające bardzo szybką i sprawną obsługę systemu operacyjnego i wszystkich zainstalowanych programów.

Na koniec omawiania kwestii sprzętowych warto jeszcze wspomnieć o tym, że producent przygotował konfiguracje wyposażone w dedykowane karty graficzne. Do wyboru mamy 3 jednostki – w tańszych modelach znaleźć można jednostki Nvidia GeForce GT 730 lub AMD Radeon R5 430 z 2 GB pamięci własnej, natomiast w tych droższych AMD Radeon RX 550, która wykorzystuje 4 GB pamięci własnej.

Dell OptiPlex 7070 – wygląd

Wybór pod względem sprzętowym jest naprawę szeroki. Do tego wszystkiego dochodzą również obudowy, które wpływają nie tylko na wymiary oraz wagę sprzętu, ale również zestaw zamontowanych portów. W niektórych przypadkach ma to przełożenie także na dobór podzespołów.

Największym pod względem wymiarów okaże się komputer Dell OptiPlex 7070 MT, a więc komputer zamknięty w obudowie Mini Tower. Zapewnia ona najbogatszy zestaw portów i złączy, a także efektywną wymianę powietrza. Dzięki jej wielkości, możemy liczyć także na szerokie możliwości rozbudowy.

Nieco chudszy okaże się model Dell OptiPlex 7070 SFF. Obudowa Small Form Factor jest węższa i niższa, dzięki czemu powinna dobrze pasować na stanowiskach o ograniczonej ilości wolnego miejsca. Jeśli jednak jesteście zwolennikami jeszcze mniejszych rozwiązań, powinniście celować w modele Dell OptiPlex Micro. Komputer może zostać położony zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej.

W tym roku na rynku pojawiła się także wersja Dell OptiPlex 7070 Ultra. Czym się wyróżnia? Jest to niewielki komputer, który może zostać zamontowany z tyłu monitora, dzięki czemu całość tworzy coś na wzór zestawu All-in-One. Z tą różnicą, że może być rozbudowywany o kolejne podzespoły.

Dell OptiPlex 7070 – cechy

Producent skupił się przede wszystkim na rozwiązaniach uniwersalnych, które mogą zostać wykorzystane w różnych warunkach. Dlatego też do dyspozycji otrzymaliśmy komputery zamknięte w obudowach różniących się pod względem wymiarów i stopnia rozbudowania. Do tego dochodzi bogaty wybór podzespołów – wszystko to pozwala znacznie łatwiej i sprawniej dobierać rozwiązania, które będą odpowiadały specyfice pracy na wybranych stanowiskach.

To jednak nie wszystko. Wszystkie dostępne zestawy mają zapewnić także swobodną rozbudowę, związaną z zakupem kolejnych podzespołów lub wymianą obecnych. Dzięki temu zakup komputera Dell OptiPlex 7070 okaże się inwestycją na lata. Jak podkreśla producent, istotne stało się również wykorzystanie nowoczesnych technologii i narzędzi, które dodatkowo zwiększą wygodę pracy, a także poprawią poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych. Mowa tutaj między innymi o takich rozwiązaniach jak moduł szyfrujący TPM czy też pakiet Dell Client Command Suite.

Dell OptiPlex 7070 – wydajność

Spośród wszystkich dostępnych konfiguracji, warto wskazać na tę, która wyróżnia się największą mocą obliczeniową. Największy potencjał pod tym względem mają komputery wyposażone w procesor Intel Core i9-9900. Ten ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy układ CPU został przystosowany do wydajnej pracy z użyciem zaawansowanych programów projektowych i graficznych. Nie powinien mieć żadnych problemów z obsługą narzędzi wykorzystywanych w ramach użytku profesjonalnego. Wskazują na to oczywiście jego wysokie parametry techniczne.

Do procesora warto dodać kartę graficzną AMD Radeon RX 550. Nie jest to może jednostka z najwyższej możliwej półki, jednak jej moc obliczeniowa powinna pozwolić na komfortową obróbkę grafiki, montaż wideo czy też tworzenie modeli 3D. Uwagę warto zwrócić na uzyskiwane przez nią wyniki w programach diagnostycznych. Na platformie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią wynoszącą 4559 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 111551 punktów. Co ważne, tego typu konfiguracje powinny pozwolić na obsługę wielu gier komputerowych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Dell OptiPlex 7070 – wady i zalety

Omawiany sprzęt należy wyróżnić przede wszystkim ze względu na bogaty wybór konfiguracji sprzętowych. Poszczególne konfiguracje różnią się wykorzystanymi procesorami, kartami graficznymi, pojemnością pamięci RAM, a także typem dysków twardych. Do tego dochodzi możliwość wyboru jednej z czterech konstrukcji. W ten sposób każdy może dobrać komputer w zależności od miejsca, w którym pracuje, a także specyfiki obsługiwanych programów.

Nie da się ukryć, że jakość wykonania każdej obudowy jest dobra. Producent postawił na wytrzymałe materiały, a także odpowiednio przemyślane wnętrza, zapewniające sprawną cyrkulację powietrza. Po stronie zalet sprzętu zapisać musimy także rozbudowany zestaw portów, spore możliwości rozbudowy, a także szeroki zakres cenowy.

Należy jednak podkreślić, że cena Dell OptiPlex 7070 przez wiele osób jest uznawana za wadę tej serii. Mowa tutaj zwłaszcza o modelach korzystających z najlepszych podzespołów, za które trzeba zapłacić naprawdę sporo. Po stronie wad zapisać możemy również to, że zestawy portów w mniejszych wersjach są nieco okrojone.

ZALETY

 • Wiele podzespołów do wyboru
 • Komputer sprzedawany jest w czterech obudowach
 • Wysoka jakość wykonania
 • Zawsze stabilne działanie

WADY

 • Wysokie ceny
 • Zestawy portów nie zawsze są rozbudowane

Dell OptiPlex 7070 – podsumowanie, czy warto?

Ogromna swoboda wyboru poszczególnych konfiguracji sprawia, że każdy powinien znaleźć sprzęt dla siebie. Biorąc pod uwagę to, a także wysoką jakość wykonania komputerów, śmiało można polecić serię Dell OptiPlex 7070.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.