Udostępnij
Skomentuj

Defragmentacja dysku - co to jest i jak ją wykonać?

Korzystając z przedmiotów codziennego użytku, także elektronicznych, warto dbać o porządek i prewencję awarii.

Co to jest defragmentacja dysku i na czym polega?

Komputery są na co dzień bardzo intensywnie eksploatowane – korzysta się z nich zarówno w pracy, jak i podczas relaksu w wolnym czasie, do oglądania filmów, przeglądania stron internetowych czy grania w gry PC. Dbanie o ich odpowiednią „higienę” z pewnością sprawi, że będą działać sprawniej, wydłuży także ich żywotność. Jednym z procesów, który warto regularnie praktykować w przypadku komputerów z dyskiem twardym HDD, jest defragmentacja dysku. Tutaj może pojawić się pytanie: defragmentacja – co to? Odpowiedź brzmi: proces odwrotny do tak zwanej fragmentacji, która stanowi niekorzystne dla sprzętu zjawisko.

Polecane dyski HDD

Defragmentacja naprawia szkody powstałe w wyniku fragmentacji, czyli – najkrócej mówiąc – pozwala rozszczepionym plikom na ponowną konsolidację. Co istotne, wskazana jest jedynie defragmentacja dysku HDD, ponieważ jego mechanika opiera się na magnetycznych talerzach. Nowoczesne dyski SSD oraz inne nośniki pamięci nie wykazują skłonności do fragmentacji, dlatego też w tym wypadku to proces zbędny, a pod paroma względami nawet potencjalnie szkodliwy.

Co daje defragmentacja dysku?

Jeżeli fragmentacja oznacza tworzenie się na dysku chaosu i bałaganu, defragmentacja stanowi sposób na sprzątanie przestrzeni cyfrowej i przywracanie ładu. Defragmentowanie dysku pozwala na bardziej wydajne działanie komputera, szybszy proces odczytywania danych oraz obniżenie ryzyka awarii. Dzięki temu, że dane są segregowane i grupowane, a następnie zostają przeniesione do jednej lokalizacji, głowica ma znacznie ułatwione zadanie i może sprawniej je odnaleźć na żądanie użytkownika.

Systematycznie przeprowadzana defragmentacja nie tylko zatem oszczędza mechaniczne części składowe w dysku twardym (przede wszystkim głowicę, ale same talerze także), poprzez ograniczenie ich eksploatacji. Najważniejszą jej zaletą jest fakt, że zmniejsza ryzyko utraty zapisanych na komputerze danych. Gdyby jednak doszło do takiej awarii, dzięki regularnym zabiegom prewencyjnym łatwiej można odzyskać utracone pliki.

Jak zrobić defragmentację dysku?

Defragmentacja dysków może być realizowana przez wbudowane w system operacyjny narzędzie lub za pomocą zewnętrznego programu. Jak defragmentować dysk? Defragmentacja dysku Windows 10, a konkretniej w komputerze z tym systemem operacyjnym (a także z innymi wersjami Windows) jest prosta i intuicyjna. Wyszukaj hasło Defragmentacja i optymalizacja dysków, kliknij przycisk Uruchom, a następnie zaznacz dysk, na którym działasz, i sprawdź poziom fragmentacji. Defragmentację najlepiej przeprowadzić, gdy tylko wskaźnik przekroczy 10%.

Drugim sposobem na defragmentację dysku jest zewnętrzny dobry program do defragmentacji. To narzędzie, które po zainstalowaniu na komputerze pozwala na kompleksowe zabiegi wspomagające wydajność sprzętu. Kiedy angażujesz pobrane z internetu oprogramowanie, możesz zastanawiać się, czy defragmentacja dysku jest bezpieczna. Oczywiście, że tak – wykonana we właściwy sposób stanowi jeden z filarów ochrony Twojego komputera.

Programy do defragmentacji dysku

W cyberprzestrzeni istnieje kilka propozycji aplikacji do defragmentacji dysku. Wybrawszy program, pobierz wersję zaktualizowaną, dostosowaną do systemu operacyjnego, z którego aktualnie korzystasz. W przypadku, gdy niezbędna jest defragmentacja dysku, aplikacja jak Defraggler lub JKDefrag pozwala w intuicyjny sposób uporządkować przestrzeń komputerową, dzieląc pliki między partycje zgodnie z Twoim życzeniem. Możesz też z jej pomocą przesortować katalog oraz optymalizować rozmieszczenie dokumentów na dysku twardym.

Sposób działania programów defragmentacyjnych jest w pełni automatyczny, oferuje możliwość pracy w trybie wygaszacza ekranu i wykazuje się niskim zużyciem zasobów systemowych. Aplikacje tego typu potrafią także dostarczać informacji o stanie dysku. Pamiętaj, że gdy pobierasz coś z internetu, warto upewnić się, że jest to sprawdzona propozycja. W innym wypadku możesz narazić sprzęt na wpuszczenie złośliwego oprogramowania.

Ile trwa defragmentacja dysku?

To, jak długo zajmie czyszczenie i defragmentacja dysku, jest kwestią zależną od tego, czy często używasz komputera i masz dużą rotację plików na dysku. Z reguły proces przebiega względnie szybko, nie powinien przekroczyć kilku godzin. Na długość procesu wpływają wiek zestawu komputerowego, pojemność pamięci oraz ilość zapisanych i usuwanych danych i ich rozmiarów – im wyższy każdy z tych wskaźników, tym dłuższa będzie defragmentacja dysku. Ile przebiegów powinna trwać? Z reguły wystarczy jeden, w skrajnych przypadkach może być konieczne więcej.

Jak często powinno się robić defragmentacje dysku?

Sugerowana częstotliwość wykonywania defragmentacji jest uzależniona od wielkości dysku oraz ilości danych, które mieści dysk twardy – inaczej wygląda to w przypadku nowego komputera przeznaczonego tylko do pracy, a inna jest defragmentacja dysku laptopa od lat używanego do przechowywania gier, w dodatku często wymienianych. Na poziom fragmentacji oddziałują częste instalowanie i dezinstalacja kolejnych plików, gdyż wtedy kolejne zapisywane są w podzielonej na części formie, tak by zająć pozornie puste miejsca na dysku.

Jeżeli Twój dysk jest więc bardzo mocno eksploatowany, warto zdecydować się na częstsze działania służące porządkowaniu przestrzeni dyskowej. Najlepiej regularnie monitoruj stan fragmentacji dysku, aby na bieżąco zapobiegać przesadnemu postępowi procesu. W tym celu warto korzystać z narzędzi wykonujących automatyczną analizę fragmentacji, na podstawie której możesz stwierdzić, czy to właściwy moment. Zazwyczaj nie ma potrzeby realizowania defragmentacji częściej niż raz na miesiąc lub nawet kwartał, chyba że w przypadku bardzo intensywnie użytkowanych komputerów, które jednocześnie stanowią narzędzie pracy.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.