Udostępnij
Skomentuj

Czy warto aktualizować telefon? Jak zrobić to samodzielnie?

Dzięki aktualizacji usprawnisz funkcjonalność swojego telefonu. Sprawdź, jak to zrobić bez pomocy fachowca!

Im częściej wychodzą aktualizacje telefonów, tym więcej powstaje mitów na ich temat. Jeżeli wydaje Ci się, że ten proces nie ma istotnego znaczenia, poznaj cztery argumenty, które przemawiają na jego korzyść.

Po co nam aktualizacje telefonu?

Przede wszystkim aktualizacje telefonu mają za zadanie wyeliminować błędy powstałe przy jego projektowaniu, a które ujawniły się w toku korzystania z produktu. Dzięki opiniom tysięcy konsumentów twórcy mogą usprawniać działanie telefonów, dzięki modyfikacjom ich systemu operacyjnego. Niekiedy są to zmiany niezauważalne – bo nie wpływają na szybkość urządzenia – ale mogą okazać się tymi najważniejszymi.

Drugie, podobnie mało widoczne, poprawki wynikające z aktualizacji wiążą się z ochroną prywatności użytkownika. Są dostosowywane do wymagań rynku oraz zmieniających się przepisów. Skutkuje to większą kontrolą informacji, udostępnianych przez nas w sieci. Odpowiednie aktualizacje mogą na przykład ograniczać dostęp aplikacji działających w tle, które próbują korzystać z aparatu lub mikrofonu w naszym telefonie. Zatem jeżeli często korzystasz z internetu przez swój smartfon, powinieneś regularnie go aktualizować. 

Trzecią różnicą, którą najpewniej dobrze zauważysz po aktualizacji, jest większy komfort w codziennym użytkowaniu telefonu. Będzie on działał szybciej i bardziej wydajnie, ponieważ prawdopodobnie pojawią się w nim nowe funkcje, a dotychczasowe możliwości zostaną rozszerzone i usprawnione. Do ostatnich tego typu zmian zalicza się wprowadzenie nawigacji za pomocą gestów czy skróty ułatwiające dostęp do najistotniejszych funkcji aparatu. Widzisz więc, że proces aktualizacji zdecydowanie poprawia odczucia wynikające z korzystania z telefonu na co dzień.

Ostatnią, choć bardzo widoczną modyfikacją są zmiany wizualne, które wprowadzają ewidentną poprawę w wygodzie użytkowania. Mogą one obejmować dołączenie nowych czcionek i animacji bądź przekształcenie wyglądu poszczególnych okien aplikacji. Zazwyczaj ten rodzaj poprawek jest najczęściej zgłaszany przez użytkowników, w związku z czym możesz liczyć na to, że po aktualizacji Twój telefon będzie łatwiejszy w obsłudze, gdyż znikną z niego na przykład trudności w nawigacji.

Pewnie już jesteś przekonany, że regularne aktualizowanie telefonu jest współcześnie koniecznością w świecie nieustannego rozwoju technologicznego. Czytaj dalej i dowiedz się, jak zaktualizować telefon samodzielnie.

Polecane smartfony

Jak zaktualizować telefon bez pomocy fachowca? 

Konkretne kroki, jakie należy podjąć w związku z aktualizacją telefonu, wynikają z rodzaju systemu, który posiadasz na swoim urządzeniu. Odrębny sposób postępowania powinieneś zastosować w przypadku telefonu z Androidem, a inny jeżeli jesteś właścicielem smartfona Apple.

Aktualizacja Androida na telefonie

Do zaktualizowania systemu Android na swoim telefonie nie potrzebujesz niczego więcej niż samego smartfona. Przede wszystkim musisz upewnić się, że urządzenie jest podłączone do sieci Wi-Fi. W kolejnym kroku wejdź w aplikację Ustawienia, a następnie pośród dostępnych opcji znajdź tę, która dotyczy aktualizacji systemu. Zazwyczaj jest ona zlokalizowana w zakładce dotyczącej oprogramowania smartfona. Następnie sprawdź, czy dostępne są aktualizacje na Twój telefon. Gdy pojawi się nowa wersja, po prostu pobierz ją i stosuj się do kolejnych wskazówek wyświetlanych na ekranie. Automatycznie zostaniesz przeprowadzony przez cały proces aktualizacji i po chwili będziesz mógł cieszyć się nowymi funkcjami urządzenia.

