Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co to jest WiFi 6? Najważniejsze informacje i szczegóły techniczne

Przekonaj się, co oferuje najnowszy standard komunikacji bezprzewodowej. Poznaj specyfikację WiFi 6.

WiFi 6 – co to jest?

Standard WiFi 6 (IEEE 802.11ax) stanowi nową generację połączeń, która oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań, względem znanej nam dotychczas technologii IEEE 802.11ac. Sieć bezprzewodowa wykorzystywana jest przez coraz więcej urządzeń. W naszych domach często pracuje laptop, konsola do gier, czy telewizor jednocześnie. Właśnie dlatego opracowanie szybkiego standardu połączeń było niezbędne. Jeśli korzystamy z wielu sprzętów, wysokiej jakości WiFi 6 router znajdzie zastosowanie w naszym domu. To doskonałe rozwiązanie nie tylko dla fanów nowinek technologicznych. Należy wziąć pod uwagę, że tak rozwinięta infrastruktura już niebawem stanie się standardem. Niekwestionowane atuty takiego rozwiązania to stabilność i szybkość połączenia. Użytkownicy mogą również liczyć na znacznie większy zasięg oraz dostęp do wielu interesujących funkcji.

Polecane routery

WiFi 6 – specyfikacja

Internet bezprzewodowy zrewolucjonizował komunikację, a kolejne standardy WiFi wprowadzają wiele przydatnych dla użytkownika opcji. W przypadku WiFi ax specyfikacja jeszcze nigdy nie była tak zaawansowana. Śmiało można powiedzieć, że mamy do czynienia z nowoczesnym rozwiązaniem, które zaskakuje. Sprawdź, na jakie parametry techniczne należy zwrócić uwagę, decydując się na korzystanie z nowej technologii.

 • Częstotliwość – nowy standard nadal korzysta z pasm 2,4 GHz oraz 5,2 GHz. Pierwsze z nich oferuje lepszy zasięg, natomiast drugie wyższą szybkość i stabilność.
 • Szybkość połączenia – to podstawowy parametr, który zapewni komfort korzystania z sieci. W przypadku WiFi 6 szybkość transferu sięga nawet 6Gb/s, a standard ac oferuje jedynie 1,3 Gb/s. To pokazuje, dlaczego warto rozważyć zakup routera, obsługującego najnowszą metodę połączenia bezprzewodowego.
 • Technologia MIMO (multiple input / multiple output) – pozwala na wykorzystanie ponad czterech strumieni, aby wzrosła przepustowość połączenia.
 • Technika OFDM (orthogonal frequency division multiple access) – metoda, której celem jest jak najbardziej efektywne wykorzystanie pasma. Dotyczy podziału kanału na wiele subkanałów.
 • Kodowanie 1024-QAM (quadrature amplitude modulation) – pozwoli na przenoszenie 10 bitów zamiast 8. To przełoży się na wyższe prędkości, względem modulacji 256-QAM, jaką charakteryzuje się standard IEEE 802.11ac.
 • Kanał o szerokości 160 MHz – zapewnia oczekiwaną szybkość połączenia pomiędzy urządzeniem, wykorzystującym sieć WiFi, a routerem.
 • Technologia TWT (Target Wake Time) – pozwala na wydajne zarządzanie energią i możliwość wydłużenia pracy baterii w szczególności wśród urządzeń mobilnych.

Łatwo zauważyć, że nowe routery sprawdzą się w każdym mieszkaniu, domu, czy biurze. Jednak ich potencjał najbardziej zostanie wykorzystany w miejscach, w których wiele osób regularnie użytkuje różne sprzęty. To właśnie tam szybkość i stabilność połączenia zapewni komfortową pracę i rozrywkę. W tym miejscu warto zaznaczyć, że powinniśmy sięgać po wysokiej klasy routery, które zostały opracowane przez renomowanych producentów. W przypadku WiFi ax szybkość i przepustowość zależna będzie od zasięgu routera oraz jego jakości.

Uwaga!

Wielu klientów zastanawia się, czy router w standardzie WiFi 6 będzie kompatybilny ze starszymi standardami sieci bezprzewodowej. Okazuje się, że urządzenie obsłuży również takie technologie, jak m.in. WiFi ac lub WiFi n. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku nie skorzystamy z funkcjonalności, jakie oferuje WiFi 6 ax.

