Udostępnij
Skomentuj

Co to jest moduł SFP? Do czego służy?

SFP to układ nadający i odbierający dane, pozwalający na znaczne poszerzenie możliwości urządzeń sieciowych.

Jaką rolę odgrywa moduł SFP w obsłudze ruchu sieciowego? Dowiedz się więcej na temat tego urządzenia z niniejszego artykułu.

Co to jest moduł SFP?

Rozwinięciem skrótu SFP jest Small Form-factor Pluggable transceiver co oznacza mały, podłączany nadajnik-odbiornik. Moduł SFP wyróżnia się kompaktową formą, ale to nie oznacza, że ma ograniczoną funkcjonalność. Wręcz przeciwnie.

Głównym zadaniem każdego modułu SFP jest przesyłanie i przetwarzanie sygnałów elektrycznych na optyczne. Pozwala to na transport danych m.in. przy wykorzystaniu okablowania światłowodowego. Proces wygląda następująco: zamontowany w urządzeniu nadajnik przekształca wejście elektryczne na wyjście optyczne ze źródła LED. Złącze scala następnie włókno ze światłem, które jest przekazywane do światłowodu. Światło z jego końca łączy się z kolei z odbiornikiem. W finalnym stadium dane są odczytywane przez sprzęt odbierający.

Moduł składa się z nadajnika i odbiornika, a także z układu scalonego i elementów optycznych. Umieszczony wewnątrz chip pozwala na realizację wszystkich procesów. Nadajnikoodbiornik konwertuje sygnał, a wiele innych aspektów wpływa na szybkość przesyłania danych.

Do czego służy moduł SFP?

Podstawowym zastosowaniem modułu SFP jest umożliwienie płynnej transmisji danych na dużą odległość. Często moduł wykorzystywany jest do łączenia jednego gigabitowego przełącznika sieciowego z innym, a to przekłada się na poszerzenie rozmiaru sieci i wpływa na dodatkowe funkcjonalności. Sprawdza się to świetnie w wielu branżach, przede wszystkim komercyjnych, przemysłowych, jak i militarnych. Wszędzie tam, gdzie na rozległym obszarze są umieszczone urządzenia, wkładka SFP jest niezbędna do zapewnienia niezawodnego połączenia i przesyłania danych bez niepotrzebnych błędów.

Moduł SFP łączy kable światłowodowe z przełącznikami, a także innymi urządzeniami odpowiedzialnymi za komunikację, do których zaliczają się m.in. konwertery mediów.

Zastanawiasz się na pewno, jakie moduły SFP są aktualnie wykorzystywane? Przede wszystkim możliwe jest ich zastosowanie w wielu branżach. Dostępne w sprzedaży moduły różnią się szybkością przesyłania danych, co bezpośrednio jest związane z odległością, na jaką mają działać. Za niezwykle ważną uznaje się również topologię połączeń, szybkość portu oraz pożądany zasięg. Ostateczny wybór konkretnego rodzaju zależy tak więc od Twoich preferencji, jak i potrzeb. Właśnie dlatego do modułów wykorzystywane jest różnego typu okablowanie. Można zastosować miedziane lub światłowodowe. Oczywiście, zawsze kable należy dobierać do możliwości, jakie posiada urządzenie nadawczo-odbiorcze. Inne rozwiązania sprawdzają się w przypadku chęci przesyłania 1 GB na sekundę przy odległości 100 metrów, a inne gdy wartości mają zostać zwielokrotnione.

Rodzaje modułów SFP

Moduły SFP są przystosowane do pracy z różnymi kablami, a w celu ich najlepszego dopasowania, powstało kilka rodzajów. Podstawowy podział obejmuje moduły wielomodowe i jednomodowe.

Moduł wielomodowy wykorzystywany jest w przypadku kabli, w których światło lasera rozchodzi się w wielu modach. Opcja ta jest nieco wolniejsza, dlatego że jednocześnie rozchodzą się impulsy świetlne wzdłuż osi przewodu. Rozwiązanie to wybierane jest przede wszystkim ze względu na bardzo korzystną cenę. Wśród modułów wielomodowych wymienić można dual fiber (transmisja odbywa się w tym przypadku po parze włókien) oraz single fiber (przesył następuje po pojedynczym włóknie).

Moduł jednomodowy przystosowany jest do kabli, w których światło rozchodzi się natychmiast, równolegle do osi samego przewodu. Takie rozwiązanie powoduje, że połączenie internetowe jest bardzo szybkie, a transmisja danych odbywa się bez żadnych zakłóceń, nawet przy bardzo dużej odległości. Moduły jednomodowe można podzielić na dual oraz single fiber, a także CWDM i DWDM (które to odróżnia od siebie ilość oraz poziom zwielokrotnienia kanałów).

Kiedy warto jest zakupić moduł SFP?

Ethernet wzbogacony o moduł SFP poradzi sobie w każdych warunkach pracy. Posiada nieograniczone możliwości. Należy tutaj podkreślić, że wszystkie sprzęty wyposażone w 256-bitową pamięć EEPROM są wykorzystywane w wielu rodzajach sieci. Wspierane są także przez funkcję DDM, która gwarantuje monitorowanie parametrów modułów.

Dostępne są także Transceiver, które określane są jako SFP+. Stanowią one ulepszoną wersję poprzedników. Osiągają jeszcze wyższą prędkość przesyłania danych niż ich starsze odpowiedniki. Niezmienne pozostają za to wszystkie kwestie dotyczące funkcjonowania, jak i inne aspekty związane z obsługą.

Czym kierować się przy wyborze wkładki SFP?

Jeżeli chcesz wzbogacić router o odpowiednią wkładkę SFP, musisz zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. Dzięki temu dokonasz bardzo dobrego wyboru umożliwiającego sprawne przesyłanie danych. Przede wszystkim należy określić światłowód, z którego korzystasz. Czy jest to Singlemode czy Multimode. Należy także ustalić szacowaną odległość pomiędzy elementami instalacji, jak i sprawdzić prędkość transmisji. Zawsze wkładkę należy dobierać do możliwości połączenia ethernetowego lub konwertera. Dzięki temu płyta główna będzie w stanie przetworzyć wszystkie dane w prawidłowy sposób. Zastanów się również, czy w Twojej branży nie są potrzebne jakieś dodatkowe funkcjonalności. Pamiętaj również, aby na końcu instalacji zainstalować identyczne wkładki. Tylko wtedy uda się osiągnąć bardzo dobre rezultaty z poczynionych zadań, a skrętka nie będzie występowała, jak i żadne inne zakłócenia.

Podsumowując, warto zdecydować się na moduły SFP najwyższej jakości od renomowanych producentów. Dzięki temu można będzie zapewnić wysoką jakość połączenia internetowego oraz szybką transmisję danych. Na pewno mając do dyspozycji tak dobre moduły, można będzie działać szybko i na poziomie odpowiadającym potrzebom branży, w jakiej działasz. Moduły SFP są w stanie obsługiwać kilka różnych standardów komunikacyjnych, dlatego w każdym aspekcie można dopasować je do własnych potrzeb.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Moduły SFP - Routery - Switche

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.