Asus ZenBook Duo UX481 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Asus ZenBook Duo UX481 – dane techniczne oraz cena
- Asus ZenBook Duo UX481 – dostępne konfiguracje
- Asus ZenBook Duo UX481 – wygląd
- Asus ZenBook Duo UX481 – matryca
- Asus ZenBook Duo UX481 – klawiatura i touchpad
- Asus ZenBook Duo UX481 – wydajność
- Asus ZenBook Duo UX481 – wady i zalety
- Asus ZenBook Duo UX481 – podsumowanie, czy warto?
Ma być on kierowany do klientów pracujących kreatywnie, a także wszystkich osób poszukujących nowoczesnego sprzętu, zapewniające możliwości, których nie znajdziemy w innych sprzętach tego typu. Zachęcać do zakupu mają również nowoczesne podzespoły.
Asus ZenBook Duo UX481 – dane techniczne oraz cena
Połączenie nowoczesnego wykonana z podwójnym ekranem i wydajnymi podzespołami ma zapewnić komfortową pracę i wiele możliwości tworzenia rozbudowanych projektów. Oczywiście pozostaje również kwestia stabilności działania, a także dostępności elementów przydatnych podczas codziennej pracy. Warto się temu wszystkiemu przyjrzeć bliżej.
Asus ZenBook Duo UX481 – dostępne konfiguracje
Do czynienia mamy oczywiście ze sprzętem nowym, dlatego możemy spodziewać się po nim wykorzystania podzespołów, które bez problemu poradzą sobie z najważniejszym programami projektowymi. Jak pokazuje powyższa tabela, ZenBook Duo UX481 jest urządzeniem ultramobilnym – zapewni więc wygodną pracę nie tylko przy biurku, ale również w podróży.
Za wydajność sprzętu odpowiada między innymi procesor Intel Core i7-9750H, który rzadko jest spotykany w laptopach 14-calowym. Dysponuje on aż sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2600 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4500 MHz dla jednego rdzenia. Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest 12 MB pamięci podręcznej. Jego współczynnik TDP wynosi 45 W.
Zobacz Asus ZenBook Duo UX481
Przedstawione parametry wskazują nam na niezwykle wydajne urządzenie, które doskonale wpisuje się w wymagania stawiane przez najbardziej rozbudowane programy wykorzystywane podczas pracy kreatywnej. Zagwarantuje stabilne działanie narzędzi graficznych i projektowych. Zwłaszcza tych wykorzystujących wiele wątków. Pod tym względem sprzęt spisuje się bardzo dobrze – spodziewać możemy się naprawdę wysokich osiągów.
Potwierdzają to zresztą testy diagnostyczne, przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym procesor uzyskał średnią na poziomie 183 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona aż 1175 punktów. Wszystko to są doskonałe osiągi, które potwierdzają, że mamy do czynienia z urządzeniem o ogromnych możliwościach.
Wsparciem pracy procesora jest pamięć RAM typu LPDDR3, której taktowanie wynosi 2133 MHz. Warto nadmienić, że na rynku znajdziemy konfiguracje wyposażone w 8 GB lub 16 GB pamięci. Nie jest to mało, jednak szkoda, że nie możemy zakupić również modeli z 32 GB RAM – wartość ta lepiej pasowałaby do najbardziej wymagających programów.
Dobrą informacją jest natomiast wykorzystanie dedykowanej karty graficznej, co w przypadku laptopów 14-calowych jest raczej rzadko spotykane. Wybór padł na jednostkę Nvidia GeForce MX250 z 2 GB pamięci własnej. Jest to uniwersalna karta, która być może nie wyróżnia się sporą mocą obliczeniową, jednak na pewno rozszerzy możliwości wykorzystania laptopa. Zwłaszcza w programach wymagających dodatkowej mocy obliczeniowej.
