Udostępnij
Skomentuj

Czym czyścić ekran telewizora? Praktyczne i sprawdzone metody

Brudny telewizor znacznie pogarsza jakość obrazu i wygląda nieestetycznie – sprawdź, czym czyścić taki sprzęt.

Różnorodność dostępnych technologii sprawia, że poza dylematem, który powstaje przy wyborze odpowiedniego modelu telewizora, powstaje kolejny, kiedy chcemy nasze nowo nabyte cacko wyczyścić.

Czym umyć telewizor?

Współczesne telewizory służą nie tylko do oglądania ulubionych programów, filmów czy seriali, lecz także są elementem wystroju pomieszczenia. Przymocowane do ściany lub wyeksponowane na komodzie czy szafce RTV, prezentują się modnie, nowocześnie i stylowo. Wiedz jednak, że o ten sprzęt elektroniczny należy właściwie dbać i systematycznie go czyścić. Zalegający na odbiorniku kurz, plamy czy zacieki wyglądają nieelegancko i w znacznym stopniu pogarszają jakość obrazu.

Polecane środki do czyszczenia ekranów

Zastanawiasz się, czym czyścić telewizor Sony Bravia? Na początku sprawdź w instrukcji obsługi dołączonej do Twojego odbiornika, jakie zalecenia w tym temacie podaje producent sprzętu. Na tej podstawie dobierz odpowiednią metodę usuwania zanieczyszczeń z delikatnej matrycy urządzenia.

Zwróć uwagę, że telewizor, podobnie jak meble czy dywany, wymaga regularnego czyszczenia. Oprócz wszędobylskiego kurzu, osiadającego na jego powierzchni, sprzęt ten może być zabrudzony również w inny sposób. Poniżej kilka najczęstszych sytuacji, w których dochodzi do poplamienia akcesorium:

 • ochlapanie matrycy napojem gazowanym lub herbatą,
 • zabrudzenie jedzeniem,
 • ślina i odciski palców dzieci, które bawią się w pobliżu urządzenia,
 • odchody owadów.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, jest wiele sytuacji, w których może dojść do zabrudzenia powierzchni odbiornika. Systematyczne usuwanie plam sprawia, że sprzęt posłuży Ci przez długie lata, a oglądanie ulubionych programów stanowić będzie czystą przyjemność.

Jak wyczyścić telewizor domowym sposobem?

Urządzenia elektroniczne należy myć specjalnie przeznaczonymi do tego środkami. Czym wyczyścić ekran telewizora QLED, gdy przeznaczony do tego specyfik skończył się podczas sprzątania? W takiej sytuacji możesz użyć miękkiej ściereczki z mikrofibry. Z łatwością zakupisz ją w sklepach ze sprzętem RTV lub w salonie optycznym. Poniżej krótka instrukcja, która dokładnie wytłumaczy, w jaki sposób wypucować telewizor domowymi metodami.

 1. Delikatnie przetrzyj matrycę suchą szmatką, a gdy nie poradzi sobie ona z bardziej uporczywymi plamami, zwilż ją bardzo delikatnie wodą i umyj ekran.
 2. Pamiętaj, by nie dociskać zbyt mocno ściereczki do ekranu, a delikatnymi okrągłymi ruchami polerować tę delikatną powierzchnię.
 3. Jeśli chcesz, przygotuj własny preparat czyszczący z produktów znajdujących się w Twoim mieszkaniu. W tym celu wymieszaj wodę destylowaną i biały ocet w proporcji 1:1 – taka mikstura świetnie radzi sobie z kurzem i tłustymi plamami, a do tego jest bezpieczna i nie uszkodzi Twojego odbiornika.

Jak możesz zauważyć, domowe środki również radzą sobie z niechcianymi zabrudzeniami na matrycy telewizora. Pamiętaj jednak, że najbezpieczniejsze dla Twojego odbiornika są specjalnie przeznaczone do tego preparaty – używając ich we właściwy sposób, masz pewność, że nie uszkodzą wrażliwego i delikatnego ekranu.

Czym czyścić ekran telewizora?

Usunięcie uporczywych zabrudzeń z matrycy odbiornika nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Nowoczesne telewizory, choć mocno zaawansowane technologicznie, są jednocześnie bardzo delikatne, dlatego zachowaj najwyższe środki ostrożności, podczas ich polerowania. Jeżeli myślisz nad tym, czym czyścić telewizor LED, bądź czym czyścić telewizor LCD, wiedz, że bezpiecznym rozwiązaniem są specjalne zestawy – w ich skład wchodzi miękka ściereczka oraz preparat w aerozolu. Tego rodzaju środki skutecznie usuwają brud, plamy i odciski palców, pielęgnują matrycę, a często mają również właściwości antystatyczne, które chronią urządzenie przed ponownym osadzaniem się kurzu.

Bardzo popularne i cenione wśród konsumentów są też telewizory OLED. Nic w tym dziwnego, ponieważ takie urządzenia oferują rewelacyjną jakość obrazu, znakomity kontrast, a dodatkowo ich ceny bywają coraz bardziej przystępne. Jeśli jesteś właścicielem wspomnianego odbiornika, z pewnością interesuje Cię to, czym czyścić ekran telewizora OLED. Poniżej kilka ważnych sugestii, które warto wziąć pod uwagę podczas jego mycia.

