Udostępnij
Skomentuj

Co to jest WiFi 6? Najważniejsze informacje i szczegóły techniczne

Co to jest WiFi 6? Przekonaj się, co oferuje najnowszy standard komunikacji bezprzewodowej.

WiFi 6 wprowadza szereg zmian w każdej sieci bezprzewodowej. Warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej, aby skorzystać z oferowanych możliwości.

Polecane routery

WiFi 6 – co to jest?

Pierwszym, co przychodzi do głowy jest pytanie: WiFi 6 - co to znaczy? Samo słowo WiFi zostało stworzone przez organizację non-profit Wi-Fi Alliance. Określa grupę bezprzewodowych protokołów sieciowych, które są oparte na 802.11, a w przypadku generacji 6 na 802.11 ax. Ogólny model połączenia bezprzewodowego jest dostępny od końcówki lat 90., ale niesamowity rozwój tej technologii nastąpił tak naprawdę dopiero w ostatniej dekadzie.

Zajmijmy się jednak głównym tematem, czyli WiFi 6. Co to? Jest to standard umożliwiający skorzystanie z nowej generacji połączeń oferujących wiele nowoczesnych rozwiązań. Sieć bezprzewodowa stanowi podstawowe łącze, z którego korzysta wiele urządzeń chcących mieć dostęp do internetu. W wielu domach działają laptopy, konsole do gier, a także telewizory. Wszystkie uruchomione jednocześnie mają dostęp do sieci WiFi. Obecnie stało się wręcz niezbędne opracowanie szerokiego standardu połączenia.

Router WiFi 6 jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć dostęp do wysokiej jakości połączenia internetowego na wszystkich urządzeniach jednocześnie. Korzyści wyciągną z tego nie tylko fani innowacyjnych technologii, ale także standardowi użytkownicy.

Innowacyjne standardy WiFi zapewniają stabilne i szybkie połączenie, użytkownicy mają znacznie większe zasięgi, a ponadto dostęp do wielu funkcji.

Specyfikacja WiFi 6

Na pewno zastanawiasz się, jakie są różnice między WiFi 5 vs WiFi 6. Poznając specyfikację najnowszej generacji sieci bezprzewodowej, z pewnością bardzo szybko je wyłapiesz.

WiFi 6 802.11 ax proponuje bardzo zaawansowaną specyfikację. Można powiedzieć, że jest to najbardziej innowacyjne rozwiązanie, z jakim mamy do czynienia od lat. Decydując się na korzystanie z tej sieci, zyskujesz dostęp do niesamowitych parametrów technicznych.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim częstotliwość. Mamy tutaj do czynienia z pasmem 2,4 GHz odpowiedzialnym za lepszy zasięg WiFi oraz z pasmem 5,2 GHz umożliwiającym osiąganie wyższej szybkości i stabilności.

Jaka jest maksymalna prędkość połączenia dla WiFi 6? Transfer może osiągnąć prędkość nawet 6Gb/s. Poprzednio oferowane było zaledwie 1,3 Gb/s. Zakup routera obsługującego najnowszą technologię po tym parametrze jest jak najbardziej uzasadniony. Ponadto można mieć dzięki temu dostęp do technologii MIMO, która pozwala wykorzystać cztery strumienie, w celu zwiększenia przepustowości połączenia. Ciekawa jest również technika OFDM, która umożliwia najefektywniejsze wykorzystanie pasm. Dotyczy to wszystkich subkont, z jakich korzysta użytkownik.

Kolejnym atutem najnowszego połączenia WiFi jest kodowanie 1024-QAM. Pozwala na przenoszenie 10 bitów, zamiast dotychczasowych 8. Przekłada się to na wyższą prędkość niż ta, jaką charakteryzował się standard IEEE 802.11ac. Do dyspozycji jest również kanał o szerokości 160 MHz, który zapewnia oczekiwaną szybkość połączenia pomiędzy urządzeniami. Ostatnim aspektem godnym uwagi jest technologia TWT, która pozwala na wydajne zarządzanie energią i umożliwia wydłużenie pracy baterii w urządzeniach mobilnych.

Jak szybkie jest WiFi 6?

