Udostępnij
Skomentuj

Czy warto kupić laptop poleasingowy?

Poleasingowe laptopy to dobra alternatywa dla sprzętu używanego. Czy warto zainwestować w taki komputer?

Czy warto kupić używany laptop?

Laptopy używane, w tym w szczególności poleasingowe laptopy są często wybierane zarówno przez firmy, jak i klientów indywidualnych. To dobra opcja dla osób, którym zależy na wysokiej wydajności przy jednoczesnym nienadwyrężaniu budżetu. Dzięki urządzeniom poleasingowym można tanio wyposażyć biuro w nowoczesny sprzęt komputerowy. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Czym się kierować przy zakupie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Laptop poleasingowy – co to znaczy?

Tanie laptopy poleasingowe – tak często ogłaszają się sprzedawcy, którzy oferują używane laptopy. Co oznacza pojęcie poleasingowy? Odnosi się ono do sprzętu, który był eksploatowany w niewielkim zakresie do celów służbowych przez różne przedsiębiorstwa. Firmy biorą urządzenia w leasing i wypożyczają je na określony czas, płacąc w zamian niskie raty. Po wygaśnięciu umowy komputery powracają do właściciela, są odświeżane i sprzedawane dalej.

Laptopy poleasingowe często posiadają bardzo wysokie parametry techniczne – mogą to być komputery, które były używane do pracy z oprogramowaniem graficznym lub aplikacjami do obróbki video, a także takie, które służyły tylko do sporządzania dokumentów i księgowania faktur. Ponieważ sprzęt był użytkowany krótko (umowa leasingu może trwać rok lub dwa), działa zupełnie jak nowy. Komputer może jeszcze przez długi czas posłużyć do obsługi zaawansowanych programów i wymagających gier, stąd też dużą popularnością cieszą się używane laptopy gamingowe.

Polecane laptopy poleasingowe

Jak sprawdzić używanego laptopa?

Używane laptopy poleasingowe są dokładnie testowane przed sprzedażą, sprzedawcy udzielają także na tanie laptopy używane gwarancji. Jak zwiększyć bezpieczeństwo zakupu takiego sprzętu? W pierwszej kolejności przed zakupem warto się upewnić, że sklep pozwala na odbiór osobisty oraz weryfikację stanu technicznego, czyli przetestowanie na miejscu. Następnie trzeba trochę pogooglować i dowiedzieć się, co sądzą osoby, które zakupiły laptopy poleasingowe. Opinie innych użytkowników mogą pomóc w podjęciu decyzji.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Bardzo istotna jest cena. Jeśli laptopy poleasingowe Dell są dostępne w podejrzanie niskiej kwocie, istnieje ryzyko, że pochodzą one z niepewnych źródeł, np. kradzieży. Aby się upewnić, że sprzedawca jest godny zaufania, warto rzucić okiem na konkurencyjne oferty. Przykładowo, Dell Latitude poleasingowy powinien kosztować około 1500–1800 złotych, natomiast ThinkPad poleasingowy – około 900–1100 złotych. Jeśli sklep żąda mniej, coś tu nie gra. Z kolei, gdy chce sprzedać komputer za więcej, prawdopodobnie planuje Cię naciągnąć.

Używany laptop do gier lub do pracy powinien posiadać dokumentację świadczącą o jego historii użytkowaniu oraz fabrycznym wyposażeniu. Aby zweryfikować konfigurację komputera, wystarczy użyć prostego programu diagnostycznego, np. AIDA. Dzięki temu użytkownik może zweryfikować, czy laptop używany posiada takie parametry techniczne, jakie deklaruje sprzedawca. Jeśli pojawi się jakaś nieścisłość, warto o to zapytać – być może zamiarem sklepu było poszerzenie możliwości sprzętu, np. poprzez dodanie kości RAM lub wymianę dysku na szybszy.

Niezależnie od tego, czy sklep oferuje laptopy Lenovo poleasingowe, czy też laptopy poleasingowe Apple, jego obowiązkiem jest przedstawienie klientowi karty gwarancyjnej. Dokument ten zawiera informacje o dotychczasowych awariach i przeprowadzonych naprawach. Weryfikacja na miejscu obejmuje także dokładne zapoznanie się ze śladami użytkowania sprzętu. Jeśli obudowa posiada drobne rysy lub obtarcia, nie jest to coś, czym należy się martwić. Gdy jednak matryca jest zbyt luźna, na ekranie są wyraźne uszkodzenia lub obudowa jest popękana, istnieje szansa, że komputer posiada więcej defektów, niewidocznych na pierwszy rzut oka.

Co jeszcze warto sprawdzić, zanim zdecydujesz się na laptop HP używany lub komputer innej marki? Przyjrzyj się elementom takim jak:

  • gniazdo dla karty pamięci;
  • kamerka internetowa;
  • klawiatura;
  • konsola dotykowa;
  • napęd CD/DVD/Blu-Ray;
  • port USB;
  • wyjście audio.

Wciśnij każdy klawisz kilkakrotnie, uruchom aplikacje multimedialne oraz podepnij do laptopa różne urządzenia (np. dysk zewnętrzny lub pendrive), aby upewnić się, że komputer jest sprawny.

Laptop nowy czy poleasingowy – który wybrać?

Czy warto zainwestować w laptopy poleasingowe 17 cali lub inny sprzęt poleasingowy? Zdecydowanie tak – w większości przypadków jest on całkowicie sprawny, a jeśli posiada ewentualne usterki (np. zarysowania na obudowie), potencjalny nabywca wie o tym na długo przed zakupem. Na asortyment sklepów z elektroniką poleasingową składają się wydajne komputery renomowanych marek, które będą pracować dobrze jeszcze przez długie lata. Znajdziemy wśród nich zarówno używane laptopy Toshiba, jak i potężne maszyny Dell, Lenovo, HP oraz Apple.

Największą zaletą sprzętu poleasingowego jest korzystny stosunek ceny do jakości. Osoby, które kupują laptopy poleasingowe cenią sobie także ich uniwersalność oraz możliwość dopasowania do własnych potrzeb. Dostępne są zarówno standardowe laptopy do użytku domowego, jak i komputery biznesowe oraz gamingowe. Co więcej, są one sprzedawane z roczną lub nawet dłuższą gwarancją (w zależności od danego modelu, jego historii i podzespołów). Dzięki temu użytkownik może liczyć na pomoc i szerokie wsparcie techniczne ze strony sprzedawcy.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.