Udostępnij
Skomentuj

Co wybrać, wkrętak akumulatorowy czy wkrętarkę?

W czasie prac remontowych warto postawić na uniwersalne urządzenie. Które z nich sprawdzi się lepiej?

Przeznaczenie wkrętarek i wkrętaków jest bardzo podobne, jednak różnią się między innymi zakresem pracy, ceną, budową oraz możliwościami wykorzystania.

Co to są wkrętaki akumulatorowe?

Wkrętak akumulatorowy działa na tej samej zasadzie co klasyczna wiertarka. Jest to urządzenie niewielkich rozmiarów o prostej budowie, zaopatrzone w akumulator, dzięki któremu jest mobilne i nie potrzebuje bezpośredniego połączenia z elektrycznością. Moc i szybkość wkrętaka zawsze będą niższe niż wkrętarki o nawet średnich parametrach, co – wbrew pozorom – wcale nie jest wadą. Wolniejszy bieg oznacza bardziej precyzyjny dobór momentu obrotowego. Pozwala to na pracę z delikatnymi materiałami, chociażby z tworzywami sztucznymi czy płytami wiórowymi. Z racji małego rozmiaru wkrętaki są bardzo poręczne. Jeśli masz ograniczone pole manewru, doskonale się sprawdzą. Nie działają też zbyt agresywnie, dobrze sprawdzają się przy tworzywach, które łatwo pękają lub uszkadzają się w inny sposób. Wkrętaki często posiadają budowę łamaną, co oznacza, że ich rękojeść można ustawić pod kątem prostym lub rozwartym. Aby zmienić pozycję, wystarczy wcisnąć guzik. Wkrętak jest alternatywą dla śrubokrętu, gdy potrzebujesz czegoś szybszego w działaniu, jak również dla wkrętarki, gdy obawiasz się, że może ona działać zbyt mocno. Mały i lekki sprzęt zawsze warto mieć w swojej skrzynce narzędziowej.

Wady i zalety wkrętaków

Wkrętaki mają dużo zalet. Główną z nich jest wcześniej wspomniany rozmiar – prace montażowe i remonty wymagają czasem dotarcia w trudno dostępne miejsca. Dzięki niewielkim gabarytom urządzenie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie klasyczny śrubokręt, jednak czynność przebiegnie sprawniej. Elektronarzędzia, szczególnie posiadające akumulator, zazwyczaj nie są lekkie. Każdy majsterkowicz wie, jak uciążliwe jest operowanie ciężkim sprzętem. Ręce szybko się męczą, zatem spada też efektywność. Niewielkie rozmiary wkrętaka to również mała waga. Ten niepozorny sprzęt wydaje się mieć ograniczone możliwości. W zależności od parametrów wkrętak jest narzędziem pomocnym na co dzień lub sprzętem przeznaczonym do bardziej zaawansowanych prac. Jego obsługa jest banalnie prosta i polega na wciśnięciu jednego włącznika w celu uruchomienia silnika. Za pomocą tego samego przycisku jesteś w stanie określić kierunek obrotów głowicy. Wymiana końcówki wkręcającej także nie powinna sprawić Ci żadnego problemu. Niewielkie gabaryty to też niższa, niż w przypadku większości elektronarzędzi, cena urządzenia. Wkrętaki działają w dosyć nieinwazyjny sposób, świetnie sprawdzą się więc przy skręcaniu elementów z delikatnych materiałów, gdzie zbyt duża moc może sprawić, że tworzywo pęknie.

Wadą wkrętarek akumulatorowych jest dosyć ograniczony zakres pracy. Sprzęt pozwala Ci tylko wkręcać i zakręcać. Wiele wkrętarek pełni jednocześnie funkcję wiertarki, więc ich możliwości są większe. Decydując się na zakup wkrętaka bądź świadomy, że z jego pomocą wykonasz tylko określone czynności. Inne zastosowania będą wymagały od Ciebie zakupu dodatkowego sprzętu. Takie urządzenia nie nadają się też do wykonywania ciężkich robót – ich parametry, choć często bardzo dobre, są ograniczone przez niewielkie rozmiary. Lekki i mały sprzęt to także mniejsza odporność na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne.

