Udostępnij
Skomentuj

Czy warto kupić kuchenkę elektryczną do zabudowy?

Zobacz jakie są wady i zalety kuchenek elektrycznych do zabudowy.

Zakup nowej kuchenki bądź urządzanie kuchni od podstaw wiąże się z podjęciem wielu ważnych decyzji. Ich spory wybór na rynku, począwszy od tradycyjnych urządzeń gazowych, a kończąc na indukcyjnych, znacznie utrudnia podjęcie decyzji. Prezentujemy garść najważniejszych informacji o kuchniach elektrycznych, cieszących się coraz większą popularnością i sprawdzających się w każdym wnętrzu. Ich uniwersalność sprawia, że odpowiadają znacznej większości potrzeb.

Rodzaje kuchenek elektrycznych do zabudowy

Wymiana starej, dużej kuchenki gazowej na nową bądź zakup sprzętu do świeżego, pustego mieszkania kieruje myśli najczęściej w stronę kuchni elektrycznych. To wybór numer jeden w nowoczesnych domach; nic dziwnego, cieszą bowiem minimalizmem i wygodą użytkowania. Nie wymagają instalacji gazowej, dzięki czemu stają się znacznie prostsze w obsłudze i zdecydowanie bezpieczniejsze. Znika także ryzyko nagłego skończenia się gazu w wymiennej butli podczas gotowania. Jednak nawet pewność chęci zakupu kuchenki elektrycznej nie sprawia, że wybór staje się zawężony do kilku modeli. Kuchnie te dzielą się bowiem na trzy podstawowe grupy, w których każda ma całe grono swoich lepszych i gorszych przedstawicieli; z roku na rok przybywa nowych rozwiązań technologicznych. Przedstawiamy główne typy kuchenek elektrycznych:

 • Kuchnie elektryczne – to płyty do zabudowy wykorzystujące żeliwne palniki nagrzewane prądem. Są bardzo estetyczne i wizualnie minimalistyczne, jednak ze względu na działanie opierające się na energii elektrycznej, wiążą się z dużym zużyciem prądu, które może przełożyć się na znaczne zwiększenie rachunków; zwłaszcza w przypadku starszych, tańszych modeli.
 • Kuchnie ceramiczne – płyty do zabudowy z grzałkami elektrycznymi bądź lampami halogenowymi. Prezentują się niezwykle elegancko, są praktyczne i bardzo proste w obsłudze, jednak pola grzewcze dość wolno stygną, co może wiązać się z przypadkowym oparzeniem, zwłaszcza w trakcie sprzątania po gotowaniu.
 • Kuchnie indukcyjne – płyty do zabudowy zasilane prądem, wykorzystujące reakcję pola elektromagnetycznego z dnem garnków czy patelni. Wyposażone są w funkcje przyspieszające gotowanie, dzięki czemu znacznie skracają czas pracy. Ich zdecydowanym atutem jest także szybkie, niemal natychmiastowe stygnięcie – wyjątkowo trudno o oparzenie.

Polecane płyty elektryczne do zabudowy

Jakie są zalety elektrycznej kuchni w zabudowie?

Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zapoznać się z zaletami i wadami kuchenki elektrycznej. Prezentujemy najważniejsze z obu tych grup cech; na początku przyjrzyjmy się zaletom takiego rozwiązania:

