Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Dell OptiPlex 3070 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Na rynku pojawiła się nowa odsłona komputerów biznesowych z serii Dell OptiPlex. Co potrafi model 3070?

Kierowany jest on zarówno do małych i średnich firm, jak i korporacji budujących zaplecze IT. Zainteresować powinien także profesjonalistów. Tak szeroka grupa odbiorców, do której kierowany jest sprzęt, wynika z faktu, iż na rynku znajdziemy mnóstwo konfiguracji sprzętowych, zróżnicowanych przede wszystkim pod względem wykorzystanych podzespołów.

Dell OptiPlex 3070 – dane techniczne oraz cena

W porównaniu z poprzednimi odsłonami komputera, producent zdecydował się na zamontowanie lepszych, nowszych procesorów. Wybór padł na układy Intela dziewiątej generacji. Do tego doszły również dedykowane karty graficzne, nowoczesne kości pamięci RAM i dyski twarde SSD.

Dell OptiPlex 3070 – dostępne konfiguracje

Szeroki wybór oferowanych konfiguracji sprzętowych pozwala na lepsze dostosowanie kupowanego sprzętu do realizowanych zadań, a także wymagań sprzętowych stawianych przez obsługiwane programy. Oczywiście przekłada się to także na konieczność przeprowadzenia dokładnej analizy możliwości wykorzystywanych podzespołów, tak aby na pewno dokonać właściwego wyboru.

Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na procesory montowane w poszczególnych modelach komputera. Do wyboru mamy aż 9 różnych układów Intela. Osoby stawiające na maksymalizację wydajności powinny celować w konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i5-9500. Ten sześciordzeniowy i sześciowątkowy układ wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 3000 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4400 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi także 9 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP wynosi w jego przypadku 65 W.

Zobacz Dell OptiPlex 3070

Parametry techniczne wskazują na naprawdę szerokie możliwości sprzętu. Jego wydajność okaże się wystarczająca do obsługi szczególnie rozbudowanych i wymagających programów, służących chociażby do obróbki grafiki czy też montażu materiałów filmowych. Nie powinien mieć także problemów podczas pracy z oprogramowaniem projektowym. Potwierdzeniem tego wszystkiego są wyniki uzyskiwane w programach diagnostycznych, na przykład w Cinebench R15. W testach z wykorzystaniem jednego rdzenia układ uzyskał średnią na poziomie 182 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona aż 1016 punktów.

Wszystko to sprawia, że możemy liczyć na naprawdę wysoką wydajność i bezproblemową pracę specjalistyczną. Co ważne, w komputerach Dell OptiPlex 3070 montowana jest także wersja układy z obniżonym współczynnikiem TDP (na poziomie 25 W). Mowa tu o modelu i5-9500T, który korzysta również z niższego taktowania (2200-3700 MHz). Przełożyło się to oczywiście na słabsze osiągi – w testach Cinebench R15 uzyskał on kolejno 155 i 811 punktów).

Kolejnym układem montowanym w zestawach komputerowych OptiPlex 3070 jest Intel Core i5-9400, który oferuje bardzo zbliżoną wydajność. On również dysponuje sześcioma rdzeniami i sześcioma wątkami, a jego taktowanie wynosi od 2900 MHz w trybie bazowym do 4100 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji układu jest 9 MB pamięci podręcznej. Śmiało można stwierdzić, że zapewni on obsługę tych samych programów, co procesor i5-9500, choć oczywiście jego osiągi będą nieco niższe. W testach Cinebench R15 uzyskał on bowiem 177 punktów w trybie jednowątkowym i 987 punktów w trybie wielowątkowym. Jak jednak widać, różnice nie są znaczące.

Przedstawione do tej pory procesory montowane są w najdroższych konfiguracjach komputera. Jeśli jednak planujecie wydać mniej, powinniście sprawdzić modele, w których zamontowane zostały układy z serii Intel Core i5, Intel Pentium lub Intel Celeron.

 • Intel Core i3-9300cztery rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 3700-4300 MHz, pamięć podręczna 8 MB.
 • Intel Core i3-9100 - cztery rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 3600-4200 MHz, pamięć podręczna 6 MB.
 • Intel Core i3-9100T – cztery rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 3100-3700 MHz, pamięć podręczna 6 MB.
 • Intel Pentium G5600 - dwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 3900 MHz, pamięć podręczna 4 MB.
 • Intel Pentium G5420 dwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 3800 MHz, pamięć podręczna 4 MB.
 • Intel Celeron G4930 - dwa rdzenie, dwa wątki, częstotliwość taktowania 3200 MHz, pamięć podręczna 2 MB.

Każdy komputer oferowany na rynku wykorzystuje szybką pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi aż 2666 MHz. Co równie istotne, na płycie głównej zamontowane mogą zostać kości o łącznej pojemności wynoszącej 32 GB. Zapewnia to sporą swobodę rozbudowy zestawu w przyszłości.

To samo tyczy się dysków twardych, ponieważ komputer obsługuje zarówno modele HDD, jak SSD M.2 PCIe. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z większą pojemnością i niższą ceną, jednak należy podkreślić, że dyski SSD gwarantują znacznie szybsze działanie systemu operacyjnego. Dzięki ich parametrom technicznym, możliwe staje się także skrócenie realizacji wielu procesów.

Zróżnicowanie sprzętowe zestawów komputerowych Dell OptiPlex 2070 dotyczy także montowanych w nim dedykowanych kart graficznych. Do wyboru mamy 3 jednostki. W modelach najdroższych znajdziemy kartę AMD Radeon RX 550 z 4 GB pamięci, która pozwoli na obsługę wielu programów profesjonalnych i gier. W nieco tańszych konfiguracjach montowane są natomiast kart AMD Radeon R5 430 z 2 GB pamięci, a także Nvidia GeForce GT 730, także z 2 GB pamięci.

