Udostępnij
Skomentuj

Co to Raspberry Pi? Do czego służy?

Wszystkie zalety zwykłego komputera dostępne w zminiaturyzowanej wersji? Tak, to jak najbardziej możliwe!

Być może, podczas poszukiwań odpowiedniego komputera, widziałeś gdzieś charakterystyczne logo Raspberry – malinkę symbolizującą całość składającą się z kilku osobnych elementów. Ten znak świetnie oddaje to, czego możesz się spodziewać po asortymencie firmy.

Czym jest Raspberry Pi?

Początkowo była to platforma edukacyjna, mająca na celu zapobiec stale obniżającemu się poziomowi wiedzy studentów. By zachęcić ich do nauki programowania i robotyki, stworzono minikomputer. Tak powstało tanie, niewielkie urządzenie dla majsterkowiczów i programistów. Z czasem okazało się, że platforma znajduje szersze zastosowanie.

Raspberry, o czym warto wiedzieć, to nie tylko komputery, ale i wiele różnych urządzeń peryferyjnych podłączanych do nich, a więc kamery, czujniki, układy jezdne, ekrany itp. System operacyjny „Malinki” to Raspberry Pi OS (Raspbian). Skojarzenia z Debianem są jak najbardziej uzasadnione, gdyż Raspbian to dystrybucja Linuxa i jest oparty właśnie na systemie Debian.

Raspberry Pi jest nettopem, minikomputerem o wielkości karty kredytowej, który oferuje podstawowe opcje dostępne dla użytkownika standardowych komputerów, ale nie zajmuje tyle miejsca i nie pobiera tak wiele energii, co klasyczny PC. Dzięki niewielkim rozmiarom możesz zabrać go ze sobą w dowolne miejsce.

Z jego pomocą jesteś w stanie przeglądać Internet, prowadzić wideorozmowy, a nawet oglądać filmy. Wystarczy, że podłączysz sprzęt do telewizora z pomocą złącza HDMI, który będzie służył za monitor dla Raspberry Pi. Projekty komputerów, jakie trafiły do sprzedaży, pokazują ewolucję sprzętu od przeciętnego minikomputera z nie najlepszym procesorem do bardzo wydajnego, konkurencyjnego urządzenia.

Po początkowych słabszych modelach na rynku pojawił się Raspberry Pi 2, który jest już jednak odrobinę przestarzały i może wydawać się zbyt wolny, zwłaszcza dla osoby korzystającej już z wyprodukowanych później modeli. Aktualnie poleca się kupować raczej nowsze wersje, chociaż dla początkującego użytkownika powinien sprawdzić się równie dobrze.

Z powodu pierwszych modeli, które odbiegały jakością od aktualnej oferty firmy, u wielu osób pokutuje przekonanie, że produkty marki są słabej jakości i mają niską wydajność. Nic podobnego. Nowsze modele zaprzeczają temu z całą mocą i budują sukcesywnie dobry obraz firmy w oczach użytkowników minikomputerów Raspberry. Potwierdza to również stale rosnąca społeczność posiadaczy RPi w Internecie.

Znacznie lepszy według ocen internautów wydaje się Raspberry Pi 3. W sprzedaży jest jego nowszy model „B”. Posiada zdecydowanie szybszy procesor, dostęp do Bluetooth oraz został wyposażony w moduł WiFi. W końcu możesz się cieszyć bezprzewodowym Internetem w RPi, w przeciwieństwie do starszych wersji. Oczywiście cechuje go także większa płynność i szybkość działania.

Dostępnych jest kilka modeli urządzenia. Na rynku znajdziesz między innymi Raspberry Pi Zero, który jest miniaturową wersją opisywanego nettopa. To jeden z najmniejszych minikomputerów dostępnych w sprzedaży. Należy jednak zwrócić uwagę, że zarzuca mu się, iż jest nieco wolniejszy w działaniu od popularnego modelu Raspberry Pi 3. Jego zaletę stanowi jednak użyteczność przy tworzeniu urządzeń, których „sercem” miałby być właśnie minikomputer.

