Udostępnij
Skomentuj

Co to jest laminator do papieru? Jak działa?

Laminator to bardzo przydatne urządzenie, które pomaga zabezpieczyć dokumenty. Jak wybrać najlepszy?

Niektóre dokumenty są bardzo ważne i powinny być zabezpieczone przed ewentualnym zniszczeniem. Sam papier to w końcu dość wrażliwy na czynniki zewnętrzne materiał, który bardzo łatwo zniszczyć lub sprawić, że treść na nim się znajdująca. Bardzo pomocne jest jednak urządzenie takie, jak laminator co to jest i do czego służy?

Co to jest laminator do papieru?

Pytanie brzmiące „laminator co to jest?” pojawia się dość często. Jest to specjalne urządzenie, które bywa też zwane laminarką. Służy ono do laminacji papieru, czyli szczelnego zabezpieczenia go z pomocą specjalnej folii, która pokrywa jego całą powierzchnię, w tym ranty, dzięki czemu żadna woda, czy inne zabrudzenia nie dostaną się do papieru.

Laminator to urządzenie z zewnątrz dość niepozorne. Ma bowiem dość prostą budowę. Z reguły jest to bryła podobna do prostopadłościanu, która z dwóch stron ma specjalne, szerokie szpary, do których należy włożyć kartkę papieru, którą chcemy zalaminować.

Jak działa laminator do papieru?

Skoro wiemy już, co to laminator, czas zrozumieć lepiej, jak działa. To, jak działa laminator, zależy od jego rodzaju. W kwestii tego, jak dochodzi do laminacji, wyróżniamy dwa typy. Pierwszy to laminowanie na zimno. Wtedy kartka trafia do urządzenia, gdzie jest powlekana w specjalną folię pokrytą klejem na brzegach. Klej jest aktywowany metodą dociskową, czyli wiąże ze sobą dwie strony folii po tym, jak ulegnie odpowiedniemu naciskowi.

Drugi typ to z kolei laminowanie na gorąco. Wtedy do aktywowania kleju wykorzystywana jest wysoka temperatura. Zazwyczaj w takich laminatorach wewnątrz znajdują się po prostu rozgrzane wałki, które dociskają folię i jednocześnie rozgrzewają klej, dzięki czemu ten tworzy mocne i trwałe wiązanie pozwalające na skuteczne zabezpieczenie papieru.

Do czego służy laminator do papieru?

Jak sama nazwa wskazuje laminator to maszyna do laminowania papieru. Po co tak właściwie jednak laminujemy kartki? Jest to jeden z najtrwalszych sposobów zabezpieczenia papieru. Bardzo często ważne dokumenty są przechowywane w foliowych koszulkach, a następnie w segregatorach. O ile tego typu koszulka jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem, tak jej skuteczność wcale nie jest wysoka. Przede wszystkim odsłania jedną ze stron kartki, a także jej ranty po jednej ze stron. Przez to kartka wciąż może zostać zagięta, czy nawet zalana.

Gdy jednak wykorzystamy laminator do papieru, to kartka może zostać świetnie zabezpieczona. Przede wszystkim folia do laminowania jest znacznie trwalsza niż ta, wykorzystywana w koszulkach. Do tego dokładnie zabezpiecza całą kartkę. Żaden z rantów nie będzie zagięty, a wszelkie zanieczyszczenia zarówno płynne, jak i te w formie stałej zostaną przez nią zatrzymane i można je w prosty sposób wyczyścić bez niszczenia kartki.

Rodzaje laminatorów

Laminarki można podzielić na kilka sposobów. Jeden to sposób, w jaki urządzenie laminuje papier. Pod tym względem spotkamy maszyny do laminowania na zimno, a także urządzenia do laminowania na ciepło. Od tego, jaki rodzaj laminarki wybierzemy, zależy parę kwestii, takich jak prędkość działania, czy też oczywiście to jaką folię do laminowania trzeba będzie kupić.

Nie można jednak zapominać o tym, że laminarki do papieru da się także podzielić ze względu na maksymalną wielkość kartki, którą można zalaminować. W ten sposób można spotkać laminarki a4, które obsługują maksymalnie kartki A4, czy też laminarki A3. To są dwa najpopularniejsze rodzaje i z reguły, by laminować za ich pomocą mniejsze kartki, trzeba wykupić dodatkowy sprzęt, taki jak trymer, który obetnie nadmiar folii do laminacji.

Mówiąc o rodzajach maszynek do laminowania, nie można jednak zapominać o pewnym, dość specyficznym rodzaju, jakim jest laminator rolowy. Jego przeznaczenie jest nieco inne, co pokazują już rozmiary. Laminatory rolowe potrafią mieć nawet do sporo ponad 1,5 metra szerokości laminowania. Są one bowiem przeznaczone do laminowania sporej wielkości druków, takich jak różnego rodzaju materiały reklamowe i nie tylko.

Jak zalaminować kartkę?

Pora dowiedzieć się jak zalaminować kartkę papieru. Aby tego dokonać wpierw trzeba mieć oczywiście pod ręką laminator odpowiedniej wielkości. Najczęściej spotykane laminatory A4 i A3 na szczęście pozwalają na laminację większości popularnych dokumentów, które są drukowane z reguły w formacie A4. Sama maszynka do laminowania to jednak nie wszystko.

