ASUSPRO P4540UQ - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Omawiamy możliwości i wykonanie biznesowego laptopa z serii Asus Pro. Czy model P454UQ jest wart zakupu?

Jego premiera miała miejsce na początku 2017 roku. Nie jest to więc sprzęt nowy, jednak nie oznacza to, że nie cieszy się on zainteresowaniem wśród klientów. Kierowany jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw, a także freelancerów.

ASUSPRO P4540UQ – dane techniczne oraz cena

Na rynku nadal znaleźć można wiele konfiguracji sprzętowych laptopa, korzystających między innymi z możliwości niskonapięciowych procesorów z serii Intel Kaby Lake. Producent zadbał również o zaimplementowanie kilku dodatków biznesowych, między innymi zwiększających poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych.

ASUSPRO P4540UQ – dostępne konfiguracje

Producent postarał się o przygotowanie urządzeń zróżnicowanych pod względem sprzętowym i cenowym, na czym oczywiście zyskują klienci, którzy są w stanie dobrać sprzęt mieszczący się w ich budżecie. W przypadku małych firm jest to szczególnie istotne.

Największe znaczenie ma jednak to, jak laptop sprawdza się w praktyce i czy nadal jest w stanie zapewnić stabilną obsługę najważniejszych programów biznesowych i multimedialnych. Za to wszystko odpowiadają między innymi procesory Intela siódmej generacji, które na rynek wypuszczane były w 2016 roku.

Najwyższą wydajnością wśród modeli montowanych w laptopie Asus Pro P4540UQ wyróżnia się Intel Core i7-7500U (znaleźć można go między innymi w konfiguracjach AsusPRO P4540UQ-FY0056R). Ten dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor od dawna znajduje zastosowanie w sprzętach biznesowych i domowych. Pomimo faktu, że jego premiera miała miejsce ponad 3 lata temu, w dalszy ciągu może posłużyć podczas pracy, nauki i relaksu. Wyróżnia się bazową częstotliwością taktowania na poziomie 2700 MHz. Wartość ta może jednak zostać podbita do 3500 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 4 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP układu wynosi 15 W.

Zobacz ASUSPRO P4540UQ

Do czynienia mamy więc z niskonapięciowym procesorem, którego parametry być może nie rzucają na kolana (zwłaszcza mając na uwadze modele nowsze, wyróżniające się większą ilością rdzeni i wątków), jednak z pewnością gwarantują solidne działanie w wielu programach. Potwierdzeniem tego są zresztą wyniki testów diagnostycznych. Na platformie Cinebench R15, omawiany układ uzyskał średni wynik na poziomie 144 punktów dla trybu jednowątkowego i 340 punktów dla wielowątkowego. Wszystko to wystarczy, by liczyć na bezproblemową pracę z użyciem pakietu biurowego, prostą obróbkę graficzną czy też tworzenie rozmaitych projektów.

Do pracy biurowej, administracyjnej i sieciowej przystosowany został także drugi z procesorów montowanych w Asus Pro P4540UQ. Mowa tu o modelu Intel Core i5-7200U (montowany na przykład w modelach AsusPro P4540UQ-FY0175R), który także korzysta  z możliwości dwóch fizycznych rdzeni i czterech wątków logicznych. Jego bazowe taktowanie wynosi nieco mniej, bo 2500 MHz. W trybie turbo dochodzi natomiast do poziomu 3100 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji jest pamięć podręczna w ilości 3 MB.

Parametry są niższe w porównaniu z układem i7, co oczywiście przekłada się na mniejszy potencjał pracy. Nie są to jednak różnice tak znaczące, by można było tu mówić o przepaści. Wręcz przeciwnie – testy diagnostyczne pokazują, że układ i5-7200U zapewni bardzo zbliżoną wydajność. W trybie jednowątkowym uzyskał on średnią na poziomie 128 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła 327 punktów.

Oczywiście na rynek wypuszczone zostały także budżetowe wersje laptopa. Specyfikacja Asus Pro P4540UQ wskazać może więc także na procesor Intel Core i3-7100U. W tym przypadku różnica wydajności jest już bardziej znacząca. Dwurdzeniowy i czterowątkowy układ dysponuje taktowaniem na poziomie 2400 MHz i 3 MB pamięci podręcznej. Parametry te zagwarantują komfortową obsługę wyłącznie podstawowych programów i narzędzi. Kolejny raz, potencjał sprzętu bardzo trafnie zdradzają testy diagnostyczne przeprowadzone w programie Cinebench R15. Układ uzyskał w nich kolejno 95 i 256 punktów.

