Udostępnij
Skomentuj

Czym różnią się termosy? Jak działają?

Sprawdź, czym różnią się poszczególne modele termosów dostępne na rynku i wybierz ten idealny.

Termos – to słowo przywodzi na myśl dość jednoznaczne skojarzenia. W głowach wielu osób pojawia się jeden i ten sam obraz – szczelnie zamykany pojemnik z izolacją termiczną do przewożenia kawy lub herbaty. Oczywiście trudno podważyć prawdziwość przedstawionych konotacji, niemniej jednak wiedz, że wspomniany gadżet posiada wiele różnych wersji i zastosowań.

Polecane termosy

Termos na jedzenie, do kawy i herbaty czy konferencyjny – czym się różnią?

Na rynku znajdziesz trzy główne rodzaje wspomnianych produktów:

  • termosy na napoje – bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych wariantów. Na ogół mają lekką, niezbyt skomplikowaną konstrukcję i podłużny kształt;
  • termos obiadowy – budowa tego akcesorium nawiązuje nieco do wojskowych menażek, z reguły jego konstrukcja jest dużo szersza i niższa niż w przypadku opisanych wyżej modeli, choć istnieje pewien wyjątek od przywołanej reguły. Pojemnik na zupę przyjmuje często formę walca z szerokim wlewem ułatwiającym spożywanie posiłków bezpośrednio z naczynia;
  • termosy konferencyjne (określane również mianem gastronomicznych lub bankietowych) – ich najmocniejszy atut to bez wątpienia pojemność (wynosi nawet kilkanaście litrów) oraz bardzo dobra izolacja termiczna, dlatego też bywają nader często wykorzystywane na różnego rodzaju szkoleniach, spotkaniach biznesowych czy rodzinnych imprezach w większym gronie.

Zasada działania termosu

Wszystkie termosy na napoje lub żywność, bez względu na rodzaj czy kształt, działają na podobnych zasadach – wykorzystują tak zwaną próżnię techniczną, czyli przestrzeń z bardzo niskim ciśnieniem, która powstaje między ściankami naczynia. Wspomniany obszar zapewnia doskonałą izolację i zatrzymuje temperaturę, zapobiegając wychłodzeniu napojów czy potraw trzymanych w pojemniku.

Pojemność termosu a właściwości izolacyjne

Skoro prezentowane akcesoria działają na niemal identycznych zasadach, to czemu jeden egzemplarz utrzymuje ciepło dłużej niż inny? Kluczem do rozwiązania przedstawionej zagadki jest pojemność naczynia. Termos na kawę czy herbatę powinien być całkowicie wypełniony, w przeciwnym razie jego zawartość szybciej ulega schłodzeniu.

Niebagatelną rolę odgrywają w tym wypadku również warunki atmosferyczne. Termos turystyczny zabrany na wycieczkę w strugach deszczu straci swoje termoizolacyjne właściwości szybciej niż ten, wygrzewający się w słońcu na niedzielnym obiedzie.

Termos szklany, plastikowy i metalowy – z czego wykonany jest termos do kawy i herbaty?

O właściwościach termosu na jedzenie decyduje również materiał, z jakiego dany egzemplarz został wykonany. Produkty dostępne na rynku można podzielić w zasadzie na kilka najważniejszych rodzajów.

Termos plastikowo-szklany

Najczęściej spotykane termosy na kawę lub żywność są wytwarzane z tworzyw sztucznych (plastiku) i są to termosy z szklanym wkładem. Tego typu akcesoria cechują się dużą lekkością i dobrą izolacją termiczną, lecz pozostają podatne na różnego rodzaju zarysowania i stłuczenia.

Termos ze stali nierdzewnej

Większą odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, a także uszkodzenia mechaniczne wykazują termosy stalowe. Metalowe akcesoria nie ważą zbyt dużo, dlatego doskonale sprawdzają się w podróży. Można je wszędzie ze sobą zabrać, bez obaw, że ulegną zniszczeniu. Niemniej jednak szybciej tracą ciepło (w porównaniu do modeli plastikowych).