Jako bardziej wymagający użytkownik powinieneś sięgnąć po Raspberry Pi 4b z 2019 roku, który jest nowszym, ulepszonym modelem Raspberry Pi 4. Nad poprzednikami góruje znacznie wydajnością i szybkością. Tym razem masz do czynienia z kompletnym, pełnoprawnym środowiskiem komputerowym. Możesz jednocześnie, bez zakłóceń, przygotować prezentację, pracować z arkuszem kalkulacyjnym i przeglądać zasoby Internetu.

Duże nadzieje pokłada się obecnie w kolejnej udoskonalonej wersji – Raspberry Pi 5, która jest mocno wyczekiwana wśród fanów poprzednich modeli. W sieci trwają spekulacje na temat tego, kiedy urządzenie pojawi się w regularnej sprzedaży oraz jakie ostatecznie będą jego parametry. Najczęściej poruszanym tematem jest zwiększona pamięć nowego modelu oraz rozwiązania, które mogłyby pomóc uniknąć błędów poprzednich modeli.

Przeglądając oferty sklepów internetowych, zwróć uwagę na dodatki do Raspberry Pi. Zestaw, jaki możesz zakupić z tym urządzeniem, zawiera różne dodatki do minikomputerów, jak np. obudowy, zasilacze, karty pamięci czy kursy on-line. Popularne są również wyświetlacze dotykowe, kamery i ekrany.

Polecane Raspberry Pi

Do czego służy Raspberry Pi?

Zastanów się teraz, po co Raspberry Pi może przydać się Tobie, w czym będzie lepszy od Twojego PC, na jakie korzyści z posiadania takiego sprzętu możesz liczyć.

Przede wszystkim – do czego możesz wykorzystać Raspberry Pi? Zastosowanie minikomputera do podstawowych czynności lub jako fantastyczne kino domowe będzie świetnym pomysłem. Przy podłączeniu do telewizora z pomocą złącza HDMI otrzymasz nie tylko płynność obrazu, ale i czysty, wyraźny dźwięk.

Oprócz tego możesz oczywiście swobodnie przeglądać sieć internetową, gdyż jednym z atutów sprzętu jest dobry odbiór Wi-Fi. Raspberry Pi 3 i kolejne wersje posiadają wbudowany moduł internetu bezprzewodowego. Tu nie będzie zakłóceń, licz więc na bardzo dobre działanie sieci.

Sprawdzi się, podobnie jak pełnoprawny PC, jako narzędzie, z pomocą którego będziesz tworzyć prezentacje, arkusze kalkulacyjne oraz teksty. To doskonały sprzęt do pracy, również takiej, w której czasami musisz się przemieszczać z komputerem i zapisaną w nim wiedzą.

„Malinka” jest także zestawem idealnym dla hobbysty, programisty lub robotyka, chcącego stworzyć tzw. inteligentny dom, a także własne wersje małych urządzeń, jak choćby router lub zestaw kina domowego. To zastosowanie zdecydownie wyróżnia Raspberry na tle zwykłych komputerów.

Jak działa Raspberry Pi?

Zapewne ciekawi Cię sposób działania Raspberry Pi. System operacyjny, który wykorzystuje popularna „Malinka” to oczywiście oryginalny Raspbian, opracowany na bazie Debiana. Jest on kompatybilny z innymi urządzeniami. Pomimo zalecania Raspbiana, możesz zainstalować w swoim urządzeniu także inny system operacyjny, będący dystrybucją Linuxa.

Działanie minikomputera w wielu funkcjach nie różni się znacząco od standardowego PC, więc sprawdzi się idealnie jako komputer biurowy. Właściwie, gdyby nie naprawdę mały rozmiar, mógłbyś mieć problem, by podczas podstawowego użytkowania określić ze stuprocentową pewnością, czy korzystasz ze zwykłego komputera, czy Raspberry Pi. Co można zrobić dodatkowo? Czy jest coś, co przemawia na korzyść Raspberry, oprócz miniaturyzacji urządzenia?