Dell OptiPlex 3070 – wygląd

Komputer OptiPlex 3070 jest sprzedawany w trzech różnych obudowach. Warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo różnią się one pod względem wymiarów. Zdecydować możemy się na wersję Micro, która jest bardzo wąska, dzięki czemu zmieści się na każdym biurku, nieco szerszą obudowę Small Form Factor, a także największą Mini Tower, która wyróżnia się skuteczną cyrkulacją powietrza, dlatego też montowanej są w niej najlepsze podzespoły.

Co jednak najistotniejsze, każda z wymienionych konstrukcji wyróżnia się wysoką jakości wykonania. Producent postawił na dobrej klasy materiały, które dobre sprawdzają się w każdych warunkach. Także podczas pracy na najwyższych obrotach. Na jaki model warto się zdecydować? Oczywiści jest to zależne od specyfiki miejsca pracy. Dell OptiPlex 3070 Micro jest polecany wszędzie tam, gdzie wolnego miejsca nie jest zbyt dużo. Komputer z powodzeniem może zostać położony w pozycji poziomej, co dodatkowo zwiększa nasze możliwości dostosowania stanowiska pracowniczego.

Dell OptiPlex 3070 MT zajmuje najwięcej miejsca, jednak stwarza również najlepsze warunki do pracy wydajnej, z wykorzystaniem pełnej mocy zamontowanych podzespołów. Dell OptiPlex 3070 SFF stanowi natomiast połączenie zalet obu rozwiązań.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wybór obudowy może determinować także to, jakie elementy znajdą się w zestawie portów i złączy. Wszystko to sprawia, że warto dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną interesującego nas sprzętu.

Dell OptiPlex 3070 – cechy

Najważniejszym wyróżnikiem omawianej serii komputerów jest wszechstronność – dzięki wykorzystaniu wielu zróżnicowanych podzespołów i kilku konstrukcji, każdy użytkownik jest w stanie znaleźć sprzęt spełniający jego potrzeby. Co więcej, dostępne zestawy można bardzo łatwo rozbudować, na przykład o nowe dyski twarde czy też dodatkowe kości pamięci RAM.

Poza nowoczesnymi podzespołami, zestawy zostały wyposażone także w różnego rodzaju pakiety i mechanizmy ułatwiające zarządzanie sprzętem. Mowa tu między innymi o pakiecie ProDeploy Center. Nie należy zapominać także o wysokiej kulturze pracy urządzeń, która została osiągnięta nie tylko dzięki wykorzystanym systemom chłodzenia, ale również przeprowadzeniu restrykcyjnych testów działania komputerów.

Dell OptiPlex 3070 – wydajność

Jak pokazały testy diagnostyczne Cinebench R15, największą mocą obliczeniową wśród procesorów montowanych w komputerach OptiPles 3070 wyróżnia się Intel Core i5-9500. I to on powinien być wybierany wówczas, gdy zależy Wam na obsłudze programów szczególnie wymagających pod względem sprzętowym.

Jeśli chodzi natomiast o karty graficzne, wyróżnić należy jednostkę AMD Radeon RX 550 z 4 GB pamięci własnej. Karta zapewni bardzo przyzwoitą wydajność, którą można wykorzystać między innymi do półprofesjonalnej obróbki grafiki czy też montowania wideo. Jej potencjał dobrze zdradzają testy wydajnościowe. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 4559 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 111551 punktów. Warto podkreślić, że jej wydajność okaże się wystarczająca do obsługi wielu ciekawych gier.

Dell OptiPlex 3070 – wady i zalety

Nie da się ukryć, że spory wybór konfiguracji sprzętowych to ogromny atut tego komputera. W teorii, każdy powinien być w stanie znaleźć model odpowiedni dla siebie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wykorzystane podzespoły zapewniają naprawdę przyzwoitą wydajność. Mowa tu przede wszystkim o układach Intel Core, a także dedykowanej karcie graficznej AMD Radeon RX 550. Urządzenia tego typu dają gwarancję stabilnej pracy w wielu programach.

Po stronie zalet sprzętu należy zapisać także możliwość wyboru jednej z trzech konstrukcji. Jakość ich wykonania jest naprawdę wysoka, dlatego możemy liczyć nie tylko na zadowalającą sztywność i wytrzymałość mechaniczną, ale również na skuteczną cyrkulację powietrza, co oczywiście ma przełożenie na stabilność działania urządzenia.

Plusy możemy postawić także przy przyzwoitym zestawie portów i zastosowanych pakietach ułatwiających zarządzanie sprzętem. Problemem może okazać się natomiast cena Dell OptiPlex 3070 – mowa tu zwłaszcza o tych najlepszych konfiguracjach. Wspomnieć możemy również o tym, że nie we wszystkich konfiguracjach dostępny jest czytnik kart pamięci.

ZALETY

 • Mnóstwo wersji do wyboru
 • Trzy różne obudowy
 • Wysoka wydajność najlepszych modeli
 • Dostępność komputerów z dedykowanymi jednostkami GPU
 • Przyzwoity zestaw portów
 • Przydatne pakiety

WADY

 • Wysokie ceny
 • Nie wszystkie komputery dysponują czytnikiem kart pamięci

Dell OptiPlex 3070 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z bardzo rozbudowaną serią komputerów biznesowych, które okażą się przydatne na wielu polach. Warto zwrócić na nie uwagę, a zwłaszcza na modele wyposażone w najlepsze podzespoły.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.