Udostępnij
Skomentuj

Co to jest input lag? Jak sprawdzić i zmniejszyć input lag?

Wysoki input lag potrafi być bardzo uciążliwy dla gracza. Co to za parametr? Jak sobie z nim poradzić?

Jednym z najważniejszych i najczęściej pomijanych parametrów technicznych telewizora jest tak zwany współczynnik input lag, zwany również opóźnieniem. Uwagę na niego powinni zwrócić przede wszystkim graczy – to im bowiem powinno zależeć na tym, aby sterowane przez nich postaci reagowało w sposób prawidłowy.

Polecane telewizory

Czym jest input lag?

Obecnie coraz więcej graczy decyduje się na wykorzystywanie do rozgrywki telewizora zamiast tradycyjnego monitora komputerowego. Ma to swoje niewątpliwe zalety, do których należy przede wszystkim większy obraz w wyższej jakości, ale również wady. Do tych drugich należy zaliczyć pojawiający się przede wszystkim w przypadku telewizorów LCD wysoki input lag. Co to za parametr? Odpowiada on za opóźnienie wyświetlania obrazu względem czasu sygnału nim sterującego. Można więc opisać to zjawisko jako czas między wysłaniem obrazu do ekranu a wyświetleniem go.

Parametr, inaczej nazywany współczynnikiem opoźnienia, jest podawany w milisekundach (ms). Szczególne znaczenie ma on dla graczy, wpływa bowiem na to, jak szybko po wydaniu polecenia za pomocą myszki, gamepada czy klawiatury zareaguje sterowana postać. Jeśli współczynnik ten jest wysoki, rozgrywka może być bardzo utrudniona, a nawet niemożliwa. Obojętne, czy chodzi o telewizor 32 cale, czy telewizor 75 cali, input lag może być równie nieprzyjemny.

To, jak bardzo ta kwestia będzie dla Ciebie uciążliwa, zależy przede wszystkim od tego, do czego wykorzystujesz swój telewizor. Jeśli używasz go tylko do oglądania filmów, seriali i programów telewizyjnych, w ogóle nie zauważysz istnienia input laga. Przy grach strategicznych lub klasycznych grach RPG tego typu problem może być jeszcze do wytrzymania, ponieważ czas reakcji nie ma w nich większego znaczenia. Niegrywalne mogą być jednak dynamiczne strzelanki czy wyścigi, szczególnie jeżeli prowadzisz właśnie rozgrywkę z innymi graczami w sieci.

Jak sprawdzić input lag?

Nie wiesz, jak sprawdzić input lag w telewizorze 50 cali lub innym? Istnieją zasadniczo trzy znane metody pomiaru input laga, różniące się stopniem trudności i kosztem, jaki musisz ponieść, aby je przeprowadzić. Niektóre wykonasz przy pomocy posiadanych sprzętów, z kolei inne wymagają zakupienia dodatkowych akcesoriów.

Najprostsza polega na zastosowaniu dwóch monitorów, mogą to być: ekran komputera lub laptopa i telewizor 65 cali LED. Potrzebujesz także aparatu fotograficznego z odpowiednio szybką migawką, który potrafi wykonywać zdjęcia z krótkim czasem naświetlania. Sposób działania jest w tym wypadku bardzo prosty. Należy postawić ekrany obok siebie, wybrać w komputerze ustawienie, dzięki któremu oba będą wyświetlały ten sam obraz, a następnie uruchomić na nich dowolną aplikację stopera pokazującą nie tylko minuty i sekundy, ale też milisekundy. Potem wystarczy wykonać kilka zdjęć.

Monitor, który wyświetla większą wartość, jest tym szybszym. To jednak tylko sposób na porównanie posiadanych ekranów – nie pozwoli on stwierdzić, jak wysoki jest współczynnik opóźnienia w telewizorze i monitorze, może jednak pomóc podjąć decyzję, z którego sprzętu lepiej na dany moment korzystać.

Do przeprowadzenia drugiej metody wymagany jest już zakup specjalnego czujnika reagującego na światło. Urządzenie występujące pod nazwą Video Signal Input Lag Tester można zakupić w internetowych sklepach elektronicznych. Należy je podłączyć do telewizora za pomocą złącza HDMI. Spowoduje to otwarcie aplikacji, która wyświetli na ekranie trzy prostokąty. Do jednego z nich należy przyłożyć wspomniany czujnik i poczekać chwilę, aż pokaże się wyliczona wartość imput laga. Jest to metoda często używana przez producentów.

Ostatnia metoda jest bardzo droga i skomplikowana, ale pozwala na pomiar różnych dostępnych ekranów. Potrzebujesz tutaj wyjątkowo szybkiej kamery, która potrafi zarejestrować obraz z częstotliwością 1000 klatek na sekundę. Następne urządzenie potrzebne do pomiaru to gamingowa myszka o wysokim próbkowaniu – należy ją jednak wzbogacić o diodę świecącą się w momencie kliknięcia przycisku. Proces pomiaru ograniczony zostaje do zarejestrowania obrazu w zwolnionym tempie i policzenia, ile klatek upłynie od chwili naciśnięcia lewego przycisku myszy do chwili pojawienia się pożądanego efektu na ekranie.