Standard WiFi 6 może zapewnić szybkość transferu na poziomie 6 Gb/s, choć niektóre źródła podają, że maksymalna wartość w tym zakresie może dochodzić do nawet 9,6 Gb/s w bardzo sprzyjających warunkach. Aktualną zwiększoną prędkość połączenia można osiągnąć dzięki wielodostępowi z ortogonalnym podziałem częstotliwości (OFDMA). Transmisje do urządzeń końcowych odbywają się równocześnie na oddzielnych podnośnikach. Router z WiFi 6 ma możliwość przesyłania różnych sygnałów w tym samym oknie transferowym. Pozwala na skomunikowanie się pojedynczej transmisji z routera z wieloma urządzeniami.

Kolejnym technologicznym rozwiązaniem zastosowanym w sieci WiFi 6 jest OBSS. Ma ona za zadanie wyeliminować zatory sieciowe. Razem działając, technologie OFDMA i OBSS pozwalają na efektywną komunikację, z zachowaniem satysfakcjonującej prędkości i stabilności połączenia.

WiFi 5 vs WiFi 6 – różnica

Standard WiFi 5

pojawił się w 2015 roku i działa w oparciu o dwa pasma przeznaczone dla lokalnych sieci: 2,4 GHz i 5 GHz. Uzyskiwane prędkości dochodzą nawet do 1733 Mbit/s (w paśmie 5 GHz) i 800 Mbit/s (w paśmie 2,4 GHz). Zastosowano tu oczywiście szereg ulepszeń, w porównaniu do poprzednich standardów m.in. pasma poszczególnych kanałów zwiększyły się z 5 GHz do 80 MHz. Możliwości MIMO zostały rozszerzone do 8, a zastosowanie techniki beamformingu umożliwiło lepsze dopasowanie sygnału radiowego do warunków panujących w konkretnym połączeniu. Zastosowano także mechanizmy zmniejszające zakłócenia sieci. Natomiast zupełnie inne, szybsze, bezpieczniejsze i stabilniejsze jest WiFi 6 Mesh. Wiesz już o nim naprawdę dużo, a tym co tak naprawdę różni go od WiFi 5 jest:

 • ulepszenie fizycznej przepływności medium, dzięki zastosowaniu modulacji OFDMA,
 • ulepszenie mechanizmów umożliwiających sterowanie mocą sygnału,
 • połączenie jest znacznie bezpieczniejsze,
 • zastosowanie MU-MIMO.

Jaki router do WiFi 6?

Co daje WiFi 6 już wiesz. Pora wybrać router, który pomoże nam w korzystaniu z tej innowacyjnej sieci bezprzewodowej. Przede wszystkim warto postawić na model oferujący najwyższą przepustowość. Pozwoli to na cieszenie się z komfortowego korzystania z Internetu, nawet w trakcie przesyłania największych plików multimedialnych. Trzeba również sprawdzić, jaka antena znajduje się przy routerze. Wielu producentów montuje więcej niż jedną antenę, aby dać użytkownikom znacznie więcej możliwości w zakresie poszukiwania najlepszego połączenia. Dobrze, gdyby przez router była obsługiwana również SIM karta. WiFi 6 da wtedy jeszcze więcej możliwości.

Wśród wymienianych jako najlepsze routery obsługujące kanały WiFi 6 wymienia się:

 • Asus RT-AX88U
 • TP-LINK Archer AX10
 • EdiMax BR-6473AX
 • TP-LINK Archer AX6000

Czy warto korzystać z WiFi 6?

Zalety sieci WiFi 6 są niezaprzeczalne:

 • uzyskujesz najwyższą prędkość udostępnioną dotychczas dla przeciętnego użytkownika,
 • połączenie jest znacznie bezpieczniejsze, często przekonuje to osoby dotychczas korzystające z WLAN (co to jest przeczytasz w innym artykule z naszej serii),
 • wszystkie usprawnienia nie odbywają się kosztem doświadczeń użytkownika,
 • Target Wake Time – umożliwia wydłużenie czasu pracy baterii niektórych urządzeń mobilnych,
 • komunikacja między routerem a urządzeniem jest znacznie wydajniejsza.

Czy WiFi ax jest kompatybilny ze starymi standardami?

Oczywiście, że tak. Router 802.11ax może bez trudu łączyć się z urządzeniami dotychczas obsługującymi starsze technologie, jak to miało miejsce w przypadku wprowadzania poprzednich standardów. Rzecz jasna nie można tutaj myśleć o wykorzystaniu pełnego potencjału WiFi 6, ale w podstawowej wersji wszystko będzie działało jak należy.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.