Udostępnij
Skomentuj

Co wybrać - ultrabook czy notebook? Co lepsze?

Poszukując nowego laptopa zawsze staniesz przed wyborem — ultrabook czy notebook? Dowiedz się, co kupić.

Zastanawiasz się nad kupnem laptopa ale nie możesz się czy nie zdecydować się na ultrabooka czy notebooka? Czym się od siebie różnią? Jeśli nie wiesz co wybrać - ultrabook czy notebook, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Czym różni się ultrabook od notebooka?

Na samym początku warto przybliżyć informacje na temat tego, jakie są różnice pomiędzy ultrabookami i notebookami. Nie możesz przecież dokonać właściwego wyboru, kiedy nie wiesz, czym charakteryzują się oba typy przenośnych komputerów. Sam ranking ultrabooków czy notebooków i przekazy w nich zawarte nie wystarczają do podjęcia właściwej decyzji. Ogólnie rzecz biorąc, większość konsumentów wszystkie sprzęty mobilne z ekranem i klawiaturą odznaczające się niewielkimi gabarytami nazywa laptopami, choć to nie do końca słuszne podejście. Oczywiście ta nazwa jest prawidłowa, ale nie określa wystarczająco rodzaju urządzenia.

Notebooki i ultrabooki stanowią tutaj idealny przykład. Właściwie obie wymienione nazwy definiują ten sam typ komputerów, ale opisują jednocześnie modele odznaczające się innymi parametrami. Tak więc, pod względem wizualnym oba rodzaje są bardzo podobne, ale w środku nie mają już ze sobą nic wspólnego. Kontrast między nimi objawia się w wyposażeniu wewnętrznym, a więc w wykorzystanych do konstrukcji podzespołach.

Podstawowe parametry techniczne ultrabooka i notebooka

Powyżej przeczytałeś, że pod kątem wyglądu zewnętrznego notebook i ultrabook nie różnią się znacząco. I to prawda, bo konsument słabo poruszający się w tematyce szeroko pojętej elektroniki użytkowej raczej nie wychwyci kolosalnej odmienności. Wprawne oko zauważy jednak niewidoczne na pierwszy rzut oka szczegóły. Powinieneś wiedzieć, że drugi rodzaj laptopów zazwyczaj wykonuje się z materiałów lepszej jakości, a sam design nawiązuje do nowoczesności w większym stopniu niż w przypadku pierwszego wariantu.

Parametry techniczne są jednak istotniejszym aspektem, więc lepiej skupić się właśnie na nich. Jeśli chodzi o notebooki, kojarzy się je raczej z mniej wydajnymi podzespołami. Producenci przystosowują takie komputery do podstawowych zastosowań — praca z aplikacjami biurowymi, przeglądanie internetu, czy obsługa standardowych funkcji systemowych to ich naturalne środowisko pracy. Raczej nie nadają się do bardziej wymagających zadań, choć takie sprzęty jak notebook Lenovo czy notebook Apple potrafią naprawdę sporo. Na rynku w odniesieniu do efektywności działania wyróżnia się też Xiaomi Mi Notebook Pro.

Polecane notebooki i ultrabooki

Trzeba jednak pamiętać, że tego typu sprzęt — obojętnie czy chodzi o notebook HP, notebook Samsung, wspomniane wyżej lub jakiekolwiek inne — z założenia tworzy się z myślą o codziennym użytkowaniu. Trzeba raczej zapomnieć o wirtualnej rozgrywce czy o jakimkolwiek innym działaniu mocno obciążającym komputer. W takich modelach stosuje się raczej energooszczędne i wolniejsze układy CPU, a moduły GPU zazwyczaj są z nimi zintegrowane. To pozwala na zadowalającą pracę w systemie operacyjnym, ale rzadko coś więcej.

Ultrabooki mają przewagę w szybkości, bo wyposaża się je w zdecydowanie lepsze komponenty. W przeciwieństwie do tamtych laptopów ich innowacyjne procesory umożliwiają pracę ze skomplikowanymi programami, a w niektórych modelach spotyka się nawet oddzielne karty graficzne umożliwiające uruchomienie najnowszych gier. Atrakcyjne warianty urządzeń konstruuje między innymi firma Dell — ultrabook od tego producenta to obecnie niemal zawsze gwarancja komfortu i wysokiej wydajności.

