Udostępnij
Skomentuj

Czym różni się router od Access Pointa? Wady i zalety urządzeń

Router i Access Point odgrywają podobne role w sieciach internetowych. Dowiedz się, jakie funkcje spełniają.

Router jest jednym z najbardziej popularnych urządzeń internetowych, ale nie jest jedynym. Access Point, czyli punkt dostępowy, to narzędzie również wykorzystywane podczas budowy sieci. Oba narzędzia funkcjonują dość podobnie i osoba niedoświadczona może je ze sobą pomylić. Punkt dostępowy a router – jakie występują między nimi różnice?

Polecane routery

Czym różni się Access Point od routera?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, co odróżnia router od Access Pointa, trzeba najpierw pokrótce przedstawić, jakie funkcje pełnią oba urządzenia. Router jest spotykanym w wielu domach narzędziem, które umożliwia łączność z Internetem. Rozprowadza on sygnał przewodowo lub bezprzewodowo w taki sposób, aby mogły z niego korzystać lokalne odbiorniki (serwery, komputery, smartfony). Router z jednej strony komunikuje się z Internetem, a z drugiej tworzy własną sieć lokalną, przydzielając osobne adresy IP poszczególnym sprzętom.

To, jakie technologie obsługuje router, zależy już od konkretnego modelu. Niektóre komunikują się z urządzeniami lokalnymi za pomocą interfejsu LAN – poprzez kabel sieciowy Ethernet. Inne wykorzystują Wi-Fi do komunikacji bezprzewodowej, a jeszcze inne mają wbudowany modem, który pozwala na używanie sieci komórkowej LTE. Router, z którym łączysz się to nic innego, jak router z wbudowanym Access Pointem. Poza tymi cechami każdy sprzęt posiada też inne, istotne parametry, takie jak zasięg, liczba anten czy złącza.

Do czego zatem służy Access Point? To urządzenie, podobnie jak router, dysponuje dwoma interfejsami sieciowymi. Za pomocą pierwszego komunikuje się z Internetem za pośrednictwem routera i kabla sieciowego, a drugi ma za zadanie umożliwić przyłączenie do sieci sprzętów. Różnica między punktem dostępowym a routerem jest taka, że Access Point nie służy do zapewnienia dostępu do zewnętrznego Internetu. W tym celu należy zastosować router. Punkt dostępowy jedynie rozsyła sygnał Wi-Fi, dzięki któremu można podłączyć urządzenia do sieci.

Zastosowanie punktu dostępowego to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, kto zmaga się z niską jakością sygnału Wi-Fi płynącego z jego routera. Rozbudowanie sieci o Access Pointy sprawia, że zasięg znacząco się zwiększa, a co za tym idzie – korzystanie z szybkiego Internetu bezprzewodowego jest ułatwione nawet w dużym domu czy mieszkaniu, w którym sygnał blokują ściany i inne przeszkody.

Poszczególne Access Pointy mają wiele interesujących dodatkowych mechanizmów, takich jak serwer DHCP. Niektóre modele mogą być też wyposażone w port USB, dzięki któremu podłączysz do sieci dodatkowe narzędzia takie jak dysk HDD.

Być może zdarzało Ci się już wcześniej szukać odpowiedzi na zagadnienie „Access Point a router – różnice”. Teraz wiesz już, że specyfika tych urządzeń nie pozwala na traktowanie ich jako swoich zamienników. Wiele routerów ma wbudowane funkcje punktów dostępowych, dlatego mogą odgrywać ich rolę. Access Point nie może za to zastąpić routera. Router z Access Pointem to najczęściej wybierane urządzenie sieciowe właśnie ze względu na szerokie spektrum zastosowań i brak konieczności kupowania dodatkowych narzędzi.

Wady i zalety routera

Jak każde inne urządzenie, router posiada swoje plusy i minusy. Niepodważalną zaletą tego sprzętu jest to, że właśnie on zapewni Ci dostęp do Internetu – punkty dostępowe nie mają takiej możliwości. Router z funkcją Access Point sprawnie funkcjonuje bez przyłączania dodatkowego punktu dostępowego i zapewnia dostęp do sieci bezprzewodowej lokalnym urządzeniom.

Chociaż router w trybie Access Point to obecnie standard, nie wszystkie modele łączą w sobie funkcje obu narzędzi. Zdarza się, że konkretny router umożliwia tylko łączność poprzez kabel sieciowy, więc jeżeli zależy Ci na dostępie do sieci bezprzewodowej Wi-Fi, zakup Access Pointa będzie konieczny.

Wadą routerów są ich ograniczenia sprzętowe. Nie zawsze jeden router wystarcza, aby pokryć potrzeby wszystkich domowników – szczególnie w dużym, piętrowym domu czy mieszkaniu posiadającym grube ściany. Duża przestrzeń i fizyczne przeszkody blokują rozchodzenie się sygnału, co obniża jakość transferu i utrudnia korzystanie z Wi-Fi w niektórych miejscach. Jeden router z pewnością nie obsłuży też kilku pięter w firmie.

Wady i zalety Access Pointa

Wykorzystanie Access Pointa niekiedy staje się koniecznością. Połączenie routera i punktów dostępowych bywa przydatne (a czasem nawet niezbędne) w firmach, w których duża przestrzeń i ogromna liczba urządzeń sprawiają, że jeden router nie da rady obsłużyć całej sieci. Również mieszkańcy dużych domów docenią to, że Access Pointy pozytywnie wpływają na jakość łącza internetowego.

Jeżeli posiadasz router, który nie ma wbudowanego Access Pointa, a chcesz korzystać z dobrodziejstw sieci Wi-Fi, to zakup takiego dodatkowego sprzętu jest konieczny. Punkt dostępowy przyda się również każdemu, kto ma więcej urządzeń korzystających z Internetu, niż obsługuje router – rozszerzenie sieci o dodatkowy Access Point zwiększy tę liczbę.

Wadą punktów dostępowych niewątpliwie jest to, że nie są w stanie zastępować routerów – te drugie radzą sobie samodzielnie. Niestety, posiadane samego Access Pointa nie sprawi, że komunikacja ze światem będzie możliwa.

Co wybrać – router czy Access Point?

Jeśli zastanawiasz się, które urządzenie jest Ci potrzebne, powinieneś rozważyć kwestię „Access Point vs router”. Przede wszystkim pomyśl, do czego chcesz wykorzystać narzędzie. Jeżeli w ogóle nie masz routera i dopiero będziesz łączył się z Internetem, to zdecydowanie nie dokonasz tego przy pomocy samego punktu dostępowego. Potrzebny będzie router. Jeśli zależy Ci na dostępie do bezprzewodowej sieci Wi-Fi, to wybierz na przykład model taki jak Access Point router Tp-Link łączący w sobie funkcje obu narzędzi.

Być może posiadasz już router i połączenie z Internetem, ale doskwiera Ci słaby zasięg w niektórych pomieszczeniach – rozbudowanie domowej sieci o punkt dostępowy w takiej sytuacji jest dobrym pomysłem. Urządzenie w stylu Access Point router Cisco lub podobne zapewni lepszą jakość bezprzewodowego Internetu na terenie całego budynku, a do tego zwiększy liczbę możliwych do obsłużenia odbiorników.

Udostępnij
4,6
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.