Polecane wkrętarki akumulatorowe

Wady i zalety wkrętarek

Wkrętarka akumulatorowa to świetny wybór przy bardziej zaawansowanych remontach. Również wersje sieciowe (inaczej: elektryczne) sprawdzą się dobrze, pod warunkiem, że nie zależy Ci na mobilności większej niż długość kabla zasilającego. Jest to sprzęt niezastąpiony, gdy chcesz skręcać meble z twardszych materiałów, składać konstrukcje lub obiekty drewniane czy też wykonywać prace demontażowe. Wkrętarka może pełnić rolę urządzenia 2w1, ponieważ jesteś w stanie używać jej także jako wiertarki, choć w mniejszym zakresie (na dłuższą metę nie wytrzyma takich obciążeń). Posiada większą pojemność akumulatora niż w przypadku wkrętaka, zatem jedno naładowanie starcza na dłużej, przy czym żywotność elementu również jest większa. Pozwala wkręcać wkręty nawet w twarde tworzywa. Odpowiednia moc sprzętu gwarantuje powodzenie w pracach na trudnym materiale.

Wadą wkrętarek jest ich nieporównywalnie wyższa w stosunku do wkrętaków waga, szczególnie modeli z akumulatorem. Jeśli nie przewidujesz cięższych robót, użycie tego typu sprzętu sprawi, że niepotrzebnie nadwyrężysz ręce. Również cena urządzenia jest wyższa. Ze względu na gabaryty, wkrętarki nie użyjesz w trudno dostępnych miejscach. Wkrętarka pneumatyczna nie sprawdzi się w przypadku użytku domowego, gdyż stosowana jest tylko przy współpracy z kompresorem. Udarowa wersja urządzenia, choć bardziej uniwersalna, też ma swoje ograniczenia, więc nie wszędzie znajdzie zastosowanie.

Czym powinien się cechować dobry wkrętak akumulatorowy?

Przed zakupem wkrętaka akumulatorowego powinieneś dokładnie przyjrzeć się jego specyfikacji. Na jakie parametry zwrócić uwagę, żeby wybrać dobry sprzęt?

  • moc – im większa moc wkrętaka, tym z twardszym materiałem może obcować. Większa moc pozwala na pracę w większym zakresie tworzyw;
  • moment obrotowy – służy do określania, z jaką siłą wkręcisz wkręty i jak głęboko będą one osadzone. W przypadku pracy z miękkim surowcem wkrętak z momentem obrotowym około 3 Nm będzie w sam raz;
  • napięcie – najczęściej występującym we wkrętakach jest 3,6 V, które pozwala na pracę w materiałach o miękkiej strukturze, jak drewno czy tworzywa sztuczne. Jeśli zależy Ci na urządzeniu nadającym się do twardego drewna czy metalu, rozglądaj się w przedziale od 4 do 6 V. Mocniejsze tworzywa wymagają użycia narzędzia o napięciu powyżej 6 V;
  • rodzaj akumulatora – istnieje wiele rodzajów akumulatorów, które stosuje się w elektronarzędziach. Najczęściej obecnie stosowanym jest litowo-jonowy, którego praca jest zarówno wydajna, jak i bezpieczna. Pamiętaj, żeby kolejne ładowania rozpocząć dopiero po całkowitym wyładowaniu, aby zachować pełną pojemność akumulatora przez długi czas;
  • czas ładowania – ważny parametr mający przełożenie na efektywność Twojej pracy. Im krótszy czas, tym szybciej będziesz mógł ponownie do niej przystąpić;
  • długość pracy – im dłuższa, tym rzadziej musisz sięgać po ładowarkę, a więc znów zwiększa się Twoja efektywność;
  • funkcja przełączania kierunku obrotów – zmiana kierunku obrotów głowicy polega zazwyczaj na naciśnięciu górnej lub dolnej części włącznika;
  • dodatkowe akcesoria – tak samo, jak w przypadku standardowej wkrętarki, w zestawie znaleźć możesz wymienne końcówki lub walizkę. Sprzęt wyposażony jest też często w latarkę do podświetlenia obszaru roboczego.

 

Dla kogo nadaje się wkrętak?

