Udostępnij
Skomentuj

Co to jest Intel NUC? Jaki mini komputer NUC wybrać?

Intel NUC to ciekawa seria mini komputerów. Czym się charakteryzują i na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Intel NUC – co to jest i do czego służy?

Intel NUC (skrót od Next Unit of Computing – następna jednostka obliczeniowa) to minikomputer stacjonarny zaprojektowany od podstaw i sprzedawany pod marką Intel znaną przede wszystkim ze swoich procesorów. Seria obejmuje zarówno kompletnie skonfigurowane pecety, jak i pojedyncze komponenty lub zestawy startowe do samodzielnego uzupełnienia o pamięć RAM czy dysk twardy. Mini komputery NUC Intel cechują się małymi wymiarami, niskim poborem energii i niedużym śladem węglowym w całym cyklu użytkowania przy zachowaniu zadowalającej wydajności.

Szczególnie wyróżniają się swoją elastycznością i rozpiętością dostępnych konfiguracji. NUC PC może być wyposażony tylko w podstawowe komponenty, dzięki czemu niedużym kosztem zbudujesz domowe centrum rozrywki. Odnajduje się też w zastosowaniach bardziej profesjonalnych, na przykład jako komponent maszyn do gier, fotobudek czy systemów poboru opłat. Bardziej wymagający użytkownicy docenią specyfikacje z mocniejszymi procesorami, które sprawdzą się jako nieduży i elegancki komputer stacjonarny do pracy, obróbki multimediów czy rozrywki.

Na co zwrócić uwagę wybierając mini komputer NUC?

Podstawowe komputery NUC są sprzedawane jako zestaw startowy złożony z niedużej obudowy, płyty głównej, procesora ze zintegrowaną kartą graficzną oraz zasilacza. We własnym zakresie musisz rozbudować go o pamięć RAM, dysk twardy i system operacyjny. Z myślą o mniej obeznanych w technologii użytkownikach dostępne są jednak również kompletne konfiguracje. Jak w przypadku każdego innego komputera, kluczową kwestią jest więc dobranie jego podzespołów i parametrów do własnych potrzeb oraz budżetu.

NUC Intel i3 połączony z 8 GB RAM to stosunkowo niedroga konfiguracja, która zapewnia moc w zupełności wystarczającą do codziennej pracy. Bez trudu radzi sobie z edytorami tekstu, arkuszami kalkulacyjnymi, przeglądaniem Internetu, obsługą serwisów streamingowych i graniem w starsze tytuły. Bardziej wymagający użytkownicy docenią Intel NUC i7 zapewniający już dużą wydajność, pozwalającą wykorzystać go nawet w charakterze kompaktowej stacji roboczej lub miniaturowego serwera. Oczywiście nadaje się on również do wcześniej wymienionych czynności.

Dobrym stosunkiem ceny do wydajności odznacza się Intel NUC i5, zapewniający moc wystarczającą do większości domowych i firmowych zastosowań. W zależności od wybranego procesora zestaw dostępnych gniazd może się nieznacznie od siebie różnić. Droższe wersje posiadają czasem dodatkowy port HDMI lub o jedno więcej USB C, pozwalając na obsługę nawet kilku ekranów naraz. Nie są to jednak na tyle znaczące różnice, by zaważyć na decyzji o zakupie, w czasie codziennego użytkowania bywają często zupełnie niedostrzegalne.

Polecane komputery Intel NUC

Zalety i wady komputerów Intel NUC

Podstawową zaletą, którą odznacza się komputer NUC, jest niezwykle kompaktowa obudowa, niewiele większa od dłoni. Mieszczą się w niej nowoczesne komponenty zapewniające bezproblemową eksploatację nawet przez wiele lat. Konstrukcja jest też zoptymalizowana pod kątem zużycia energii i emitowanego hałasu, dzięki czemu nie przeszkadza w pracy czy rozrywce. Nie powoduje też wzrostu rachunków za energię elektryczną. Stanowi wobec tego ciekawą alternatywę dla starszych konsol do gier czy głośnych, dużych i prądożernych komputerów stacjonarnych.

