Udostępnij
Skomentuj

CB radio – jak wybrać? Jakie najlepsze?

Panuje przekonanie, iż CB radio służy kierowcom jedynie do wzajemnego postrzegania się o kontrolach policyjnych.

Przy jego pomocy można uzyskać także wiele innych użytecznych informacji, w tym między innymi jak ominąć korki czy też czy na drodze występuje gołoledź. Jak jednak wybrać CB radio, aby działało bez zarzutu?

Jakie CB radio kupić?

Pierwszą zasadą, jaką powinniśmy mieć na uwadze podczas zakupu CB radia, jest to, iż tanie zestawy często odznaczają się kiepską jakością. Nie jest to co prawda regułą i czasem niektóre urządzenia kupione podczas supermarketowej promocji sprawdzają się doskonale oraz służą nam przez wiele lat. Warto zatem uważnie przeanalizować najważniejsze parametry CB radia, aby po zakupie nie być rozczarowanym.

Jeśli zamierzamy po raz pierwszy zamontować w naszym samochodzie CB radio, to najpewniej będziemy zmuszeni do kupna zestawu składającego się z dwóch elementów – radia i anteny. Nie możemy zapomnieć także o gruszce, czyli mikrofonie. Niezależnie jednak od tego, czy urządzenia te kupimy razem czy oddzielnie, nie powinniśmy kierować się jedynie ceną, ale także i modelem samochodu, indywidualnymi preferencjami oraz tym, jak często i gdzie podróżujemy.

Czy CB radio jest legalne?

Tak, o ile zakupiony przez nas sprzęt spełnia określone wymagania, które zostały wskazane w rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 12 grudnia 2014 roku w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego. Dotyczą one przede wszystkim odpowiedniej częstotliwości i mocy wyjściowej urządzenia:

  • dopuszczalna częstotliwość – 26,96-27,41 MHz,
  • dopuszczalna moc wyjściowa - dla DSB-AM moc wyjściowa nie może przekraczać 4 W, a dla SSB-AM do 12 W.

Warto zatem przy zakupie CB radia sprawdzić, czy spełnia ono powyższe normy. Jeśli nie, grozi nam grzywna w wysokości 1000 złotych. Pamiętajmy jednak, że w Polsce przepisy określające parametry techniczne odbiorników dopuszczonych do użytku są dosyć liberalne. Jeżeli wybieramy się w podróż z CB radiem za granicę, musimy pamiętać o dodatkowych obostrzeniach, zwłaszcza dotyczących najczęściej wykorzystywanej w Polsce modulacji AM, która w wielu krajach europejskich jest zabroniona.

Radio – najważniejsze parametry

Wybierając radio, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

1. Parametry techniczne – to od nich w głównej mierze zależy to, czy radio będzie prawidłowo działało i czy jakość odbioru będzie odpowiednia. Informacje odnośnie parametrów technicznych zazwyczaj znajdują się na opakowaniu modelu. Warto je zatem dobrze przeanalizować:

  • CB radio – jaka moc? W Polsce dopuszczalna moc wyjściowa nie może przekroczyć 4 W przy modulacji AM/FM oraz 12 W (PEP) przy amplitudzie SSB. Wówczas jako posiadacze tego typu odbiornika nie musimy go rejestrować.
  • CB radio – jaka częstotliwość? W naszym kraju użytkownicy CB radia mają do dyspozycji 40 kanałów. Zakres ich częstotliwości wynosi: 26,960 MHz – 27,410 MHz AM/FM.
  • CB radio – jaka modulacja w Polsce? Najczęściej wykorzystywaną w Polsce modulacją amplitudy jest AM, chociaż drugi typ modulacji, czyli FM, jest mniej podatny na różnego rodzaju zakłócenia oraz gwarantuje lepszą transmisję dźwięku. Jest jednak bardziej skomplikowany w budowie i droższy, a przede wszystkim zapewnia gorszą łączność w przypadku odległych dystansów. Z tych względów modulacja FM powinna być wykorzystywana się do łączności lokalnych. W praktyce stosuje się ją sporadycznie – na 19 kanale. Jeśli potrzebujemy łączności dalekiego zasięgu, powinniśmy zdecydować się na wspomnianą wyżej modulację AM lub modulację jednowstęgową SSB. Pamiętajmy jednak, iż w tym drugim wypadku wymagany jest droższy sprzęt.
  • CB radio – jaka impedancja? Jej wartość powinna sięgać 50 Ohm.
  • CB radio – jaka czułość? W przypadku modulacji AM czułość powinna się mieścić w przedziale 1-0.5uV, a w przypadku modulacji FM – 1-0.5uV, przy czym warto pamiętać, że im mniejsza wartość czułości, tym lepiej.
  • CB radio – jaki stosunek sygnału do szumu? – dla modulacji AM powinien wynosić on 10 dB. W praktyce obowiązuje zasada: im więcej, tym lepiej.

