Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co to jest 802.11N? Jak działa? - Standardy szybkości.

Definicja i objaśnienie standardu sieciowego 802.11N.

802.11n – jeden ze standardów sieci bezprzewodowych, który w teorii umożliwia osiągnięcie prędkości wynoszącej od 150 do 600 Mbit/s. Prace nad jego wdrożeniem trwały od 2004 r. Na rynku pojawił się w 2009 roku.

Dzięki zwiększonej przepustowości oraz zasięgowi, standard N, szybko zadomowił się w kolejnych generacjach urządzeń umożliwiających korzystanie z sieci Wi-Fi. Może działać na dwóch częstotliwościach: 2,4 oraz 5 GHz. To, które pasmo jest wykorzystywane, zależy od możliwości urządzenia. Najczęściej jest to 2,4 GHz, na którym może występować dużo zakłóceń, szczególnie w większych miastach lub blokach. Rozwiązaniem problemu są rutery Dual-Band, które pozwalają na przełączanie się pomiędzy dwiema częstotliwościami.

Najlepsze routery.

 

Klasy standardu N

Użytkownik może zakupić urządzenie wykorzystujące następujące wersje standardu (od tego też zależy cena):

 • N Lite (150 Mb/s) - jest to najwolniejsza wersja stosowana w tanich ruterach, telefonach oraz tabletach. Rutery są wyposażone tylko w jedną aktywną antenę.
 • N (300 Mb/s) – najczęściej wykorzystywany standard. Najpopularniejsze modele ruterów są wyposażone w dwie pary anten, co w praktyce pozwala na osiągnięcie maksymalnie 100 Mb/s.
 • N450 (450 Mb/s) – rutery mają już trzy pary aktywnych anten, jednak jak na razie nie jest to standard wykorzystywany zbyt często.
 • N600 (600 Mb/s) – ruter musi mieć aż cztery pary anten i bardzo dobre układy Wi-Fi. Osiągnięcie tak dużej prędkości może być możliwe także dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu dwóch częstotliwości z prędkością 300 Mb/s.

Wartości podane w nawiasach są prędkościami teoretycznymi, praktycznie niemożliwymi do osiągnięcia.

Na prędkość transferu danych wpływają:

  • odległość pomiędzy urządzeniami (np. ruterem a notebookiem)
  • zakłócenia radiowe, bardzo często występujące na częstotliwości 2.4 GHz
  • możliwości urządzeń, zarówno rutera jak i sprzętów łączących się z siecią bezprzewodową.
  • szerokość kanału.

Na początku 2014 roku zatwierdzono kolejny standard 802.11ac, który umożliwia osiągnięcie co najmniej 500 Mbit/s przy wykorzystaniu jednej stacji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Ekspert Morele | 19:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.