WiFi 6 – jaki router?

Nie ulega wątpliwości, że WiFi ax router to urządzenie dużo szybsze i bardziej wydajne w stosunku do tych, które wykorzystują starsze standardy. Przed zakupem powinniśmy jednak zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych szczegółów. Zdecydowanie warto sięgać po modele, które oferują jak najwyższą przepustowość. Dzięki temu będziemy mogli bez przeszkód wymieniać informacje i cieszyć się najwyższym komfortem korzystania z internetu nawet podczas przesyłania dużych plików multimedialnych.

Warto wiedzieć!

Użytkownicy zgodnie chwalą największe zalety sieci WiFi 6 – szybkość i komfort użytkowania stoi na bardzo wysokim poziomie. Jednak wiele zależy również od jakości routera. Właśnie dlatego należy rozważyć zakup zaawansowanych urządzeń o interesującej specyfikacji technicznej. Dobry sprzęt powinien wystarczyć na lata.

Niezwykle ważnym elementem specyfikacji jest zasięg, za który odpowiadają anteny. Te mogą być odkręcane lub na stałe włączone w konstrukcję urządzenia. Ta pierwsza opcja sprawdzi się idealnie, jeśli sygnał będzie niewystarczający, a użytkownik zechce skorzystać z osobnej anteny o wyższej czułości. Coraz więcej producentów na pokładach routerów instaluje więcej niż tylko jedną antenę, jednocześnie oferując większy zasięg. Kolejnym atutem będzie złącze USB. W ten sposób możemy np. podłączyć do routera drukarkę, do której urządzenia w domowej sieci będą miały dostęp. Przydatną funkcją może być również obsługa kart SIM.

bulb-learn-more-section-icon

Dowiedz się więcej

Wielu klientów zastanawia się, czy warto wybrać nowy standard WiFi w przypadku, gdy korzystają z sieci jedynie w ograniczonym zakresie. Oczywiście nie jest to konieczne, jednak WiFi 6 oferuje liczne udogodnienia, które znajdą zastosowanie w każdym domu czy biurze. Dlatego warto porównać poszczególne standardy połączeń i dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną.

Podstawową kwestią przy wyborze routera powinno być odpowiednie zabezpieczenie. Dziś większość nowych urządzeń chroni nas przed atakami DoS i DDoS. Dobry router z firewallem oraz obsługą szyfrowania sprawdzi się doskonale i sprawi, że nikt niepowołany nie otrzyma dostępu do sieci bezprzewodowej.

Przed zakupem routera z obsługą WiFi 6 test urządzenia lub opinie użytkowników będą lekturą obowiązkową. Ponadto należy bardzo dokładnie zapoznać się z opisem produktu.

Asus RT-AX88U

 • Liczba portów LAN 10/100/1000: 8x RJ-45
 • Liczba portów USB: 2
 • Liczba anten zewnętrznych: 4
 • Obsługa sieci VPN: Tak

TP-LINK Archer AX10

 • Liczba portów LAN 10/100/1000: 4x RJ-45
 • Liczba portów USB: Brak
 • Liczba anten zewnętrznych: 4
 • Obsługa sieci VPN: Tak

EdiMax BR-6473AX

 • Liczba portów LAN 10/100/1000: 4x RJ-45
 • Liczba portów USB: Brak
 • Liczba anten wewnętrznych: 4
 • Obsługa sieci VPN: Tak

TP-LINK Archer AX6000

 • Liczba portów LAN 10/100/1000: 8x RJ-45
 • Liczba portów USB: 2
 • Liczba anten zewnętrznych: 8
 • Obsługa sieci VPN: Tak

To oczywiście tylko niektóre spośród wielu routerów, jakie możemy znaleźć w szerokiej ofercie sklepu Morele.net. Zachęcamy do zapoznania się z całym asortymentem produktów oraz specyfikacją techniczną urządzeń. W ten sposób wybierzemy model, który wpisze się w zakres naszych preferencji. W przypadku WiFi ax test przepustowości i szybkości łącza wypada znacznie lepiej, względem starszych standardów. Sieci bezprzewodowe pozwolą na bardzo wygodną komunikację, dzięki czemu możemy liczyć na najwyższy komfort korzystania z internetu. To doskonała propozycja dla wymagających użytkowników.

 

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.