Udostępnij
Skomentuj

Co to jest czytnik kart pamięci? Jaki czytnik kart pamięci wybrać?

Mnogość akcesoriów technologicznych potrafi zaskakiwać. Sprawdź, czy czytnik kart pamięci to coś dla Ciebie.

Do czego służy czytnik kart pamięci?

Czytnik kart pamięci jest niewielkich rozmiarów akcesorium elektronicznym, które – najprościej mówiąc – pozwala na odczyt materiałów zapisanych na owej karcie oraz sam ich zapis. Istnieją czytniki wewnętrzne (wbudowane w urządzenie) oraz zewnętrzne, które możemy dokupić i podłączyć do sprzętu, na którym chcemy odtworzyć dane pliki. A czym jest karta pamięci? To nośnik danych o małych gabarytach, lecz ogromnych możliwościach. Jej podstawowym zadaniem jest zapisywanie oraz przenoszenie danych – jest to zadanie raczej nieskomplikowane. Można wskazać wiele urządzeń korzystających z kart pamięci, będą to zatem:

  • aparaty cyfrowe i kamery,
  • telefony komórkowe,
  • tablety,
  • czytniki e-booków,
  • laptopy,
  • konsole,
  • mniej lub bardziej popularne akcesoria, takie jak rozmaite odtwarzacze muzyczne lub elektroniczne ramki na zdjęcia.

Sposób przesyłu danych jest bardzo prosty – kartę umieszczamy w gnieździe i po uruchomieniu systemu jej funkcjonalności powinny być dostępne. Obsługa nie jest trudna, zależy jednak w dużym stopniu od typu, marki, a nawet modelu urządzenia, z którego chcemy skorzystać.

Karty są różne i to właśnie od nich zależy, jaki czytnik powinniśmy wybrać. Różnicują je parametry takie jak standard, rozmiar, a także – a może przede wszystkim – pojemność wyrażona w bajtach oraz cena. Rodzaje kart pamięci, które ostatnio najczęściej są wykorzystywane, to karta micro sd oraz karta mini sd.

Na co zwrócić uwagę wybierając czytnik kart pamięci?

Podstawowym czynnikiem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest rodzaj kart, jaki chcesz do urządzenia podłączyć. Jeśli Twój aparat cyfrowy, z którego zdjęcia pragniesz przerzucić na komputer, akceptuje konkretny rodzaj kart, a kupisz urządzenie, które nie będzie z nim kompatybilne – z pewnością nie skorzystasz z tego niesamowitego ułatwienia. Należy zatem dobrać odpowiedni dedykowany czytnik kart pamięci, po sprawdzeniu wszelkich istotnych parametrów, lub zdecydować się na opcję all in one, dzięki której możesz odczytać różne rodzaje kart za pomocą jednego urządzenia. Ten wybór jest zazwyczaj obarczony jednak nieco wyższą ceną, ale idącą w parze z szerszą funkcjonalnością.

Polecane cztniki kart pamięci

Kolejnym istotnym parametrem jest oczywiście kwestia urządzenia, do którego czytnik chcemy podłączyć. Czy będzie to komputer stacjonarny, drukarka, czy może coś innego? Jeśli przykładowo nastawiasz się na podpięcie czytnika kart do telewizora, koniecznie upewnij się, że Twój model TV jest wyposażony w port, do którego będzie pasowała końcówka czytnika. W razie problemu nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia – na rynku można znaleźć niedrogie i niezwykle praktyczne przejściówki, które z pewnością przydadzą Ci się jeszcze nieraz.

Podobnie bezproblemowa jest kwestia samego gniazda w czytniku kart pamięci. W momencie, gdy przetwarzamy ogromną, przemysłową ilość danych, ten sposób zapewne nie będzie najbardziej efektywny, jednak w warunkach domowych zakup bardziej uniwersalnego czytnika z takim dodatkiem jak adapter karty pamięci, na przykład micro sd, jest wystarczającą propozycją. Koniecznie pochyl się także nad zagadnieniem prędkości odczytu, na którą bezpośrednio wpływa rodzaj karty oraz rodzaj złącza.

