Asus VivoBook S14 – recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
Urządzenie kierowane jest do wszystkich osób poszukujących sprawnego sprzętu, z którego można wygodnie korzystać w podróży. Niezależnie od tego, czy ma być to sprzęt do pracy czy też rozrywki. Doskonały komfort użycia mają zapewnić kompaktowe wymiary, niewielka waga i odpowiednio dobrane podzespoły.
Asus VivoBook S14 – dane techniczne oraz cena
Na rynku znajdziemy kilkanaście konfiguracji sprzętowych, wykorzystujących między innymi procesory Intela ósmej generacji. Do tego dochodzi także szybka pamięć RAM oraz kilka przydatnych dodatków.
Asus VivoBook S14 – dostępne konfiguracje
Laptop wyróżnia się sporą wszechstronnością, toteż nikogo nie powinien dziwić fakt, iż na rynku znajdziemy całkiem sporo zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, zróżnicowanych pod względem zamontowanych podzespołów, matryc, a także ceny. Pozwala nam to wszystko dobrać sprzęt, który spełni wszystkie nasze wymagania i potrzeby.
Największe zróżnicowanie dotyczy procesorów – do wyboru mamy trzy układy Intela ósmej generacji. Osoby stawiające na maksymalizację wydajności powinny celować w modele z procesorem Intel Core i7-8550U (znaleźć można go na przykład w konfiguracji Asus VivoBook S14 S430FA). Ten niskonapięciowy układ dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi zaledwie 1800 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita nawet do poziomu 4000 MHz. Dzięki temu, możemy liczyć na dostosowanie do wymagań sprzętowych stawianych przez rozmaite programy biznesowe i multimedialne.
Specyfikacja procesora składa się również z 8 MB pamięci podręcznej, a także współczynnika TDP wynoszącego 15 W. Całość przekłada się na jeden z lepszych układów niskonapięciowych tej generacji. Zapewni stabilną obsługę wspomnianych narzędzi, a także odpowiednie działanie w trybie mobilnym. Powinien pozwolić na bezproblemową obsługę pakietu biurowego, półprofesjonalną obróbkę grafiki, prosty montaż wideo, a także na oglądanie filmów czy też ogrywanie gier o niskich wymaganiach sprzętowych. Tak szerokie zastosowanie procesora potwierdzają testy diagnostyczne. W programie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 167 punktów w trybie jednowątkowym i 564 punkty w trybie wielowątkowym. Są to więcej niż przyzwoite rezultaty.
Zobacz Asus VivoBook S14
Jak można się domyślić, procesor i7 montowany jest w najdroższych konfiguracjach laptopa. Jeśli chcecie wydać mniej, powinniście zwrócić uwagę na modele wyposażone w układ Intel Core i5-8250U (montowany jest między innymi w modelu Asus VivoBook S14 S430FN). On także jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy, jednak wyróżnia się niższą częstotliwością taktowania. W trybie bazowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo maksymalnie 3400 MHz. Mniej jest również pamięci podręcznej (6 MB zamiast 8 MB). Współczynnik TDP pozostaje bez zmian.
Niższe parametry przekładają się oczywiście na słabszą moc obliczeniową. Warto nadmienić, że różnice między procesorem i7 a i5 nie są znaczące, dlatego powinny pozwolić na obsługę tych samych programów. Potwierdzają to zresztą wspomniane wcześniej testy Cinebench R15, w których procesor ten uzyskał kolejno 157 i 549 punktów.
Zdecydowanie najsłabsze okażą się natomiast konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i3. Wybór padł na model Intel Core i3-8145U, który jest montowany w laptopach za nieco ponad 2 tysiące złotych (na przykład w Asus VivoBook S14 S430FA-EB108T). Korzysta on z mocy dwóch rdzeni i czterech wątków, a jego częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 2100 MHz w trybie bazowym do 3900 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi także 4 MB pamięci podręcznej. Procesor sprawdzi się przede wszystkim podczas obsługi podstawowych programów biznesowych i multimedialnych. W testach Cinebench R15 uzyskał on wyniki na poziomie 150 punktów w trybie jednowątkowym i 350 punktów w trybie wielowątkowym.
Żadna konfiguracja omawianego laptopa nie została wyposażona w dedykowaną kartę graficzną, co jednak jest zrozumiałe. Rzadko bowiem zdarza się, aby tak lekki, mobilny sprzęt korzystał z czegoś więcej niż tylko jednostka zintegrowana. Model VivoBook S14 nie jest pod tym względem wyjątkiem. Ograniczyć musimy się do katy Intel UHD Graphics 620, która nie zapewni dodatkowej mocy obliczeniowej podczas realizacji szczególnie zaawansowanych operacji, jednak bez problemu poradzi sobie z podstawowymi programami biznesowymi i multimedialnymi.
Pracę procesora i karty wspomaga pamięć RAM typu DDR3, o taktowaniu wynoszącym 2133 MHz. Co ważne, na rynku znajdziemy modele laptopa wyposażone w 4, 8 lub 16 GB pamięci. Możemy liczyć także na wybór dysku twardego – będzie to model HDD lub SSD (interfejs SATA III – dysk znaleźć można między innymi w wersji Asus VivoBook S14 S410UA).
