Udostępnij
Skomentuj

Czy gry z Xbox 360 działają na Xbox One? Sprawdź!

Dowiedz się, czy gry z Xbox 360 działają na Xbox One, i poznaj kompatybilne tytuły!

Jednym z kluczowych elementów odgrywających niezwykle ważną rolę, kiedy rozważasz zakup nowej wersji konsoli, jest tak zwana „kompatybilność wsteczna”. Określa ona, czy płyty ze starego modelu będą pasować do nowej wersji sprzętu. Dzięki wiedzy, którą zdobędziesz w tym artykule, już nigdy nie będziesz musiał się zastanawiać „czy gra mi pójdzie?”.

Czy gry z Xbox 360 działają na Xbox One? Jak działa wsteczna kompatybilność?

Zanim jednak na nie odpowiemy, powinniśmy najpierw nieco dokładniej przyjrzeć się dostępnym konsolom. Kiedy pojawiły się one na rynku? Czym się między sobą różnią? Czy gry dostępne na jednej konsoli mogą być wykorzystywane na drugiej? Na te (ale nie tylko) pytania należy odpowiedzieć i zwrócić szczególną uwagę na parametry, decydując się na zamianę konsoli Xbox 360 na Xbox One. Choć każda jest w stanie spełnić potrzeby i oczekiwania nawet najbardziej krytycznych i wymagających odbiorców, ich specyfikacje znacząco się między sobą różnią. Dlatego bardzo ważne jest rozeznanie wśród wszystkich modeli Xbox.

Xbox 360 pojawił się w Polsce 3 listopada 2006 roku. Stworzona przez markę Microsoft

konsola była następcą klasyka, a więc zwykłego Xboxa. Z kolei Xbox One wyszedł na rynek równo siedem lat później – 22 listopada 2013 roku. Następnie Microsoft w 2016 i 2017 roku zaoferował swoim fanom kolejno konsole Xbox One S oraz Xbox One X.

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest kwestia jakości i szybkości, z którą procesor wykonuje rozkazy. Zarówno Xbox One, jak i Xbox One S mają ośmiordzeniowy procesor o taktowaniu na poziomie 1,75 GHz. Najlepszy poziom taktowania ma również ośmiordzeniowa konsola Xbox One X, w której wynosi on aż 2,3 GHz.

Jak można zauważyć, zastanawiając się nad kupnem odpowiedniego produktu, każdy z graczy posiada dość duże pole wyboru. Microsoft regularnie stara się podnosić jakość swoich sprzętów poprzez liczne ulepszenia i nowości techniczne. Wydawać by się mogło, że gdy ma się pod ręką tyle różnych rozwiązań, wybór powinien być prosty. Niestety paradoksalnie wraz z nimi pojawia się tutaj nowy dylemat – mianowicie, czy gry z Xbox 360 działają na Xbox One S oraz na Xbox One X?

Dobra wiadomość dla wszystkich (zarówno profesjonalnych, jak i tych początkujących) graczy jest taka, że na konsoli Xbox One można grać w dostępne gry na Xbox 360. Stoi za tym tak zwana wsteczna kompatybilność. Xbox One jest w stanie dzięki niej odtworzyć gry zaprojektowane na potrzeby swojego poprzednika. Zastosowanie to stało się przełomowe i dało Microsoftowi znaczną przewagę nad konkurencyjnym produktem firmy Sony (mowa o PlayStation 4).

Xbox One był pierwszą konsolą posiadającą specjalistyczną, niedostępną wówczas powszechnie, opcję kompatybilności wstecznej. Microsoft do jego wykonania użył oprogramowania emulacyjnego (w dużym skrócie: programu komputerowego duplikującego funkcje innego systemu). Funkcja ta okazała się lepszą i tańszą metodą, dzięki czemu Xbox był najatrakcyjniejszą cenowo oraz jakościowo konsolą, a w późniejszych latach przyczyniło się do jej dalszych ulepszeń.

Możliwe, że zastanawiasz się, czy jest Ci potrzebna wsteczna kompatybilność. Xbox one, jak i jego następcy, posiadają w końcu nowe gry, które są dedykowane specjalnie dla nich, więc może to wystarczy, by cieszyć się rozrywką na najwyższym poziomie. Należy jednak pamiętać, że wiele wcześniejszych gier stworzonych przez firmę Microsoft ma obecnie status kultowych produkcji, którym nie mogą dorównać nawet obecnie wychodzące tytuły. Wielu graczy podchodzi do nich z sentymentem, nie wyobraża sobie bez nich udanego wieczoru gier i woli mieć możliwość przeniesienia swoich ulubionych, bestsellerowych programów na nowsze modele konsoli.