Wkrętak nadaje się dla każdego, kto ceni sobie przede wszystkim komfort użytkowania. Jest to urządzenie, które kształtem przypomina mały pistolet, jego użycie jest bardzo proste. Mała waga pozwala na trzymanie narzędzia tylko jedną ręką. Chcąc wprawić silnik w ruch, wystarczy użyć guzika – w chwili jego naciśnięcia odblokowuje się cały mechanizm, czasem musisz jedynie docisnąć urządzenie do powierzchni, aby wprawić głowicę w ruch. Kompaktowa budowa to nie tylko gwarancja dostępu w każde miejsce, dla którego pełnowymiarowy sprzęt okazałby się zbyt duży, to również oszczędność przestrzeni, w której przetrzymujesz narzędzia. Wkrętak przeznaczony jest dla majsterkowiczów i hobbystów, którzy od czasu do czasu wykonują proste prace. Jest świetnym uzupełnieniem domowego warsztatu, sprawdzając się tam, gdzie zwykły śrubokręt nie daje rady, a moc wkrętarki może okazać się zbyt duża. Mało zaawansowane naprawy czy montaże w domu lub ogrodzie nie wymagają dużego nakładu środków i sprzętu z górnej półki. Wkrętak jest nieodzowną pomocą podczas podstawowych czynności remontowych. Jego cena może oscylować już w okolicach 50 zł za najbardziej bazowy model.

Jakie są główne zastosowania wkrętaka akumulatorowego? Jego małe gabaryty pozwalają na montaż elementów w niedostępnych dla większości elektronarzędzi miejscach. Świetnie sprawdzi się przy montażu mebli. Za jego pomocą możesz poprawić poluzowane zawiasy czy uchwyty szafek. Nadaje się do przykręcania listew przypodłogowych. Znajdzie zastosowanie w ogrodzie, na przykład przy wymianie desek lub innych elementów w ławce czy huśtawce. To narzędzie do drobnych, precyzyjnych prac instalacyjnych, serwisowych i montażowych. Wkrętaki przydają się również podczas prac elektronicznych i elektrycznych.

Co jest lepsze, wkrętarka czy wkrętak?

Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, co jest lepsze – wkrętarka czy wkrętak. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Głównym kryterium, jakim powinieneś się kierować, jest przeznaczenie. Jeżeli jesteś amatorem, a w domu wykonujesz drobne prace montażowe, nie ma potrzeby, byś wydawał duże pieniądze na zaawansowany sprzęt. Wkrętak sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby użycia dużej mocy. W zupełności wystarczy do podstawowego montażu mebli czy drobnych napraw w domu. Wkrętarka lepiej sprawdzi się przy bardziej zaawansowanych remontach. Pamiętaj, że niektóre z nich posiadają także funkcje wiertarki, przez co musisz kupić tylko jedno urządzenie, zamiast wydawać pieniądze na oba.

Najwięksi producenci elektronarzędzi mają w ofercie sprzęt o przeróżnych parametrach. Zarówno wkrętak, jak i wkrętarka Bosch będą świetnym wyborem. Firma cieszy się światową renomą ze względu na jakość, jak również podążanie za potrzebami klienta. W jej ofercie znajdziesz sprzęt dedykowany wszystkim możliwym materiałom. Zielony sprzęt przeznaczony jest dla amatorów i osób zajmujących się majsterkowaniem hobbystycznie, niebieski sprawdzi się doskonale w rękach profesjonalisty. Wkrętaki i wkrętarki Metabo to także giganty na rynku, na które można liczyć, jeśli chodzi o wydajny sprzęt. Nie gorzej sprawdzają się wkrętarki Makita. Japończycy znani są z przywiązywania dużej wagi do szczegółów, dlatego sprzęt Makity dopracowany jest w stu procentach. Jak sprawdzi się wkrętarka DeWalt? To gwarancja wytrzymałości. Nawet sprzęt z niższej półki cenowej jest skonstruowany tak, aby sprawdzić się w każdych warunkach. Bardzo dobrze cenowo wypadają wkrętaki i wkrętarki Graphite. To marka, która powoli buduje swoją pozycję na rynku. Pamiętaj, że poszczególne parametry są dużo bardziej istotne od producenta. Jeśli jednak jesteś początkującym użytkownikiem elektronarzędzi, warto rozejrzeć się wśród asortymentu sprawdzonych firm.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.