Czytnik kart pamięci zewnętrzny czy wewnętrzny?

Wybór między zewnętrznym i wewnętrznym czytnikiem zależny jest przede wszystkim od Twoich oczekiwań. Pierwszy z nich to zazwyczaj kieszonkowe urządzenie o mniejszym stopniu skomplikowania (i zazwyczaj stosunkowo niższej cenie), drugi – niejednokrotnie bardziej złożone narzędzie, w którym na przykład mogą się mieścić różnego typu gniazda. Wewnętrzny czytnik kart wpinany jest do kieszeni urządzenia. Kiedy potrzebujesz rozwiązania doraźnego lub po prostu kompaktowego i mobilnego, decydujesz się na zakup zewnętrznego czytnika kart pamięci, by móc cieszyć się jego funkcjonalnością.

Zatem czytnik kart do laptopa, podobnie jak czytnik kart do telefonu, może być już w Twoim sprzęcie zainstalowany na stałe, ale może też go nie być. Idąc krok dalej – możesz zdecydować samodzielnie o umieszczeniu w swoim sprzęcie takiego czytnika. Jest on większy i bardziej nieporęczny niż zewnętrzny czytnik kart pamięci, z kolei ten drugi przejawia odwrotną zaletę w postaci większej mobilności i (częściej) kieszonkowości.

Jak podłączyć czytnik kart pamięci?

Aby podłączyć czytnik kart, niezbędny jest odpowiedni port. Najpowszechniejszym typem aktualnie będą port usb 2.0, port usb 3.0, usb 3.1 oraz usb c. Są także czytniki kart dostosowane do portów popularnych w akcesoriach elektronicznych marki Apple, takich jak iPhone czy iPad – chodzi mianowicie o złącze typu lightning.

Odpowiednia konfiguracja sprzętu będzie zatem w pewnym stopniu zależna od marki oraz producenta i oprogramowania. Nie każdy czytnik będzie kompatybilny z każdą kartą, dlatego przed zakupem koniecznie się upewnij, że wybrałeś pasujące do siebie akcesoria wyposażenia okołokomputerowego. Rynek jest także, rzecz jasna, zróżnicowany pod kątem finansowym – tańszy będzie zakup urządzenia dedykowanego niż wielofunkcyjnego All in one, na finalny koszt ma także wpływ jakość wykonania urządzenia, wspomniana pojemność pamięci oraz miejsce produkcji i sama marka. Znajdziemy zatem niedrogie rozwiązania takie jak czytnik kart pamięci Esperanza, nieco droższe, o solidniejszych konstrukcjach oraz większym zróżnicowaniu jak czytnik kart pamięci Hama, niezwykle popularne i niezawodne jak czytnik kart pamięci Sandisk i Kingston lub najbardziej chyba stylowy i elegancki wybór – czytnik kart pamięci Huawei. Każdy model wyróżnia się czymś innym, dlatego warto przed zakupem dokładnie zapoznać się z parametrami.

Kiedy przydaje się czytnik kart pamięci i czy warto go mieć?

Czytnik kart pamięci to mały gadżet o nieocenionej przydatności. Sprawdza się w sytuacji, gdy chcesz możliwie szybko i sprawnie przerzucić dane z jednego nośnika na inny, lub gdy na sprzęcie, którego używasz, jest zbyt mało pamięci – czyli miejsca na nowe pliki. Jeżeli więc na przykład planujesz karierę fotografa lub youtubera, zaznajomienie się z propozycją powiększenia przestrzeni na dodatkowe wytwory brzmi naprawdę kusząco. Nie wspominając już o kwestiach samego bezpieczeństwa danych – w sytuacji, gdy treści, które tworzysz, są unikatowe i cenne (po prostu dla Ciebie, lub mają wysoką wartość rynkową), rozproszenie ich pomiędzy różne nośniki może być zabiegiem zwiększającym bezpieczeństwo i ochronę danych.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Dyski HDD - Dyski SSD - Dyski zewnętrzne

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.