 • Estetyczny, minimalistyczny wygląd – kuchnie elektryczne, niezależnie od rodzaju, zawsze prezentują się bardzo elegancko. To nowoczesne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w skandynawskich, jak i tradycyjnych wnętrzach. Pasują przy tym do każdego koloru mebli; białych, czarnych, marmurowych czy drewnianych. Co więcej, w porównaniu do kuchenek gazowych, kuchnie elektryczne nie zajmują dużo miejsca. Wbudowane w blat są bardzo minimalistyczne, wręcz dyskretne, sprawiają wrażenie jego kontynuacji.
 • Wygodne sprzątanie – wymycie płaskiej powierzchni kuchni elektrycznej jest zdecydowanie prostsze niż w przypadku wersji gazowych. Nie wymaga zdejmowania żeliwnych elementów czy palników, na których również osiada tłuszcz i z których wyjątkowo trudno się go usuwa. Zależnie od rodzaju kuchenki, wystarczy spryskanie jej dedykowanym środkiem czyszczącym i przetarcie delikatną gąbką, ściereczką bądź ręcznikiem papierowym. Warto jednak pamiętać, że wersje indukcyjne są bardzo delikatne; zbyt agresywne potraktowanie tego typu płyty, nawet samo zarysowanie, może uszkodzić jej elektronikę.
 • Bezpieczeństwo – brak instalacji gazowej znacznie zmniejsza ryzyko przypadkowego doprowadzenia do tragedii. Ulatniający się gaz, nawet w niewielkich ilościach, bardzo negatywnie wpływa na zdrowie i może być zagrożeniem dla życia. Kuchnie elektryczne wykorzystują wyłącznie prąd, dzięki czemu są znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem.
 • Minimalizm – elektryczne kuchenki do zabudowy doskonale sprawdzają się w niewielkich kuchniach, w których brakuje miejsca na postawienie kolejnego, dużego sprzętu. To także oszczędność przestrzeni w dużych pomieszczeniach, którą można wykorzystać na inne urządzenie wolnostojące.
 • Ławy montaż – kuchenki elektryczne nie wymagają instalacji gazowej, co nie tylko znacznie ułatwia ich montaż, ale także sprawia, że wpasują się do każdego mieszkania. Warto bowiem mieć na uwadze, że wiele nowoczesnych osiedli zostało całkowicie pozbawionych instalacji gazowej.

Jakie są wady kuchni elektrycznej w zabudowie?

Choć wad kuchni elektrycznych jest niewiele, to nie są ich pozbawione. Warto wziąć pod uwagę także ich minusy, zanim podejmiemy decyzję o zakupie któregoś z typów:

 • Koszt zakupu – zarówno indukcyjne, ceramiczne, jak i elektryczne kuchenki są zdecydowanie droższe od swoich gazowych poprzedniczek. Starsze modele mogą być także drogie w eksploatacji, ze względu na wysoki poziom poboru prądu. W pierwszym momencie należy więc zwrócić uwagę na klasę energetyczną; najbardziej nowoczesne kuchenki są bowiem wyjątkowo oszczędne i nie muszą wiązać się ze znacznym podwyższeniem rachunków za energię elektryczną.
 • Brak wbudowanego piekarnika – elektryczne kuchenki pod zabudowę są całkowicie odrębnym od piekarnika sprzętem. W przypadku wersji gazowych, wolnostojących, zwykle kupujemy dwa sprzęty w jednym. Trzeba więc mieć na uwadze konieczność zakupu dwóch urządzeń; osobno piekarnik i osobno płyta kuchenna.
 • Kuchenki indukcyjne są bardzo delikatne – ten rodzaj kuchni elektrycznej wymaga bardzo ostrożnego użytkowania. Przypadkowe upuszczenie pokrywy z garnka i wywołanie pęknięcia czy zarysowania mogą niestety nieodwracalnie uszkodzić kuchenkę.

Po poznaniu najważniejszych zalet i wad kuchenki elektrycznej oraz podjęciu decyzji o zakupie konkretnego rodzaju warto w kolejnym kroku dokładnie poznać kilka modeli, by porównać ich parametry i dobrać urządzenie idealne dla swoich potrzeb. Ważny jest nie tylko jej rodzaj czy cena, ale także klasa energetyczna, wymiary, ilość pól grzewczych czy sposób sterowania oraz czyszczenia. W przypadku domów zamieszkiwanych przez dzieci warto dodatkowo zwrócić uwagę na to, czy kuchenka została wyposażona w funkcję blokady przed przypadkowym uruchomieniem i zmianą ustawień.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.