Udostępnij
Skomentuj

Co to jest matryca TN? Sprawdź, czy warto kupić taki monitor

Wyjaśniamy, czym charakteryzują się matryce TN i przedstawiamy najważniejsze wady i zalety. Oto poradnik.

Co to jest matryca TN?

TN (Twisted Nematic) to jeden z podstawowych typów matryc, jakie możemy spotkać na pokładzie monitorów. Konstrukcja zawiera warstwę ciekłych kryształów, którą umieszczono pomiędzy szklanymi płytkami. Na ich wewnętrznej stronie rozmieszczono elektrody, których pozycja odpowiada lokalizacji pikseli na ekranie. Gdy monitor podłączamy do prądu, cząsteczki ciekłego kryształu podążają za kierunkiem pola elektrycznego. Ekrany z matrycą TN są relatywnie tanie w produkcji, co przekłada się oczywiście na niższą jakość, względem np. matryc typu IPS. Jednak znajdziemy również atuty, które zadowolą wielu użytkowników. 

Polecane monitory TN

Matryca TN – charakterystyka

Czy monitor z matrycą TN to dobry wybór? Przekonajmy się. Oto elementy, na które należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup tego urządzenia.

  • kąty widzenia – bardzo ważny parametr, który decyduje o komforcie oglądanych treści z różnych punktów obserwacji obrazu. Niestety monitory z matrycą typu TN prezentują się pod tym względem słabiej od urządzeń z IPS, czy nawet VA. Jednak węższe kąty widzenia nie powinny sprawiać kłopotów przy pracy biurowej, korzystaniu z przeglądarki internetowej i wielu innych czynnościach. 
  • paleta barw –użytkownicy, którym zależy na idealnym odwzorowaniu kolorów, powinni zdecydować się raczej na matrycę IPS. W przypadku TN jest nieco gorzej. Nie zobaczymy tak wyraźnych barw oraz zachwycających możliwości. Jednak o jakości obrazu świadczy również rozdzielczość. W przypadku monitorów TN znajdziemy sprzęty, które oferuję technologię 4K.
  • odwzorowanie czerni – to kolejny element, który stoi na niższym poziomie, względem innych matryc. Czerń nie jest odwzorowana idealnie. Jednak należy uczciwie przyznać, że ten parametr będzie widoczny głównie przy zaciemnionych scenach w grach, czy filmach. Nie jest to właściwość, która w znaczny sposób obniżyłaby komfort korzystania z monitora. 
  • czas reakcji – dochodzimy do punktu, w którym wreszcie możemy wyróżnić matrycę TN na tle innych. Te monitory charakteryzują się szybkim czasem reakcji. Na rynku dostępne są urządzenia, gdzie wartość ta wynosi 1 ms. Oznacza to, że ekran błyskawicznie zrealizuje polecenie wydane przez użytkownika. To doskonała wiadomość dla graczy. 
  • częstotliwość odświeżania – wśród urządzeń z matrycą typu TN znajdziemy modele, w których częstotliwość odświeżania prezentuje się wręcz imponująco. W najlepszych monitorach parametr ten sięga aż 240 Hz. To bezpośrednio przekłada się na szybkość animacji w grach, a co za tym idzie – komfort zabawy.

To oczywiście najważniejsze aspekty matryc, jednak o jakości odbioru decydują również takie parametry monitora jak rozdzielczość, długość przekątnej ekranu, czy funkcje ochrony wzroku. Zdecydowanie warto zapoznać się z dokładnym opisem produktu. 

Warto wiedzieć!

Na rynku pojawił się nowy typ matrycy STN (ang. Super Twisted Nematic), który oczywiście wyewoluował z ekranów TN. Nowszy wyświetlacz charakteryzuje się nieco inną konstrukcją, w której polaryzacja przechodzącego światła zmienia się o 270 stopni. Napięcie sterujące zostało zmniejszone i poprawił się kontrast. 

Różnice pomiędzy matrycami TN, IPS IVA

Wybór matrycy nie jest łatwym zadaniem. Aby podjąć właściwą decyzję, należy wziąć pod uwagę, jakie zastosowania spełnia monitor. W poniższej tabeli prezentujemy wady i zalety wszystkich podstawowych typów matryc. Warto się z nią zapoznać, aby podjąć właściwą decyzję. 