Trzeba mieć też oczywiście, czym ten papier zalaminować. Do tego służy specjalna folia do laminacji. Musi być ona odpowiedniego rozmiaru, a do tego powinna mieć grubość kompatybilną z laminarką. Ponadto powinna być ona dopasowana do tego, co laminujemy. Im częściej dokumenty będzie wykorzystywany, tym grubsza powinna być folia, gdyż musi ona dobrze chronić przez naprawdę długi czas. Jeśli wybierzemy zbyt cienką, to dokument szybko zacznie się zaginać i nie będzie wyglądać już estetycznie. Gdy mamy już wszystko, co potrzebne, czas skorzystać z laminatora w sposób prawidłowy.

Przede wszystkim laminarka musi zawsze znajdować się na płaskim podłożu. Trzeba też kierować się innymi zasadami, dzięki którym ma się pewność, że korzystanie z laminatora będzie bezpieczne. Urządzenie musi być między innymi dobrze chronione przed kurzem, czy też wilgocią. Do tego powinno znajdować się z dala od urządzeń grzejnych oraz wentylacyjnych, a także łatwopalnych materiałów, zarówno cieczy, jak i gazów. Laminator ponadto powinien być trzymany z dala od zwierząt, czy też dzieci. Nie zapominajmy również o tym, że laminarki potrafią się nagrzewać. Dlatego należy unikać dotykania obudowy, gdyż można się dotkliwie poparzyć.

Następnie pora przygotować same dokumenty do laminacji. Trzeba umieścić je w specjalnych koszulkach służących do laminowania. Powinny być włożone tak, by z każdej strony istniał margines o wielkości kilku milimetrów. Jeśli jednak dokument jest znacznie mniejszy od koszulki, to najlepiej będzie umieścić go w rogu. W ten sposób późniejsze docięcie go będzie znacznie prostsze.

Przed włożeniem dokumentu do laminarki trzeba też usunąć wszelkie bąble powietrza z koszulki, by wszystko zostało dobrze i estetycznie zalaminowane. Następnie wystarczy uruchomić laminator, poczekać aż będzie gotowy do działania i można przejść do właściwej laminacji. Warto też zapoznać się z tym, która strona folii grzeje, by na pewno dobrze włożyć papier do maszyny do laminowania. Dokumenty powinny być wsuwane powoli do szczeliny od strony ze zgrzewem. Po tym, jak całość zostanie zalaminowana, trzeba jeszcze poczekać chwilę, by wystygły, jeśli były laminowane na gorąco. Na sam koniec warto jeszcze nieco przyciąć ostre rogi tak, by zostały zaokrąglone. W ten sposób laminuje się dokumenty z pomocą maszynki do laminowania.

Czego się nie laminuje?

W internecie bardzo popularne pytanie dotyczy tego, czego się nie laminuje. Wbrew pozorom jest to tylko pobieżnie powiązane z papierem, gdyż samo pytanie pochodzi z bardzo popularnego teleturnieju milionerzy. Wśród odpowiedzi na to pytanie można było znaleźć cztery, czyli A) Szkło, B) Papier C) Rzęsy oraz D) Azot. Oczywiście poprawną odpowiedzią jest azot, gdyż jest to gaz, przez co nie da się go po prostu zalaminować.

Na co zwracać uwagę przy zakupie laminarki do papieru?

To jaki laminator zostanie wybrany, ma ogromne znaczenie. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma kwestiami, na które lepiej zwrócić uwagę przy wyborze. Podstawa to wybór odpowiedniej wielkości. Najpopularniejsze są laminarki A3 i A4. Tutaj wiele zależy od tego, z jakich dokumentów regularnie korzystamy. Jeśli są to często duże kartki, to oczywiście lepiej wybrać ten A3. Do tego warto sprawdzić prędkość laminacji, czy też czas potrzebny do nagrzania laminatora do odpowiedniej temperatury.

Jaki laminator do papieru wybrać?

To jaki wybrać laminator zależy naturalnie od naszych potrzeb. Jeśli bardzo często laminujesz dokumenty, to powinieneś postawić na takie urządzenie, które będzie bardzo szybko się nagrzewać, a następnie laminować je z dużą prędkością bez twojej większej ingerencji. Mowa więc o sprzęcie automatycznym. Do takiej grupy bardzo często należą na przykład laminarki Tracer.

Czy rodzaj folii do laminatora ma znaczenie?

Rodzaj folii do laminowania jak najbardziej ma znaczenie. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, jakiej jest grubości. Ta mierzona jest w micronach. Najcieńsze są przeznaczone do laminacji dokumentów firmowych, czy też katalogowych. Najgrubsze z kolei do na przykład menu w restauracjach. Do tego oczywiście trzeba też dobrać właściwy rozmiar folii do laminowanego papieru. Na koniec warto zwrócić uwagę na to, jak folia wygląda. Najczęściej korzysta się ze zwyczajnej folii błyszczącej, która jest najtańsza i bardzo łatwo dostępna.

Czy laminarka do papieru przyda się w domu?

Wiele osób zastanawia się, czy laminarka do papieru jest urządzeniem, które może przydać się w domu. Jak najbardziej może się ona okazać bardzo użyteczna. Szczególnie w wypadku osób, które posiadają sporo dokumentów i chcą upewnić się, że nie zostaną zniszczone. Oczywiście warto dodatkowo zabezpieczyć je kopiami, lecz zalaminowanie oryginału jest w stanie znakomicie ochronić go przed ewentualnymi zniszczeniami.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.