Na koniec warto wspomnieć o tym, że każdy model laptopa korzysta z bardzo szybkiego dysku twardego typu SSD M.2 PCIe. Zapewnia on znaczne przyspieszenie pracy systemu operacyjnego w porównaniu z dyskami HDD czy też SSD z obsługą wiekowego interfejsu SATA III. Na rynek wypuszczone mają być wersje z dyskami o pojemności 256 GB, 512 GB oraz 1 TB. Będzie więc z czego wybierać.
Asus ZenBook Duo UX481 – wygląd
Jak na 14-calowego laptopa przystało, model UX481 nie jest ciężki. Waga wynosząca 1,5 kg zapewnia wysoką wygodę pracy nie tylko przy biurku, ale również w wielu innych miejscach – w restauracji, na ławce w parku czy też w podróży. Laptop bardzo dobrze wygląda, dlatego powinien zadowolić estetów. Do czynienia mamy ze smukłym, nowoczesnym laptopem, który zaprojektowany został w taki sposób, aby każdy obszar obudowy został wykorzystany. Wszystko to sprawia, że wyróżnia się on prawie bezramkowym wyświetlaczem – na jednostce centralnej zmieszczono natomiast drugi ekran, wygną klawiaturę i touchpad, który został zamontowany obok klawiatury, po prawej stronie.
Całość prezentuje się bardzo solidnie, choć z pewnością niektórych mogą narzekać na brak wolnego obszaru pod klawiaturą, na którym można byłoby położyć dłonie. Obudowa została wykonana z lekkich materiałów wyróżniających się zadowalającą sztywnością i wysoką wytrzymałością mechaniczną. Zarówno jednostka centralna, jak i ekran nie wyginają się nadmiernie pod naporem. Nie musimy martwić się także odkształceniami budowy podczas pisania na klawiaturze.
Większych zastrzeżeń nie można mieć także do działania zawiasów. Zostały dodatkowo wzmocnione, a ich praca jest płynna. Co równie istotne, gwarantują utrzymanie ekranu zawsze w stabilnej pozycji. Brak tu więc niepotrzebnego dygotania klapy. Zamontowany zestaw portów spełnia najważniejsze kryteria – znajdziemy w nim bowiem wszystkie potrzebne elementy.
Asus ZenBook Duo UX481 – matryca
Ekran 14-calowy stanowi niejako połączenie zadowalającej przestrzeni roboczej z ultramobilnym charakterem. Zwłaszcza że skorzystać możemy z drugiego ekranu, do którego jednak przejdziemy za chwilę. Główna matryca obsługuje rozdzielczość Full HD, otacza ją smukła oprawka NanoEdge, która zajmuje ledwie 10% przedniego panelu. Co ważne, matryca została wykonana w technologii IPS, dlatego gwarantuje przyzwoitą jakość obrazu.
Dobrze należy ocenić przede wszystkim kąty widzenia, a także pokrycie palety kolorów NTSC na poziomie 72%. Do tego wszystkiego dochodzi przyzwoita jasność maksymalna i wysoki kontrast. Przekłada się to na matrycę, która zapewni żywy obraz i wygodną pracę w programach graficznych. Oczywiście została ona wyposażona w matową powłokę, redukującą powstające refleksy świetlne.
Asus ZenBook Duo UX481 korzysta również z drugiego ekranu, zamontowanego nad klawiaturą. Pracuje on w rozdzielczości Full HD, a jego przekątna wynosi 12,6 cali. Oczywiście jest dotykowy. W jaki sposób może zostać wykorzystany? Na przykład jako przedłużenie ekranu głównego lub osobny panel, na którym wyświetlona zostanie dodatkowy program lub jedna z funkcji. Wszystko to zdecydowanie ułatwia pracę nad projektami, zwłaszcza graficznymi.