W przypadku Intel NUC, USB 3.0 występuje zazwyczaj w przynajmniej kilku sztukach, pozwalając na łatwe podłączenie licznych akcesoriów. Odpowiednio dobrana mysz, klawiatura, gamepad czy zewnętrzny dysk twardy znacznie ułatwiają pracę z komputerem, ale nie muszą być do niego podłączone cały czas. Jeżeli Twój mini PC Intel pełni rolę serwera domowego monitoringu albo dysku NAS, raz skonfigurowany z powodzeniem może pracować bez urządzeń sterujących.

Intel NUC USB HDMI pozwala na podłączenie nawet do sześciu monitorów jednocześnie dzięki zastosowaniu portu Thunderbolt 3. Jest on kompatybilny z USB C oraz HDMI, umożliwiając jednocześnie przesyłanie danych, zasilania oraz sygnału audio i wideo. Dzięki jego zastosowaniu zminimalizujesz liczbę przewodów podłączonych do Twojego Intel NUC mini PC. Jeżeli jednak szukasz komputera do gier albo chcesz podłączyć jeszcze więcej ekranów, brak możliwości rozbudowy zestawu o dedykowaną kartę graficzną jest sporym ograniczeniem.

Gdzie wykorzystywane są mini komputery NUC?

Elastyczność i gotowość na każde wyzwanie, jakie się przed nimi postawi, to jedno z głównych założeń konstrukcji Intel NUC. Opinie użytkowników oraz recenzentów są bardzo pozytywne. Często podkreślana jest możliwość wykorzystania mini komputera jako domowego centrum rozrywki podłączonego do telewizora czy projektora. Do takiego zastosowania świetnie sprawdza się tańsza konfiguracja, zapewniając Ci funkcje i aplikacje znane z systemów SMART TV. NUC znakomicie odnajduje się też jako kompaktowy komputer stacjonarny do biura czy domu.

Na tym nie kończą się jednak możliwości wykorzystania tego systemu. Intel NUC USB Wi-Fi to idealny wybór na energooszczędne i dyskretne serce inteligentnego domu. Nadaje się znakomicie do obsługi systemu monitoringu, domowego serwera multimediów czy kontroli oświetlenia oraz temperatury. Doskonale sprawdza się też w zastosowaniach profesjonalnych. Kompaktowe komponenty mogą posłużyć jako elementy sterujące maszyn oraz robotów albo jako podstawa konstrukcji fotobudki, dystrybutora czy parkomatu.

NUC jest też znakomitym wyborem do obsługi systemów nagłośnienia i obrazu w mniejszych salach kinowych, centrach konferencyjnych lub jako baza do budowy sal komputerowych w szkołach czy na uniwersytetach. Jego zalety docenisz wszędzie tam, gdzie istotne jest zbudowanie stosunkowo niedrogiego, wytrzymałego i łatwego w programowaniu oraz obsłudze systemu. Do zastosowań specjalnych powstała nawet specjalna, odporniejsza linia Intel NUC Rugged.

Czy warto kupić mini komputer NUC?

Jeżeli szukasz maszyny do najnowszych gier lub o najniższym możliwym koszcie, Intel NUC raczej Cię nie zainteresuje. Jest on jednak zdecydowanie wart rozważenia, jeżeli zależy Ci na kompaktowej konstrukcji, która z łatwością odnajdzie się w każdym zadaniu, jakie przed nią postawisz. Szeroka paleta dostępnych podzespołów sprawia, że na pewno znajdziesz konfigurację dla siebie. Od tego momentu ogranicza Cię już tylko wyobraźnia. Mini komputer Intel NUC to doskonały wybór, który docenisz zarówno jako użytkownik domowy, jak i profesjonalista.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Monitory - Myszki - Klawiatury

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.