Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co to jest laminator do papieru? Jak działa?

Laminarka to bardzo przydatne urządzenie, które pomaga zabezpieczyć dokumenty. Jak wybrać najlepszą?

To małe urządzenie upora się z każdym dokumentem i nie zajmie zbyt dużo miejsca w mieszkaniu. Jak wybrać laminarkę?

Czym jest laminarka do papieru?

Organizacja własnego biura to niekiedy prawdziwe wyzwanie. Oprócz drukarki, ryzy papieru i organizera na długopisy warto pomyśleć o zakupie urządzenia, które w łatwy i szybki sposób pomoże zabezpieczyć stworzone przez Ciebie dokumenty. Przetrzymywanie ich w popularnych foliowych koszulkach nie zawsze bowiem zdaje egzamin – w miejscu wkładania kartek otwarta przestrzeń naraża całą zawartość na szkodliwe działanie mechaniczne.

Kiedy akurat dotykamy stron w tym miejscu, za każdym razem pozostawiamy mniej bądź bardziej widoczne ślady, nie wspominając już o rozlanej wodzie lub kawie, które są szybko absorbowane przez papier. Laminarka biurowa chroni wszelkie Twoje dokumenty przed zniszczeniem, bo szczelnie zabezpiecza wszystkie ranty papieru. Pozwoli także na długo zachować świeżość papieru, mającego tendencje do żółknięcia.

Jak działa laminator do papieru?

Jak działa laminator? Proces zabezpieczania dokumentów w laminarce nie należy do zadań szczególnie skomplikowanych. Wystarczy włączyć sprzęt, by nagrzał się do odpowiedniej temperatury, wybrany dokument włożyć w folię przeznaczoną do laminowania, a potem wsunąć do szczeliny na froncie urządzenia. Laminarka do dokumentów działa na zasadzie wtapiania tworzywa sztucznego w papier, dzięki czemu zapewnia mu odpowiednią ochronę przed różnorakimi uszkodzeniami. Po zalaminowaniu jest on hermetycznie zgrzany ze wszystkich stron i w stu procentach odporny na różnego typu zabrudzenia i zżółknięcia papieru powstające na przestrzeni lat. Jest również chroniony przed zawilgoceniem czy fałszowaniem przez oszustów.

Pamiętaj również, że zalaminowane dokumenty prezentują się o wiele bardziej profesjonalnie niż wysłużone kartki z wieloma zagięciami i plamami. Laminator do dokumentów świetnie sprawdza się w przypadku CV, które wręczasz potencjalnemu pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej. Zamiast podawać dokumenty noszące ślady wielokrotnego dotykania i przekładania z miejsca na miejsce, warto zawczasu zalaminować wszystkie swoje certyfikaty, poświadczenia, a nawet sam egzemplarz Curriculum Vitae. To robi wrażenie.

Polecane laminatory

Czym kierować się przy zakupie laminarki do papieru?

Przy wyborze swojego modelu laminarki warto, byś zwrócił uwagę na kilka detali, które decydują o Twojej dalszej pracy z urządzeniem. Dobrze dobrany sprzęt będzie Ci naprawdę długo i dobrze służyć.

 • Format papieru. Najczęściej spotykane urządzenia pracują na formacie A4, czyli szerokość laminacji wynosi 230 mm. Rzecz jasna nadadzą się do większości dokumentów, więc jeśli zależy Ci głównie na laminowaniu codziennych papierów, format A4 będzie wystarczający. Dla bardziej wymagających użytkowników są dostępne laminarki obsługujące format A3, czyli o szerokości 330 mm. Zgrzejesz nią np. plakaty, prace plastyczne czy dokumenty o niestandardowych rozmiarach (wszelkiego rodzaju mapki geodezyjne, plany budowy, projekty itp.).
 • Sposób laminacji. W niektórych urządzeniach oprócz zgrzewania na gorąco masz do wyboru opcję laminowania na zimno. Wystarczy wtedy użyć folii przeznaczonej specjalnie do tego typu laminacji. Znakomita większość dostępnych obecnie laminatorów ma wbudowaną technologię Carrier, co oznacza, że posiadają ogrzewane wałki, niewymagające stosowania obwoluty ochronnej. Carrier to rodzaj okładki wielokrotnego użytku, która jest wykonana ze sztywnej tektury powlekanej dodatkowo specjalnym tworzywem. Zapewnia ona bezpieczeństwo laminacji i wzmacnia jej jakość. Ponadto utrzymuje wałki w czystości na długi czas. Carrier daje Ci także możliwość laminacji z marginesem folii większym niż 3 mm oraz materiałów krótszych od odstępu między wałkami laminatora np. pasków, znaczków.
 • Szybkość laminacji. Większa prędkość przekłada się automatycznie na większą wydajność urządzenia. Laminatory przeznaczone dla dużych biur mają największą szybkość. Modele do użytku domowego są znacznie wolniejsze, bo też nie korzysta się z nich przez cały czas i nie ulegają maksymalnej eksploatacji.
 • Grubość folii. Od niej zależy z kolei poziom sztywności zalaminowanego papieru. Jest ona określana w mikronach. I znowu największą grubość folii stosują głównie duże biura, co ma znaczenie w kontekście bezpieczeństwa przygotowywanych przez nie dokumentów – im sztywniejszy, tym mniejsza podatność na zagniecenia, które mogą powstać także po zalaminowaniu. Do laminowania standardowego wykorzystuje się sporo cieńsze i zdecydowanie bardziej elastyczne wersje. Przy wyborze folii warto zatem zwrócić uwagę na jej grubość, by zapewnić sobie najlepsze zabezpieczenie dokumentów.
 • Sygnalizatory. Porządny laminator powinien mieć wbudowane diody i wyświetlacz. Sygnalizują one tryb, w jakim znajduje się urządzenie, to znaczy, czy nastąpiło jego wyłączenie, czy wnętrze nadal ulega nagrzewaniu. Pozwala to uniknąć przegrzania sprzętu i ewentualnej jego awarii.