2. Jakość wykonania – solidność obudowy to kolejna cecha, na jaką warto zwrócić uwagę podczas zakupu CB radia. Nawet najbardziej zaawansowane technicznie urządzenie, może okazać się zupełnie nieprzydatne, jeśli do jego produkcji użyto materiałów kiepskiej jakości. Jeżeli zatem urządzenie ma jakiekolwiek zadrapania i rysy lub uważamy, że obudowa nie jest solidnie wykonana, lepiej zrezygnować z zakupu takiego sprzętu, nawet jeśli jest on wyposażony w różne dodatkowe funkcje podnoszące komfort użytkowania. Szybko bowiem model ten może ulec zniszczeniu, a skorzystanie z jego rozszerzonej funkcjonalności przestanie być możliwe.

3. Sposób zmiany kanałów – aspekt ten zależy w głównej mierze od indywidualnych preferencji kierowcy. Co do zasady uważa się jednak, że bardziej wygodnym rozwiązaniem jest pokrętło a nie przyciski. Wówczas lepiej nam zmieniać kanały nawet w trakcie jazdy.

4. Funkcje – każde radio powinno być wyposażone w pewne funkcje, które usprawnią działanie całego zestawu i pozytywnie wpłyną na komfort użytkowania. Oto najważniejsze:

  • funkcja RF Gain – dzięki niej możemy regulować czułość odbiornika. Przydaje się ona szczególnie podczas podróży po aglomeracjach i zatłoczonych miastach. Niweluje bowiem zakłócenia oraz dalekie rozmowy, które przeszkadzają w odbiorze „właściwego” sygnału.
  • funkcja ASC/ASQ Sqelch – dzięki niej radio w sposób automatyczny blokuje różnego rodzaju szumy. Jest to funkcja, na którą koniecznie musimy zwrócić uwagę podczas wyboru danego modelu radia. Dzięki niej nie musimy bowiem nieustannie kręcić pokrętem po to, aby zredukować szumy.
  • funkcja Mic Gain – odpowiada za regulację mikrofonu. Dzięki niej możemy wzmocnić lub zmniejszyć jego czułość.
  • funkcja VOX – pozwala ona na prowadzenie rozmowy bez wciskania i ciągłego przytrzymywania przycisku na mikrofonie, co wpływa na komfort użytkowania sprzętu.
  • funkcja kanału priorytetowego – pozwala w szybki sposób przełączyć radio na wcześniej ustawiony kanał. Najczęściej jest to 19 – kanał drogowy lub 9 – kanał alarmowy.
  • funkcja skanowania kanałów – dzięki niej radio automatycznie wykrywa kanał, na którym toczy się rozmowa. Jest opcja przydatna dla osób, które używają CB radia zamiast standardowego radia i lubią słuchać innych użytkowników lub włączać się z nimi w dyskusję.

Jak jednak przekonuje duża rzesza użytkowników, CB radio nie powinno być zanadto skomplikowane, gdyż może rozpraszać kierowcę. Spośród szeregu dodatkowych funkcji warto zatem zdecydować się na te, które wydają się nam najpotrzebniejsze i z których będziemy najczęściej korzystać. Pozwoli nam to na swobodną komunikację z innymi użytkownikami drogi, a jednocześnie nie wpłynie negatywnie na naszą koncentrację.

