Udostępnij
Skomentuj

Co to jest notch w telefonie? Do czego służy? Jakie ma wady i zalety?

Na rynku gości coraz więcej bezramkowych smartfonów. Sprawdź, na które elementy zwrócić uwagę podczas zakupów.

Co to jest notch i do czego służy?

Choć smartfony z notchem dostępne są na rynku już od kilku lat, nie każdy wie, co dokładnie oznacza to sformułowanie. Notch w języku angielskim oznacza korb lub nacięcie. W telefonach komórkowych termin ten odnosi się do charakterystycznego wcięcia na wyświetlaczu urządzenia mobilnego. Usytuowano go w górnej jego części i posiada opływowy kształt, co stoi w kontrze do tradycyjnych modeli z klasycznym, prostokątnym ekranem.

Innowacyjny Notch budzi różne emocje wśród użytkowników. Jednym w ogóle takie rozwiązanie nie przeszkadza, inni twierdzą, że wcięcie szpeci telefon i wygląda nieestetycznie. Pomijając kwestie gustu, modny notch to ważny etap na drodze do stworzenia smartfonów z dużym panelem wyświetlania i niezauważalnym obramowaniem. Zanim do tego dojdzie jest on miejscem, w którym umieszczone są czujniki (między innymi oświetlenia i zbliżeniowy) oraz głośnik do rozmów, a także aparat do zdjęć. Coraz częściej producenci decydują się na ukrycie tych elementów pod wyświetlaczem, czego niestety nie można uczynić z kamerą.

Pierwszym telefonem, w jakim zastosowano nowoczesny notch był model Essential Phone. Nie odniósł on jednak spektakularnych wyników sprzedażowych. Za popularyzację ekranu z wycięciem odpowiedzialna jest firma Apple. Wypuszczając w 2017 roku na rynek smartfona iPhone X, który sprzedał się w milionach egzemplarzy, zapoczątkowała i spopularyzowała modę na innowacyjnego notcha w urządzeniach mobilnych.

Zalety smartfonów z notchem

Głównym celem stosowania popularnego notcha na wyświetlaczu jest maksymalne zwiększenie powierzchni roboczej. Telefony tego rodzaju, w połączeniu z cienkim obramowaniem, cieszą się największym zainteresowaniem konsumentów. Producenci doskonale o tym wiedzą, dlatego prześcigają się w pomysłach na jak najmniejszego notcha, co sprawia, że zyskują przewagę nad konkurencją. Duży ekran zachęca do zakupu i w konsekwencji producent przoduje wśród innych firm z elektroniką.

Kolejną zaletą jest zwiększenie funkcjonalności telefonu. Zauważ, że im mniejszy i smuklejszy notch, tym więcej wolnej przestrzeni między wcięciem a obramowaniem. Rozwiązanie to sprawia, że ekran mieści dodatkowe ikony powiadomień, ułatwiając korzystanie z dostępnych aplikacji. Powiększony panel nadaje również opływowy, smukły kształt urządzeniom, dzięki czemu wyglądają zgrabnie i są lekkie.

Kolejną zaletą funkcjonalnego notcha jest to, że przy takiej samej wielkości kompaktowego urządzenia, korzystasz z większego ekranu. Duży wyświetlacz umożliwia wygodną obsługę aplikacji oraz komfortowe oglądanie filmów i seriali. Odkryj nową jakość internetowych rozgrywek na powiększonym panelu swojego smartfona. Czytelny obraz, a także obszerniejsze pole walki sprawiają, że gra przenosi Cię w wirtualny, emocjonujący wymiar. Cienkie obramowanie telefonu zapewnia wygodę i przyjemność podczas codziennego użytkowania produktu.

Polecane smartfony z notchem

Wady telefonów z notchem

Wady smartfonów z notchem, na jakie zwracają uwagę użytkownicy, dotyczą przede wszystkim kwestii natury estetycznej. Wielu osobom nie podoba się kształt wcięcia i zdecydowanie bardziej wolą tradycyjny prostokątny ekran. Czasami problem stanowi oprogramowanie. Niektóre aplikacje nie są jeszcze w pełni gotowe do pracy na wyświetlaczach z notchem, ponieważ otwór w panelu uniemożliwia do nich dostęp. Na dłuższą metę jest to frustrujące dla posiadacza urządzenia mobilnego.

Aby zaradzić częstym i najbardziej kłopotliwym problemom związanym z wycięciem ekranu, firma Google wprowadziła kilka zasad, które usprawniają pracę na urządzeniach mobilnych z notchem. Pierwsza rekomendacja dotyczy ilości wycinków na panelu – mogą być maksymalnie dwa. Nacięcia nie powinny być także umieszczane na dłuższych krawędziach wyświetlacza. Rozwiązania te udoskonaliły kompatybilność aplikacji, co doceniają użytkownicy komórek. Problem ten nie został jednak usunięty w całości. Producenci smartfonów nadal opracowują patenty, które ostatecznie wyeliminują zaznaczone wyżej niedogodności.