Jaki laminator do papieru wybrać?

Na sklepowych półkach znajdziesz wiele modeli laminarek. Do najchętniej wybieranych należą:

 • Laminator Fellowes Spectra. Dużą zaletą urządzenia jest jego niezawodność przy użyciu folii marki Fellowes. Wyłącza się samodzielnie po 30 minutach biernego działania, redukując wcześniej pobór energii. Laminator Fellowes Spectra ma wbudowaną dźwignię zwalniania napędu wałków, co ułatwia wycofanie dokumentu. Producent daje na niego rok gwarancji;
 • Laminator Opus Minutelam. Ten model to nowoczesny design, który dopasuje się do każdego wnętrza, i niezwykle łatwa obsługa. Laminator Opus Minutelam pozwala na laminowanie zarówno na gorąco, jak i na zimno. Czas nagrzewania wynosi zaledwie 90 sekund. Posiada pięć standardowych trybów pracy. Obsługuje format A3;
 • Laminator Olympia A 340 Combo. Posiada dodatkową obcinarkę, dzięki której równo i szybko dotniesz niepożądane elementy laminatu. Ma także wbudowaną lampkę zasilania, informującą o tym czy urządzenie jest w trybie pracy, czy w spoczynku oraz opcję automatycznego wyłączenia. Obsługuje format A3.

Czy rodzaj folii do laminatora ma znaczenie?

Laminarki do papieru różnią się także rodzajem wykorzystywanej do ich działania folii. Każda z nich ma nieco inne przeznaczenie, zapewnia różny poziom bezpieczeństwa oraz efekt końcowy całego procesu laminacji. Sprawdź, jaką folię powinieneś wybrać do swojego urządzenia.

 • Sztywne folie błyszczące – gwarantują dużą ochronę Twoich dokumentów i całkiem nieźle wyglądają.
 • Folie specjalne – np. matowa, która jest pozbawiona świetlnych refleksów, pozwala wielokrotnie zapisywać arkusz.
 • Folia miękka – ma to do siebie, że zalaminowany nią dokument daje się składać oraz zwijać.
 • Folia samoprzylepna – umożliwia Ci przyklejanie papieru w dowolnym miejscu.
 • Folia z perforacją – ma gotowe dziurki, dzięki czemu możesz schować zalaminowany dokument wprost do segregatora.
 • Folia chroniąca przed promieniami UV – zabezpiecza dokument nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też przed światłem UV.
 • Folia do laminacji fotografii – przeznaczona do laminowania zdjęć oraz kolorowych wydruków. Ten rodzaj folii ma wyostrza kolory i kontrast.
 • Metaliczna folia barwiąca.
 • Folia laminująca do identyfikatorów i kart.
 • Folie do oznaczania bagażu.

Czy laminarka do papieru przyda się w domu?

Laminarka, choć to sprzęt typowo biurowy, przyda się również w domu. Dobrze jest mieć ją pod ręką, kiedy np. jesteś posiadaczem bardzo starych, zniszczonych dokumentów. Zamiast narażać je niepotrzebnie na kolejne uszkodzenia mechaniczne, możesz użyć laminatora i przedłużyć w ten sposób ich trwanie na kolejne długie lata. Laminarki do dokumentów pozwolą także zabezpieczyć bieżący stos papierów, które nie wymagają już podpisów i mogą spocząć w segregatorze. Jeśli potrzebujesz okładki na różnego rodzaju dyplomy, certyfikaty czy poświadczenia po odbytych kursach i szkoleniach, także skorzystaj z laminatora.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.