Udostępnij
Skomentuj

Co robić, gdy laptop sam się wyłącza lub przegrzewa?

Gdy laptop wyłącza się bez powodu, nie można tego ignorować. Co robić? Dlaczego tak się dzieje? Sprawdź.

Niespodziewane wyłączanie się laptopa podczas pracy, jak również nadmierne nagrzewanie się urządzenia to sygnały, których nie należy bagatelizować. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i nie zawsze są tak groźne, jak mogłoby się wydawać, ale ważne jest to, by problem zdiagnozować.

Dlaczego laptop sam się wyłącza?

Gdy laptop się wyłącza, nie należy tego bagatelizować, lepiej zadziałać od razu. Najczęściej do samoczynnego wyłączania się dochodzi wskutek przegrzania. Wynika to z zabezpieczeń komputera przed osiąganiem zbyt wysokich temperatur. Przegrzany laptop nie zawsze wymaga serwisu, czasami problem da się rozwiązać, stosując proste i łatwo dostępne metody chłodzenia komputera. Najpierw należy jednak znaleźć przyczynę samoistnego wyłączania.

Polecane laptopy

Gdy laptop wyłącza się bez powodu rzadko lub co jakiś czas, najczęściej problem ten jest ignorowany. Dopiero gdy sytuacja pojawia się częściej, użytkownik zaczyna ją postrzegać jako niepokojącą. Tymczasem każde samoistne wyłączanie może grozić poważną awarią sprzętu i utratą danych. Warto więc poszukać odpowiedzi na pytanie: dlaczego laptop sam się wyłącza. Dopiero po takim zweryfikowaniu będzie możliwe zapobiegnięcie katastrofie.

Gdy laptop włącza się i wyłącza samoistnie, może to wynikać z niewłaściwych ustawień zasilania urządzenia. Jeśli komputer został skonfigurowany tak, by po krótkim czasie bezczynności przechodzić w stan uśpienia, może często sam się wyłączać. Aby zweryfikować czy taka jest przyczyna, trzeba wejść w Opcje Zasilania i sprawdzić ustawienia zasilania. Z poziomu tego panelu możesz skrócić lub wydłużyć czas, który musi upłynąć, by nieużywane urządzenie przeszło w stan uśpienia i wyłączyło ekran.

Jeśli laptop się wyłącza po odłączeniu zasilania, może to oznaczać, że bateria, w którą został wyposażony komputer, jest uszkodzona. Aby się co do tego upewnić, najlepiej zamienić akumulator z innym laptopem. Brak ładowania baterii i co za tym idzie, samoistne wyłączanie się urządzenia, może wynikać także z zanieczyszczeń w stykach. Aby to sprawdzić, wyjmuj baterię i delikatnie przeczyść jej styki z kurzu.

Do samoistnego wyłączania się może doprowadzić defekt zasilacza lub innych elementów sieci elektrycznej (np. listwy zasilającej). Istotną przyczyną tego, że laptop wyłącza się podczas grania, to także uszkodzenia sprzętowe, np. awaria dysku twardego lub niesprawna pamięć RAM. W takiej sytuacji niestety nie naprawisz usterki samodzielnie, konieczna będzie wizyta w profesjonalnym serwisie komputerowym.

Laptop wyłącza się bez powodu także z powodu uszkodzeń systemowych, np. niestabilnego działania systemu operacyjnego. Jeśli zainstalowany na nim system nie był aktualizowany na bieżąco, powstałe luki w oprogramowaniu mogą wywoływać błędy w działaniu poszczególnych podzespołów, np. układu zasilania i chłodzenia. Wtedy nietrudno o awarię, dlatego, gdy laptop wyłącza się bez ostrzeżenia o niskim stanie baterii, warto poddać go diagnozie.

Co robić, gdy laptop sam się wyłącza?

Jak postąpić, gdy laptop się wyłącza? Jeśli podejrzewasz, że stoją za tym uszkodzenia systemowe, należy zaktualizować oprogramowanie. Dodatkowo możesz spróbować użyć naprawczych narzędzi systemowych, np. przywracania systemu lub reinstalacji Windowsa. Pamiętaj jedynie, by przed każdą próbą ingerencji w system wykonać kopię zapasową danych. W przeciwnym razie możesz przez przypadek utracić cenne dane.

