Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co to DHCP? Jak poprawnie skonfigurować serwer DHCP?

W dobie szybkiego rozwoju technologii ciekawe propozycje mogą umykać. Co ma Ci do zaoferowania serwer DHCP?

Istnieje wiele różnych wersji serwerów DHCP. Aby dobrać optymalny model dla siebie, należy zastanowić się nad parametrami, Twoimi oczekiwaniami wobec sprzętu oraz przeanalizować wady i zalety serwera DHCP i pojedynczych, zastosowanych w konkretnym modelu, rozwiązań technologicznych.

Co to jest serwer DHCP?

DHCP w dosłownym rozwinięciu angielskiego skrótu oznacza Dynamic Host Configuration Protocol. Jest to tak naprawdę protokół, za pomocą którego serwer jest w stanie dynamicznie uzyskać dane konfiguracyjne, przede wszystkim adres IP. Odbywa się to za pomocą zewnętrznego serwera, zwanego właśnie serwerem DHCP.

Zadaniem serwera jest udostępnianie danych i zasobów różnym urządzeniom, zwanym klientami. To sposób komunikacji, który jest niezastąpiony w pracy już w kilkuosobowych przedsiębiorstwach – szczególnie opartych na działalności online. Może być także niezwykle praktyczny w domowych warunkach, gdy korzystasz z więcej niż jednego urządzenia podłączonego do Internetu. Serwer DHCP wykorzystuje ów protokół do wymiany danych między poszczególnymi klientami.

Podstawowy adres serwera domowego to zwykle 192.168.0.1 lub 192.168.1.1. Zależnie od indywidualnych ustawień administratora sieci, zazwyczaj urządzenia podłączane do serwera mają numery bazujące na tym podstawowym, z końcówką zaczynającą się od -10. W zależności od tego, jak szeroką listę urządzeń z nim skompilujemy, kolejne będą uzyskiwały wyższe numery.

Istotnym parametrem jest także tak zwany adres MAC, czyli fizyczny adres urządzenia podpiętego do serwera. Adres ten składa się z unikatowych sześciu par znaków. Istnieje także możliwość stałego zarezerwowania adresu dla danego urządzenia, co jest szczególnie istotne, jeśli na przykład chcemy stworzyć własną stronę internetową na domowym serwerze.

Podstawową rzeczą, której powinieneś poświęcić więcej uwagi, jeżeli zdecydujesz się na zakup, jest właściwy wybór urządzenia. Na rynku w tym momencie znajdziemy rozmaite wersje, które znacznie lub nieznacznie się od siebie różnią. W dobrych sklepach możesz skorzystać z fachowej pomocy wykwalifikowanej obsługi lub samodzielnie przyjrzeć się parametrom urządzeń w umieszczonej na stronie internetowej sprytnej porównywarce. Dowiesz się, czy w przypadku Twoich oczekiwań niezbędny będzie bardziej kosztowny zakup i inwestycja jest jak najbardziej racjonalna, czy też wystarczy niedroga, ale w pełni satysfakcjonująca i solidna propozycja. Najszersze spektrum produktów znajdziemy pośród serwerów Qnap. W ofercie producenta znajdują się zarówno podstawowe, bardziej budżetowe wersje, propozycje ze średniej półki, jak i wysokopółkowe urządzenia dla bardzo wymagających i profesjonalnych użytkowników.

Poszczególne produkty różnią się od siebie różnymi parametrami. Jednym z podstawowych jest pojemność pamięci. Waha się ona od kilkuset Megabajtów do kilku Gigabajtów. Najbardziej zaawansowane technologicznie propozycje oferują możliwość rozszerzenia pamięci. Istotną cechą rozróżniającą będzie również gatunek interfejsu sieciowego, tryby RAID, a także typy złącz, które z urządzeniem są kompatybilne (na przykład różne wersje złącza USB oraz HDMI). Różnica występuje także w liczbie dysków, które do serwera możemy podpiąć.

Polecane serwery

Jak skonfigurować serwer DHCP?