Asus ZenBook Duo UX481 – klawiatura i touchpad
Laptop został wyposażony w podświetlaną klawiaturę wyspową. Ze względu na kompaktowe wymiary urządzenia, a także zamontowany ekran, jej wymiary nie są zbyt duże, jednak prędzej czy później można się do tego przyzwyczaić. Klawisze wyróżniają się dobrym skokiem i szybką reakcją, dzięki czemu ich wykorzystanie jest po prostu wygodne. Co równie istotne, klawiatura została skutecznie wyciszona, co oczywiście należy zapisać po stronie zalet sprzętu.
Obok klawiatury (po prawej stronie) umieszczony został touchpad. Płytka jest wąska, przez co korzystanie z niej nie jest zbyt wygodne. Jej właściwości ślizgowe należy ocenić jednak pozytywnie. To samo tyczy się obsługi gestów, a także pracy dołączonych przycisków. Wyróżniają się one płaskim skokiem i dobrą reakcją. Ze względu na brak wolnego miejsca, w laptopie nie uświadczymy czytnika linii papilarnych.
Asus ZenBook Duo UX481 – wydajność
Wykorzystanie procesora Intel Core i7-9750H sprawiło, że możemy liczyć na naprawdę sporą wydajność sprzętu, która zagwarantuje stabilną obsługę wszystkich programów projektowych. Nie musimy martwić się zakłóceniami renderowania grafiki czy też spowolnieniami podczas montażu wideo. Pod tym względem laptopa sprawdza się naprawdę dobrze.
Jak już zostało wspomniane, specyfikacja Asus ZenBook Duo UX481 wskazuje na wykorzystanie dedykowanej karty graficznej. Jednostka Nvidia GeForce być może nie znajduje się na najwyższej półce w swojej klasie, jednak jej możliwości z pewnością okażą się pomocne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę jej uniwersalny charakter. Przyzwoite możliwości karty zostały potwierdzone w testach diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance uzyskała ona średnią na poziomie 4633 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 78252 punkty.
Dzięki wydajnemu układowi CPU, a także solidnej karcie graficznej, Asus ZenBook Pro Duo UX481 pozwoli na uruchomienie wielu ciekawych gier. Będą to przede wszystkim produkcje przygotowane przez studia niezależne, a także hity z segmentu AAA, których premiery miały miejsce kilka lat temu.
Asus ZenBook Duo UX481 – wady i zalety
Do czynienia mamy z nowoczesnym sprzętem, który powinien zadowolić wiele osób poszukujących atrakcyjnych laptopów ultramobilnych. Jego największym atutem są dwa ekrany, które można wspaniale wykorzystać w ramach pracy kreatywnej. Po stronie zalet musi znaleźć się także dobór podzespołów. Wydajny procesor i dedykowana karta graficzna zapewniają więcej niż przyzwoitą moc obliczeniową, którą można wykorzystać w szczególnie wymagających programach projektowych.
Plusa możemy postawić także przy designie urządzenia, jakości wykonania obudowy, przyzwoitym zestawie portów, a także parametrach technicznych obu matryc. Nie należy zapominać również o solidnej klawiaturze.
Na minus należy natomiast zaliczyć niewielkich rozmiarów touchpad, którego wykorzystanie nie okaże się zbyt wygodne. Przyczepić możemy się także do sporego nagrzewania się laptopa podczas pracy na pełnych obrotach.
ZALETY
- Dwa ekrany
- Ultramobilny charakter
- Wydajny procesor
- Solidna karta graficzna
- Atrakcyjny design
- Wysoka jakość wykonania obudowy
- Przyzwoity zestaw portów
- Solidna klawiatura
WADY
- Niewielki touchpad
- Laptop mocno nagrzewa się przy wykorzystaniu pełnej mocy
- Brak czytnika linii papilarnych
Asus ZenBook Duo UX481 – podsumowanie, czy warto?
Do czynienia mamy z laptopem, na którym robić można naprawdę sporo. Wynika to przede wszystkim z wykorzystania wydajnych podzespołów, a także zamontowania dodatkowego ekranu, umieszczonego nad klawiaturą.
Komentarze (1)
Procesor jest inny bystrzaki :D