Udostępnij
Skomentuj

Co to jest szafa Rack? Do czego służy?

Sprzęt informatyczny wymaga odpowiedniej organizacji. Utrzymaniu porządku w sprzętach IT służą szafy Rack.

Czym jest i do czego służy szafa Rack?

Szafa Rack, zwana inaczej szafą teleinformatyczną lub szafą serwerową, to urządzenie, które jest integralnym wyposażeniem każdej serwerowni czy centrum danych. Służy do organizacji sprzętu informatycznego i jest wykorzystywana do przechowywania serwerów, urządzeń sieciowych, switchów i generatorów zasilania UPS. Parametry szaf Rack są zestandaryzowane – każdy element musi spełniać pewne standardy konstrukcyjne. Celem szafy Rack jest skuteczne zabezpieczenie sprzętu elektronicznego i zapewnienie mu stabilnego funkcjonowania.

Określenie „rack” oznacza charakterystyczny model obudowy, który posiada specyficzny system mocowania, oparty na dwóch lub trzech parach belek rackowych. Szafa rackowa, określana też jako szafa krosowa, najczęściej wykonywana jest ze stalowej blachy i jest wyposażona w system wentylacyjny, a z przodu posiada zwykle drzwi szklane. Mocowanie szafy również wymaga specjalistycznych elementów. W skład osprzętu do tego rodzaju szafy wchodzą między innymi prowadnice, szyny, profile i przepusty kablowe.

Rodzaje szaf Rack

Szafy są dostępne w dwóch rodzajach – możemy wybrać szafę wiszącą lub szafę stojącą. Szafa Rack wisząca jest montowana na ścianie i pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Może być umieszczona w różnych rodzajach pomieszczeń, nawet w samolotach. Szafy wiszące są przeznaczone do montażu monitoringu lub mniejszych urządzeń telekomunikacyjnych, ponieważ ich maksymalne obciążenie wynosi zwykle do 60 kg.

Szafy wiszące można podzielić na dwie kategorie: jednosekcyjne i dwusekcyjne. Szafa z dwoma sekcjami, w przeciwieństwie do modelu jednosekcyjnego, umożliwia dostęp do szafy z obu stron – od przodu i od tyłu. Dwusekcyjna konstrukcja posiada dodatkową wydzieloną z tyłu przestrzeń, zamontowaną na zawiasach, która umożliwia odchylenie prawie całej szafy, aby można było otworzyć ją również z tylnej strony.

Szafa Rack stojąca posiada kółka i stopki, które umożliwiają jej swobodne przemieszczanie. W tym przypadku maksymalne obciążenie jest znacznie większe, niż w szafach wiszących, gdyż może wynosić nawet 1000 kg. Jeśli posiadamy więcej sprzętu, który ma znaleźć się wewnątrz szafy, model stojący będzie lepszym rozwiązaniem. Umożliwia on również swobodną rozbudowę i łatwą zmianę miejsca.

Polecane szay Rack

Najważniejsze standardy szaf Rack

Żeby mogły być dopuszczone do użytku, szafy Rack muszą spełniać pewne standardy konstrukcyjne, które zostały określone normą EIA-310-D. Najważniejsze dotyczą wysokości i szerokości, jakie ma posiadać szafa Rack. Wymiary szaf są ustandaryzowane, dzięki czemu projektowanie przestrzeni serwerowni jest znacznie prostsze. Najczęściej spotykanym standardem jest szafa Rack 19 cali, czyli 48,26 centymetrów. Ta wartość odnosi się do maksymalnego rozstawienia belek rackowych.

Na rynku spotkać można też takie modele jak szafa Rack 10 cali czy 24 cale, jednak są one mniej popularne i przystosowane głównie do obsługi urządzeń IBM oraz do małych instalacji. Standard szaf Rack 19 narodził się jeszcze w początkach XX wieku i był związany z sieciami telekomunikacyjnymi, skąd następnie został przeniesiony do świata sieci komputerowych. Standardowe są również odległości otworów, które są niezbędne, aby zamontować obudowę w szafie.

Kolejny standard odnosi się do wysokości montażowej szafy Rack. Wymiary wewnętrzne podaje się w jednostkach długości U, wykorzystywanych w przemyśle komputerowym i elektronicznym, które określają wysokość modułów i zespołów. 1U to 1 i ¾ cala, czyli 44,45 mm. 1U jest równe wysokości jednego slotu, czyli to oznacza, że ilość unitów określa ilość slotów, które są w stanie zmieścić się w pojedynczym module. Szafa Rack 6U, szafa Rack 9U czy szafa Rack 12U to zwykle modele wiszące, ponieważ mieszczą mniejszą liczbę slotów. Natomiast przykładowo szafy Rack 42U mogą pomieścić znacznie więcej danych. Należy pamiętać, że wysokość całkowita (gabarytowa) szafy jest związana z jej konstrukcją i może być różna dla szaf, które mają taką samą wysokość U.

Czy warto kupić szafę Rack?

Ujednolicenie standardów szaf Rack sprawiło, że projektowanie serwerowni i innych pomieszczeń na urządzenia teleinformatyczne stało się dużo łatwiejsze. W ten sposób umożliwiło tworzenie przestrzeni i urządzeń dostosowanych do określonego systemu montażu. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników oraz rozwojem technologii, szafy serwerowe były stopniowo modyfikowane. Wprowadzono między innymi dodatkowe akcesoria do szaf, przystosowano je do różnorodnych warunków oraz wprowadzono nowe materiały, z których jest tworzona obudowa.

Funkcjonalność szaf Rack doskonale sprawdza się nie tylko w serwerowniach. Są one niezbędne wszędzie tam, gdzie znajdują się instalacje elektryczne, czyli nie tylko w branży IT, lecz także w energetyce i przemyśle. Jest wykorzystywana firmach teleinformatycznych, energetycznych, jak również w instytucjach publicznych, urzędach, laboratoriach, studiach nagraniowych, centrach monitoringowych czy szkołach.

Szafy Rack sprawiają, że serwery i dane są zabezpieczone, sprzęt ma zagwarantowane stabilne funkcjonowanie, a przestrzeń jest zorganizowana i uporządkowana. Szafy serwerowe są integralnym elementem każdej serwerowni oraz gwarancją stabilnego i efektywnego funkcjonowania centrum danych. Ponieważ posiadają wiele różnych parametrów oraz wiele wariantów wykonania, z pewnością znajdziesz model odpowiadający Twoim potrzebom.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Programy biurowe - Microsoft Office - Antywirusy

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.