Udostępnij
Skomentuj

Czy karta dźwiękowa jest potrzebna?

Nie zawsze zakup karty muzycznej do PC jest uzasadniony. Czy karta dźwiękowa jest niezbędna? Czy warto kupić?

Czy w każdym komputerze PC musi być karta dźwiękowa?

Karta dźwiękowa to układ odpowiedzialny za dźwięk w urządzeniu. To do niej podłączamy głośniki lub słuchawki, a od jej jakości zależeć może wyjściowa jakość brzmienia. Nie oznacza to jednak, że w każdym komputerze stacjonarnym musi koniecznie znajdować się karta muzyczna. Wśród kart dźwiękowych do PC wyróżniamy bowiem:

  • Karty dźwiękowe zintegrowane – to układy muzyczne zintegrowane z płytą główną. Jest to standardowe i popularne rozwiązanie, które dla wielu zastosowań jest w pełni wystarczające. Zintegrowana karta dźwiękowa może obsługiwać nie tylko głośniki stereo lub słuchawki, ale też zestawy głośników (na przykład 7.1).
  • Karty dźwiękowe odrębne – są przeznaczone do montażu wewnątrz obudowy komputerowej. Mogą znacząco podnieść jakość dźwięku w urządzeniu, ale tylko pod warunkiem, że podłączymy do karty tego typu odpowiedniej klasy głośniki lub słuchawki.
  • Karty dźwiękowe zewnętrzne – to alternatywa dla karty dźwiękowej zintegrowanej i wewnętrznej. Urządzenie tego typu jest niewielkie i można stosować je zarówno do komputera PC, jak i do laptopa.

Karta dźwiękowa jest, zazwyczaj, zintegrowana z płytą główną, ale nie zawsze. Niektórzy dysponują płytami głównymi bez zintegrowanego układu dźwiękowego. W takiej sytuacji należy rozważyć zakup karty wewnętrznej lub  karty zewnętrznej albo zrezygnować z zakupu, jeśli komputer w ogóle nie jest użytkowany do gier komputerowych lub filmów albo do słuchania muzyki, a jedynie do pracy nie powiązanej z dźwiękiem.

Polecane karty dźwiękowe

Karta dźwiękowa – kiedy warto?

Zanim zdecydujemy o zakupie lub rezygnacji z karty muzycznej, warto zastanowić się nad tym, w jakich sytuacjach oddzielna, wewnętrzna karta dźwiękowa do komputera w ogóle może się przydać. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż nie tylko układ dźwiękowy w PC decyduje o jakości dźwięku, ale też to, jakiego typu materiały odtwarzamy (jaki jest format i jakość samych nagrań) oraz jakie głośniki lub słuchawki posiadamy. Warto zainwestować w dobrą kartę dźwiękową, jeśli:

  • Pracujemy z dźwiękiem – dla niektórych tworzenie muzyki lub jej miksowanie to codzienność, a dobra karta muzyczna jest, w tym wypadku, po prostu niezastąpiona.
  • Użytkujemy dobrej klasy głośniki lub słuchawki – jeśli już je posiadamy lub dopiero planujemy zakupić, to dobra okazja do zakupu karty muzycznej.
  • Jesteśmy audiofilami i dźwięk ma dla nas kluczowe znaczenie w każdej sytuacji – czy to podczas oglądania filmów, czy też podczas grania w gry lub słuchania ulubionych utworów.
  • Posiadana płyta główna nie ma zintegrowanej karty dźwiękowej – jeśli chcemy słuchać jakichkolwiek dźwięków z komputera, musimy dokupić kartę muzyczną wewnętrzną lub zewnętrzną.

Karta dźwiękowa – kiedy nie warto?

Nie zawsze zakup karty muzycznej jest konieczny. Naprawdę warto zdać sobie sprawę z faktu, że do hobbystycznego odtwarzania muzyki na przeciętnej klasie głośnikach stereo nie potrzeba karty muzycznej z najwyższej półki. Jest wiele sytuacji, w których będzie to wydatek zbędny:

  • Jeśli zamierzamy stosować przeciętnej klasy głośniki lub tanie słuchawki – podłączenie takich urządzeń końcowych do dobrej karty muzycznej nie da lepszego efektu niż podłączenie ich do karty zintegrowanej z płytą główną komputera.
  • Jeśli komputer posiada kartę dźwiękową zintegrowaną, a chcemy zaoszczędzić – przy składaniu komputera PC często poszukuje się oszczędności. Jednym ze sposobów na zachowanie do kilkuset złotych w kieszeni jest właśnie rezygnacja z odrębnej karty dźwiękowej. Jeśli w płycie głównej zastosowano dobrej klasy układ dźwiękowy, to odrębna karta muzyczna nie jest niezbędna dla większości użytkowników. Jeśli po czasie zechcemy polepszyć jakość dźwięku, zawsze będziemy mogli dokupić kartę muzyczną i zmodyfikować PC.
  • Jeśli komputer nie jest użytkowany do multimediów – niektóre komputery służą wyłącznie do pracy albo są użytkowane na tyle sporadycznie, że nie warto przepłacać za kartę muzyczną. Jeśli urządzenie nie służy do gier, oglądania filmów lub słuchania muzyki, to odrębna karta dźwiękowa wydaje się zbędna.

To, czy zdecydujemy się na zakup karty dźwiękowej, warto uzależnić od sposobu użytkowania komputera, zasobności portfela oraz od tego, jakie głośniki lub słuchawki będą użytkowane. Dobra karta dźwiękowa może kosztować średnio kilkaset złotych. Jeśli chcemy oszczędzić, dobrym wyborem może okazać się alternatywa dla karty dźwiękowej standardowej, czyli karta zewnętrzna Plug&Play, którą podłącza się do USB.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.