Ponadto dużą zaletą kompatybilności wstecznej jest fakt udostępnienia ogromnej liczby gier za stosunkowo niską cenę. Zazwyczaj nowe produkty na konsole nie należą do najtańszych, a dzięki tej opcji bogata biblioteka tytułów na nowszą generację konsol została rozszerzona o produkcje wydane na jej poprzedniczkę. Skoro umiemy już stwierdzić, czym jest kompatybilność wsteczna, i jak możemy z niej korzystać, powinniśmy się teraz zastanowić nad tym, jakie gry działają na Xbox One z Xbox 360?

Mimo że możliwość wstecznej kompatybilności była wprowadzana na konsolach Xbox One stopniowo, zaledwie w kilka lat Microsoft stworzył pokaźną listę gier działających zarówno na Xboxie 360, jak i Xboxie One. W 2019 roku firma podała oficjalny spis zawierający jedną szóstą wszystkich możliwych gier na Xbox One i Xbox 360, które są zgodne również z nowszymi wersjami konsoli. Lista ta jest dostępna na stronie Microsoftu i bez wątpienia robi wrażenie. W dalszej części artykułu zajmiemy się konkretnymi tytułami wchodzącymi w jej skład.

Pod jakim warunkiem i czy na pewno gry z Xbox 360 działają na Xbox One?

W tym momencie wiemy już całkiem sporo na temat konsol marki Microsoft i poniekąd odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, czy gry z Xbox 360 działają na Xbox One X. Po przeczytaniu wcześniejszych akapitów zapewne domyślasz się, że dzięki wstecznej kompatybilności w gry z Xbox 360 bezproblemowo możemy grać również na późniejszych wersjach konsol (w tym na Xbox One X). Z dyskusyjnych i często interesujących graczy spraw pozostał nam do wyjaśnienia sposób przeniesienia gier z Xbox 360 na Xbox One oraz wątpliwość, czy gry na Xbox One działają na Xbox 360.

Najlepszym sposobem na przeniesienie gry z Xbox 360 na Xbox One jest skorzystanie z opcji przesyłania danych na Xbox za pomocą tak zwanej „chmury” (czyli sieci połączonych ze sobą serwerów). Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie zapisane wcześniej w chmurze gry z Xbox 360 można automatycznie (a więc bezproblemowo) przenieść na pozostałe rodzaje Xboxa. Aby to zrobić, należy być zalogowanym na tym samym koncie, następnie wejść w opcję „ustawienia”, wybrać kolejno „system” oraz „pamięć”, wybrać dysk twardy i przejść do „gry i aplikacje”. Po wybraniu konkretnych gier należy skopiować je do pliku „gry zapisane w chmurze”.

Inną możliwością przeniesienia gier na konsolę jest wykorzystanie pamięci USB bądź zewnętrznego dysku i Transferu obrazu. Po podłączeniu pamięci do komputera źródłowego należy uruchomić umożliwiający przesłanie obrazu Transfer. Opcja ta jest mimo wszystko trudniejsza i bardziej pracochłonna w porównaniu do chmury, z której możemy korzystać w każdym miejscu i momencie. Ponadto trzeba pamiętać, że sieć serwerów jest trwalszym nośnikiem, którego nie da się uszkodzić fizycznie.

Niestety wsteczna kompatybilność jest zastosowaniem używanym jedynie w nowszych modelach Xbox (począwszy od Xbox One) i nie ma go w starszych modelach, tj. Xbox oraz Xbox 360. Nasze potencjalne próby przeniesienia gier z późniejszych konsol na te wcześniejsze skończyłyby się porażką, gdyż system Xbox 360 nie jest przystosowany do obecnych technologii. Kwestia ta jest kluczowa przy wyborze konsoli Microsoftu, dlatego warto mieć ją z tyłu głowy w momencie podejmowania decyzji.

Co ciekawe, Xbox 360, mimo znaczących różnic w podzespołach w porównaniu do późniejszych konsol marki Microsoft, wciąż cieszy się popularnością na rynku. Głównymi powodami powszechności tego modelu są niska cena (obecnie najniższa ze wszystkich dostępnych konsol typu Xbox) oraz bogaty wybór gier dopasowanych do niej. Trzeba też zaznaczyć, że współczesna wersja Xbox 360 różni się od jego pierwszych wersji – również wizualnie – dlatego nie należy się obawiać, że inwestując pieniądze w ten model konsoli, otrzymamy jego najstarszą wersję.

Jak uruchomić gry z Xbox 360 na Xbox One?

Po przeniesieniu gry z Xbox 360 na Xbox One (proces ten został wytłumaczony w poprzednich akapitach), zacznie się ona automatycznie pobierać. Jeśli jednak kompatybilne gry z Xbox 360 na Xbox One nie są w naszym zasięgu bądź nie posiadamy w chmurze żadnego tytułu, możemy uruchomić na naszym Xboxie gry projektowane na starsze wersje konsoli w inny sposób. Najpopularniejszą (sięgającą początków Xbox) metodą jest użycie gry w wersji płyty DVD. Aby poprawnie z niej skorzystać, powinno się umieścić płytę w czytniku konsoli. Następnie Xbox automatycznie rozpocznie pobieranie gry. Ważna uwaga – płyta cały czas musi znajdować się w slocie konsoli.