Asus VivoBook S14 – wygląd
Jak już zostało wspomniane, mamy do czynienia z poręcznym i lekkim laptopem o ultramobilnym charakterze. Waga na poziomie 1,45 kg sprawia, że sprzęt okaże się bardzo wygodny nie tylko przy biurku, ale również na ławce w parku, w restauracji czy też w podróży. Jak wskazuje producent, wymiary laptopa zbliżają go bardziej do modeli 13-calowych, aniżeli do standardowych sprzętów o przekątnej ekranu wynoszącej 14 cali. Wszystko to ma zapewnić niebywałą swobodę pracy i rozrywki w każdym miejscu.
Warto nadmienić, że wraz ze smukłością i lekkością obudowy, idzie również jej wysoka wytrzymałość mechaniczna. Konstrukcja została wykonana z aluminium, toteż nie musimy martwić się o jej niewystarczającą sztywność, przez którą klapa ekranu wyginałaby się zbyt lekko. Palmrest także jest odporny na odkształcenia, nawet podczas intensywnego korzystania z klawiatury. Większych zastrzeżeń nie można mieć również do zawiasów. Zostały wykonane bardzo dobrze, dlatego też gwarantują płynną pracę i skuteczne utrzymywanie ekranu w stabilnej pozycji.
Choć mamy do czynienia z laptopem kompaktowym, jego zestaw portów i złączy wcale nie jest tak ograniczony, jak można się było spodziewać. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim umieszczenie aż czterech portów USB (w tym jednego typu C).
Asus VivoBook S14 – matryca
Laptop został wyposażony w 14-calowy ekran typu NanoEdge, otoczony bardzo cienkimi ramkami (zajmuje 77% przedniego panelu). Dzięki technologii Wide-View, kąt widzenia w jego przypadku wynosi 178 stopni.
Warto nadmienić, że laptop występuje na rynku w wersjach z panelami Full HD oraz HD. Oba modele zostały wykonane w technologii TN, dlatego zapewniają przeciętne parametry obrazu. Przyczepić można się między innymi do kontrastu, a także dość niskiego pokrycie kolorów. Biorąc jednak pod uwagę zastosowanie biznesowe i multimedialne, takie matryce powinny okazać się wystarczające. Zwłaszcza że dysponują matowymi powłokami, które dobrze radzą sobie z minimalizowaniem wpływu promieni słonecznych padających bezpośrednio na ekran.
Asus VivoBook S14 – klawiatura i touchpad
Każdy model laptopa został wyposażony w ergonomiczną, podświetlaną klawiaturę, która zapewnia bardzo wygodne pisanie bezwzrokowe. Wynika to zarówno z wielkości klawiszy i odstępów między nimi, jak i z wykorzystanym przełączników. Dzięki nim, klawisze wyróżniają się wyraźnym skokiem, a także stosunkowo cichą pracą, co także należy zapisać po stronie zalet sprzętu.
Większych zastrzeżeń nie można mieć również do jakości wykonania touchpada. Jest on kompatybilny ze standardem Windows Precision Touch, dlatego pozwala nie tylko na wygodną obsługę kursora, ale również rozpoznawanie gestów i pisanie. Wszystko to okaże się przydatne podczas pracy stacjonarnej i mobilnej.
Asus VivoBook S14 – wydajność
Jak pokazują parametry techniczne i wyniki testów diagnostycznych, najwyższą wydajnością wyróżniają się modele laptopa wyposażone w procesor Intel Core i7-8550U. Zapewnia on największy potencjał i szerokie możliwości obsługi programów wykorzystywanych do pracy i rozrywki.
Możliwości laptopa są oczywiście nieco ograniczone, ze względu na wykorzystanie wyłącznie zintegrowanej karty graficznej Intel UHD Graphics 620. Sprawdzi się ona przede wszystkim w ramach użytku standardowego, co także potwierdzają testy. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 1717 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics 42633 punkty.
Jak można się domyślić, karta nie pozwoli na obsługę zbyt wielu gier. Będą to wyłącznie produkcje wiekowa oraz takie, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.
Asus VivoBook S14 – wady i zalety
Z zakupu przedstawionego wyżej laptopa zadowolone będą przede wszystkim osoby poszukujące urządzeń lekkich i poręcznych. Sprzęt bardzo dobrze sprawdza się w trybie mobilnym, zapewniając wysoką wygodę pracy także w podróży. Po stronie zalet należy zapisać także wysoką jakość wykonania obudowy. Aluminiowa konstrukcja wyróżnia się odpowiednią sztywnością i wytrzymałością mechaniczną, dlatego nie musimy martwić się, że ulegnie ona uszkodzeniu.
Do tego wszystkiego możemy dodać także przyzwoite procesory niskonapięciowe od Intela, rozbudowany zestaw portów, a także dobrze wykonany osprzęt. Nie należy zapominać także o tym, że na rynku znajdziemy wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Użytkownicy narzekają natomiast na modelu z dedykowaną kartą graficzną, a także na przeciętną matrycę TN.
ZALETY
- Kompaktowe wymiary, niewielka waga
- Wygodna paca mobilna
- Przyzwoite procesory
- Wiele konfiguracji do wyboru
- Wytrzymała obudowa
- Rozbudowany zestaw portów
- Dobrze wykonany osprzęt
WADY
- Przeciętne matryce TN
- Brak modelu z dedykowaną kartą graficzną
Asus VivoBook S14 – podsumowanie, czy warto?
Do czynienia mamy z bardzo przyzwoitym laptopem ultramobilnym, który powinien zadowolić wielu użytkowników biznesowych i domowych. Zwłaszcza że występuje na rynku w wielu zróżnicowanych konfiguracjach sprzętowych.
Komentarze (0)