Rodzaje wycięć w ekranach smartfonów

Najbardziej popularnym notchem w smartfonach jest klin. Taki kształt zastosowano w iPhonie X i wielu producentów odwzorowało później ten pomysł. Z czasem zaczęto udoskonalać tę koncepcję. Dzięki przeprojektowaniu czujników wdrożono notch typu łza. W centralnej części ekranu znajduje się przedni aparat, który stanowi największy element na wyświetlaczu. Plusem wspomnianego rozwiązania jest zyskanie dodatkowego miejsca.

Podwójny notch to kolejny rodzaj wcięć ekranu. Choć trudno znaleźć praktyczne powody stworzenia tego rodzaju technologiii, producenci zdecydowali się zastosować je w praktyce. Jakie korzyści oferują dwa wycięcia? Odpowiedzią na to pytanie jest odosobniony przypadek firmy Sharp, która w modelu Aquos R Compact użyła podwójnego notcha, by pod wyświetlaczem ukryć czytnik linii papilarnych. Czas pokaże czy oryginalny pomysł zyska uznanie użytkowników i osiągnie dużą popularność.

Innowacyjne rozwiązanie stanowi wyświetlacz z otworem na przednią kamerę. Po raz pierwszy użyto tego systemu w smartfonie Samsung Galaxy A 8s. Okrągłe wycięcie wyglądem przypomina małych rozmiarów notch. Umiejscowione zostało z prawej bądź lewej strony, przy górnej krawędzi ekranu. Ten pomysł na aranżację aparatu do selfie sprawia, że na panelu masz jeszcze więcej wolnej przestrzeni. Ramki pod i nad ekranem są standardowo zredukowane, a komfort użytkowania telefonu osiąga jeszcze wyższy poziom.

samsung galaxy s20

Czy istnieje alternatywa dla smartfona z notchem?

Choć większość nowych modeli telefonów posiada charakterystyczne wcięcia, to nie każdy producent decyduje się na takie rozwiązania. Dobrym przykładem są smartfony Xiaomi, które posiadają system slider. Głośnik do rozmów, kamera, czujnik zbliżeniowy czy dioda doświetlająca wysuwane są w razie konieczności. Pomysł ten stanowi alternatywę dla modnych notchów, które nie zawsze przypadają do gustu użytkownikom.

Jeśli chcesz wymienić swój telefon na nowy, a nie podobają Ci się urządzenia z wycięciem, na rynku znajdziesz nowoczesne smartfony bez notcha. Między innymi smartfony Samsung posiadają modele z klasycznym i tradycyjnym, prostokątnym wyświetlaczem. Zdecyduj jaki produkt w pełni zaspokoi Twoje oczekiwania i wybierz najlepszą opcję dla siebie. Pamiętaj jednak, że w telefonie specyfikacja powinna grać najważniejszą rolę, wizualne aspekty są kwestią drugorzędną.

Co zrobić w sytuacji kiedy parametry urządzenia są dla Ciebie optymalne, ale wycięcie na panelu niekoniecznie się podoba? Czy istnieje sposób by wyłączyć popularnego notcha? Na szczęście tak. Możesz wypełnić wolną przestrzeń obok wcięcia czarnym tłem. Skutkuje to poszerzeniem górnej ramki ekranu, dzięki czemu notch jest niewidoczny. Opcji tej szukaj w ustawieniach smartfona. Najpewniej znajdziesz ją w zakładce Wyświetlacz.

Czy warto kupić telefonem z notchem?

Pomimo tego, że smartfony z notchem mają wielu przeciwników faktem jest, że są to urządzenia których sprzedaż jest najwyższa, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Możesz zaopatrzyć się w nowoczesne modele o wysokiej specyfikacji, a na mniej wymagających czekają tańsze propozycje, także wyposażone w notcha.

Wielu użytkowników oraz producentów urządzeń mobilnych czeka na stworzenie bezramkowych komórek, gdzie cały przedni panel pokryty będzie wyświetlaczem. W chwili obecnej trudno przewidzieć kiedy to nastąpi, dlatego należy przyzwyczaić się do notchów na ekranie, tym bardziej, że wiodą prym wśród producentów smartfonów. W najbliższym czasie możemy śledzić trendy i wypatrywać nowych, innowacyjnych rozwiązań, które sprawią, że dzisiaj popularny notch także przejdzie do historii.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.