Udostępnij
Skomentuj

Co można zrobić z długopisu 3D? Najlepsze pomysły

Długopis 3D to innowacyjny gadżet do rysowania w powietrzu dla kreatywnych. Co można nim zrobić?

Zastanawiasz się, czym w ogóle jest długopis 3D i jak można nim rysować różne konstrukcje w powietrzu? To wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Do długopisu należy po prostu włożyć dołączony do zestawu kolorowy plastikowy filament. Naładowane przy pomocy załączonej ładowarki urządzenie trzeba następnie włączyć, by plastik podgrzał się w środku do temperatury topnienia. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, długopis wypuszcza roztopioną substancję przez końcówkę, czyli głowicę z dyszą drukującą. Filament, po wydostaniu się z gorącego wnętrza długopisu na zewnątrz, przestaje być poddawany działaniu wysokiej temperatury, przez co bardzo szybko zastyga i staje się trwały. Możesz zatem stworzyć wiele ciekawych konstrukcji, ozdób, zabawek, postaci – słowem wszystko, co tylko podsunie Ci wyobraźnia!

Pomysły na projekty z użyciem długopisu 3D

Na początku musisz nauczyć się odpowiedniej techniki i nabrać wprawy, jednak z pewnością szybko uda Ci się opanować umiejętność rysowania w trójwymiarze. Jakie możesz zrobić rzeczy z długopisu 3D? Narysować możesz naprawdę wszystko, od brył geometrycznych, przez różne przedmioty, po prawdziwe arcydzieła budowlane. Jeśli szukasz konkretnych pomysłów, chętnie Ci je podsuniemy!

Możesz na przykład narysować: podstawki pod kubki, oprawki okularów, mały model roweru, breloczki do kluczy w różnych kształtach (na przykład serca), obudowy na telefon, wisiorki, kolczyki, małe i większe zwierzątka, domki dla lalek czy same lalki, figurki przedstawiające różne budynki, mosty czy wieże, np. wieżę Eiffla czy Big Bena, różnego rodzaju ozdoby do domu – naprawdę wszystko, co przyjdzie Ci do głowy! Taka narysowana rzecz będzie naprawdę trwała i może potem służyć jako zabawka dla dzieci, pamiątka, prezent dla kogoś bliskiego czy ozdoba w Twoim domu.

Poza rysowaniem, magiczny długopis 3D może Ci posłużyć również do zreperowania zniszczonych przedmiotów czy uszkodzonych powierzchni. Wszelkiego rodzaju ubytki, czy to w ścianach, czy w plastikowych częściach – np. w samochodzie, możesz zamalować przy pomocy długopisu, a następnie zastygnięty i trwały plastik pomalować farbą w odpowiednim kolorze – dziury i ubytki nie będą już się rzucać w oczy! Za pomocą długopisu 3D możesz też, niczym klejem, przymocować do siebie różnego rodzaju plastikowe elementy. Jest naprawdę niezliczona liczba pomysłów, jak wykorzystać długopis 3D i co za jego pomocą zmalować.

Polecane długopisy 3D

Co może zrobić początkujący z użyciem długopisu 3D?

Dla początkujących oraz dla dzieci najlepszy będzie długopis 3D zestaw startowy. Taki podstawowy długopis z zestawu startowego jest łatwy i przyjemny w obsłudze, nieskomplikowany w uruchamianiu i nie będzie stwarzał żadnych problemów. Do takiego zestawu dołączane są także książki z ciekawymi projektami, którymi możesz się zainspirować, jeśli nie masz pomysłu, co narysować. W naszym sklepie znajdziesz dobre zestawy startowe różnych marek, na przykład 3Doodler długopis 3D.

Dzieci i początkujący będą mieli równie świetną zabawę, co zaawansowani w używaniu długopisu 3D. Już sama nauka rysowania sprawi na pewno ogromną frajdę. Początkujący użytkownicy mogą skorzystać z gotowych szablonów, które zdecydowanie ułatwią pracę i pomogą stworzyć niesamowite kreacje – domki, roślinki, biżuterię i wiele, wiele innych. Szablony 3D to świetne rozwiązanie dla tych, którzy dopiero się uczą i dla tych, którzy nie mają pomysłów, co stworzyć za pomocą magicznego długopisu 3D.