Monitory z matrycą TN to stosunkowo tanie urządzenia, których głównym atutem jest szybki czas reakcji. Na uwagę zasługuje również wysoka częstotliwość odświeżania. Dzięki tym parametrom monitory bardzo dobrze nadają się do gier komputerowych i spełnią oczekiwania miłośników wirtualnej rozrywki. Jednak nieco gorzej prezentują się kolory oraz kąty widzenia. 

Natomiast matrycę IPS (In-Plane Switching) docenią w szczególności miłośnicy kina, czy graficy. To zasługa bardzo dobrego odwzorowania barw oraz szerokich kątów widzenia. Obraz wygląda wyraźnie niezależnie od punktu obserwacji. Natomiast słabiej prezentuje się czerń. Mogą również wystąpić problemy ze słabszym czasem reakcji oraz częstotliwością odświeżania.

Innym rodzajem jest matryca VA. Jest ona próbą połączenia dobrych parametrów matrycy IPSi bardzoatrakcyjnej ceny TN. Oferują dobre kąty widzenia oraz lepszą czerń niż w przypadku obu tychekranów. Mimo tego w odwzorowaniu koloróworaz kontraście są nieco gorsze niż IPS, ale jednak wciąż lepsze o matryc TN. Mają dobre czasy reakcji, lecz gracze chętniej wybierają matryce typu TN. Decyduje o tym oczywiście czas reakcji i częstotliwość odświeżania.

Uwaga!

Warto dodać, że matryce typu VA unowocześniono do MVA oraz PVA. W pierwszym z nich ciekłe kryształy pochylone są w dwie strony, co zaowocowało w szersze kąty widzenia. Natomiast w PVA zmieniono układ elektrod, aby uzyskać lepszy kontrast przy obniżeniu kosztów produkcji. Każda z tych matryc może stanowić lepszy wybór niż TN, szczególnie w przypadku oglądania filmów. 

Matryce TN – polecane modele

Jaki monitor z matrycą TN warto wybrać? Przedstawiamy modele, które zyskały wysokie uznanie klientów i charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami, choć reprezentują różne segmenty cenowe.

  • Monitor AOC AGON AG273QCG– to monitor, który śmiało można zakwalifikować do klasy premium. Świadczy o tym rewelacyjna częstotliwość odświeżania na poziomie 165 Hz, błyskawiczna czas reakcji – 1 ms oraz rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli. Długość przekątnej ekranu to 27 cali  
  • Monitor Samsung LU28E590DS – wielozadaniowy monitor, który wyróżnia się znakomitym czasem reakcji – 1 ms. Ekran o przekątnej 28 cali ukaże atrakcyjną rozdzielczość Full HD. Na pokładzie zainstalowano również funkcję AMD FreeSync.
  • Monitor Acer KG271Ubmiippx – sprzęt o bardzo wąskich ramkach. Taka konstrukcja pozwoli z powodzeniem utworzyć zespół monitorów. Ekran o szerokości 27 cali oferuje rozdzielczość 2560x1440 pikseli, odświeżanie na poziomie 75 Hz oraz czas reakcji – 1ms.
  • Monitor Acer K242HLDbid– niedrogi monitor o parametrach, które świetnie sprawdzą się przy pracy biurowej oraz wielu rozrywkach. Ekran charakteryzuje się przekątną o długości 24 cali, a częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz. Pomimo niskiej ceny ten monitor również charakteryzuje się znakomitym czasem reakcji na poziomie 1 ms oraz rozdzielczością Full HD.

Aby wybrać sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania, zwróć uwagę na rozdzielczość oraz szerokość ekranu. Ważne są również dodatkowe funkcję jak ochrona wzroku, czy synchronizacja monitora z układem graficznym. Wszystkie najważniejsze elementy znajdziesz w opisach produktów na stronie naszego sklepu. 

Matryca TN - dla kogo?

Monitory z matrycą TN  oferują najwyższe odświeżaniei szybki czas reakcji. Sprostają wymaganiomgraczy, dla których jakość obrazu nie ma tak wielkiego znaczenia. Sprawdzą się w intensywnych rozgrywkach, gdzie odświeżanie musi być na jak najwyższym poziomie. Jednak dlaużytkowników, którzy pragną wysokiej jakości obrazu z dużą gamą kolorów, świetnym odwzorowaniem barw i dobrymi kątami widzenia, nie są one polecane. Lepiej sięgnąć w takim wypadku po matrycę VA lub IPS. Nie tylko czas reakcji jest ważny, ale także szczegółowość obrazu, intensywne kolory i głęboka czerń. 

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.