Budowa i dodatkowe wyposażenie termosu

Budowa termosu nie należy do zbyt skomplikowanych. Na wspomniany element wyposażenia kuchennego składają się trzy najważniejsze części: pojemnik, nakrętka (bardzo często pełni rolę prowizorycznego kubka) oraz korek. Ostatnia z wymienionych części może mieć formę: manualną (otwarcie następuje po odkręceniu zatyczki) bądź automatyczną (wystarczy przycisnąć jeden przycisk, by zwolnić mechanizm blokujący).

Nierzadko producenci, prześcigając się w zaspokajaniu potrzeb i oczekiwań konsumentów, wyposażają swoje termosy na kawę i herbatę w dodatkowe udogodnienia:

  • uchwyty, paski i rączki – ułatwiają nalewanie płynów oraz przenoszenie termosu, zapewniają użytkownikowi większą stabilność i swobodę ruchów;
  • pompka (kranik) – umożliwia bardziej precyzyjne dozowanie napojów, występuje głównie w akcesoriach konferencyjnych;
  • termometr – informuje o temperaturze kawy, herbaty, soku lub innej cieczy znajdującej się wewnątrz termosu, element charakterystyczny dla modeli bankietowych;
  • podwójna komora – pozwala na trzymanie dwóch różnych napojów w jednym pojemniku, a w efekcie przynosi spore oszczędności (nie musisz inwestować w kolejny termos);
  • dodatkowa nakrętka – przydaje się zwłaszcza w sytuacji, gdy dwie osoby korzystają z jednego termosu.

Termos – zimowe akcesorium?

Wiele osób sięga po termosy na zupę albo herbatę w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura na zewnątrz spada. Warto jednak zwrócić uwagę na pewną ważną kwestię – wspomniane akcesoria doskonale sprawdzają się nie tylko w chłodne, ale również upalne dni. (wspaniale zatrzymują zimno).

Ile kosztuje dobrej jakości termos?

W ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych, w tym w Morele,net, znajdziesz termosy na jedzenie i napoje w różnych przedziałach cenowych – począwszy od tańszych modeli (termosy 0.5 l), za które trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych, a skończywszy na droższych akcesoriach za trzy, cztery albo nawet pięć razy więcej. Wszystkie wspomniane sprzęty cechuje na ogół bardzo dobra jakość wykonania oraz atrakcyjny, nowoczesny, minimalistyczny design.

Warto dodać, że na ostateczny koszt termosu wpływa wiele rozmaitych czynników, między innymi jego wielkość, pojemność, materiał, z jakiego został wyprodukowany czy dodatkowe funkcjonalności.

Termos szklany czy metalowy? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Zastanawiasz się, w który produkt najlepiej zainwestować: termos szklany czy stalowy? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Każdy z wymienionych wariantów ma bowiem swoje wady i zalety. Zanim podejmiesz decyzję, pomyśl, czego tak naprawdę potrzebujesz i w jakich okolicznościach planujesz najczęściej korzystać z naczynia. Jeśli chcesz mieć dostęp do gorącej, świeżej kawy w pracy, wybierz kompaktowy model o stosunkowo niedużej pojemności wykonany z tworzywa sztucznego pokryty powłoką antypoślizgową i wyposażony w wygodny, ergonomiczny uchwyt.

A może zamierzasz zabierać termos turystyczny na dłuższe wyprawy w góry albo pod namiot? W takim wypadku sięgnij po większy pojemnik z wbudowaną rączką i szczelnym, najlepiej wymiennym korkiem ze stali nierdzewnej. Taki model jest dużo lżejszy, niż ten ze szklanym wkładem, więc nie odczuwasz zbytnio jego ciężaru w plecaku.

Najmłodszym podróżnikom przydają się akcesoria w nietuzinkowej, bajkowej odsłonie. Bohaterowie ulubionych filmów animowanych zachęcą malucha do picia. Pamiętaj, że termos dla dzieci powinien być nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale przede wszystkim funkcjonalny. Najlepszym rozwiązaniem jest nieduży, metalowy zbiornik z paskiem lub rączką.

Dokonując zakupu gadżetu, zwracaj przede wszystkim uwagę na swoje indywidualne preferencje i oczekiwania, a także podstawowe parametry sprzętu, takie jak waga czy pojemność. Dobry termos musi być lekki, poręczny, a jednocześnie niezwykle solidny, wytrzymały i odporny na różne uszkodzenia. Właściwie dobrany będzie Ci służył przez lata, nie tracąc swoich cennych, termoizolacyjnych właściwości.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.