5. Sposób montażu – radio montujemy wewnątrz kabiny. Nie może ono zatem przeszkadzać nam w użytkowaniu innych urządzeń, takich jak klimatyzacja, nawigacja czy też kamera cofania. Z tego względu jego montaż to istotna kwestia. Na szczęście i w tym wypadku mamy kilka możliwości:

  • ramka montażowa – pozwala ona na umieszczenie CB radia w miejscu zwykłego radia. Jest to ciekawe rozwiązanie, jednak nie każdy kierowca się na nie decyduje, gdyż traci wówczas możliwość słuchani ulubionej stacji radiowej i piosenek.
  • tak zwane radio dzielone – w tym wypadku montujemy wyświetlacz pod klapką – w miejscu popielniczki, bazę ukrywamy w mało widocznym miejscu, a mikrofon wyprowadzamy przez podłokietnik.
  • radio kompaktowe – radio, mikrofon, wyświetlacza oraz wszelkiego rodzaju przyciski służące do obsługi zestawu znajdują się w gruszce. Dzięki temu rozwiązaniu bazę z dodatkowym mikrofonem możemy umieścić w dowolnie wybranym miejscu.

Mikrofon – najważniejsze parametry

Jeśli zależy nam na zwiększonej funkcjonalności zestawu i komforcie jego obsługi, warto zadbać o to, aby mikrofon wyposażony był w możliwość zmiany częstotliwości odbioru. Wówczas jeżeli zaistnieje potrzeba zmiany kanału podczas rozmowy, nie będziemy musieli sięgać do odbiornika.

Co więcej, podobnie jak w przypadku radia, warto zwrócić uwagę na solidność wykonania mikrofonu. Jest to bowiem ten element zestawu, który najczęściej użytkujemy. Jest on również najbardziej narażony na upadki, które mogą doprowadzić na przykład do pęknięcia jego obudowy, co może mieć miejsce, gdy wykonana została ona z materiałów kiepskiej jakości.

Antena – najważniejsze parametry

Wybierając antenę, warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • budowa – co do zasady przyjmuje się, że im dłuższa antena, tym lepszego odbioru rozmów możemy się spodziewać. Musimy jednak mieć na uwadze to, iż nie w każdych warunkach takie podejście sprawdzi się. Mowa tu przede wszystkim o jeździe w miastach i aglomeracjach, gdzie długa antena może być przyczyną ściągania zakłóceń. Sprawiają one, że komfortowe korzystanie z CB radia jest znacznie urudnione. Jeśli zamierzamy poruszać się samochodem po gęsto zaludnionych obszarach, wybierzmy antenę, której długość sięga około 1 m. Dzięki temu osiągniemy przyzwoity odbiór rozmów, przy jednoczesnym zagwarantowaniu odpowiednich parametrów pracy urządzenia. Z kolei gdy decydujemy się na długą antenę, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na to, czy jest ona odpowiednio sztywna. Dzięki temu nie będzie się ona mocno chwiać podczas dynamicznej jazdy samochodem czy też w trakcie silnych podmuchów wiatru. W ten sposób unikniemy zakłóceń i rozstrojenia radia.
  • częstotliwość strojenia – wskazuje ona, jak szerokie jest pasmo robocze anteny, które gwarantuje producent. W przypadku anten samochodowych zazwyczaj mieści się ona w zakresie od 500 kHz do 2500 kHz. Co do zasady powinniśmy decydować się na modele o jak największej częstotliwości strojenia, jednak dla standardowego użytkowania w zupełności wystarczy częstotliwość, która mieści się w zakresie 1000 – 1500 kHz.
  • materiał – podobnie jak w przypadku radia i mikrofonu, nieco uwagi warto poświęcić temu, w jaki sposób została wykonana obudowa anteny. Gwarancją solidności są wysokiej jakości materiały. Dzięki temu antena będzie się charakteryzować długą żywotnością. Musimy bowiem pamiętać, iż jest ona narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Z tego względu warto wybierać modele, które są przed nimi odpowiednio zabezpieczone.
  • montaż – jeśli zależy nam na tym, aby w łatwy i szybki sposób zamontować antenę, wybierzmy model wyposażony w promienniki z podstawą magnetyczną. Dzięki nim wystarczy bowiem jedynie postawić antenę w wybranym miejscu na dachu – najlepiej pośrodku. W ten sposób zyskamy najlepszy odbiór. Pomimo swych zalet, jest to rozwiązanie problematyczne. Może bowiem prowadzić do powstawania zadrapań na lakierze. Wadę tę możemy nieco zredukować poprzez zastosowanie gumowej podkładki. Co więcej podczas postojów istnieje ryzyko kradzieży anteny. Jej demontaż jest bowiem tak samo prosty jak i montaż. Stąd też jeśli chcemy tego uniknąć, musimy chować antenę do wnętrza samochodu. Kolejnym sposobem na montaż anteny jest wykonanie otworów w dachu i przymocowanie anteny za pomocą śrub lub wkrętów. Możemy również wykorzystać specjalne uchwyty na relingi bądź klapę bagażnika. Na rynku dostępne są również anteny klejone do szyby. Choć rozwiązanie to prezentuje się elegancko i nie szpeci samochodu, możemy mieć duże trudności z dostrojeniem anteny przy tym sposobie jej montażu.