 1. Używaj suchej, miękkiej ściereczki z mikrofibry i ostrożnie przetrzyj matrycę.
 2. Jeżeli na ekranie zostały tłuste plamy i zacieki, możesz nieznacznie zwilżyć szmatkę letnią wodą i delikatnymi ruchami umyć ekran.
 3. W sytuacji bardzo uciążliwych i zaschniętych zabrudzeń dodaj do wody odrobinę płynu do mycia naczyń, a następnie wyczyść urządzenie.

Odczyszczanie telewizora OLED nie powinno być długotrwałe i intensywne ze względu na powłokę antyrefleksową, w którą jest wyposażony. Wiedz, że nie trudno ją uszkodzić, i choć nie wpływa na działanie odbiornika, to odpowiada za znakomitą jakość obrazu, zarówno w dzień, jak i w nocy. W związku z powyższym warto o nią dbać i delikatnie obchodzić się z ekranem podczas czyszczenia.

Skoro już wiesz czym czyścić matrycę telewizora, zwróć również uwagę na inne ważne kwestie, o których nie powinieneś zapominać, przystępując do mycia urządzenia.

 1. Odłącz odbiornik od prądu i odczekaj, aż będzie zimny.
 2. Trudno dostępne zabrudzenia przy wlotach powietrza czy portach delikatnie oczyść za pomocą patyczków higienicznych, zachowując przy tym dużą ostrożność.
 3. Nie zapomnij o ramach – przetrzyj je zwilżoną szmatką z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
 4. Kurz zgromadzony na tylnej obudowie sprzętu możesz wciągnąć przy użyciu odkurzacza zakończonego miękką szczotką. Następnie przetrzyj ten fragment zwilżoną ściereczką z mikrofibry.
 5. Przed ponownym uruchomieniem urządzenia zaczekaj, aż dokładnie wyschnie.

Niezbędne akcesoria do czyszczenia telewizora

Jeżeli chcesz bezpiecznie umyć ekran odbiornika, zaopatrz się w wymienione poniżej akcesoria:

 • miękka szmatka z mikrofibry,
 • specjalny preparat w aerozolu, dedykowany telewizorem plazmowym, bądź nasączone ściereczki do ekranu,
 • płyn do mycia naczyń,
 • niewielka ilość letniej wody,
 • woda destylowana.

Wymienione wyżej produkty w zupełności wystarczą, by bezpiecznie usunąć brud i kurz z Twojego odbiornika. Skoro już dokładnie wiesz, czym czyścić telewizory plazmowe, sprawdź, jakich praktyk kategorycznie należy się wystrzegać, podczas mycia ekranu.

Czego nie można robić przy czyszczeniu telewizora?

Odplamianie delikatnej powłoki odbiornika wymaga nadzwyczajnej ostrożności. Aby chronić sprzęt przed zniszczeniem, kategorycznie wystrzegaj się przedstawionych poniżej praktyk:

 • do polerowania matrycy nie używaj szorstkich gąbek do mycia naczyń, ręczników papierowych, chusteczek higienicznych, czy ostrych ścierek do kurzu – mogą one porysować i trwale zniszczyć ekran,
 • przed rozpoczęciem czyszczenia matrycy sprawdź, czy Twoja ściereczka z mikrofibry pozbawiona jest okruchów czy niewielkich drobinek, które mogły przyczepić się do jej powierzchni i podrapać ekran,
 • do usuwania zabrudzeń z wyświetlacza nigdy nie stosuj płynu do mycia szyb, środka do mebli czy podłóg, grozi to uszkodzeniem sprzętu,
 • nie zdrapuj paznokciem lub nożem uporczywych zabrudzeń z odbiornika, ale użyj specjalnie przeznaczonych do tego preparatów,
 • wiedz, że substancji takich jak aceton, amoniak, alkohol, rozpuszczalnik czy chlorek metylu nie można stosować do czyszczenia telewizorów plazmowych,
 • podczas przecierania ekranu uważaj, by środek myjący nie dostał się pod jego ramkę. W związku z tym nie pryskaj preparatem po powierzchni wyświetlacza, a nanieś niewielką ilość preparatu na szmatkę i przetrzyj plamy.

Jeśli masz wątpliwości odnośnie tego, czym czyścić telewizor LED, możesz śmiało zapytać sprzedawcę o to, w jaki sposób dbać o nowo zakupiony sprzęt. Z pewnością zaproponuje Ci dobrej jakości preparat, który nie uszkodzi odbiornika, a wypielęgnuje jego delikatną matrycę.

Wiedz, że jeśli będziesz stosować się do wyżej wymienionych rad i sugestii, możesz znacznie wydłużyć żywotność Twojego sprzętu elektronicznego. Regularna i odpowiednia pielęgnacja telewizora sprawia, że pięknie wygląda on w pomieszczeniu, a czas odpoczynku spędzany przed czystym ekranem upływa pod znakiem pełnego relaksu.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.