Dobrą informacją jest to, że każdy model laptopa został wyposażony w szybką pamięć RAM typu DDR4, która spełnia wymagania najnowszych programów (jej taktowanie wynosi 2133 MHz). Zwłaszcza że laptop jest w stanie obsłużyć nawet 32 GB pamięci. Pozostawia to nam szerokie możliwości dostosowania sprzętu do realizowanych zadań.

Podobnie wygląda sprawa z dyskami twardymi. Na rynku znaleźć można bowiem konfiguracje wyposażone w dyski talerzowe (HDD) lub półprzewodnikowe (SSD). Pierwsza grupa sprzętów jest tańsza, zapewnia również większą pojemność. Modele SSD są jednak wybierane wówczas, gdy zależy nam na szybszym działaniu systemu operacyjnego, a także skróceniu realizacji kluczowych procesów. Za to wszystko warto zapłacić nieco więcej.

Na koniec wspomnieć należy jeszcze o tym, że laptop występuje na rynku w konfiguracjach wyposażonych w dedykowaną kartę graficzną. Wybór padł na uniwersalną jednostkę Nvidia GeForce 940MX z 2 GB pamięci własnej. Występuje między innymi w konfiguracjach Asus Pro P4540UQ-FY0168R. Zapewni ona nie tylko skuteczną obsługę multimedialną, ale również spełnienie wymagań wielu programów graficznych i projektowych.

ASUSPRO P4540UQ – wygląd

Jak na laptopa biznesowego przystało, mamy do czynienia z elegancką bryłą, występującą przeważnie w srebrno-czarnej kolorystyce. Wszystkie istotne elementy obudowy zostały spasowane prawidłowo, dlatego całość prezentuje się bardzo solidnie. Brak tu co prawda specjalnych wyróżników, które przykuwałyby wzrok, jednak w przypadku tego typu sprzętów nie o to chodzi. Warto podkreślić, że laptop jest dość ciężki. Pod względem wagi dorównuje on wielu urządzeniom 17-calowym, co nie wróży dobrze w przypadku pracy mobilnej.

Jeśli chodzi o kwestię najważniejszą, a więc wytrzymałość mechaniczną, należy podkreślić, że obudowa została wykonana z mieszanki materiałów – spód obudowy i rama ekranu zostały wykonane z tworzyw sztucznych, natomiast plamtrest i tylna klapa ze szczotkowanego aluminium. Takie połączenie zapewnia zadowalającą sztywność obudowy i dobrą wytrzymałość mechaniczną. Nadmierne wyginanie konstrukcji nie zostało stwierdzone, to samo tyczy się odkształceń powstających podczas intensywnego pisania na klawiaturze.

Pozytywnie należy ocenić także jakość wykonania zawiasów. Pracują płynnie i bez większych przeszkód, zapewniając utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji, bez zbędnego chybotania. Warto podkreślić, że na spodzie obudowy umieszczona została pokrywa serwisowa. Po zdjęciu jednej płytki, zyskujemy dostęp do dysku twardego i pamięci RAM. Pozwala to na szybką wymianę i rozbudowę sprzętu.

W przypadku laptopów wiekowych, częstym problemem okazuje się przestarzały zestaw portów. Model Asus Pro P4540UQ nie ma tego problemu. Znajdziemy w nim bowiem nie tylko port USB typu C i kilka typu 3.0, ale również złącze HDMI, VGA i czytnik SmartCard, zwiększający poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych. Pod tym względem sprzęt sprawdza się więc bardzo dobrze.

ASUSPRO P4540UQ – matryca

Pomimo tego, że laptop jest duży i ciężki, korzysta on ze standardowego ekranu 15-calowego, który występuje w dwóch wersjach – HD oraz Full HD. Najważniejszą informacją jest jednak to, że matryce zostały wykonane w technologii TN, dlatego też należy wspomnieć o ich ograniczeniach. Te natomiast związane są z dość wąskimi kątami widzenia, a także przeciętnym pokryciem kolorów. Przyczepić można się również do stosunkowo niskiej jasności.

Wszystko to sprawia, że laptop nie pozwoli na półprofesjonalną obróbkę grafiki, nie zapewni także wielkiej szczegółowości obrazu. W ramach standardowej pracy biurowej powinien jednak okazać się wystarczający. Zwłaszcza że dysponuje matową powłoką matrycy, która całkiem dobrze radzi sobie z ograniczaniem odblasków świetlnych, wywoływanych przez promienie słoneczne padające na ekran.