Dodatkowe akcesoria

Oprócz anteny, radia i standardowego mikrofonu na rynku możemy znaleźć zestawy wyposażone w różnego rodzaju akcesoria dodatkowe. Nie są one niezbędne, jednak zwiększają komfort użytkowania sprzętu, co jest istotne, gdy często podróżujemy samochodem. Mogą być zatem niezwykle użyteczne. Należy do nich:

  • minimikrofon – dzięki klipsowi przypina się go do ubrania, co pozwala na prowadzenie rozmów bez konieczności trzymania standardowego mikrofonu. Możemy zatem trzymać obie ręce na kierownicy, co zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia samochodu.
  • dodatkowy głośnik – poprawia słyszalność rozmów, zwłaszcza jeśli umieścimy go przy kierownicy. Nadaje się do instalacji w dowolnie wybranym miejscu wnętrza samochodu.
  • reduktor napięcia – pozwala na zmianę napięcie z 24 VDC na 12 VDC lub 220 VAC na 12 VDC, dzięki czemu mamy możliwość dostosowania napięcia do wymagań urządzenia.

CB radio – jaka firma najlepsza?

Z uwagi na to, iż coraz więcej kierowców stosuje CB radia w swoich samochodach, do wyboru mamy wiele produktów różnych marek. Wśród nich znajdziemy bardzo tanie produkty, których cena sięga około 100 złotych, jak i modele z wyższej półki, kosztujące nawet przeszło tysiąc złotych. To, na jaki produkt ostatecznie się zdecydujemy, zależy zatem przede wszystkim od naszych możliwości finansowych, ale także i potrzeb.

Jeśli rzadko podróżujemy lub poruszamy się głównie po lokalnych drogach, zakup drogiego urządzenia będzie nieopłacalny. Warto wówczas zdecydować się na produkty ze średniej półki cenowej, które odznaczają się dobrą jakością.

Trudno jednoznacznie wskazać, którzy producenci oferują najlepsze CB radia. Do wyboru mamy markowe produkty, jak i nieco tańsze ich zamienniki. Największym uznaniem wśród klientów cieszą się urządzenia marek takich jak Alan, Cobra, Intek, Midland, M-Tech, President, Sunker czy też TTI.

CB radio – cena

Jak już zostało wspomniane CB radia to produkty charakteryzujące się dużym zróżnicowaniem cenowym. Wpływ ma na to przede wszystkim duża liczba producentów na rynku, a także różnorodność ewentualnych parametrów technicznych oraz funkcji, które sprzęt może posiadać. Jeśli zastanawiamy się:

  • jakie CB radio kupić do 200 zł, najlepiej wybrać urządzenia proste, które mają podstawowe funkcje i nie są zbyt zaawansowane technicznie. Wówczas ryzyko, że wystąpią w nich jakiekolwiek awarie, jest znikome. Warto przy tym zdecydować się na zaufaną markę, która duża uwagi poświęca solidnemu wykończeniu wszystkich elementów wchodzących w skład zestawu.
  • jakie CB radio do 300 będzie dobrym wyborem, możemy zdecydować się na produkt, który został wyposażony w kilka dodatkowych funkcji, jednak wciąż jest to model charakteryzujący się prostą, a zarazem nowoczesną konstrukcją. W tej kategorii cenowej znajdziemy produkty posiadające dwie modulacje, w tym FM, czyli tę niezbędną, jeśli chcemy korzystać z CB radia w podróżach zagranicznych.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.