Na podstawie wyżej wymienionych sposobów możesz stwierdzić, że bez specjalistycznego sprzętu nie dokonasz pomiaru opisywanego parametru. Na własną rękę trudno będzie Ci dokonać obliczeń input laga. W wielu wypadkach musisz po prostu zdać się na prawdomówność twórcy urządzeń albo fachową ocenę amatorów, posiadających wiedzę w tym zakresie.

Input lag w telewizorach do gier

Jeżeli regularni używasz odbiornika TV do grania, to najbardziej powinien zainteresować Cię telewizor z niskim input lagiem. Nowoczesne urządzenia, szczególnie te przeznaczone do gier, mają zwykle niski poziom opóźnienia. Powinieneś wybierać sprzęt głównie znanych producentów, którzy są oferują modele wysokiej jakości w dobrej cenie. Najniższym opóźnieniem sygnału obecnie pochwalić się może telewizor Samsung.

Niekiedy dzieje się jednak tak, że producenci zatajają informację o tym, jaką wartość parametru posiada dany sprzęt, dlatego niekiedy musisz sam szukać informacji na ten temat. Miłośnik grania z pewnością doceni telewizory 120 Hz lub telewizory 100 Hz, które dodatkowo oferowałyby bardzo niskie opóźnienie. Wtedy Twoje przeżycia w grach byłyby niezapomniane i pozostawiłbyś konkurencję daleko w tyle.

Input lag – ile powinien wynosić?

Niższa wartość opisywanej cechy z pewnością wpłynie pozytywnie na komfort użytkowania urządzenia. Współcześnie większość nowych telewizorów jest przystosowana do gier i ich (nawet te wysokie) parametry opóźnienia sygnału, nie są na tyle wysokie, abyś nie mógł się cieszyć rozgrywką. Istnieje jednak pewna górna granica, której input lag nie powinien przekraczać, ponieważ sprawi to, że sprzęt będzie niegrywalny. Wartości opóźnienia od 0 do 9 (ms) są doskonałe, 10-20 (ms) bardzo dobre, 21-41 (ms) dobre, 42-62 (ms) dostateczne, a powyżej tego już prawdopodobnie uniemożliwi jakiekolwiek działania na odbiorniku. Jeżeli Twój sprzęt cechuje opóźnienie rzędu 62 milisekund, być może nie nadaje się on w ogóle do gier i lepiej zmienić go na coś odpowiedniego. Jeżeli kupujesz telewizor, a jego głównym zastosowaniem będzie użytek do częstego grania, wybieraj wartości, umożliwiające osiągnięcie odpowiednich parametrów w ulubionych tytułach.

Jak zmniejszyć poziom input lag w telewizorze?

Najprostszym sposobem na obniżenie opóźnienia jest po prostu włączenie trybu „gra” lub „gry”. Telewizor automatycznie zestraja się wtedy pod kątem gier. Wszystkie efekty, które upłynniają ruch, sztucznie zwiększają częstotliwość odświeżania czy podbijają dynamicznie kontrast, zostaną wyłączone. Jeżeli posiadasz nowoczesny model telewizora LCD, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem tego typu funkcji na swoim urządzeniu. Nie jest istotne to, czy posiadasz telewizor 40 cali, czy telewizor 55 cali – wszelkie informacje dotyczące działania sprzętu, znajdziesz w instrukcji obsługi.

Co zrobić, jeśli urządzenie nie posiada wbudowanego trybu gry? Po pierwsze musisz wyłączyć wszelkie funkcje upłynniania ruchu, które znacznie zwiększają input laga. Takie technologie posiada na przykład telewizor LG i jest to opcja TruMotion. Telewizor Toshiba zapewnia upłynnienie dzięki funkcji MotionSense, TruFlow. Oprócz tego istnieje mnóstwo innych funkcji, które mogą przyczyniać się do wysokiego opóźnienia sygnału.

Podsumowując, powinieneś zainwestować w telewizor, którego dane techniczne oraz parametry opóźnienia, pozwolą Ci na satysfakcjonujące rozgrywki. Zakup urządzenia spełniającego wszystkie Twoje oczekiwania może okazać się wyzwaniem, dlatego tak ważne jest, abyś poświęcił czas na przejrzenie forów i sprawdzenie różnych recenzji. Specjaliści często sami testują urządzenia w danych grach i udostępniają uzyskane wyniki online.

Skorzystaj z oferty sklepu Morele.net, poznaj parametry i specyfikację różnorakich telewizorów, które z łatwością w ofercie naszego sklepu. Kiedy sprecyzujesz swoje wymagania oraz budżet z pewnością znajdziesz model, który urozmaici Twoją codzienną rozrywkę.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.