Jeśli chodzi o dyski pamięci, w obu wariantach stosuje się podobne modele. W ultrabookach częściej spotkasz napędy SSD niż w notebookach, które wciąż jeszcze niejednokrotnie wyposażone są w HDD. Pierwsza opcja stanowi lepsze rozwiązanie, ponieważ znacząco przyspiesza obsługę systemu operacyjnego, wpływając pozytywnie na komfort użytkowania. Zaznaczyć trzeba jednak, że sytuacja na rynku dynamicznie się zmienia i coraz więcej notebooków ma SSD. Ze względu na słabsze procesory i karty graficzne nie dorównują jednak nowszej odmianie laptopów pod względem technicznym.

Co lepsze ‒ ultrabook czy notebook?

Na tak postawione pytanie nie ma dobrej odpowiedzi, ponieważ zależy ona od Twoich oczekiwań. Jeżeli zamierzasz korzystać tylko z podstawowych funkcji komputera przenośnego takich jak na przykład przeglądanie Internetu, wystarczy Ci tańszy notebook. Jeśli jednak od urządzenia wymagasz więcej, bo zajmujesz się na przykład projektowaniem grafik albo po prostu lubisz wirtualne gry, droższy ultrabook do 3000 lub ultrabook do 4000 złotych sprawdzi się lepiej.

Świetne osiągi gwarantują między innymi laptopy firmy Asus. Ultrabook tajwańskiej marki raczej nie zawodzi podczas codziennego korzystania z jego funkcji. Podobnie ma się sprawa z Lenovo — ultrabook od popularnego, chińskiego przedsiębiorstwa nieustannie cieszy się ogromną popularnością wśród konsumentów elektroniki. Pamiętaj oczywiście, że możesz kupić notebook, ale wtedy przygotuj się na ograniczenia w zakresie wydajności.

Reasumując, nie da się jasno i konkretnie odpowiedzieć, który wariant jest lepszy. W pewnych aspektach ultrabook okazuje się lepszy — przede wszystkim w szybkości działania, ale notebook nierzadko przerasta go, jeśli idzie o mobilność. Do Ciebie należy decyzja, bo to od Twoich wymagań zależy rozwiązanie zagadki intrygującej każdego, kto planuje zakup nowego przenośnego komputera.

Dla kogo ultrabooki i notebooki?

Będąc użytkownikiem, który kocha podróże i potrzebuje mobilnego sprzętu jedynie do podstawowych zadań, najlepiej postawić na notebook Asus lub laptop tego typu od innego producenta. Warto rozważyć jakiś model Xiaomi — notebook chińskiej marki oferuje w niemal każdym przypadku świetny stosunek ceny do jakości. Jeśli chcesz ograniczyć koszty, taki sprzęt okaże się doskonałym wyborem.

Poszukując natomiast komputera przenośnego dla użytkownika ze sporymi oczekiwaniami, najrozsądniej zdecydować się na naprawdę dobry ultrabook do 5000 złotych lub nawet ultrabook do 6000 złotych. Jeżeli jesteś konsumentem, który nie ogranicza się na co dzień tylko do przeglądania Internetu, ale wykorzystuje sprzęt do wymagającej pracy lub rozrywki, w takie opcje powinieneś celować.

Przed zakupem laptopa dla siebie scharakteryzuj siebie i pomyśl nad tym, w jakich sytuacjach będziesz korzystał z nowego urządzenia. Finalnie wybierz ten wariant, który jest bliższy Twoim wyobrażeniom. Później wystarczy wybrać właściwy notebook lub ultrabook, który posłuży Ci efektywnie przez długi czas. W Morele kupisz najlepsze modele laptopów od najpopularniejszych producentów na rynku. Przejrzyj asortyment sklepu i zaopatrz się w niezawodny sprzęt mobilny.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.