Właściwa instalacja serwera DHCP oraz jego konfiguracja są niezwykle ważne, jednak nie stanowią przesadnie skomplikowanego zadania – wymaga to jedynie precyzyjnego wykonania kilku poleceń. Aby skonfigurować serwer DHCP na własny użytek, należy sprawdzić odpowiedni dla systemu operacyjnego, z którego korzystamy, model działania. W zależności od podtypu systemu Windows, sposoby nieco różnią się od siebie, jednak zasada zazwyczaj jest podobna – w panelu sterowania musimy odnaleźć centrum sieci i udostępniania, a następnie zmienić ustawienia lokalnej karty sieciowej na automatyczne uzyskiwanie adresu IP oraz adresu serwera. W systemie Linux niezbędne będzie wpisanie odpowiednich komend, które powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi. Po wprowadzeniu ich do systemu serwer zaczyna działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Zawsze pamiętaj, by upewnić się, że wybrałeś odpowiedni sposób konfiguracji dla swojego sprzętu i systemu operacyjnego, a co równie ważne – do swoich potrzeb. W razie jakichkolwiek komplikacji – skonsultuj się z profesjonalistą z branży IT, dla którego załatwienie tego problemu będzie bułką z masłem.

Wady i zalety serwera DHCP

Jak każde urządzenie, również serwery DHCP mają swoje wady, o których warto pamiętać przy zakupie i korzystaniu z nich. Za jedną z nich z pewnością można uznać ryzyko, że Twój system i dane padną ofiarą ataku hakerskiego. Takie ataki sieciowe na prywatnych użytkowników nie są aż tak powszechnym problemem, jednak w przypadku prowadzenia dochodowej działalności gospodarczej na pewno warto pomyśleć o dodatkowej ochronie. Nie musisz jednak szczególnie się przejmować – przy prawidłowej konfiguracji serwera i zadbaniu o zabezpieczenia, szansa na takie problemy jest minimalna.

Za swego rodzaju wadę można także uznać fakt, że niektóre zewnętrzne serwery potrafią nieco więcej kosztować. Jest to jednak kwestia relatywna – usprawnienie pracy, uporządkowanie danych oraz szereg dodatkowych korzyści to inwestycja, która się zwraca w rozmaitych formach.

Przejdźmy zatem do zalet korzystania z serwera DHCP, których jest zdecydowanie więcej – część została już wymieniona, pora na usystematyzowanie ich. Przede wszystkim, dzięki uproszczonej procedurze konfiguracji, DHCP zapewnia efektywne zarządzanie adresami IP. Co istotne, odnosi się to także do dużych sieci. Przy każdym uruchomieniu, klientowi przydzielany jest odpowiedni adres IP oraz inne parametry.

Posiadanie domowego serwera DHCP ma też czysto funkcjonalne korzyści – pozwala na wewnętrzną kontrolę i komunikację urządzeń i jest pomocne w przypadku tworzenia własnej strony internetowej w dowolnym celu. W małych i dużych firmach zewnętrzne serwery to niemal obowiązkowy element wyposażenia, szczególnie w czasach, gdy duża część biznesu przenosi się do rzeczywistości wirtualnej.

Dla kogo serwer DHCP?

Serwery DHCP świetnie sprawdzają się w przypadku małych i większych przedsiębiorstw oraz dla osób, które chcą w sposób uporządkowany zarządzać domowymi urządzeniami podłączonymi do Internetu. Jeśli mieszkasz z innymi lub sam korzystasz z różnych sprzętów elektronicznych takich jak smartphone z dostępem do sieci, komputery, laptopy, tablety lub konsole, stosowanie zewnętrznego serwera może okazać się niezwykle pomocne. Tym bardziej, jeżeli mieszkanie jest Twoim biurem, w którym zajmujesz się na przykład prowadzeniem sklepu internetowego – zewnętrzne uporządkowanie danych i skompilowanie urządzeń jest czynnością usprawniającą działalność. Serwer DHCP to także urządzenie, które może być świetną „zabawką” dla wszystkich, dla których komputery są prawdziwym hobby.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.