Jeżeli nie posiadasz w domu sieci Wi-Fi, możesz skorzystać z rozwiązania zakładającego użycie komputera. Na początku wejdź na stronę internetową producenta Twojego urządzenia, a następnie pobierz stamtąd przygotowany przez niego program służący do aktualizacji oprogramowania smartfonów. Zwróć uwagę na fakt, że dla telefonów różnych marek przygotowane są inne narzędzia. Po pobraniu zainstaluj oraz uruchom program. W kolejnym kroku konieczne jest podłączenie aparatu telefonicznego do komputera przez kabel USB. Wtedy powinna wyświetlić się informacja, czy dla Twojego urządzenia pojawiły się nowe aktualizacje. Jeśli zostanie znaleziona nowsza wersja systemu, należy przejść przez cały proces, podążając za wyświetlającymi się na ekranie poleceniami. Jak widzisz, nie potrzebujesz specjalnych umiejętności, aby samodzielnie zainstalować aktualizację i być spokojnym o dane udostępniane w swoim smartfonie. 

Aktualizacja IOS na telefonie

W przypadku gdy dopiero kupiłeś iPhone'a, możesz ustawić też automatyczne aktualizacje systemu przy pierwszej konfiguracji telefonu. Taką funkcję da się także włączyć później, wystarczy wejść w panel ustawień, a następnie w zakładce ogólne wybrać UaktualnieniaUaktualnienia automatyczne i kliknąć Włącz. Przy takiej opcji iPhone będzie samodzielnie instalował aktualizacje, kiedy tylko się pojawią. Zanim każda instalacja się rozpocznie, wyświetli się komunikat z informacją o niej.

Telefon od Apple zaktualizujesz samodzielnie, jednak by tak się stało, musisz zadbać o wyłączenie samoczynnego uaktualniania systemu. Przejdź do sekcji ustawień opisanej w powyższym akapicie i wyłącz automatyczne instalowanie. Od tej pory możesz aktualizować swój telefon ręcznie, wtedy gdy będziesz tego chciał. Aby sprawdzić dostępność aktualizacji w dowolnym momencie, ponownie należy wejść w zakładkę Uaktualnienia w ogólnych ustawieniach telefonu. Wyświetli się tam wówczas numer wersji systemu iOS, który jest zainstalowany obecnie, a także wiadomość, czy jest dostępna jego aktualizacja. 

Przy iPhonie może zostać wykorzystana także aktualizacja przy użyciu komputera. Wystarczy podpiąć telefon za pomocą kabla USB, a następnie wykonać czynność pasującą do Twojego komputera. Jeżeli posiadasz komputer typu Mac, w Finderze zaznacz iPhone’a, po czym wybierz Ogólne u góry okna. Metoda wykorzystująca Findera sprawdzi się tylko przy systemie macOS Catalina. Dla starszych systemów rekomendowane jest wykorzystanie iTunes. Ta aplikacja wykorzystywana jest także w komputerach PC z systemem Windows. Należy wówczas wybrać przycisk iPhone’a znajdujący się w lewym górnym rogu w oknie iTunes, po czym kliknąć Podsumowanie. Kolejnym krokiem (już wspólnym, bez względu na rodzaj komputera) jest sprawdzenie dostępnych aktualizacji, a jeżeli się pojawią, to ich zainstalowanie.

W większości proces aktualizowania systemów operacyjnych jest bardzo intuicyjny i zakłada podążanie za przygotowanymi przez producentów wskazówkami. Z tego względu problem jak zaktualizować telefon już nie powinien Cię dotyczyć i w kilka chwil będziesz w stanie cieszyć się nowo wprowadzonymi udogodnieniami oraz większym stopniem bezpieczeństwa Twoich danych.

Działanie to nie powinno wpływać na informacje zapisane w urządzeniu, jednak warto pamiętać, aby przed rozpoczęciem aktualizacji na wszelki wypadek zrobić backup danych, które zgromadziły się na telefonie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.