Grę na konsoli można również uruchomić poprzez ściągnięcie jej w wersji cyfrowej. Zakupiony tytuł pojawi się jako „Gotowa do instalacji” i po kliknięciu oraz zainstalowaniu będzie można ją znaleźć w zakładce „Gry” na stronie Twojego Xboxa. W tym miejscu warto też wspomnieć, że na wspomnianej witrynie znajduje się pokaźna lista gier. Z Xbox 360 na Xbox One możemy przenieść sporą część dostępnych tam tytułów. Reszta jest dedykowana stricte nowszym wersjom konsoli Microsoft.

Wartą uwagi opcją jest także posiadanie członkostwa na platformie Xbox Game Pass. Zakładając tam konto, wykupuje się miesięczną subskrypcję, analogicznie do popularnych aplikacji/witryn z telewizją internetową bądź muzyką, na część gier wyprodukowanych przez Microsoft. Oferta platformy jest regularnie rozbudowywana. Posiada tytuły należące do oferty stałej oraz gry tymczasowe. Zaletą takiej opcji jest możliwość przetestowania wielu gier za stosunkowo niewielkie pieniądze. Jednak trzeba też pamiętać o kluczowym minusie tego sposobu – brak wielu tytułów, które mogłyby nas interesować, oraz krótkoterminowość niektórych gier.

Jakie gry z Xbox 360 działają na Xbox One?

Przekazana przez Microsoft w 2019 roku lista gier z Xbox 360 na Xbox One zawiera wszystkie obecnie dostępne na nowsze konsole tytuły. Nie jest to jednak zła informacja, gdyż pomimo faktu, że stanowią one dość niewielki procent stworzonych na Xbox 360 gier, użytkownicy Xboxów nie mogą narzekać na braki w tytułach oraz nudę. Microsoft regularnie wypuszcza nowe, udoskonalone technicznie i cyfrowo gry. Jednak jeśli jesteś zainteresowany głównie tytułami dostępnymi na większość wersji Xbox, przygotowaliśmy (subiektywną) listę polecanych przez nas gier spełniających te warunki (tj. z kompatybilnością wsteczną).

Przykładowa lista gier z Xbox 360 na Xbox One:

  • Assassin’s Creed IV: Black Flag (gra akcji),
  • Deus Ex: Human Revolution (RPG akcji – fabularna gra akcji),
  • Wiedźmin 2: Zabójcy Królów (RPG akcji),
  • LEGO Star Wars II: The Original Trilogy (gra akcji dla dzieci),
  • Rayman 3 HD (gra zręcznościowa),
  • Call of Duty: Modern Warfare 2 (gra akcji),
  • Just Dance 2019 (gra taneczna),
  • Fifa 19 (gra sportowa).

Jeśli chodzi o to, jakie gry z Xbox 360 działają na Xbox One – w zestawianiu znalazły się również gry typu kinect. Tytuły te są świetnym urozmaiceniem lub alternatywą dla standardowych gier na konsolę. Sensor kinect jest czujnikiem ruchu umożliwiającym graczom zabawę wymagającą ruchu, np. tańca, biegu czy skakania. Prezentowane przez Microsoft akcesoria posiadające sensor to między innymi kierownice  oraz pady Fight Stick.

Tego typu gry były głównie tworzone na potrzeby konsoli Xbox oraz Xbox 360 (cieszyły się wtedy największą popularnością). Mimo że obecnie sensor zgodny z oprogramowaniem Xbox One nie jest aktywnie wspierany przez Microsoft, fani sportowych gier doceniają potencjał dopasowanych do niego tytułów. Niestety gry kinect Xbox 360 na Xbox One nie pasują, gdyż są pozbawione kompatybilności wstecznej. Są to jedyne urządzenia Xbox, w których Microsoft nie planuje szybkiego rozwoju poprzez wprowadzenie tej technologii.

W ten sposób dobrnęliśmy do końca najważniejszych i podstawowych informacji na temat rodzajów oraz zastosowań różnych modeli konsoli marki Microsoft. Z tą wiedzą wykonanie niezbędnego zestawienia, wybranie i późniejsze użytkowanie właściwego, dopasowanego do naszych potrzeb Xboxa nie powinno stanowić większego problemu. Przede wszystkim należy pamiętać o kilku fundamentalnych sprawach takich jak: obecność i zastosowanie wstecznej kompatybilności, przenoszenie gier z Xbox 360 na Xbox One oraz uruchamianie gier na Xbox. Mamy nadzieję, że wiesz już, czy gry z Xbox 360 działają na Xbox One oraz jakie gry z Xbox 360 działają na Xbox One!

Udostępnij
4,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.