Oczywiście, że tak i są to możliwości, jakie oferuje Raspberry dla osoby zainteresowanej robotyką i programowaniem. W sieci roi się od projektów, jakie z pomocą minikomputera tworzą użytkownicy. Zachęcamy Cię do sprawdzenia możliwości tego urządzenia i przekonania się na własne oczy, jak niezwykłe rzeczy można stworzyć przy udziale Raspberry Pi. Projekty są doprawdy różnorodne.

Z pomocą minikomputera wykorzystanego jako rdzeń innych urządzeń stworzysz wspomniany już powyżej inteligentny dom, a także roboty, zaprogramowane odtwarzacze wybranych treści czy choćby termometr, który sam zapamiętuje, by o danej porze mierzyć temperaturę chorej osoby. A to tylko kilka przykładów z całej gamy możliwości.

Wady i zalety Raspberry Pi

Niewątpliwą zaletą Raspberry Pi jest jego niewielki rozmiar. Komputer ma wielkość zbliżoną do karty bankomatowej i niewiele waży, możesz więc zabrać go ze sobą wszędzie i podłączyć na przykład do telewizora. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to bardzo energooszczędne rozwiązanie, ponieważ mikrokomputer pobiera mniejszą ilość prądu w porównaniu ze standardowymi komputerami. Dodatkowo nowsze modele doskonale radzą sobie wielozadaniowo.

Użytkownicy sprzętów z tej serii tworzą w Internecie prężną społeczność, więc w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, które nasuwają się przed zakupem lub po nim, możesz dowolnie konsultować się z innymi posiadaczami popularnej „Malinki”. To daje Raspberry przewagę nad pozostałymi minikomputerami.

Tak duża liczba osób tworząca społeczność, interesująca się rozwiązaniami dla Raspberry i chętnie dzieląca się efektami swojej pracy sprawia, iż część oprogramowania dla tej serii jest darmowa. Dzięki temu możesz usprawniać swoje urządzenie. Właściwie niemal każdy problem, z jakim się zetkniesz jako użytkownik, został już na forum omówiony i rozwiązany. Pozwala to na szybkie wprowadzenie ulepszeń.

Jedną z zalet jest to, że za niewielkie pieniądze możesz mieć bardzo dobry minikomputer z wydajnym procesorem, dużą pamięcią RAM, prostą obsługą i konfiguracją. Bywa jednak, że użytkownicy skarżą się na to, iż sprzęt działa trochę wolniej od PC. Jest to problem zwłaszcza starszych wersji.

Nieco niższa wydajność to nie jedyna wada. Kolejną jest brak sterowników grafiki, które pomogłyby w pełni wykorzystać potencjał RPi. Konieczne może również okazać się korzystanie z wentylatora, gdyż wydajność wpływa na przegrzewanie się procesora. Na szczęście problemowi zbyt wysokiej temperatury można w łatwy sposób zaradzić, używając wentylatora z zestawu.

Czy warto kupić Raspberry Pi?

W naszej ocenie – warto. Zalety urządzenia przeważają znacząco nad jego wadami. Raspberry Pi jest doskonałym rozwiązaniem dla kogoś, kto podstawowe, praktyczne funkcje standardowego komputera chciałby połączyć z niewielkim rozmiarem urządzenia i jego łatwym przenoszeniem. Miniaturyzacja to przyszłość, wobec tego warto już dziś zainwestować w minikomputer Raspberry Pi. Cena urządzenia jest dodatkowo bardzo atrakcyjna, jak na produkt, który otrzymujesz.

W swojej kategorii Raspberry Pi będzie najlepszym wyborem. Przemawia za nim funkcjonalność, dostępność rozwiązań, coraz lepszy komfort użytkowania. To bardzo dobry komputer edukacyjny, który pomoże w nauce podstaw robotyki i programowania. Wybrany przez Ciebie model może się okazać idealnym rozwiązaniem, obojętnie, czy jesteś zwykłym użytkownikiem PC, programistą, czy też robotykiem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.