ASUSPRO P4540UQ – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w standardową klawiaturę typu chiclet, która została wyposażona w panel numeryczny. Niestety, nie dysponuje ona własnym podświetleniem, co należy uznać za jej poważną wadę. Dodatek ten jest bowiem standardem w obecnych sprzętach biznesowych.

Klawisze są płaskie i nieco szorstkie. Ich skok jest krótki, jednak reakcja na tyle sprężysta, że tworzenie dłuższych tekstów powinno okazać się jak najbardziej wygodne. Warto podkreślić także to, że klawiatura nie jest nadmiernie głośna. Z pewnością okaże się wygodna podczas codziennej pracy w biurze i nie tylko.

To samo można powiedzieć o touchpadzie. Płytka jest całkiem duża, a jej śliska powierzchnia znacznie ułatwia sterowanie kursorem. Warto nadmienić, że producent zdecydował się na implementację dodatków bezpieczeństwa. Mowa tu przede wszystkim o czytniku linii papilarnych, który znalazł się pod panelem numerycznym, złączu Kensington Lock, a także czytniku SmartCard. Skorzystać możemy również z napędu DVD.

ASUSPRO P4540UQ – wydajność

Analizując testy diagnostyczne, łatwo dojść do wniosku, że największą moc obliczeniową są w stanie zapewnić konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i7-7500U, który wciąż zapewnia naprawdę stabilną pracę większości programów biznesowych. Nie powinien mieć on również problemów z obsługą rozmaitych narzędzi multimedialnych.

Zwłaszcza że najlepsze modele laptopa korzystają również z dedykowanej karty graficznej Nvidia GeForce 940MX z 2 GB pamięci GDDR5. Jest to uniwersalna jednostka GPU, często montowana w laptopach ze średniej półki cenowej. Oczywiście nie możemy mówić tu super wydajności, która okażę się pomocna podczas realizacji najbardziej rozbudowanych operacji, jednak z pewnością możliwości karty okażą się pomocne. Uzyskała ona przyzwoite wyniki w testach diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU jej średnia wyniosła 2556 punktów, natomiast w 3D Ice Storm Extreme Graphics zatrzymała się na 43341 punktach.

Recenzja Asus Pro P4540UQ objęła także testy obsługi gier. Jak się okazało, laptop powinien poradzić sobie z obsługą wielu ciekawych tytułów, wyróżniających się obniżonymi wymaganiami sprzętowymi względem najnowszych produkcji.

ASUSPRO P4540UQ – wady i zalety

Pomimo tego, że do premiery omawianego laptopa minęły już ponad 2 lata, nie można powiedzieć, by zestarzał się w sposób znaczący. Wykorzystane procesory niskonapięciowe od Intela nadal dobrze sprawdzają się podczas obsługi programów biznesowych. Niezwykle pomocna w tym okażę się pamięć RAM typu DDR4, a także dedykowana karta graficzna. Na plus należy również zapisać przygotowanie konfiguracji wyposażonych w dyski twarde SSD.

Po stronie zalet znajdzie się także rozbudowany zestaw portów (dostępność USB typu C), a także solidnie wykonana obudowa. Większych zastrzeżeń nie można mieć również do osprzętu. Plusik należy postawić także przy wykorzystaniu mechanizmów bezpieczeństwa, takich jak na przykład czytnik linii papilarnych.

Po stronie wad laptopa możemy natomiast zapisać przeciętną matrycę TN, a także brak podświetlenia klawiatury. Do tego dojść może również spora podatność obudowy na zabrudzenia.

ZALETY

  • Nadal przyzwoita wydajność
  • Szybka pamięć RAM typu DDR4
  • Dostępne są konfiguracje z dyskami SSD i dedykowaną kartą graficzną GeForce 940MX
  • Wytrzymała, solidna obudowa
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Dodatki bezpieczeństwa
  • Solidny osprzęt

WADY

  • Przeciętna matryca TN
  • Brak podświetlenia klawiatury
  • Spora podatność obudowy na zabrudzenia

ASUSPRO P4540UQ – podsumowanie, czy warto?

Przedstawiony wyżej laptop to nadal bardzo przyzwoity sprzęt biznesowy, który może posłużyć także w domu. Zamontowane w nim podzespołów wciąż dają radę, a jakość jego wykonania należy ocenić wysoko. Wszystko to sprawia, że jest wart polecenia.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.