Gdy nie jesteś w stanie stwierdzić, dlaczego laptop się wyłącza po kilku minutach, najlepiej udać się niezwłocznie do serwisu. Przed oddaniem komputera koniecznie wykonaj kopię zapasową zawartości dysku twardego, pamiętaj także o backupie systemu operacyjnego. Dane możesz skopiować z poziomu Windowsa lub za pomocą BIOS-u. Następnie możesz oddać sprzęt do serwisu komputerowego, który postawi odpowiednią diagnozę.

Jeśli jednak podejrzewasz, że laptop się wyłącza po chwili z powodu przegrzania, możesz spróbować sam poradzić sobie z tym problemem. Jeśli podzespoły komputera osiągają wysokie temperatury, skutkuje to zacinaniem się lub samoistnym wyłączaniem. Wtedy nie warto czekać na pogorszenie się sytuacji i dalsze awarie, lepiej działać od razu. Czasami wystarczy przeczyścić wentylatory lub wymienić układ chłodzenia na nowy.

Po czym poznać, że laptop się przegrzewa?

Jak rozpoznać, że laptop się przegrzewa? Najprostszy sposób to dotknięcie obudowy komputera. Jeśli nagrzewa się ona tak mocno, że nie jesteś w stanie położyć na niej palców, może to wskazywać na niebezpieczne przegrzewanie laptopa. Inna charakterystyczna oznaka to praca wentylatorów. Jeśli pracują one na najwyższych obrotach i są głośne, a mimo to komputer jest gorący, może to świadczyć o awarii systemu chłodzącego.

Inny sposób na to, by sprawdzić, czy laptop się wyłącza podczas grania z powodu przegrzania, to pomiar temperatury wewnątrz obudowy. Sprawdzisz to z poziomu BIOSu lub za pomocą dedykowanych aplikacji. Jeśli temperatura procesora przekracza maksymalny zalecany przez producenta, oznacza to, że uszkodzone może być chłodzenie komputera. Laptop się grzeje nadmiernie także wtedy, gdy dawno nie były wymieniane pasty termoprzewodzące oraz gdy wentylator jest silnie zabrudzony.

Co zrobić, gdy laptop się przegrzewa?

Przegrzewający się laptop pracuje zazwyczaj z niższą wydajnością. Problem ten można rozwiązać poprzez:

  • Używanie podkładki chłodzącej – większość modeli podłącza się za pomocą kabla USB, są one bardzo proste w obsłudze;
  • Dokładne przeczyszczenie komputera – zanim oddasz laptopa do serwisu, wyczyść go dokładnie. Przedmuchaj wszelkie otwory wentylacyjne, użyj powietrza sprężonego, może się okazać, że to wystarczy;
  • Unikanie nadmiernego obciążania procesora i pamięci – jeśli Twój komputer nie radzi sobie z obsługą zaawansowanych gier i aplikacji, nie uruchamiaj ich na siłę.

Jak zapobiec nadmiernemu przegrzewaniu się laptopa? Warto dbać o otoczenie komputera, nie używać go na miękkich powierzchniach ani w zakurzonych pomieszczeniach. Aby obniżyć temperaturę urządzenia, można je przełączać w specjalny tryb, np. do gier. W optymalnym użytkowaniu pomogą także specjalne programy, takie jak np. SpeedFan. Aplikacja pozwala sterować prędkością działania wentylatorów w zależności od tego, jaka jest temperatura poszczególnych podzespołów.

Inny sposób na przegrzewanie się laptopa to wymiana starych podzespołów na nowe. Dotyczy to dysku HDD (można go wymienić na mniej podatny na nagrzewanie SSD) oraz wentylatorów. Warto pamiętać także o regularnej wymianie past termoprzewodzących, które znajdują się pomiędzy procesorem i radiatorem. Wymianę pasty należy przeprowadzać mniej więcej raz w roku lub nawet, jeśli laptop jest silnie eksploatowany, częściej. Przed demontażem i montażem należy obowiązkowo odłączyć komputer od zasilania. Zanim dotkniesz elementów wewnątrz obudowy, dotknij ręką kaloryfera, by wyrównać potencjały elektrostatyczne.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.