Jak rysować długopisem 3D?

Długopisy 3D, czy to długopisy 3D Gembird, długopisy 3D Epee, czy też długopisy 3D Formatex i inne, rysują nie atramentem, lecz rozgrzanym i roztopionym plastikiem, który po wydostaniu się na powietrze szybko zastyga i staje się trwały. Najpierw musisz włożyć plastikowy, kolorowy pręt w specjalny otwór w długopisie. Filament jest w środku nagrzewany do około dwustu, dwustu czterdziestu czy więcej stopni Celsjusza, dzięki czemu topi się. Znajdujący się wewnątrz długopisu ekstruder wypycha plastyczny, stopiony plastik przez znajdującą się w końcówce długopisu głowicę drukującą. Rysując, musisz uważać, bo zarówno końcówka, jak i wychodzący plastik są bardzo gorące. Dyszy lepiej zatem nie dotykać, aby się nie poparzyć. Filament natomiast stygnie bardzo szybko i po wystygnięciu możesz go przytrzymać.

Jak zatem się rysuje? Bardzo prosto! – Włącz urządzenie, włóż do długopisu plastikowy pręt w wybranym kolorze, wybierz odpowiednią prędkość, naciśnij przycisk uwalniający filament na zewnątrz i... rysuj! Plastik zastyga w powietrzu, dlatego możesz tworzyć trójwymiarowe bryły. Dzięki długopisowi 3D będziesz trenować swoją wyobraźnię, kreatywność i znakomicie się zrelaksujesz. Zapas filamentu można dokupić oddzielnie, dlatego długopis nigdy się nie zużyje, a zabawa będzie trwać!

Długopisy 3D posiadają różnego rodzaju wkłady. Filamenty tworzone są z: terpolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego (ABS); polilaktydu (PLA); alkoholu poliwinylowego (PVA); nylonu; lub poliwęglanów (PC). Największą wytrzymałością charakteryzuje się ten pierwszy rodzaj plastiku, ale nagrzewa się on do bardzo wysokiej temperatury. Lepiej też używać go w pomieszczeniu o dobrej wentylacji. Szkodliwych oparów nie wydobywa się dużo, ale dla własnego komfortu lepiej tworzyć swoje rękodzieła w wietrzonym pokoju.

Polilaktyd (PLA) natomiast nie wydziela żadnych szkodliwych oparów, a dodatkowo jest tworzywem biodegradowalnym. Wybierz długopis 3D z tym właśnie wkładem, jeśli ważna jest dla Ciebie ochrona środowiska. To tworzywo najlepiej sprawdzi się też osobom początkującym, ponieważ pracuje się z nim naprawdę łatwo. PLA topi się w niższej temperaturze, ale też wolniej stygnie, co dla wielu może być dużym minusem. W naszym sklepie znajdziesz wszystkie najlepsze długopisy 3D, dlatego wybierz taki, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb i wymagań.

Skąd brać szablony do długopisu 3D?

Długopis 3D szablony do druku – często są dołączane do zestawu z długopisem 3D, szczególnie, jeśli są to zestawy startowe – dla dzieci i początkujących. Wiele ciekawych szablonów znajdziesz jednak także w Internecie – wystarczy je wyszukać, pobrać i wydrukować, a następnie na nich rysować wybrane wzory i tworzyć niezwykłe dzieła. Jest wiele stron z darmowymi, otwartymi wzorami. Wystarczy tylko brać! Korzystaj z nich śmiało, by urozmaicić swoje prace.

Długopis 3D to naprawdę świetny pomysł na prezent dla kogoś bliskiego czy dla samego siebie. Jest stosunkowo niedrogi (szczególnie, jeśli porównamy go z drukarką 3D), a dostarcza niebanalnej rozrywki. Rozwija przy tym wyobraźnię, kreatywność i umiejętności manualne, kształtuje również myślenie przestrzenne, a także wprowadza dziecko w świat inżynierii. To niezwykłe – wydawać by się mogło, że wręcz magiczne – urządzenie z pewnością uczyni z wielu młodych użytkowników artystów. Serdecznie polecamy!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.